Справка за отразяване на постъпилите предложения от обществените консултации на проект на наредба на министъра на земеделието, храните и горите за изменение и допълнение на наредба №7 от 2015 Г



Дата22.12.2018
Размер131.4 Kb.
#108559




СПРАВКА

ЗА ОТРАЗЯВАНЕ НА ПОСТЪПИЛИТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ОТ ОБЩЕСТВЕНИТЕ КОНСУЛТАЦИИ НА ПРОЕКТ НА НАРЕДБА НА МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО, ХРАНИТЕ И ГОРИТЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 7 ОТ 2015 Г. ЗА ПРИЛАГАНЕ НА МЯРКА 10 „АГРОЕКОЛОГИЯ И КЛИМАТ“ ОТ ПРОГРАМАТА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ ЗА ПЕРИОДА 2014 – 2020 Г.



Организация/потребител

/вкл. начина на получаване на предложението/

Бележки и предложения

Приети/

неприети

Мотиви



Адв. Велислава Хорозова, Адвокатско дружество Хорозов и партньори, получено чрез писмо в дирекция „Развитие на селските райони“ , МЗХГ


След стартиране на резултати от автоматични проверки на въведените данни в заявленията за подпомагане по директни плащания за кампания 2017, за много кандидати по направление „Поддържане на местообитания на зимуващи видове гъски и ливаден блатар в обработваеми земи с орнитологично значение" (ВПС-4.1) по мярка 10 «Агроекология и климат» от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020, се появява недвусмислено предупреждение: „Вид грешка - Заявения от Вас парцел или част от него попада във ФБ, който не попада изцяло в слоя със зимуващи гъски". Това означава, че има изискване целият физически блок, в който се намира заявеният парцел, да попада с цялата си площ в специализиран слой за зимуващи гъски, което не е посочено никъде в Наредба 7 от 24.02.2015г.

Всички бенефициенти са задължени да заявяват за подпомагане само парцели, които съгласно Наредба 7 за прилагане на мярка 10 „Агроекология и климат“, с цялата си площ попадат в специализиран слой на местообитания на зимуващи видове гъски и са посочени в Приложение № 1 към чл. 5, ал. З, т. 1.

В цитираната Наредба ясно е посочено изискването, съгласно Чл. 4. (1) „За направленията по чл. З, т. 1, 2 и 3 се предоставя подпомагане във физически блокове, попадащи в специализирания слой на земи с висока природна стойност." и чл. 5 (3) „За прилагането на агроекологичните дейности по направлението по чл. З, т. 2 са допустими за подпомагане земеделски парцели, които с цялата си площ попадат във:

/. (изм. - ДВ, бр. 19 от 2017 г., в сила от 28.02.2017 г.) списък на землищата, в които има местообитания на зимуващи видове гъски съгласно приложение № 1 и специализиран слой на орнитологично значими места, включващ зоните на местообитанията и слоя по чл. 4, ал. 1".

МЗХГ всяка година дешифрира цветна цифрова ортофотокарта за създаване на пълно покритие на страната с физически блокове. Това означава, че МЗХГ всяка година изменя Физическите блокове в Системата за Идентификация на Земеделските парцели СИЗП. Така се създава противоречие, тъй като Физическите блокове в дадено стопанство всяка година се изменят и се поставя под риск изпълнението на всеки пет годишен агроекологичен ангажимент, тъй като специализираните слоеве са фиксирани и константни. При създаването на Наредба 7, обаче нормотвореца (МЗХГ) е предвидил тази хипотеза и за това е определил, че следва да се подпомагат само парцели, които с цялата си площ попадат в специализиран слой за зимуващи гъски.( чл.5, ал.З, т.1). Въведената административна контрола от ДФЗ-РА, обаче противоречи на заложеното от нормотвореца (МЗХГ) и бламира изпълнението и целите за постигане на Мярка 10 „Агроекология и климат" от ПРСР 2014-2020.

Основанието за недопустимост за подпомагане, изцяло противоречи с нормите определени в Наредба 7 от 24.02.2015г. на Министерството на земеделието, храните и горите. Изискването по Наредба не задължава физическия блок да попада изцяло в слоя със зимуващи гъски, а е необходимо само заявените парцели да попадат в специализирания слой за зимуващи гъски. Остава неясно и нормативно неопределено, какво предизвиква необходимостта целият физически блок да попада изцяло в специализиран слой за зимуващи гъски. В случая ДФЗ-РА е въвела противоречаща на Наредба 7 административна контрола, която лишава неправомерно Кандидати от бъдещо плащане и ще създаде риск за изпълнението на агроекологичните им ангажименти.

Ангажиментът по направлението е съобразен с посочените в Приложение № 1 към чл. 5, ал. З, т. 1 от Наредба № 7 от 24 февруари 2015 г. землища, тъй като техните граници са константни, а Физическите блокове на територията на Р България променливи, с ежегодно изменение, на основание на чл. 15, ал.2 от Наредба 105 от 22 август 2006 г. Това прави физическите блокове непригодни за критерий, определящ допустимостта на парцели по дейността, които попадат с цялата си площ в териториалните граници на землища, ясно определени в Приложение № 1 към чл. 5, ал. З, т. 1 от Наредба № 7 от 24 февруари 2015 г. От предходното може да се стигне до логичното заключение, че нито един бенефициент по направлението, не може да гарантира, изпълнение на ангажимента си, тъй като от МЗХГ ежегодно актуализира Физическите блокове на територията на Р България, в резултат на което бенефициентът може да се озове в хипотеза на неизпълнение на агроекологичен ангажимент, поради независещи от него обстоятелства.

Моля, да премахнете противоречащата на Наредба 7 административна контрола и да отразите в Преходни и допълнителни разпоредби, че изискването е валидно само за парцели, които с цялата си площ попадат в посочените землища от Приложение № 1 към чл. 5, ал. З, т. 1. От НАРЕДБА № 7 от 24 февруари 2015 г. за прилагане на мярка 10 „Агроекология и климат" от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г



Не се приема


Съгласно чл. 15, ал. 1, т.2 от Наредба № 105 от 2006 г. за условията и реда за създаване, поддържане, достъп и ползване на интегрираната система за администриране и контрол физическите блокове освен за извършване на административни проверки се създават и за да

улеснят земеделските стопани при заявяване на земеделските парцели за подпомагане.
В съответствие с текстовете на одобрената Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. по отношение на посоченото направление и изискванията на чл. 4, ал. 1 от Наредба № 7 от 2015 г. финансовото подпомагане се предоставя във физически блокове, попадащи в специализирания слой на земи с висока природна стойност.

В съответствие с тази разпоредба ДФЗ- РА следва да извършва и проверка за това дали физическите блокове попадат или не попадат в съответния специализиран слой при одобряване на финансовата помощ.


Съгласно изискванията на Наредба № 105 от 2006 г. физическите блокове се обновяват ежегодно с цел отразяване на реалното състояние и ползване на площите.
Съгласно чл. 20, ал. 3 Наредба № 7 от 2015 г. агроекологичните дейности по направлението могат да не се прилагат върху едни и същи площи за едни и същи блокове на земеделското стопанство в петгодишен период от поемане на агроекологичния ангажимент.
Площите, заявени за подпомагане, могат да бъдат променяни ежегодно, като ангажиментът е за одобрения размер на площта, а не се изисква задължително изпълняване на дейностите на едни и същи площи.
Предвид това, при подаване на заявлението в случай, че физическият блок не попада в специализирания слой се генерира посоченото предупреждение, така че да улесни земеделския стопанин при заявяване на земеделските парцели за подпомагане.
Въведените изисквания и условия за предоставяне на подпомагане към физическите блокове (допустимост) са въведени от началото на поемане на 5-годишните агроекологични ангажименти, с които всички кандидати по мярка 10 „Агроекология и климат“ са запознати.



„Земеделска кооперация Царев дол", Писмо до зам.министър на земеделието, храните и горите

Предложение за прецизиране на текстове в проект на наредба за изменение и допълнение на Наредба № 7 от 24 февруари 2015 г. за прилагане на мярка 10 „Агроекология и климат" от ПРСР 2014-2020 г.

„Земеделска кооперация Царев дол" , бенефициент по мярка 10 „Агроекология и климат", по направление „Поддържане на местообитания на зимуващи видове гъски и ливаден блатар в обработваеми земи с орнитологично значение (ВПС-4.1).

След стартиране на резултати от автоматични проверки на въведените данни в заявлението ни за подпомагане по директни плащания за кампания 2017, се появи предупреждение: „Вид грешка -Заявения от Вас парцел или част от него попада във ФБ, който не попада изцяло в слоя със зимуващи гъски"



..."Детайли: Парнели: ххххх-х-х-х и др. "

Всички горепосочени парцели са напълно допустими за подпомагане, тъй като съгласно Наредба 7 за прилагане на мярка 10 "АГРОЕКОЛОГИЯ И КЛИМАТ", с цялата си площ попадат в специализиран слой на местообитания на зимуващи видове гъски.

Изискването целия физически блок, да попада с цялата си площ в специализиран слой за зимуващи гъски, не е посочено никъде в Наредба 7 от 24.02.2015г.

В цитираната Наредба ясно е посочено изискването, съгласно Чл. 4. (1) „За направленията по чл. З, т. 1, 2 и 3 се предоставя подпомагане във физически блокове, попадащи в специализирания слой на земи с висока природна стойност." и чл. 5 (3) „ За прилагането на агроекологичните дейности по направлението по чл. З, т. 2 са допустими за подпомагане земеделски парцели, които с цялата си площ попадат във:



I. (изм. - ДВ, бр. 19 от 2017 г., в сила от 28.02.2017 г.) списък на землищата, в които има местообитанш на зимуващи видове гъски съгласно приложение № 1 и специализиран слой на орнитологично значими места, включващ зоните на местообитанията и слоя по чл. 4, ал. 1"

От горното следва, че Наредба 7 от 24.02.2015г. не третира никъде „допустими и недопустими за подпомагане физически блокове", а допустими са земеделски парцели, които с цялата си площ попадат в специализиран слой, без значение дали целият Физически блок попада в специализиран слой или не.

Основанието за недопустимост за подпомагане на горепосочените парцели, изцяло противоречи с нормите определени в Наредба 7 от 24.02.2015г. на Министерството на земеделието, храните и горите. Изискването по Наредба 7, никъде не задължава целия физическия блок да попада изцяло в слоя със зимуващи гъски, а е необходимо само заявените парцели да попадат в специализирания слой за зимуващи гъски. Остава неясно и нормативно неопределено, какво предизвиква необходимостта целият физически блок да попада изцяло в специализиран слой за зимуващи гъски, като се вземе предвид, че границите на физическите блокове са променливи ежегодно от МЗХГ, а границите на землищата, посочени в Приложение № 1 към чл. 5, ал. З, т. 1 константни.

В случая ДФЗ е въвела противоречаща на Наредба 7 административна контрола, която лишава неправомерно Кандидати от бъдещо плащане и създава риск пред изпълнението на агроекологичния ангажимент.

Погрешно е и не е справедливо в чл.5, ал.З, т.1 от Наредба 7 за прилагане на мярка 10 „Агроекология и климат", да са определени точно определени територии за подпомагане, а впоследствие те изобщо да не се прилагат от ДФЗ.

В допълнение към горните твърдения, МЗХГ всяка година дешифрира цветна цифрова ортофотокарта за създаване на пълно покритие на страната с физически блокове. Това означава, че МЗХГ всяка година изменя Физическите блокове в Системата за Идентификация на Земеделските парцели СИЗП. Така се създава предпоставка, Физическите блокове в дадено стопанство всяка година да се изменят и се поставя под риск изпълнението на всеки пет годишен агроекологичен ангажимент. В същото време специализираният слой на зимуващи гъски е константен за целия период на изпълнение на ангажимента. От предходно може да стигнем до логичното заключение, че нито един бенефициент по направлението, никога не може да бъде сигурен, дали изпълнява ангажимента си, тъй като от МЗХГ във всеки един момент може да му променят физическия блок и бенефициента да се озове в хипотеза на неизпълнение на агроекологичен ангажимент.

Моля Ви да коригирате противоречащата на Наредба 7 административна контрола и да прецизирате текстовете в проект на наредба за изменение и допълнение на Наредба № 7 от 24 февруари 2015 г. зя прилагане на мярка 10 „Агроекология и климат" от ПРСР 2014-2020 г., в частта й на определяне на допустими за подпомагане парцели попадащи в специализиран слой зимуващи гъски


Не се приема


Съгласно чл. 15, ал. 1, т.2 от Наредба № 105 от 2006 г. за условията и реда за създаване, поддържане, достъп и ползване на интегрираната система за администриране и контрол физическите блокове освен за извършване на административни проверки се създават и за да

улеснят земеделските стопани при заявяване на земеделските парцели за подпомагане.
В съответствие с текстовете на одобрената Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. по отношение на посоченото направление и изискванията на чл. 4, ал. 1 от Наредба № 7 от 2015 г. финансовото подпомагане се предоставя във физически блокове, попадащи в специализирания слой на земи с висока природна стойност.

В съответствие с тази разпоредба ДФЗ- РА следва да извършва и проверка за това дали физическите блокове попадат или не попадат в съответния специализиран слой при одобряване на финансовата помощ.


Съгласно изискванията на Наредба № 105 от 2006 г. физическите блокове се обновяват ежегодно с цел отразяване на реалното състояние и ползване на площите.
Съгласно чл. 20, ал. 3 агроекологичните дейности по направлението могат да не се прилагат върху едни и същи площи за едни и същи блокове на земеделското стопанство в петгодишен период от поемане на агроекологичния ангажимент.
Площите, заявени за подпомагане могат да бъдат променяни ежегодно, като ангажиментът е за одобрения размер на площта, а не се изисква задължително изпълняване на дейностите на едни и същи площи.
Предвид това, при подаване на заявлението в случай, че физическият блок не попада в специализирания слой се генерира посоченото предупреждение, така че да улесни земеделския стопанин при заявяване на земеделските парцели за подпомагане.
Въведените изисквания и условия за предоставяне на подпомагане към физическите блокове (допустимост) са въведени от началото на поемане на 5-годишните агроекологични ангажименти, с които всички кандидати по мярка 10 „Агроекология и климат“ са запознати.



Сдружение на българските производители на биопродукти, становище по проект на НИД на наредба № 4, в който има предложения, свързани с проект за изм. на Наредба № 7 от 2015 г.


По отношение: НАРЕДБА № 7 от 24.02.2015 г. за прилагане на МЯРКА 10 „Агроекология и климат” от ПРСР http://www.dfz.bg/assets/8447/NAREDBA_7_ot_24022015_g_za_prilagane_na _mqrka_10_Agroekologiq_i_klimat_ot_Programata_za_razvitie_na_.pdf § 12. В чл. 48 се правят следните изменения и допълнения: 1. Досегашният текст става ал. 1 2. Създава се ал. 2: (2) Прием на заявления за подпомагане може да се извършва под условие в съответствие със заповедта по чл. 4, ал. 5 от Наредба № 5 от 2009 г. В този случай, земеделският стопанин предоставя писмено съгласие, че одобрението за участие в мярката и предоставянето на финансовата помощ ще се извърши при наличие на финансов ресурс за многогодишни ангажименти за нови площи, животни и пчелни семейства след отчитане на необходимите средства за поетите ангажименти от Държавен фонд „Земеделие“– Разплащателна агенция до ограниченията по чл. 11.“/Да отпадне изобщо като неприемливо и превратно интерпретиране целите на Програмата за развитие, в която са заложени предварително бюджети и не следва потребителите на услугата да бъдат поставяни в неравнопоставено положение на елиминация, за да нямат достъп до финансов ресурс занапред поради нецелесъобразното му разходване и разпределяне. „Под условие” да се предостави достъп до услугата занапред, както и да се вменява на кандидатът за потребление на услугата задължението да подписва декларация за предварителен отказ от право, заложено в международен регламент са недопустими инструменти и компрометират изцяло процедурата на финансиране, както и действията на администриращите я лица/

В чл. 17 ал. 1 се създава точка 9. Земеделските стопани за прилагането на агроекологични дейности по направленията по чл. 3 получават плащане на площ за първите до 30 хектара съгласно чл.14, за които имат право на подпомагане и плащане с 50% по-нисък размер за допустимите за подпомагане площи над 30-я ха



Не се приема

Приемът на заявления за подпомагане под условие е мотивиран с начина за заявяване на изпълняваните дейности и поетите многогодишни ангажименти. Приемът на заявления за подпомагане с условие е свързан с възможност за поемане на нови ангажименти, а не с вече изпълнявани ангажименти и трябва да е съобразен с наличните финансови средства в планирания бюджет на мярката и съответните планирани индикатори в Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. (ПРСР 2014-2020 г.). В случай, че бъде установено, че земеделските стопани не изпълняват поети ангажименти и същите бъдат прекратени, след възстановяване на получени финансови средства, е възможно тези финансови средства да бъдат насочени към нови кандидати по мярката. В този случай, подпомагането може да се насочи към достигане на заложени цели/индикатори на мярката и следва да има възможност за насочване на наличния ресурс в ПРСР 2014-2020 г.

Съгласно чл.31 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 352/78, (ЕО) № 165/94, (ЕО) № 2799/98, (ЕО) № 814/2000, (ЕО) № 1290/2005 и (ЕО) № 485/2008 на Съветав съответствие с чл.77, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съветаплащанията от страна на Комисията за приноса на ЕЗФРСР, плащанията от страна на Комисията за приноса на ЕЗФРСР, както е посочено в член 5 от същия регламент, не надвишават бюджетните задължения. Тези плащания са предназначени за изпълнение на най-старите открити бюджетни задължения.



Извършването на изменение в текстове на Наредба № 7 от 2015 г. са възможни след извършване на съответните нотификация на ПРСР 2014 – 2020 г. Тук следва да се отбележи, чл. 6 от Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета, ЕЗФРСР действа в държавите - членки чрез програмите за развитие на селските райони. сочи, че. ЕЗФРСР действа в държавите членки чрез програмите за развитие на селските райони. В одобрените текстове на Програмата не са включени предложените условия по отношение на площите и правото на подпомагане. Въвеждането на посочените ограничения и намаляване с 50 % на подпомагането може да засегне права на кандидати вече изпълняващи ангажименти.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница