Справка за основните научни приноси на доц д-р Ренада Константинова-Антова по темата на конкурса



Дата25.10.2018
Размер55 Kb.
#97542
СПРАВКА ЗА ОСНОВНИТЕ НАУЧНИ ПРИНОСИ

на доц. д-р Ренада Константинова Константинова-Антова

по темата на конкурса

Магнитна активност при звезди от късен спектрален клас“



за акад. длъжност „професор“,

обявен в ДВ бр. 10/6.02.2015 г.

Научните приноси включват изследването на магнитните полета и активност при звезди от късен спектрален клас – гиганти и джуджета, както и бързата променливост, наблюдавана при някои от тези звезди.




1. Изследване на магнитните полета и активност при звезди-гиганти
Активността породена от магнитно динамо се наблюдава при звезди намиращи се на различни стадии на еволюцията на звездите – преди главната последователност, на нея и даже в по-късни еволюционни стадии. За разлика от звездите на ГП, активността при единичните звезди-гиганти беше по-слабо изучена по обясними причини: тяхното по-бавно въртене изисква събиране на наблюдателен материал в продължение на няколко години. Изследването на магнитната активност при гигантите обаче е от съществено значение за опознаване на условията за действие и видовете магнитно динамо в зависимост от изменението на структурата на звездата в хода на еволюцията й. Знанията ни в тази област биха дали отговор и на въпроса на кои от етапите след главната последователност има условия за магнитна активност, каква е връзката с вътрешния строеж и процесите в недрата на звездата, както и за специфичните проявления на активността в атмосферите на тези гиганти. Резултатите в тази слабоизучена област са от съществено значение за цялостната картина на звездния магнетизъм.
1.1. Спектрални и фотометрични изследвания на активността при единични звезди – гиганти от късен спектрален клас
По тази тема започнах работа от 1994 г., когато изучаването на тези обекти едва започваше и в световен мащаб. Тази тематика беше нова и за България. Тогава се търсеше отговор на въпроса активни ли са единичните гиганти от късен спектрален клас.

Ранните изследвания включваха подборка от 14 единични гиганта от спектрален клас G и K, подбрани по литературни данни за сравнително бързо въртене, химически състав, или наличие на някои от признаците за хромосферна активност. Проведено беше комплексно спектрално и фотометрично изследване на тези звезди, както и определяне на еволюционния им стадий чрез определяне на положението им върху диаграмата на Херцшпрунг-Ръсел и от анализ на химическия им състав.

Резултатите от изследването показаха, че само една малка част (4 на брой) от тези гиганти показват изявена магнитна активност, която е във връзка с тяхното въртене, маса и еволюционен стадий. Това води до извода, че вероятно магнитното динамо действа не при всички гиганти, а зависи от специфичните условия в недрата на звездата. Интересен резултат който получихме в подкрепа на това твърдение е, че сравняването на звезди с еднаква маса и на един и същ еволюционен стадий показа, че някои от тях са активни, а други – не. Изследвана беше и връзката въртене-активност- Li обилие. Установено беше по наши и литературни данни, че гигантите с малка маса, които имат сравнително бързо въртене са в повечето случаи и с високо литиево обилие. При гигантите със средна маса не се наблюдава такава зависимост. Тези резултати са в съгласие с предсказанията на Charbonnel&Balachandran (2000) въз основа на теоретични разработки за еволюцията по клона на червените гиганти. Много от богатите на Li гиганти с малка маса обаче се оказаха с бавно въртене и неактивни. Особено интересен е резултата, че съществуват активни и неактивни звезди в един и същ интервал маси (1.5 – 2 сл. маси) и на един и същ еволюционен стадий. Тези резултати подкрепят твърдението, че специфични фактори играят роля за ускореното въртене, активността и Li обилие при тези зведи. От възможните две предложени хипотези, нашите изследвания дават предимство на хипотезата за изнасяне на въртящ момент и химически елементи (Li) при проникването на конвективната обвивка до приядрените слоеве по време на еволюцията на звездата по клона на червените гиганти. Но това става при специфични условия, затова е толкова малък броя на бързовъртящите се и активни гиганти, както и на тези богати на Li. По-нататъшния напредък на теорията за въртенето и структурата на късните гиганти би хвърлил повече светлина по този въпрос.
Комплексният подход към изследването на късните гиганти, включващ спектрално и фотометрично проследяване поведението на хромосферата и фотосферата на всяка от тези звезди ни даде също така представа за размерите на активността и времевите скали на променливост при тези звезди. Такива систематични изследвания на активни гиганти бяха и все още са рядко срещани в световен мащаб и са продължение на подхода на Франк Фекел от САЩ – пионер в изследването на активните гиганти от началото на 90-те години. В резултат, беше установено, че магнитната активност при различните гиганти варира в широки граници, като по-силна е тя при изследваните звезди с малка маса (1.5 – 2 сл. маси). Изучените гиганти със средна маса проявяват по-слаба активност.

По-интересни изследвани обекти са:

OP And – единичен K гигант с 1.5 сл. маси, с много силна активност, сравнима с тази при звездите от тип RS CVn. При него наблюдавахме променлива силна емисия в линиите-индикатори на хромосферна активност CaII K&H и Hά, фотометрични периодични вариации на блясъка, дължащи се на петна, както и избухвания. Hά има също така сложна структура, състояща се от запълнен в значителна степен абсорбционен компонент и синьо-отместена емисия. Дадена е интерпретация в рамките на разширяваща се и изтичаща хромосфера, както и наличие на отворени и затвоерни магнитни конфигурации в атмосферата на гиганта. Тази интерпретация е в съгласие с еволюционния стадий и положението на звездата спрямо Mg II и CaII разделителни граници. OP And е преминала отдясно на Mg II разделителна граница, която разделя гигантите при които имаме изтичане на по-горните части от хромосферата от тези, при които няма изтичане от хромосферата.

V390 Aur – в продължение на няколко години е проследено фотометричното и поведението в Hά на този активен гигант от спектрален клас G8 с маса около 1.8 – 2 сл. маси. Установена е променливост и избухваща активност. Избухванията са регистрирани на 3 телескопа в България, Гърция и Терскол по време на българо- украинско-гръцки синхронни наблюдения. За пръв път е определена честотата на избухващата активност на единичен гигант, която е сравнима с тази на избухващата звезда EV Lac около минимума на цикъла й на активност.

Установено е също така, че V390 Aur е част от визуално двойната ADS 3812. Определен е орбиталният период на системата (140 години) и е показано, че ефекта на синхронизация не играе роля за бързото въртене и активността на гиганта V390 Aur.
HD 112989 = 37 Com – единичен гигант от спектрален клас G9 с маса около 5 сл. маси. Проведено беше спектрално и фотометрично изследване, определен беше еволюционния му статус. Установена беше активност по-слаба от тази при гореспоменатите гиганти. Имайки предвид масата на звездата, бързото й въртене се интерпретира като остатъчно от това, което звездата е имала на главната последователност. При развиването на конвективна обвивка по време на еволюцията й в стадия на гигант се създават условия за действие на динамо-механизма.

Въз основа на нашето изследване гиганта HD 112989 беше включен в Общия каталог на променливите звезди под названието LU Com (виж цитат № 28 ).


През 2002 г. нашите изследвания се разшириха с 5 М гиганта заподозрени в активност поради силната им емисия в рентгена. Тези звезди изследвахме в рамките на проект с Немската научна фондация. Аз бях ръководител на проекта за България. Резултатите от 3-годишното спектрално изследване показа, че при само една от тях, HD 130144 имаме уверени данни за активност, а още една е заподозряна, но изследванията й продължават. Спектралните наблюдения изключиха също така възможността звездите да са симбиотични. В сътрудничество с проф. де Медейрос от Бразилия и френски колектив те бяха също така изследвани за двойственост. Определено беше и vsini за тези звезди. Установено беше бързо въртене на HD 130144 = EK Boo (11 км/с), както и че звездата е единична. Тази звезда е също и с най-силна рентгенова емисия. Тя се намира на асимптотичния клон на гигантите и такова поведение е твърде необичайно за този еволюционен стадий. В последствие тя се оказа първия единичен М гигант с магнитна активност (виж още в 1.2.).

За другите М гиганти беше установено по-бавно въртене. Две от звездите се оказаха членове на широки двойни системи, при които ефекта на синхронизация не би могъл да играе роля за тяхното въртене и активност.


Резултатите от изследването на М-гигантите беше отбелязано от Комисия 27 на МАС като едно от постиженията по променливи звезди за периода 2002-2005г. в IAU Transactions ХХVІА, 2005, 119 (цитат № 41).

Изследванията на единичните късни гиганти са публикувани в статии № 8,9,13,15,17,21, 22,25,26,28,29,31 от списъка с публикациите, както и са са представени в устни доклади и постери на редица симпозиуми на IAU, JENAM, както и други международни конференции и семинари у нас и в чужбина.


В съвместна работа с водещ изследовател проф. Р. Заманов са изследвани еволюционния стадий, въртенето и възможностите за активност на К и М гиганти в симбиотични звезди. Установено е, че за 17 симбиотични звезди К и М гигантите имат въртене по-бързо от това при единичните гиганти от дадения спектрален клас. Забелязани са единични М гиганти с бързо въртене, кандидати за по-нататъшно изследване за магнитна активност.

Резултатите са публикувани в статии № 32, 35 и 38 от списъка с публикациите.


1.2. Изследване на магнитните полета при единични звезди-гиганти от късен спектрален клас
През 2007 г. , в сътрудничество с френски колектив от обсерваторията Пик дю Миди бяха проведени спектрополариметрични наблюдения на V390 Aur. Получени бяха профилите на Стокс I и V. Регистрирано беше променливо магнитно поле Bl в интервала (-5) - (-15) гауса. По спектрите беше проследено и поведението на индикаторите за хромосферна активност CaII K&H, Hά и CaII инфрачервен триплет във връзка с ротационния период на звездата. Установената структура на магнитното поле се интерпретира с действието на динамо-механизъм. Установено е също така, че вторичния компонент на визуалната двойна ADS 3812 е спектрално двойна звезда. Потвърден е астрометрично определения преди орбитален период. Направен е извода, че кратността не играе роля за бързото въртене и активност на гиганта и той може да се счита като единична звезда по отношение причините за неговото въртене и активност. Това е първият обект от този клас на който е регистрирано магнитно поле. По-късно, по спектрополариметрични данни, получени по проект, финансиран от OPTICON, беше реконструирано и магнитното поле на повърхността на звездата. Изследвано беше и поведението на линиите-индикатори за активност. Магнитното поле показва сложна структура, установена е и значителна диференциална ротация. Наблюдаваният „пояс“ в азимуталния компонент на магнитното поле на гиганта се интерпретира като динамо, работещо в конвективната обвивка, близо до повърхността. Установен е вертикален градиент на въртене – фотосферата се върти по-бързо от хромосферата на звездата. Доуточнени са масата и еволюционния статус на звездата – в основата на клона на гигантите. Определено е и числото на Росби, което показва, че при този бързовъртящ се гигант имаме силна магнитна активност. Разгледани са вероятните причини за бързото му въртене, което не може да се обясни от еволюционната теория и изисква допълнителен въртящ момент. Установено е, че по-вероятната причина е изнасяне на въртящ момент от приядрените слоеве в стадия на първо смесване в основата на клона на гигантите.

По получените спектрополариметрични наблюдения за гиганта EK Eri е изучена променливостта на магнитното му поле Bl и линиите-индикатори на активност CaII K&H, Halpha и CaIR триплет, а впоследствие беше получена карта за повърхностното магнитно поле на звездата. Звездата е със сходна маса и еволюционен стадий като V390 Aur, но с много бавно околоосно въртене – период 308 дни. Изследването показва простата структура на магнитното поле на повърхността на този гигант, която е доминирана от магнитен дипол. Магнитното поле на EK Eri обаче е в пъти по-силно от това при V390 Aur. Интерпретацията е, че този гигант е произлязъл от Ар звезда на главната последователност.

Детайлно е изучена и звездата β Cet. Получените резултати показват проста структура на повърхностното магнитно поле. Звездата е с маса около 3.5 сл. маси и се намира в етап на хелиево горене. Определеният период на въртене е 215 дни като при това тя има магнитно поле Bl до 10 гауса. Тези резултати са в подкрепа на предположението, че тя също е произлязла от Ар звезда на главната последователност.
Изучено е и магнитното поле на Полукс. Гигантът е с много бавно въртене (период над 500 дни) и магнитно поле под 1 гаус. Предполага се, че при него не действа динамо от слънчев тип. Звездата се намира или в основата на клона на гигантите, или в областта на хелиево горене.
Проведени са спектрополариметрични наблюдения за подборка от 9 единични М гиганта. За пръв път е детектирано магнитно поле на М гигант при звездата HD130144 = EK Boo от порядъка на няколко гауса. Звездата се намира на асимптотичния клон на гигантите и има бързо за нейния еволюционен стадий въртене. Вариациите на магнитното поле показват неравномерно разпределение по звездната повърхност. По-късно магнитни полета бяха детектирани и на още 6 гиганта от подборката, но при повечето от тях магнитното поле е до един гаус, с изключение на бързовъртящия се гигант RZ Ari, където достига 13 гауса. Установена е зависимост на магнитното поле от vsini за тези звезди. Две от тях (RZ Ari и β And) са детайлно изследвани и при тях има същите вариации на магнитното поле както при EK Boo.
За пръв път магнитно поле е детектирано на свръхгиганта Бетелгейзе. Това е първият свръхгигант от късен спектрален клас с детектирано магнитно поле. Полето е от порядъка на няколко гауса. Промените му не са свързани с въртенето за звездата.Като вероятна причина се предполага действие на локално динамо при наличието на гигантски конвективни клетки.

Слабо магнитно поле (под един гаус) е детектирано и на дългопериодичната променлива от тип Мира χ Cyg. Това е първата мирида, на която е установено магнитно поле. Полето се наблюдава около максимума на блясъка на звездата. Предполага се, че генерирането му има връзка с преминаването на ударна вълна през атмосферата.

В заключение, изследвани са магнитните полета и активността на подборка от 48 G и K единични гиганти от които при 29 е детектирано магнитно поле. Тези звезди с маси в интервала 1.5 – 5 сл. маси се намират в основата на клона на гигантите или във фазата на горене на хелия и формират „магнитна ивица“ на диаграмата на Херцшпрунг-Ръсел. За звездите, за които имаме определен период на въртене се забелязва ясна зависимост на максималната наблюдавана големина на компонентата на вектора на индукцията на магнитното поле по лъча на зрение |Bl|max както от периода на въртене, така и от числото на Росби, което е <1. Това показва, че магнитните полета са генерирани от динамо, вероятно от слънчев тип. При 4 звезди, които имат бавно въртене, но и силни магнитни полета, се предполага, че са произлезли от Ар звезди на главната последователност. Оформя се и една група от 5 гиганта с много бавно въртене и слаби (под 1 гаус) магнитни полета. При тях е възможно да действа друг тип динамо. Това изследване е първото по рода си мащабно изследване на магнитните полета при единични G и K гиганти.
В последствие беше проведено и спектрополариметрично изследване на 45 ярки звезди-гиганти в околността на Слънцето. Подборката включваше всички единични късни гиганти до 4 зв. величина, достъпни за наблюдение с NARVAL на 2м телескоп TBL, Пик дю Миди, Франция, за да се постигне висока точност на измерванията. Резултатите показват, че около половината от тях имат магнитни полета. Тези звезди са с маси в интервала 1.7 – 4 сл. маси и оформят две „магнитни“ ивици на диаграмата на Херцшпрунг-Ръсел – една в областта на основата на клона на гигантите и стадия на хелиево горене, а другата се намира на асимптотичния клон на гигантите и върха на клона на червените гиганти. Регистрираните магнитни полета като цяло са доста по-слаби от тези при първите подборки G, K и М гиганти. Не се наблюдават и звезди с бързо околоосно въртене в тези области. Необходимо е по-нататъшното им изучаване за установяване на типа динамо при тези гиганти.

Резултатите по изучаване на магнитните полета и активността при късни гиганти са публикувани в статии № 36, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 49, 50, 52, 54, 55, 56, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 73. Те са представени също и като устни доклади (в това число и поканени доклади), и постери на редица симпозиуми на IAU, JENAM, както и други международни конференции и семинари у нас и в чужбина. Публикациите са цитирани в редица престижни списания като ApJ, A&A и др.


Резултатите, публикувани в статии № 36, 40, 42, 44, 45, 47, 49 са отличени от Международния Астрономически Съюз като съществени постижения за периода 2009-2011 г. ( IAU Transactions, 2012, 28, p.161 и IAU Transactions, 2012, 28 , p. 203). На тях е посветен там отделен раздел «Magnetic fields in red giants». Единичните късни гиганти с магнитна активност са предложени като нов клас променливи звезди.
2. Бърза променливост при звезди с магнитна активност
Темата за активността при избухващи звезди-джуджета е класическа за нашия институт. По тази тема работя от 1990 г. Ние подхождаме към нея от гледна точка на изучаването на избухващата активност на тези звезди и най-вече бързите промени на блясъка и фината структура при избухванията, както и многоцветна фотометрия за определяне параметрите на плазмата по време на избухване. Разработките са в сътрудничество с групата на д-р Жиляев от ГАО, Киев, групата на проф. Гершберг от КрАО и колеги от Солунския университет, Гърция – проф. Сейрадакис, Контадакис и д-р Авголоупис. Изградена е синхронна мрежа от телескопи, оборудвани с едноканални и многоканални високоскоростни (0.1, 0.01 сек интеграция) електрофотометри с които се провеждат регулярно синхронни наблюдения на избухващи звезди, активни гиганти и катаклизмични звезди.

Получени по-важни резултати:

Чрез синхронни електрофотометрични наблюдения на червеното джудже EV Lac е потвърдено съществуването на избухвания, характеризиращи се с максимум на блясъка в синята област, съпроводен с намаление на блясъка в червената област.

При EV Lac са намерени бързи (от порядъка на секунди) осцилации по време на големи избухвания, започващи от началото на избухванията. Те са установени по време на синхронни наблюдения на 5 телескопа в 3 държави. Явлението е интерпретирано като разпространение на магнито-акустична вълна в избухващата примка.

По UBVRI синхронни наблюдения е направено първото високоскоростно колориметрично изследване на избухващата звезда EV Lac. Установено е, че цветовите индекси осцилират с времева скала от порядъка на секунди. На двуцветните диаграми осцилациите попадат в по-голямата си част в областта на оптически прозрачна водородна плазма При максимума на осцилациите се наблюдава преместване към областта на чернотелно излъчване. Определени са цветови температури от порядъка на 17-22 000 К. Установено е също, че избухващата област заема 1% от звездния диск.
През 90-те години е проведено дългогодишно изследване на честотата на избухване на избухващата звезда AD Leo. Забелязано е изменението й в зависимост от цикъла на активност. Заподозрян е цикъл от 8 год, което е в съгласие с наблюденията и на други автори. Изследванията на тази звезда показаха засилена избухваща активност през януари-март 2006 г. както и през януари 2007 г. Установени са бързи осцилации по време на избухване в широк честотен диапазон.

При гиганта V390 Aur са наблюдавани високочестотни осцилации, които се интерпретират като микро-избухвания с продължителност 1 сек и по-малко. Тези явления са може би оптичния аналог на докладваните от Gondoin (2003) подобни явления в рентгеновия диапазон.


Открити са от нас още 2 избухващи звезди, които са включени в Общия каталог на променливите звезди (виж цитати № 1 и 2 от списъка с цитатите).
Резултатите от изследванията на бързата променливост при звезди с магнитна активност са публикувани в статии № 1,2,3,4,5,7,14,16,18,19,20,24,30,34, 37, 57, 64.
Резултатите са представени на редица международни конференции като устни доклади и постери, публикувани са в известни международни списания и са също цитирани в престижни международни издания.
31.03.2015 г. Изготвил:

(доц. д-р Р. Константинова-Антова)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница