Справочник по дефектоскопия, с разработване на стратегия за развитието на бк в рб



Дата24.07.2016
Размер379.63 Kb.
#2954
ТипСправочник
БЮЛЕТИН N 49

Уважаеми колеги!

За мен е удоволствие да Ви приветствам на Дните на безразрушителния контрол 2015, които се провеждат в годината когато отбелязваме 53 години от създаването на ННТДД.

По време на Дните на БК ще се проведе и Общо събрание на Дружеството за 2014 г. В настоящия бюлетин печатаме тезиси на подготвения отчетен доклад, в които са включени най-важните дейности.

През 2015 г. участието на ННТДД в Клъстер, БК в Република България бе свързано, преди всичко, с организирането на международна конференция „БК в съвременната индустрия“ с повече от 100 специалисти от България и чужбина, с подготовката на Информационен справочник по дефектоскопия, с разработване на стратегия за развитието на БК в РБ.

Перспективите за успешна дейност в областта на БК днес в България са неголеми. Това налага по време на Дните да се проведат конструктивни разговори между всички участници в БК (учени, ръководители на лаборатории и органи за контрол, специалисти) за разработване на действаща програма за преодоляване на трудностите.

Желая на всички участници в Дните добро време, ползотворно участие и успехи в работата.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ННТДД:

/проф. дтн М. Миховски/

1. ВЕСТИ ОТ НАЦИОНАЛНОТО ДРУЖЕСТВО ПО ДЕФЕКТОСКОПИЯ

1.1. Заседания на Управителния съвет на ННТДД

На 23.02.2015 г. се състоя заседание на УС на ННТДД на което бяха разгледани следните въпроси: отчет на работата на ННТДД за 2014 г.; отчети на регионалните клонове и на СЦП КБР; насрочване на Общо събрание; подготовка на Дните на БК 2015 г.; информация за конференция „БК в съвременното машиностроене“, проведена от Клъстер „БК в РБ“; информация за участие в конференция на IAEA във Виена; информация за работата на Учебния център по БК в ИМех; номиниране на носителя на наградата на името на Сл. Попов; информация за финансовото състояние на ННТДД.

На 25.03.2015 г. се състоя заседание на Управителния съвет на ННТДД. Бяха приети тезисите на отчетния доклад, подготвен за Общото събрание на Дружеството. Бяха избрани следните почетни членове: Венетко Крумов Борисов, Анна Мойсеевна Поволоцкая, Александър Николаевич Назыричев.

Направени бяха предложения за комисиите които ще работят по време на Общото събрание.

Приети бяха и следните документи: Финансов отчет на ННТДД за 2014 г. и предложение за решение на Общото събрание на Дружеството.
1.2. Общо събрание на ННТДД

Общото събрание на ННТДД ще се състои на 16.06.2015 г. от 17 часа в БЧК в Созопол. По-долу са приложени тезисите на отчетния доклад.



ОТЧЕТ

за работата на ННТДД за периода 01.01.2014 – 31.12.2014 г.
ННТДД е създадено през1962 г. от доц. инж.-физик Славчо Попов като секция по дефектоскопия към ФНТС в България. През 2001 г. ННТДД е регистрирано по ЗЛС. През 2006 и 2012 г. ННТДД е пререгистрирано поради промени в законовата база (ЗЮЛНЦ) и в Управителния съвет. ННТДД работи по Устав, приет през 2012 г. и утвърден от Съда.

Основните дейности, според Устава, са представени по-долу:



Ι. Научно-технически прояви

1.1. Дни на БК 2014 г. които включват:

  1. ХХIX Международна конференция „Дефектоскопия ’14”.

  2. ХХIV Младежка научна школа “Безразрушителен контрол на структурата и физико-механичните свойства на материалите”.

  3. Българо-руски семинар “Диагностика на енергетични системи”.

  4. Семинар на участниците в проект по 7 РП „INNOPIPES”

  5. Кръгла маса „Прахова металургия”.

  6. Кръгла маса „Стандартизация. Обучение по БК”

  7. Кръгла маса „Акредитация”

9. Кръгла маса „Проблеми на бизнеса”.

10. Изложба на фирми.

11. Заседание на УС на ННТДД, на схемния комитет при СЦПпо КБР, на ТКС 24 „Безразрушителен контрол“ към БИС и УС на клъстер „БК в РБ“.

Участници са 220 специалисти. Представени са 120 доклада и презентации.



1.2. Участие в организиране и провеждане на национална конференция по Акустика 2014.

Участници – 80, доклади 40. Конференцията се проведе през м. октомври във Варна и през декември в София.



1.3. Международен семинар по европроект INNОPIPES под ръководството на проф. дтн Е. Барканов в Созопол

Научни доклади – 23. Участници – 80 специалисти от 6 страни.



1.4. Фирмени семинари – 2. Организатори са:

фирма „Struers“ и фирма „INNOVIA“



1.5. Съвместен семинар с БИС и ННТДД в областта на стандартизацията в БК.

2. Международна дейност

2.1. Участие в 11 ECND – 11 специалисти (Чехия – Прага – 2014 г.)

2.2. Участие на 5 специалиста в Международна конференция по професионална радиационна защита на тема „Подобряване на защитата на работещите-пропуски, предизвикателства и тенденции“ IAEA (декември 2014 г. Виена).

2.3. Участие в заседания на Форум „Авиация” към EFNDT – 2 специалиста.

2.4. Участие в ХХ Всероссийская научно-техническая конференция по НК и ТД с изложба, организирана от РОНКТД (март 2014 г. ) – 1 специалист.

2.5. Подписване на план за съвместна дейност между ННТДД и РОНКТД

2.6. Среща с ръководителите на РОНКТД, на Казахстанското, Израелското, Македонското, Чехското, Украинското, Полското, Германското, Белоруското и др. дружества по БК.

2.7. Участие в заседания на EF NDT и IC NDT.

2.8. Благодарение на спонсорство е заплатен членския внос в EF NDT и IC NDT за 2014 г.

2.9. М. Миховски бе избран за член на ред. колегия на новия журнал, издаван от РАН «Диагностика, ресурс и механични свойства на материали». Той е член и на ред. колегия на списание „Дефектоскопия“ и още 10 български и чуждестранни списания.

2.10. Има заявки за обучение и сертификация на специалисти от Сърбия.

3. Сътрудничество с държавни институти и организации в страната.

3.1.1. Сътрудничество с АЯР

- Началникът на отдел в АЯР Св. Казакова е член на УС на ННТДД.



3.1.2. Сътрудничество с ИА БСА

Членове на ръководството на ННТДД участват в структурите на ИА БСА – проф. М. Миховски (член на Съвета за акредитация и ТК „Органи за контрол”), Р. Димитров (председател на ТК „Органи за контрол”), Ал. Скордев (член на ТК „Органи за сертификация на персонала).



3.1.3. Сътрудничество с БИС

- Председател на ТКС 24 „Безразрушителен контрол” - е проф. М. Миховски. Активни участници в подготовката на стандартите по БК са П. Цоков, Ив. Бъчваров, Ал. Скордев, Р. Димитров, Хр. Чукачев, Г. Петков, Й. Мирчев, А. Захова, М. Миховски и др.

- Секретарят на ТК „БК” Л. Димитрова е активен член на ННТДД. Заедно с Й. Мирчев подготвят и обновяват информационния справочник за стандартите по БК който се намира на сайта на ННТДД.



- През 2014 г. ННТДД и БИС проведе съвместен семинар по подготовка на стандарти и анализ на нови стандарти в областта на акустична емисия (АЕ), термовизиа (ТТ) и определяне на дебелина на покрития.

- ННТДД препоръчва в БИС свои членове като експерти за превод и редактиране на стандарти по БК.



3.2. Сътрудничество с университети и институти

3.2.1. Институти на БАН

3.2.1.1. Институтът по механика с лаборатория „Механика, диагностика и безразрушителен контрол”

- ИМех – БАН, съвместно с ННТДД, организира „Национален център по БК”

- ЛМДБК към ИМех – БАН е базова организация на ННТДД.

- ИМех е научна организация с най-голяма общност на хабилитирани специалисти по БК в страната.



3.2.2. Университети

3.2.2.1.Физически факултет към СУ „Кл. Охридски”

3.2.2.2. ХТМУ

3.2.2.3. Шуменски университет „Епископ К. Преславски”

3.2.2.4. ТУ-Варна

ТУ-Варна е съорганизатор на Дните на БК. Съвместно с Националната секция „Акустика“ организира международната конференция „Акустика“.

3.2.2.5. ВТУ „Т. Каблешков”

3.3. Сътрудничество с обществени организации на специалисти

ННТДД провежда своята дейност в сътрудничество с националните организации по прахова металургия, пластмаси, металознание и термична обработка. Техни членове са активни участници в конференциите по БК. На основата на тези контакти са изградени и ефективно работещи колективи по национални и международни проекти.



3.3.1. Сътрудничество с обществени организации

3.3.1.1. Сътрудничество с НТС по машиностроене

- ННТДД е член на НТСМ. Участва във всички значими за БК дейности – конференции, проекти по европейски програми, списване на списание МТМ.

- НТСМ издава материалите от Дните на БК в „Известия на НТСМ”

- НТСМ награждава, по предложение на ННТДД, изявени специалистии с награди на НТСМ и ФНТС.

- Председателят на ННТДД е главен редактор на списанието МТМ

- Ал. Скордев е почетен председател на НТСМ.

- ННТДД има сътрудничество със секция „Прахова металургия” към НТСМ. Специалисти по Прахова металургия участват в Дните на БК.

3.3.1.2. Сътрудничество с СЕЕС на ФНТСМ

- ННТДД участва, чрез свои членове (специалисти по ултразвукова дефектоскопия и вибродиагностика), в традиционно организираните ежегодни конференции „Акустика”.

3.4. Сътрудничество с фирми

- Фирмите по БК които непосредствено участват в дейността на БК са Мултитест – Варна, Гама ООД, Контрол ООД, АЕЦ „Козлодуй”, Контрол инженеринг, БУЛСИБ контрол.

- Фирми, чиято основна дейност е доставка на оборудване, които участват в дейността и проявите на ННТДД са Трокутест – България, INNОVIA, E-VIT, Omel NDT, Struers, НАМИКОН 2001.

- Фирми в областта на проверка на лабораторно оборудване за БК - Омел НДТ, Мултитест – Варна



4. Организация на работата на ННТДД

4.1. Управителен съвет

Съставът на УС е както следва: М. Миховски (председател), Р. Димитров и Ю. Данев (зам. председатели), Й. Мирчев (изп. директор) и членове: В. Ничев, Д. Димов, Св. Казакова, Ал. Русев, Р. Димитров, П. Цоков, П. Янев, Д. Виденов.

Почетен председател е ст.н.с. А. Скордев.

УС за периода е провел 4 заседания по основната дейност и ННТДД.

4.2. Към УС работят седем комисии: по професионална етика, по кадри и конкуренция, по нормативни документи, по международна дейност, по финансови въпроси, младежки семинари, обучение и сертификация.

4.3. Към ННТДД работят следните клонове: клон Варна с ръководител П. Янев, Югоизточен клон с ръководител Р. Димитров, клон „Козлодуй“ с ръководител П. Цоков, клон на специалисти в ж.п. транспорт с ръководител Д. Виденов, Бизнес секция с ръководител Р. Димитров, БНАКБ с ръководител Иван Гайтанджиев.

Основната им дейност е периодично свикване на заседания и срещи по регионални и основни въпроси на БК. В заседанията често участва М. Миховски. Клоновете организират участието на специалисти в Дните на БК. Информират специалистите за промени в стандартизационната база. Годишно се провеждат 1-3 срещи на специалистите във всеки клон.

По време на Дните на БК се провежда специално заседание на секция „Бизнес”.

БНАКБ организира дейността си в областта на специалистите в авиацията като член на форума „Авиация” към EF NDT.

6.4. Участие на ННТДД в дейността на Клъстер „БК в РБ”

ННТДД и фирма БУЛСИБ са основни организатори на дейността на БК в Клъстера. Основни дейности на Клъстера за последната година са:



  • Организационно изграждане

  • Подготовка на Стратегия и мониторинг за развитие на БК

  • Подготовка на Информационен справочник

  • Международна конференция „БК в съвременното машиностроене”

  • Подготовка на предложение и Закон за изменение и допълнение на Закона за акредитацията.

4.5. СЦП по КБР към ННТДД през 2014 г.

На 30.12.2014 г. СЦП по КБР след одит в продължение на 5 месеца получи преакредитация от ИА БСА съгласно БДС EN ISO/IEC 17024:2012 за сертификационната схема на БДС EN ISO 9712:2012 с валидност до 2018г.

С решение на Българския национален авиационно-космически борд СЦП по КБР получи сертификт за одобрение съгласно БДС ЕN 4179 с валидност до 23.06.2019 г.

Съгласно акредитацията на СЦП по КБР по сертификационните схеми на БДС EN 473, БДС EN ISO 9712 и БДС EN 4179. Центърът изпълни всички заявки на клиентите.

Планът и Политиката за преход за акредитация от БДС EN ISO/IEC 17024:2004 към БДС EN ISO/IEC 17024:2012г. бяха изпълнени.

Сертификационна схема съгласно БДС ЕN ISO 9712:2012.

Акреитирани методи:ЕТ, LT,МТ,РТ, TT, RT, UT, VT

Сертифицирани лица: 2 ниво 60(65) и 3 ниво 18(33) всичко 78(97)

Забележка: в скобите са дедени резултатите от 2013 г.

39 изпита със 78 кандидата от тях 29 нови кандидати, в т.ч и 2 от чужбина.1 кандидат e останал с неуспешни изпити (1 за 3 ниво методLT) 1 кандидат с 2 ниво се е поправил.

Продължаване на сертификацията (след 5-тата година):2 ниво 60(65) и 3 ниво 5(16) всичко 25(37).

Продължените сертификати са 25 , в .ч.от чужбина 1 кандидат.



Ресертификация (след 10-та година):2 ниво 45)6) и 3 ниво 2(12) всичко 47(18)

22 изпита с 47 кандидата



Сертификацинна схема съгласно БДС EN 4179

Методи:ЕТ,МТ,РТ, TT, RT, UT, VT

Сертифицирани лица: метод ЕТ 1 кандидат за 2 ниво.

Осигуряване на екзаминатори по сертификационните схеми съгласно ISO 9712, ISO 18436, БДС ЕN 4179 и ISO 20807 и разширяване на броя на екзаминаторите по основните методи, по които СЦП по КБР извършва сертификация:

Попълнен беше съставът на екзаминаторите и състоянието е: М.Миховски EТ, LT, MT, PT,TT,UT,VT, Г.Петков LT, MT, PT, RT, UT,VT, Л.Стоев LT, MT, PT, RT, UT,VT, Б.Неделкова MT, PT,RT , UT,VT и LT, Й.Иванова MT, PT, UT,VT, Ан.Туцова MT, PT, UT,VT, П.Цоков PT, RT, UT,VT, С.Ангелов PT,TT, RT,VT, М.Милков ТТ, П.Янев MT, PT, UT,VT, Д.Конакчиев MT, PT, UT,VT, Ан.Андонова RT, В.Ничев ЕТ,RT,UT,VT, Eл.Ничева UT,VT, Р.Димитров ET,LT, RT,UT.

Може да се каже, че в условията на криза в системата за контрол без разрушаване на България СЦП по КБР продължава да функционира нормално. Подготвен беше Наръчник за управление съгласно изискванията на БДС EN ISO/IEC 17024:2012. Извършена е значителна подготвителна работа за провеждане на изпити на руски и английски езици, но работата не е завършена. Извършена е преакредитация по сертификационните схеми на БДС ЕN ISO 9712 и БДС EN 4179. Намаленият приток на нови кандидати при продължително прекъсване на обучение и на нови кандидати, не може да бъде покрит с кандидатите за продължаване и ресертификация.

4.6. Български национален авиационно-космически борд за контрол безразрушаване

Доклад за дейността на БНАКБКБР през 2014 г.

БНАКБ проведе четири заседания. Взети са следните по-важни решения:

- През м. април бе назначена комисия, която да одитира СЦП КБР.

- Определен беше и представител на Борда за конференцията на Европейския Форум през м. май.

- През м. май е изслушана информацията за протеклата в Амстердам конференция и взетите решения.

- През м. юни въз основа на положителните резултати от одита, съгласно БДС EN 4179, беше одобрен като външна агенция СЦП КБР.

- Прз м. септември е определен член на Борда, който да присъства на Европейския Форум през м. Октомври в Прага със задача да участва в приемането на изменения в стандарта EN 4179.



5. Донори на дейността на ННТДД (за последните 2 години)

1. Контрол ООД – Хасково – р-л Р. Димитров.

- частично финансиране на националните прояви по БК.

- частично финансиране на ремонта на Националния център по БК.

- спонсориране участието на водещи специалисти в 11 ECNDT.

2. ICQ В. Ничев

- Спонсорира участието на специалисти в конференция в Хърватия

- Подновяване на оборудване за обзавеждане на НЦ БК

- Спонсориране на посещението на специалисти от IAEA в ННТДД.

3. ИМех – БАН

- предоставяне помещения за работа на Националния център по БК (НЦ БК).

- предоставяне на материали и помещения за организиране на дейността на ННТДД.

- предоставяне на условия за работата по проект на ННТДД по 6 рамкова програма Shipinspector

4. Сем. Трайкови

- предоставят литература, стандарти и документация по БК

5. Център за обучение към ИМех – БАН (р-л М. Миховски)

- частично финансиране на ремонта на НЦ БК

- предоставяне на литература в НЦ БК.

6. Скордев ООД (Ал. Скордев)

- предоставя литература на НЦ БК.

7. Мултитест (р-л Хр. Чукачев)

- подпомага с фотографии като подарък за всички докладчици в Дните.

- спонсорира участието на 2 специалисти в 11 ECNDT.

8. АЕЦ „Козлодуй” (ИЦ „Д и К“ р-л П. Цоков). Спонсорира провеждането на Дните на БК.

- Осигурява подаръци за всички чужденци – докладчици в Дните на БК.

9. INNOVIA - Спонсорира провеждането на Дните на БК.

10. Трокутест България ООД – Осигурява звуково Дните по БК

11. Орган за контрол „БУЛСИБ КОНТРОЛ“ (р-л Ю. Данев)

- участва частично в ремонта на НЦ „БК“.

12. ТУ – Варна - Спонсорира провеждането на Дните на БК.


1.3. Заседания на клонове на ННТДД

Заседание на клон „Коозлодуй“

На 05.03.2015 г. в ОКС „Д и К“ в АЕЦ „Козлодуй“ се проведе, под ръководството на председателя инж. П. Цоков, заседание на клона на ННТДД в Козлодуй. В заседанието взеха участие председателя на ННТДД М. Миховски и почетния председател на ННТДД Ал. Скордев.

Основен доклад за дейността на ННТДД през 2014 г. и за дейността на Клъстер „БК в РБ“ изнесе М. Миховски.

На участниците бяха раздадени информационни материали за Дните на БК 2015 г., за 19 IC NDT през 2016 г. в Мюнхен и списание „Територия NDT“.

Ал. Скордев информира за работата на СЦП КБР.

П. Цоков информира за положителните резултати от току що преминалата атестация на персонала, както и на участието на представители на клона в Козлодуй в Дните на БК.


1.4. 50 години СЕЕС

През 2015 г. Съюзът по електроника, електротехника и съобщения навърши 50 години. Събитието бе отбелязано с тържествено честване на юбилея в ФНТС в София. Във връзка с юбилея бе подготвена и връчена на членовете книгата 50 години СЕЕС (История, развитие, доклади на СЕЕС), подготвена от доц. д-р инж. Иван Василев.

Значителна част от дефектоскопистите и вибродиагностиците имат непосредствено отношение към една от значимите прояви на СЕЕС – традиционната годишна конференция „Акустика”.

Поздравяваме вички бивши, настоящи и бъдещи членове и симпатизанти на СЕЕС и им желаем успех и здраве, и бъдещи успехи.


2. НИЕ ДЕФЕКТОСКОПИСТИТЕ

2.1. Почетният член на ННТДД акад. Е. Горкунов е удостоен със званието „почетен член” на ИМех – БАН.

На 13.01.2015 г. за особени заслуги и принос в развитието на методите за БК на материали, за дългогодишно сътрудничество с Института по механика при БАН и във връзка със 70 годишния му юбилей. Научният съвет на ИМех – БАН присъди на акад. Е.С. Горкунов степента „почетен член на Института”.

Поздравяваме акад. Е. Горкунов с присъденото му отличие.

2.2. Носител на наградата на името на Славчо Попов за 2015 г. асистент маг. инж. Йордан Мирчев.

2.2.1. Представяму Ви носителя на наградата.

Роден е на 18.08.1976 г. в гр. Варна. През 1995 г. завършва средното си образование по специалност: корабни машини и механизми в Техникум по корабостроене и корабоплаване “Кирил Халачев” - Варна. От 1995 г. до 1997 г. отбива военната си служба. През 2002 г. завършва висше образование с магистърска степен в ТУ-Варна по специалност “Диагностика и безразрушителен контрол.” През 2004 г. записва редовна докторантура по специалност 02.01.08 “Методи за контролиране и изпитване на материали, изделия и апаратура.” В ИМех-БАН. По време на редовната си доктурантура се квалифицира по методите за безразрушителен контрол, по специално UT, AE, LT и TT. Сертифицира се по безразрушителните методи за ниво III: радиография, ултразвук, капилярен, магнитно-прахов, визуален, изпитване за теч (херметичност). Назначен е на длъжност инженер-специалист в Института по Механика от 01.03.2008 г. От 2005 г. участва в дейността по сертифициране на специалисти по контрол без разрушаване, като зам. ръководител в СЦП по КБР към ННТДД. От 2004 г. ежегодно участва в организирането на национална конференция по контрол без разрушаване - “Дни на БК” с международно участие и национална конференция по акустика. През 2005 г. е избран за член на УС на Националното-научно техническо дружество по Дефектоскопия.



2.2.2. Интервю с носителя на наградата на името на Славчо Попов

От кога са Вашите първи срещи с NDT?

Първата ми среща в областа на контрола без разрушаване е по време на моето следване в ТУ-Варна, когато през 2000 г. записах специалност “Диагностика и безразрушителен контрол” и в последствие завърших магистратура по същата специалност със успешна защита на дипломната ми работа. В този момент все още не познавах същността и отговорностите, произтичащи от прилагането на познанията за методите по контрол безразрушаване. В последстие, с натрупването на повече знания за областа по контрол без разрушаване, интерсът ми към него все повече нараства.



Кои са Вашите учители?

Първите познания за безразрушителния контрол получих от моите преподаватели в ТУ-Варна проф. дтн. Митко Миховски и ст.н.с. д-р Александър Скордев. В последствие с продължаване на моето образования като докторант в Института по Механика на БАН аз продължавам да се уча от тях и до днес. Взаимоотношенията ми с тях в служебни и обществени прояви ми помагат много за изграждане на моите познания в областа на контрола без разрушаване.



От кога работите в УС на ННТДД?

През 2005 г. бях избран за член на УС и за Изпълнителен директор на ННТДД. Доста млад влязох в УС на ННТДД и нямах достатъчно опит. С течение на времето се учех от колегите в УС на ННТДД. Натрупването на опит и добри познанства с колегите в областа, ми помагат за по-активното ми участие в обществената дейност на ННТДД. От 2004г. ежегодно участвам в организирането на национални конференции по контрол без разрушаване с международно участие и национални конференции по акустика, в семинари, организирани от ННТДД. Отговорен съм и за сайтове на ННТДД и СЦП по КБР.



Какви са вашите научни приноси в NDT?

От методите за контрол без разрушаване най-много познания през годините съм натрупал в областа на ултразвуковия контрол. Участвал съм в три Европейски конференции на EFNDT. От 2005г до сега участвам в ежегодните национални конференции “Дни на БК” и “Акустика”. От изготвените доклади, основна част от работата ми е по разработване и изследване на теоретични модели на разпространение, отражение и преминаване на ултразвукови вълни в ограничени акустични среди.

Към определението за научен принос, бих могъл да отнеса, предлагането на нов подход за оценяване на дънна повърхнина, повредена от обща корозия, посредством информационната характеристика амплитуда на отразения ултразвуков сигнал.

Какви са основните задачи в който Вие участвате?

Участвал съм в Национални и два Европейски проекти по 7 рамкова програма. Дейността по Европейските проекти е свързана с работата по изучаване на приложението на нормални вълни на ниски честоти за изследване на специфични структири от конструкции, съоръжения и машини, като тръбопроводи, листов материал и др.

В прект “Shipinspector” вземах участие в екипа на ННТД по Дефектоскопия. Ръководител на проекта беше Института по заваряване (TWI) - Великобритания. В него се изследва възможността за успешно прилагане на нормални вълни за контрол на листов материал от двойното дъно на резервоари на танкери. Използва се разработената от TWI ултразвукова апаратура за работа с нискочестотни нормални вълни за изследване в лабораторни условия на изкуствени нецялостности. Надеждно откритите в лабораториите нецялостности, се използват за проектиране на контролни отражатели, които могат да бъдат поставени на плавателни съдове.

Проектът “INNOPIPES” е продължение по дейността за изучаване на приложението на нормални вълни при контрол на тръбопроводи с цел определяне участъци от него с недопостими повреди. В него участвам от началото на проекта през 2012 г. Като член на колектива на Института по Механика - БАН. Водещ институт е Рижкия - Технически университет - (Латвия). Изследват се характеристиките на нано-композитни материалите с цел използването им за ремонт на повреден участък от тръбопровод, чрез бандажиране. Прилагат се методите на крайните елементи за оптимизиране на характеристиките на материали, използвани за бандажиране на тръбопроводи.



Какво е Вашето чувство за бъдещето на NDT в България?

Според мене в България има много добри специалисти в областа. Някой от тях работят и на пазара на труда и в други държави от където има добри отзиви за тяхната работа. Няма достатъчно големи проекти за изграждане на обекти в промишлените отрасли в България. Това води до по-малка заетост в областа и по-малко заинтерисованост за влагане на средства в обновяване на апаратура и в квалификация на специалисти за безразрушителен контрол. Такова развитие в органите за контрол в България води до неконкурентност на нашите фирми и на Европейския пазар.



Какво трябва да се промени в организацията на NDT в България в бъдеще?

Според мен, организацията на безразрушителния контрол в България в ННТД по дефектоскопия е добре подредена. Има създадени връзки с други национални организации по света, които се поддържат благодарение на досегашната работа в Дружеството. Организират се ежегодни международни конференции в които вземат участие по-голяма част от членовете на Дружеството, заедно с участници от други страни, на които се докладват актуални теми в областа на безразрушителния контрол и диагностиката.

Необходима е по-голямо сплотяване на специалистите в бранша. Освен градивните критики е нобходима и повече подкрепа в обществените дейности за развитието на Дружеството от членовете в него.

Как да се повиши интереса на младите към NDT?

Интересът на младите специалисти към контрола без разрушаване ще нарастне когато заработят големи проекти, като “Южен поток” и се осигури работа. Тогава ще има повече желание от тях да се квалифицират, като специалисти по беразрушителен контрол и да участват в изграждането на такива проекти.



Има ли необходимост от “старите” в NDT?

Разбира се, че има необходимост от тях. Не може да се развива и гради в която и да е област без да се стъпи на изграденото до този момент. Според мен е от особено значение да има приемственост за да се насочат извършваните дейности за надграждане а не да се гради нещо което вече го има. За тази приемственост винаги е имало и ще има нужда от “старите” в безразрушителния контрол в България.



2.3. Нови почетни членове на ННТДД

По-долу Ви представяме новите почетни членове



2.3.1. Венетко Крумов Борисов

Г-н Борисов е роден през 1949 г. През 1972 г. придобива квалификация магистър във ВИММЕСС – Русе по специалността „Технология на металите и машиностроене”. В периода 1982 г. специализира във ВТУ на Варнемюнде (ГДР) по заваряване и контрол на материали. Придобива квалификация инженер по заваряване.

Специализира и в Русия в НУЦ „Еврика и контрол” към Московския държавен технически университет.

Работи като техник в авио-механическа служба в авиобаза „Каменец” на БНА, в КЗУ-ЕАД-ЦНА-София като техник по заваряване и ръководи група, зам. директор на КЗУ-ЕАД (София и в Русия - Ставропол), като отговаря за организацията на контрола на многопрофилни заваръчни работи по газопроводи и компресорни станции, главен експерт и директор на КЗУ (от 1996-2015 г.).

Дългосрочен заместник-председател е на Съюза по заваряване в България, като отговаря и за връзките с ННТДД.

Г-н Борисов е дългогодишен утвърден специалист както в областта на заваряването така и в областта на БК.


2.3.2. Александър Николаевич Назарычев

Роден е в град Иваново (Русия). Завършва Ивановския държавен енергетически университет (ИГЭУ) и получава квалификация инженер – електрик. От 1983 г. работи в ИГЭУ като инженер, асистент и доцент. Защитава дисертация на тема „Математическо и програмно осигуряване на техническото обслужване и ремонта на електродвигатели“. От 2003 г. работи в Петербургския энергетичен институт за повишаване на квалификацията. Защитава дисертация за доктор на науките на тема „Усъвършенстване на системи за ремонт на електрооборудване на електростанции“ и получава научното звание професор. Работи като ръководител на катедра, зам. ректор по научните въпроси. От 2013 г. е ректор на ПЭИПК. Автор и съавтор е на повече от 300 публикации и 24 монографии и учебници. Член е на редица комисии на редакционни съвети на списания. Удостоен е с званието „Почетен енергетик“ „Заслужил работник в електросистемата на Русия“.

В продължение на повече от 10 години участва основно в организирането на Българо-руския семинар по „Диагностика на експертни системи“Работи успешно със специалисти по вибродиагностика в България.
2.3.3. Анна Мойсеевна Павалоцкая

Средното си образование завършва в град Душанбе. През 1989 г. завършва с отличие Уралския политехнически институт по специалност „математика“. От 1989 г. работи в Института по машинознание към УрОРАН последователно като инженер, младши и старши научен сътрудник в лабораторията по техническа диагностика. Защитава докторска дисертация на тема „Компютеризиран магнито-измерителен комплекс за контрол на качеството на многокомпонентни изделия“. Понастоящем е научен секретар на ИМаш. Научните и интереси са в областта на изучаване на феромагнитните характеристики на многослойни материали, изследване на остатъчните механични напрежения, оценка на напрегнато-деформираното състояние на конструкционни материали.

Член е на Руското и Българското дружества по БК. Работи активно за развитието на научните контакти между ИМаш – УрОРАН и ИМех – БАН. Незаменима е ролята и по управление на връзките между РОНКТД и ННТДД.
2.4. История на дефектоскопията в България.Факти и спомени за българския БК (продължение от бр. 48)

ст.н.с.д-р инж Александър Скордев

2002 г. (продължение)
Годината премина под знака на 40 годишнината на ННТД по дефектоскопия.

По повод на годишнината дружеството беше наградено от ФНТС за активна и ползотворна работа с почетен знак Симеон Ванков (забележка: Тази награда е се връчва втори път в историята на дружеството).

На юбилея беше посветена официалната част на ХVІІ Национална конференция по дефектоскопия, която се проведе от 11 до 13 юни 2002 г. в Созопол.

Конференцията беше открита с доклад на М. Миховски и Ал. Скордев „ННТД по дефектоскопия - 40 години”, отпечатан в Бюлетина на дружеството бр. 22.

В доклада се посочват три периода в развитието на безразрушителния контрол в България:

- начален период (1956-1964 г.);

- период на организирано и интензивно развитие на дейността по безразрушителен контрол (1964-1990 г.);

- период на дейност в условията на преход към пазарно ориентирана икономика (1990-2002 г.).

Най-голяма внимание е отделено на втория период, за който се отбелязани следните съществени събития:

- Организирането на Първата национална конференция по дефектоскопия в България и на Балканския полуостров (Пловдив 1964 г.) с 120 участника, в.т.ч. и 5 чужденци.

- Приемането на националната секция по дефектоскопия в ICNDT (Варшава 1973 г.);

- националната секция е съорганизатор за създаването на ЕFNDT (1984 г.);

- Лабораторята по дефектоскопия и радиоизотопи на ЦНИИТМАШ е призната за координационен център по дефектоскопия в страната;

- Славчо Попов, родоначалникът на организираната дейност по дефектоскопия в България, и сътрудниците му от ЦЛЯД създават система за обучение на дефектоскописти (първият курс е през 1968 г.). Създаденият във ВУЦ „ Квалима” на ЦМИ приема международните програми (1985 г.) на ICNDT и обучава над 2000 дефектоскописти. Издадени са основните учебници.

- Създадена е национална система от стандарти и през 1990 г. вече действуват повече от 70 български стандарти, които съответстват на националните и международни изисквани;

- Създадени са мощни центрове по безразрушителен контрол – основното научно приложно звено - ЦНИИТМАШ (ЦМИ) с два завода за производство па подвижни дефектоскопни лаборатории, магнитни дефектоскопи, разработчик на разнообразна научна продукция, КЗУ – крупна организация за извършване на дефектоскопия (главно радиография) на националните обекти, звената в НЕФТОХИМ Бургас, ХИММАШ Хасково, АЕЦ Козлодуй, звена по дефектоскопия: във всички ТЕЦ с национално значение, в химкомбинатите, в системата на ЕНЕРГОРЕМОНТ, в строителните войски и машиностроителните заводи – заводите от системата на МЕТАЛХИМ, хидравликата и корабостроенето;

- Създаден е солиден научен потенциал от хабилитирани научни работници, доктор на науките и кандидати на науките, научни сътрудници в ЦМИ, БАН (Институт по металознание и Институт по механика), ВМЕИ София (в катедри ”Обща електротехника” и „Металознание и технология на металите”), Институт по химическо машиностроене към ХИММАШ и др.;

- Българските специалисти и институти участват в разработването на задачите от мащабната програма на СИВ „Разработване на методи и средства за безразрушителен контрол на материали и изделия, в т.ч. автоматизирана апаратура за контрол на поточното производство и за техническа диагностика”. България е водеща по темите за унифицирани процеси за безразрушителен контрол на нецялостности в метални изделия, програма за международна стандартизация, създаване на каталози за технически средства и апаратура и за магнитни дефектоскопи.;

- Редица разработки на български учени са отличени с национални и международни награди (технологии, уреди и подвижни дефектоскопни лаборатории за безразрушителен контрол – 3 награди от конкурса на ДКНТП през 1985 г., средства за електромагнитен контрол – медал на ВДНХ-Москва, система SD метър – златен медал на Международния панаир в Лайпциг и диплом на ДКНТП, книгата ”Безразрушителен контрол” – награда на СКНТП за най-добра научно-техническа книга 1985 г. и др.);

- Технологията „Контрол без разрушаване” е обявена от висшите органи на България за една от 10-те перспективни технологии за развитие да 2000 г.;

- Проведени са 6 национални и 1 международна конференции с участието на 1270 учени и специалисти и са представени 448 доклада. Организирани са 22 семинара по актуални теми на безразрушителния контрол с 1900 участника и 98 доклада с актуална научно-техническа информация;

- На обсъжданията от конференциите и семинарите е направен анализ на постиженията и проблемите на контрола без разрушаване и са представени писмени предложени до компетентните държавни органи;

- Извършва се активен международен обмен: в български прояви участват такива световно известни учени като Л.Г. Меркулов, И.Н. Ермолов, В.М. Баранов, Д.Р. Юргенсон, Г. Щербински, Г.Дымкин, С Паврос (СССР), З. Павловски, В. Михновски (Полша), Х.У. Рихтер, Е. Бекер (ГДР), Е. Хайберг (САЩ) и др. В международни конгреси по NDT участват над 100 български учени и специалисти.

За периода след 1990 г. е отбелязано:

- Регистрацията на ННТД по дефектоскопия като доброволна, независима, неполитическа, обществено-професионална организация, която работи по Закона за лицата и семейството и по-късно по Закона за юридическите лица с нестопанска цел като сдружение в частна полза.

- От мощните лаборатории се формират малки държавни и частни лаборатории, които започват да работят в съответствие с изискванията на новите европейски изисквания. Акредитирани са повече от 90 лаборатории съгласно изискванията на БДС EN 45001;

- Научните работници рязко намаляват, а останалите започват да работят по международни проекти;

- През 2001 г. беше акредитиран Сертификационния център за персонала по контрол без разрушаване към ННТД по дефектоскопия и колективът, начело с Ан. Захова започна сертификация съгласно изискванията на БДС EN 473;

- Създаден беше ТК по стандартизация „Безразрушителен (неразрушаващ) контрол;

- Към ННТД по дефектоскопия беше създадена секция „БИЗНЕС”, която да обединява и подпомага бизнесът в областта на контрола без разрушаване;

За периода 1991-2002 г. ННТД по дефектоскопия организира 11 конференции в Созопол с 2250 участника и 350 доклада.

Дейността на дружеството беше високо оценено в приветствията на АЕЦ „Козлодуй”, Института по механика на БАН, Израелската асоциация за NDT, ЦКЛ към „Монтажи” ЕАД, КИАЕМЦ, РОНКТД, ИА „БСА”,

От приветствията прави впечатление следната оценка” Като се обърнем назад във времето, с чувство на признателност и уважение, трябва да си спомним за хората, благодарение на които сега ННТДД говори с гордост за своите върхове:

- 1973 г. - годината, когато ни приеха в Международния комитет по NDT;

- 1985 г. - годината, когато неразрушаващият контрол беше утвърден като перспективна технология за развитие на България до 2000 г.

- 1989 г. – годината, в която за най-голямо научно-техническо постижение за 1989г. беше призната Международната конференция поNDT в Пловдив” (В. Борисов)

„Сигурен съм, че не е нужно да припомням, че е невъзможно да се експлоатира АЕЦ Козлодуй без гарантирано качество на безразрушителния контрол. Особено ми е приятно да направя това поздравление, тъй като по-голяма част от присъстващите са дългогодишни специалисти, доказали своя професионализъм в областта на безразрушителния контрол” (Д. Еленков)

В доклада, представен на конференцията е направен обзор на членството в ННТД по дефектоскопия за периода от 1992 до 2001г. Индивидуалните членове от 42 достигат до 191, а колективните от 6 до 10.

Колективни членове са били: NDT продукти и системи, ЕТ КБР И. Механджийски, Омел NDT, ЕТ Ст. Запрянов, Намикон, Лойд регистър, СИМЕ контрол, Спектрис компонент, Панаметрикс, Корпинко, Мултитест, КЗУ ЕАД, Контрол ООД, ЕТ НДТ Ас. Трайков, АНСИСТ, АЕЦ „Козлодуй“, Росинант фото, Q-тест и др.

Отбелязано е, че благодарение на усилията на М.Миховски редовно се издава Бюлетин на ННТДД, който представя дейността на дружеството и представителите на професията.

Учредената през 1997 г. награда на Дружеството се присъжда ежегодно.

В заключение на доклада е записано: „40 годишнината на обществената дейност в областта на безразрушителния контрол в България е повод за удовлетворение и самоуважение от развитието на тази съвременна технологична система и ролята и за осигуряване на качеството и предотвратяване на аварии в България на европейско ниво. Вече две поколения специалисти, обединени в ННТД по дефектоскопия, работят за развитието на контрола в България. Натрупаният опит е гаранция за бъдещи успехи в тази област на човешките познания и практика. Българските специалисти дефектоскописти, обединени в ННТД по дефектоскопия, активно участват в дейността на международните организации по NDT и се ползват с авторите и уважение за постиженията си в тази модерна област на науката и технологията”.

През май 2002 г. ветеранът на българската дефектоскопия за заслуги към дефектоскопията в България Божин Нанков е обявен за почетен член на ННТД по дефектоскопия. За първи път публикуваме кратки биографични данни за него: „Роден на 15.6.1920 г. в с. Тученица обл. Плевен. Починал на 16.8.2007 г. в София. Завършил Образцовия механотехникум гр. София. Работил през целия си трудов стаж в управление Монтажи. Един от основателите на секцията по дефектоскопия към НТС през 1962 г. Специализирал дефектоскопия в Института по заваряване „Патон” в Киев. Ръководител на сектора по дефектоскопия към Контролно заваръчно управление София.”

По повод 40 годишния юбилей на ННТД по дефектоскопия НТС по машиностроене награди със златни и сребърни значки Г. Шоеф, М. Миховски, П. Цоков, П. Янев, Ал. Русев, В. Ничев, В.Тенев, К. Филипов, Р. Добрев, В. Владимиров, Г. Петков.

УС на ННТД по дефектоскопия награди фирма „Продукт и системи” с управител Е. Ангелов с почетна грамота „Спонсор на десетилетието”. Огласени бяха имената на дарителите на ННТД по дефектоскопия: Габи Шоеф, фирма Sonotron (Израел), М. Миховски, Ал. Скордев, Ив. Механджийски, Ив. Гайтанджиев, Ст. Запрянав, Е. Ангелов, Ив. Тенев, Ем. Михайлов, Хр. Чукачев, Ал. Русев, В. Аржентински, К. Маринов и др., които представиха средства, интелектуални продукти, апаратура и материали за реализиране на дейности на ННТД по дефектоскопия и неговите структури.

През време на конференцията се състояха срещи с директора на ИА БСА Ани Стоилова и представители на АЯР. УС на ННТДД по дефектоскопия изпрати писмо запитване до ИА БСА във връзка с някои въпрос, свързани с акредитация на органи за контрол, лаборатории и със сертификация на персонала. В представеното официално становище на ИА БСА е записано:

„При акредитация на органи за контрол по БДС EN 4501 в областта на контрола без разрушаване ще се изисква докладване на компетентност на персонала, доказвана със сертификат за квалификация. При акредитации на лаборатории по БДС EN ISO/IEC 17025 и при планов надзор на акредитарани лаборатории по БДС EN 45001, след 01.07.2002 г. ще се изисква сертификат за квалификация на персонал, издаден от орган за сертификация, акредитиран от национален орган за акредитация. ИА БСА ще признава сертификати за квалификация на персонал по контрол без разрушаване, издадени както от български, така и от чужди органи за сертификация, акредитирани от национален орган за акредитация.

Ръководителят на органа за контрол без разрушаване да бъде с висше образование в съответната област и най - малко второ ниво за метод от заявени обхват.

Фирмата „Гунди Радо” учреди награда за най-добра разработка на млад специалист в областта на контрола без разрушаване. За 2002 г. УС на ННТД по дефектоскопия награди с тази награда ст. лейтенант д-р инж Б. Генов за разработката му в областта на артилерийското въоръжение и прилагането на съвременни методи на акустична емисия за оценка взаимодействието на изстрел с преграда.

Управителният съвет на ННТД по дефектоскопия обсъди предложения на Г. Аспарухов относно промени на пенсионната база при пенсиониране на дефектоскописти. За съжаление резултати от предложението не последваха.

По повод публикуването на цените за издаване на лицензии за използване на източници на йонизиращи лъчения от Агенцията за ядрено регулиране дружеството поиска обосновка съгласно изискванията на Закона за достъп до информация. Отговорът беше формален и се разбра, че специална обосновка за тези цени няма. Представител на секция „Бизнес” проведе среща с адвокати, на която не се намери основание за оспорване на ценоразписа по съдебен ред . Цените останаха много високи и се явяват сериозна пречка за конкурентността на българските фирми, използващи радиационни методи за контрол без разрушаване.

На 26.7.2002 г. в София се проведе семинар на НПП „РДМ” гр. Кишинев. Семинарът беше ръководен от М.П. Брандис и Ан. Николова (Туцова). Организирана беше впечатляваща изложба за ръчен и механизиран ултразвуков контрол на релси и заварени съединения. Фирмата представи и представителството си за България и Балканския полуостров.

ННТД по дефектоскопия участва активно в организиране на пътуващ семинар на група специалисти за посещение на Осмата Европейска конференция по NDT в Барселона.

Ал. Скордев и Р. Димитров участваха в Втората балканска конференция по NDT, която се проведе на 02.11.2012 г. в Атина. Публикувана беше информация, че в Гърция работят 50-50 фирми, които се занимават с контрол без разрушаване. Има около 400 дефектоскописта и учени, работещи в областта на NDT. Във връзка с подготовката на Олимпиадата двукратно е нарастнало лъчевото натоварване при радиография. Преобладава използването на рентгени, но в 16 лаборатории се прилагат и гамадефектоскопи. Високотехнологичната фирма ENVIROCOUSTICS прилага акустична емисия и автоматизирани системи за контрол на резервоари и тръби с високочестотни ултразвукови и вихровотокови системи. През време на конференцията се проведе и заседание на Комитета за сътрудничество на страните от балканския регион в областта на NDT. Към договора за балканско сътрудничество се присъедини Израелската асоциация за NDT.

М. Миховски, В. Ничев и М. Лозев участваха в межденародната конференция “Изпитването без разрушаване във връзка с структурната цялост на ядрените и намиращите се под налягане компоненти», която се проведе от 13 до 16.11.2002 г. в Севиля (Испания). Представени бяха резултати от дейността на Квалификационния център по безразрушителен контрол на АЕЦ Козлодуй и за разработките от Едисоновия институт по заварявана на САШ на съвременни ултразвукови методи за контрол на заварени съединения.

На заседание на УС на ННТД подефектоскопия за почетни членове на дружеството бяха избрани чл. кор. В.В. Клюев и чл. кор. Е.С. Горкунов, видни ръководители на организации и институти в Моска и Екатерининбург, инициатори за активни научни и организационни контакти с български институти и ННТД по дефектоскопия.

От 10 до 12 екември 2002 г. СЦП по КБР към ННТДД в качеството си на пилоген орган за сертификация на персонала беше обект на международин одит от Европейски организации. Констатирани беха 13 несъответствия, от които 2 съществени. След отстраняване на несъответствията ИА БСА получи документ за успешно преминал надзор и валидиране на акредитацията.

През 2002 г. Ал. Скордев издаде първите томове на книгата “Контрол без разрушаване”: Справочник на дефектоскописта и Ултразвуков контрол без разрушаване. Алгоритми, картинки и тезиси, които се разпространяват от „СКОРДЕВ” ЕООД.

М. Миховски в рамките на библиотеката “В помощ на дефектоскописта” издаде учебните пособия: Магнитно-прахов контрол и Визуално-оптичен контрол.

През м. юли 2002 г. Г. Аспарухов направи презентация на новата си книга ”Разкази на инж Ганьо Балкански”. Книгата е посветена на интересния живот на автора, част от който е свързан с радиографичния безразрушителен контрол. Пиперливият език, чудесните графични рисунки (изпълнени от автора) и познатите персонажи спомагат да се пренесем в интересните години, когато дефектоскопията ставаше масова практика, достъпна за широк кръг специалисти. Четиво, с което заслужава да се запознае всеки член на колегията.

През м. декември 2002 г. работна група от дефектоскописти на АЕЦ Козлодуй и Квалификационния център по безразрушителен контрол към АЕЦ посети Института по ядрени изследвания в Чехия. Обменен беше опит в квалификацията на кoмпоненти за АЕЦ.

Беше регистрирана WEBсайт на ННТД по дефектоскопия: www.ndt-bg.org.

(Продължение в бр.50)

Колеги, моля изпращайте Вашите спомени и бележки към публикуваното. Годините минават. Забързани във всекидневието не забелязваме, че дейността ни става част от историята. Тази история трябва да стане наше общо дело !

2.5. In memorium

С дълбока скръб уведомяваме членовете на ННТД по дефектоскопия, че на 17.02.2015 г. почина дългогодишният член на дружеството, известният дефектоскопист доц. д-р инж. Петко Захариев Костадинов.

Роден на 14.09.1936 г. в гр. Видин. Завършва ВМЕИ-София през 1959 г. Доц. Захариев работи последователно в завод „Електра” – София и като зам. директор в завод „Елия” – Никопол. Постъпва във ВМЕИ – София през 1976 г. като гл. асистент. Защитава дисертация и през 1980 г. се хабилитира като ст.н.с. ІІ ст. по електромагнитни (вихротокови) методи за измерване и безразрушителен контрол. Под негово пряко ръководство и като ръководител в ОНИЛ „Индукционни системи за измерване и контрол” са разработени и внедрени над 60 вихротокови дефектоскопи и методи за контрол. Автор е на повече от 17 публикации и 11 изобретения, 3 от които са патентовани.

През април 2015 г. (дни на смърта му) неговата докторантка инж. Калина Миткова Тодорова защити успешно докторска дисертация на тема „Вихротоков контрол на високотемпературни свръхпроводници”.

С кончината на доц. д-р инж. Петко Захариев общността на дефектоскопистите в България загуби един голям учен, дефектоскопист и достоен човек.

Поклон пред паметта му!


3. КЛЪСТЕР „БЕЗРАЗРУШИТЕЛЕН КОНТРОЛ В РБ”

3.1. Среща с представители на БУЛТРАНСГАЗ

На 17.03.2015 г. се състоя среща на ръководството на Клъстер „БК в РБ“ с представители на БУЛТРАНСГАЗ. В срещата участваха от страна на Клъстера проф. М. Миховски, Ю. Данев, изпълнителен директор, представители на фирми БУЛСИБ КОНТРОЛ, НДТ ООД, Трокуттест. В срещата взеха участие ръководители на отдел „Линейна експлоатация“ и „Придобиване на активи“ от страна на БУЛТРАНСГАЗ . Бяха обсъдени въпроси за възможностите на фирми на Клъстера да работят ефективно на обекти на БУЛГРАНГАЗ. Особено внимание в по препоръка на М. Миховски бе отделено на:



  • необходимостта от допълнителна подготовка на дефектоскопистите които работят на обект на газо и нефтопроводи;

  • внедряването на ново оборудване;

  • провеждането на процедури на основата на квалификация на фирми и специалисти, съгласно европейските норми;

  • нецелесъобразност при класиране в търговете по минимална цена.

Бе решено да се проведе специализиран семинар по проблемите на ремонта на газопроводи с участието на специалисти, включени в европейски проект INNOPIPES.
3.2. Международна конференция „БК в съвременното машиностроене“

Конференцията се състоя от 03 до 05 февруари 2015 г. във Френския културен център в София. Основен организатор е Клъстер „БК в РБ“ със съдействието на ННТДД, ИМех-БАН и НТС „Машиностроене“.

Научната програма на Конференцията включва пленарна сесия с 6 доклада, 30 секционни доклада, 4 доклада, представени на кръгла маса, 7 доклада, представени на семинар INNOPIPES. Кръглите маси са както следва: Клъстер “БК в РБ“, Стандартизация в областта на БК, Проблеми на акредитацията орган за контрол и лаборатории, Обучение и организация на персонала по БК.

В работата на конференцията участваха около 100 специалисти от България, Украйна, Белорус, Русия.

В работата на конференцията участваха представители на Министерството на индустрията“, ръководителя на ИАБСА и изпълнителния директор на БИС.

Дейността на водещия институт по БК е България ИМех – БАН бе представена от директора проф. дтн В. Кавърджиков.

В рамките на конференцията бе организирана и изложба на уреди от фирми INNOVIA и Трокуттест – България, членове на Клъстера. Бе представена и дейността на фирма „Мултитест“ ООД в областта на калибриране на апаратура и внедряване на нови методи за ултразвуков контрол.
4. В ПОМОЩ НА ДЕФЕКТОСКОПИСТА

4.1. Списания и бюлетини, получени в дружеството

1.Material Evaluation – 2015, 1 – 3

2.ZfP Zeitung 2014 № 118.

3. Дефектоскопия 2014, № 1 – 10.

4. ICNDT Journal 2014 - № 1 - 6.

5. Проблемы машиностроения 2014, 1 – 4

6. Територия NDT 2014 - № 1 – 4, 2015, № 1.
4.2. Календар на научно-техническите прояви в света.

Дата

Проява

Страна, Град

Информация




2015 г.







12 – 14 август

VI Pan-American Conference on Non-Destructive Testing

Картагена, Колумбия

www.viiicongresoacosend.org

01 – 03 септември

10 th International Congress on Advances in Experimental Mechanics

Единбург, Украйна

www.bssm.org/conf2015

08 – 10 септември

54th Annual British Conference and Materials Testing Exhibition

Телфорд, Украйна

www.bindt.org

13 – 16 септември

7 th Middle East NDT Conference and Exhibition

Бахрейн

www.mendt.net

15 – 17 септември

Международен симпозиум NDT в строителството

Берлин, Германия

www.ndt-ce2015.net


12 – 14 септември

VIII Международна среща на NDT специалисти „NDT in Progress“

Прага,

Чехия


www.cndt.cz


03 – 05 ноември

45 Международна NDT конференция

Бърно,

Чехия


www.cndt.cz

10 – 11 ноември

Национална конференция „Акустика“

Варна,

София


www.spectri.bg

16 – 18 ноември

7 th International Symposium on NDT in Aerospace

Бремен, Германия

www.ndt-aepospace.com




2016 г.







13 –17

юни


19 Световен конгрес NDT

Мюнхен, Германия

www.wcndt2016.com


23 – 24 октомври

Европейска конференция „Акустика 2016“

Прага, Чехия

www.cndt.cz





2018 г.







11 –15

юни


12 конференция EC NDT

Гютеборг, Швейцария

www.ecndt2018.com


Съдържание

1. ВЕСТИ ОТ НАЦИОНАЛНОТО ДРУЖЕСТВО ПО ЕФЕКТОСКОПИЯ

1

1.1. Заседания на Управителния съвет на ННТДД

1

1.2. Общо събрание на ННТДД

2

1.3. Заседания на клонове на ННТДД

7

1.4. 50 години СЕЕС

7

2. НИЕ ДЕФЕКТОСКОПИСТИТЕ

7

2.1. Почетният член на ННТДД акад. Е. Горкунов е удостоен със званието „почетен член” на ИМех – БАН.

7

2.2. Носител на наградата на името на Славчо Попов за 2015 г. асистент маг. инж. Йордан Мирчев.

8

2.3. Нови почетни членове на ННТДД

10

2.4. История на дефектоскопията в България.Факти и спомени за българския БК

12

2.5. In memorium

17

3. КЛЪСТЕР „БЕЗРАЗРУШИТЕЛЕН КОНТРОЛ В РБ“

17

3.1. Среща с представители на БУЛТРАНСГАЗ

17

3.2. Международна конференция „БК в съвременното машиностроене“

18

4. В ПОМОЩ НА ДЕФЕКТОСКОПИСТА

18

4.1. Списания и бюлетини, получени в дружеството

18

4.2. Календар на научно-техническите прояви.

19



Редакционна колегия: проф. дтн М. Миховски, ст.н.с. д-р Ал. Скордев, доц. д-р Й. Иванова, асистент Й. Мирчев, технически секретар - И. Петрова




Каталог: Aplication -> Docs -> Buletin
Buletin -> Организира, съвместно с Клъстр бк, международна конференция „бк в машиностроителното производство", организира успешно завършване на проекта „Клъстер бк в Република България"
Buletin -> Честита Нова 2011 година!
Buletin -> Честита Новата 2013 година!
Buletin -> Отчет за работата на ннтдд доклад на финансовата комисия Приемане на плана за работа и бюджета за 2016 г
Buletin -> Семинар на специалистите в областта на диагностиката на енергооборудването. Желая на всички участници добро здраве, творчески срещи и добро настроение
Buletin -> 1. вести от националното дружество по ефектоскопия
Buletin -> 2011 г е 49 от създаването на ннтдд. През 2012 г ще отбележим 50 годишния юбилей на Дружеството
Buletin -> Уважаеми колеги
Buletin -> Честита Нова 2010 година!
Buletin -> Бюлетин n 48 Честита Новата 2015 година!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница