Съществително и прилагателно име – упражнение
Цели:
-
Обобщаване на знанията за съществително и прилагателно име като части на речта с помощта на драматизации и игрови подход;
-
Усъвършенстане на уменията за разграничаване на съществителните и прилагателни имена;
-
Развитие на уменията за определяне на граматическите признаци род и число;
Използвани методи:
-
Беседа
-
Сам. работа
-
Драматизация /ролеви игри/
-
Рефлексия
-
Работа по групи
-
Демонстрация
-
Асоциация
-
Визуализация
Нагледни средства:
-
Кукли
-
Декори
-
Картончета с прилагателни за Вълчо и Лиса
-
Предмети, донесени от врабчетата
-
Рисунки на птици
-
Табло
-
Дърво на знанието
ХОД НА УРОКА /СЦЕНАРИЙ/
Участници:
-
Анна Дамянова-ученичка
-
Алекс Иванов-врабче
-
Бойко Стойчев-врабче
-
Васил Иванов-врабче
-
Габриела Иванова-вещица
-
Денис Йорданов-врабче
-
Емили Радева-врабче
-
Йоана Югова-Зайо /заек/
-
Мила Геджова-Белчо /агне/
-
Николай Иванов-Вълчо /вълк/
-
Радослава Величкова-Лиса /лисица/
-
Светослав Влахов-врабче
-
Слави Иванчева-вещица
І СЦЕНА: Полянка с врабчета-подскачат и пеят „Песента на врабчето”. Пристига Ани.
- Здравейте, врабчета! Какво правите?
- Търсим си храна. Ти как се казваш?
- Казвам се Ани и съм ученичка във втори клас на ОУ „Христо Ботев” – село Самораново с класен ръководител г-жа Грънчарова.
- И на нас много ни се иска да сме ученици-като в книгата на Йордан Радичков „Ние, врабчетата”.
- Ами тогава елате с мен в училище. Ще учим заедно. Какво искате да знаете?
- Много ни се иска да изучим граматиката.
- О, тя е много трудна, но ако се потрудите може и да я изучите.
- Първо ще идем да си намерим храна и след това ще дойдем в училище.
- Добре, ще ви чакаме.
ІІ СЦЕНА: Врабчетата кълват зрънца, а вещиците ги дебнат:
-
О, тук виждам много вкусна храна за вечеря.
-
Хайде, сестро, да ги хванем.
Хващат всички без Васко. Слагат ги зад параван и ги заключват. Васко отлита да доведе помощ. Намира Ани и я довежда. Тя ги освобождава и ги води в училище.
-
Госпожо Грънчарова, може ли и моите приятели врабчетата да учат граматика?
-
Разбира се, но трябва да са старателни, да внимават в час и да се трудят. Седнете на чиновете и внимавайте!
Първо да обясним на врабчетата какви са правилата за работа в часа по БЕЛ:
-
Зачитаме мнението на всеки
-
Изслушваме се без да се прекъсваме
-
Всяка идея е ценна
-
Не подценяваме никого
-
Доброжелателни сме
Този час ще говорим за съществителни и прилагателни имена /поставяне на темата/. Този урок е упражнителен, така че ще го направим по-забавен и интересен.
ІІІ СЦЕНА: Зад паравана се появяват Вълчо и Лиса. /Николай и Ради/
-
Я, какво грозно съществително име!
-
Аз не съм съществително име, а Вълчо.
-
Щом съществуваш, значи си съществително име.
-
Ама и ти съществуваш, това значи ли, че и ти си съществително име?
-
Разбира се, но аз съм красиво и грациозно съществително име.
Учител: Деца, да запишем какво виждаме! – вълк и лисица
-
Прави ли са Вълчо и Лиса? – Да
-
Кои думи са съществителни имена? /Които можем да видим, да пипнем, да усетим./
-
С кой въпрос се откриват? / Какво е това?/
-
А какви имена са думите вълк и лисица? – съществителни нарицателни
Зайо: Имена, с които наричаме много предмети са нарицателни-зайци има много, лисици-също.
-
Лиса: Тогава какво име е моето собствено – Лиса?
-
Ти сама каза – собствено, защото си е твое.
-
Така ли, много съм умна!
-
И мойто ли име е собствено- Вълчо?
-
Точно така, ама ти не си бил толкова глупав.
-
Учител:
-
С каква буква ги изписваме? /с главна/ Иначе ще се разсърдят Лиса и Вълчо, ако ги запишем с малка буква.
-
Врабчета, вие имате ли си собствени имена, или сте просто врабчета?
Еми: Как ще сме прости врабчета-имаме си имена, разбира се.
-
Не, не казвам, че сте прости, а врабчета без имена. Хайде да се представите!
/Представят се пред класа – Чик, Чико, Чирик, Чик чирик, Чурулик, Чир/
Учител: Хайде да запишем имената им в работните листа! С каква буква ги записахте? /използвам случая да диктувам имената им, а не да ги пиша на дъската/
Учител: Съществителните имат род и число. За да определим рода използваме една хитринка-помагаме си с думите ЕДИН, ЕДНА , ЕДНО, съответно за мъжки, женски и среден род. Помощната дума за множествено число е МНОГО. /Примери с лисица, вълк, зайче/ Записваме в работните листа.
ІV СЦЕНА:
Учител: Думите, които прилагаме, за да опишем по-ясно признаците на предметите се наричат прилагателни имена. Те показват цвета, големината, на предмета, от какво е направен, формата и т.н.
Учител: Деца, да приложим няколко прилагателни на Вълчо!
/Децата лепят листчета върху Вълчо – глупав, сив, голям, гладен, зъл..../
А сега на Лиса! Я да видим на Лиса кои ще отиват! / хитра, лукава, хищна, жълта, дребна.../
Лиса: Стига сте ми прилагали разни имена! Вярно е, че името ми е съществително, но трябва да приложите не повече от 3 прилагателни в изречението, иначе става претрупано. Вижте на какво заприличах-на коледна елха.
УПРАЖНЕНИЯ:
Задача 1: Деца, врабчетата са донесли по един предмет. Вие трябва да познаете наименованието му и да го запишете в работния лист вдясно /икона, моливник, касичка, кукла, ролетка...../Това са съществителни имена-означават предмети-можем да ги видим, да ги пипнем, да ги усетим. Хайде сега да им приложим по едно прилагателно име. /асоциации/
свята икона
шарен моливник
дървена лъжица
парцалена кукла
цветно венче
Задача 2: Ще играем на играта СТОП. Врабчетата ще бъдат една група, а останалите втора група. Казвам наум азбуката, Зайо ме спира. Ще пишете съществителни имена с буквата, на която сте ме спрели. Врабчетата-собствени, учениците-нарицателни./А, б, в.......стоп. Пишат в работния лист/
Задача 3: Раздавам им листчета със скрити думи -да ги открият и да ги запишат в работните листа. Кой повече е открил, на кой въпрос отговарят, с каква буква са записани..../Записвам ги на дъската и определяме род и число/
Задача 4: Учител: Освен предмети кои други думи са съществителни имена? Ами чувствата? Дайте примери и ги запишете в работния лист!/Ученици от проекта излизат и показват гримаси, изразяващи чувства и състояния - другите да познаят чувството и да го запишат-смях, радост, тъга, изненада, ..../
Задача 6: На дъската-две гнезда. Да поставят картинки на птиците от мъжки род -в едното, а от женски род -в другото.
Да обобщим /рефлексия/ :/схема-табло на дъската/ Оценяване на работата на учениците
Прилагателно име-съгласува се по род и число със съществителното.
ИЗВОД: КОЙТО Е РАЗБРАЛ КАКВО ОЗНАЧАВА СЪЩЕСТВИТЕЛНО ИМЕ И КАКВО ОЗНАЧАВА ПРИЛАГАТЕЛНО ИМЕ ДА ПОСТАВИ ЕДНО СЪРЧИЦЕ С ИМЕТО СИ НА ДЪРВОТО НА ЗНАНИЕТО!
Домашна работа: Текст на чужденец – да го редактират, като съгласуват думите по род и число
Приложение 1:
Ходила вчера в Зоопарк. Там видяла красиво животни. Един лисица се припичала на слънце ,а малкото й лисичета играели. Много грациозна бил един лебед, който плувал в малка езерце. А камилите! Важно,важно разхождала се. Една има едно гърбица,а друга-два гърбица.
На дъската:
село Самораново
град Дупница
госпожа Грънчарова
доктор Петров
леля Ваня
баба Данче
табло – съществително име
дърво със сърчица
две гнезда
Този проект се осъществява благодарение на Програма „М-Тел Грант”, финансирана от Мобилтел ЕАД
За повече информация посетете: www.mtel1788.org
Изразените тук становища са на автора и те не отразяват непременно мнението на Мобилтел ЕАД
Сподели с приятели: |