Същност и значение на селското стопанство



Дата19.10.2017
Размер76.92 Kb.
#32705

    1. Същност и значение на селското стопанство

Аграрната сфера е един от значимите сектори на националното стопанство. Развитието на аграрния сектор е свързано с икономическата активност на субектите в икономиката и комплексното развитие на националната икономика.

В тесния смисъл на думата, под селско стопанство се подразбира производството на селскостопански продукти за прясна консумация и суровини за преработвателна промишленост.

В широкия смисъл на думата се разбира – лесовъдство , рибовъдство, гъбарство, бубарство и други.

В аграрния сектор могат да се включат отрасли, които произвеждат селскостопанска техника, химически торове и препарати, реализацията на продукцията и други отрасли, свързани със селското стопанство.

Аграрната сфера се разглежда като комплекс от произвеждащи, преработващи и снабдяващи производствения процес дейности, свързани с животните и земята, осигуряващи материал за промишлеността и отрасъла. В този смисъл се включват три елемента:


  • Класическия земеделски сектор.

  • Агробизнес сектор

  • Отрасли свързани с обслужването им.

Земеделието има за задачи да произвежда продукти от растениевъдството и животновъдството за храна, натурални влакна и суровини за промишлеността.

Агробизнесът има за цел да осигури преработката и дистрибуцията на селскостопанските продукти и суровини, както и снабдяването на селското стопанство с индустриални средства за производство.

Обслужващия сектор се свързва с обслужването с научни знания, ветеринарно - санитарни услуги, ремонт и поддръжка на техниката.

Тази система е изградена от звена между които съществува важни връзки.

Селскостопанския отрасъл придобива голям мащаб, защото населението и земята са разпределени неравномерно на планетата.


  1. Земеделието има за задача да задоволява потребностите на населението от храна, естествени суровини – за текстилната промишленост /памук, лен, коноп, коприна и т. н./и е източник на суровини за хранително – вкусовата промишленост, той също формира и една значителна част от експортната листа.

  2. Чрез земеделието човекът използва естествените ресурси – земя, въздух, слънчева енергия и други. Земята и биологичните средства правят възможно превръщането на природните фактори в производствени фактори. Човешките блага се умножават, когато се комбинират в производствения процес, природни с индустриални природни фактори.

  3. Развитието на земеделието е предпоставка за развитието на човешките дейности и увеличаването на заетостта: Чрез развитие на преработвателната промишленост, реализация, производство, транспорт, книгоиздаване и други.

Развитието на земеделието оказва голямо влияние върху работните места и в другите отрасли, обслужващи входа и изхода на производствената система.

Развитието на земеделието е обвързано с опазването на околната среда и снабдяването на населението с екологично чисти продукти.

Земеделието е един от отраслите в които има възможност да се продължат семейни традиции, съвместна работа с членовете на семейството, собствеността на ресурса земя, свобода на действие и независимост.

Чрез диверсификацията на земеделското производство стана възможно разширяването на бизнес обхвата във фармацията, производството на морски деликатеси и други.



1.2. Място и роля в националната икономика

Стопанството на страната е съвкупност от производствени отрасли, институции и социални дейност. Към производствените отрасли се отнасят промишлеността, земеделието, строителството и други, отличаващи се от средствата за производство.

Производството на земеделски продукти е най – обширният и жизнено необходим отрасъл на националното стопанство. В него се произвеждат хранителни продукти от растителен и животински произход, както и суровини за промишлеността. Производството на хранителни продукти е най - важното условие за съществуването на човечеството и за всяко производство. Земеделието предоставя продоволствие на заетите в отраслите и суровини за промишлеността. То зависи и от продуктите на промишлеността – химикали, машини, строителни материали. Много са обективните /средства на труда/ и не регулируемите фактори /климат/, влияещи на земеделското развитие да изостава от промишлеността.

В процеса на развитие на българската държава, земеделието заема основно място в националната икономика. В резултат от индустриализацията на страната, относителния дял на отрасъла в БВП постепенно намалява, а абсолютния обем на производството в натура непрекъснато нараства.

До 1945 година селското стопанство е главен отрасъл на националната икономика, в който се създават 59 % от БВП и 65 % от националния доход. Селското стопанство формира основната износна листа, а 87,2 % от валутните постъпления са в резултат от износ на суровини и преработени селскостопански продукти. Това характеризира страната ни като чисто аграрна, със слабо развита инфраструктура и индустрия.

След 1945 г. земеделието има реална икономическа възможност за излизане от кризата след войната, за създаване на модерна индустрия и инфраструктура и за собственото си модернизиране в кооперативни стопанства. В следващият период относителния дял на земеделието намалява поради по бързото развитие на другите отрасли на материалното производство. Към 1970г. – 1989г., той осигурява ≈ 14 % от БВП и ≈ 16 % от националния доход. След 1989г. Тези показатели показват тенденции на намаляване с колебания през годините 11 % - 13 %. спадът в относителните показатели е свързан с общия спад в националната икономика – периодът е свързан с намаляване на производствената продукция в натура. Това е причина да се проявява продоволствена криза през годините.

През 1995 г. въпреки тежката криза на производството земеделието създава около 13 % от БВП. През същата година 24% от работоспособното население намира препитание в земеделието и хранително-вкусовата промишленост.

Тези стойности не дават реалната представа за социалното значение на земеделието и хранително вкусовата промишленост и то не може да се изразява количествено. България е страна която има благоприятни природни условия за да се самозадоволява с хранителни продукти. Аграрната сфера е била експортно ориентирана. В 80 –те години в България се е достигнало равнище на потребление, близко до някои европейски страни и са се произвеждали висококачествени продукти. На населението са се предлагали все по – качествени хранителни продукти при постоянно снижаване на относителното им тегло в националния доход.

В бъдеще земеделието и хранителната промишленост ще се произвежда продукция както за лично благо, така и за износ. Отраслите трябва да са в състояние да задоволяват изискванията на чужденците с екологично чисти продукти. Това предполага че в страната ще се развие широк вътрешен пазар, който е стимулира производството и в количествено и в качествено отношение.

Социалната насоченост извежда отрасъла сред приоритетите на обществото. Сега приоритетът на земеделието се обуславя от необходимостта да се задоволяват определени потребности. Да се влагат средства в земеделието, означава отрасълът да помогне на икономиката за излизане от криза. На земеделието трябва да се гледа като а приоритетен отрасъл.



1.3. Особености на селскостопанското производство – икономически последици

Главна особеност на земеделското производство е преплитането на икономическия с естествения процес на възпроизводство. Това означава, че без да е завършил естествения възпроизводствен процес, икономическия възпроизводствен процес не може да започне отново.

Производствения процес в земеделието не зависят от волята на човека. Земеделецът не може да започне работа, докато условията не позволяват това /докато достатъчно не засъхне земята след дъжд/. Времето за засяването и прибирането на културните растения зависят от изискванията на всяко културно растение.

Главната особеност на земеделското производство се обуславя от няколко по-конкретни особености. Някои по-важни от тях са:

1/ Основно и незаменимо средство за производство в земеделието е земята. Земята е основа за изграждане на стопанството. Върху нея се организира производството на растителни и животински продукти. Земята функционира в производството като средство на труда, когато се обработва за да се получи реколта и като предмет на труда, когато я обработваме и наторяваме с цел да се получат необходимите продукти на хората.

Земята е ограничено по размер средство за производство.



  1. Абсолютна стойност – определени физически граници.

  2. Относителна – благодарение на науката и техниката може да се използва определен размер от земята за земеделски цели.

2/ В земеделието се използват биологични средства за производство. Те понякога функционират като средство на труда, а понякога и като предмет на труда. За да се използват и възпроизвеждат успешно живите организми в земеделието е нужно хората да приспособят принципите и законите на икономиката към изискванията на биологичните закони. Техническата мисъл не е създала технически средства функциониращи производително, запазвайки растенията и животните от повреди.

3/ Несъвпадение на работния период с времето на производство. Той се определя от естествения процес на развитие на растенията и животните. Това време е по-продължително от времето през което са под въздействие на труда. Тук се проявяват като особеност – сезонността на земеделското производство, неравномерното използване на труда и средствата за производство и неравномерното постъпване на паричните средства.

4/ Пространствена разсъсредоточеност на земеделското производство. То не може да се концентрира на малка поземлена площ, както промишленото производство. Тук също съществуват икономически и технически проблеми.

5/ Зависимост на земеделското производство от природните условия. Климатичните условия са активен производствен фактор в земеделското производство и човек трудно може да ги променя, но може да ги използва така, че да получава повече продукция във всяка точка на земното кълбо. Това се извършва чрез райониране, комбинираме и други, с цел да се използва производствения фактор, който е и безплатен.

6/ Ниска подвижност на производствените разходи. Ресурсите вложени в животновъдството, трайните насаждения и мелиоративните системи бавно се прехвърлят от една дейност в друга.

7/ Друга особеност е голямата фиксираност на вложенията. Част от изградените фондове не може да се използват за други цели и преустановяването на дейността им означава да се ликвидират физически. Друга част може да се използва в сходни производства и дейности.

8/ Продължителен е времевият лаг от вземането на едно решение до реализацията му или от промените на пазара до приспособяването на производителите към тях.

9/ Земеделието и някои производства се отличават с ниски еластичност на търсенето.

Развитието на земеделието има отношение към всички хора задоволяване на населението с достатъчно и качествени храни и на достъпни цени.



Селското стопанство е инициатор, подбудител на икономическа активност и колкото по-продуктово става то, толкова повече ресурси могат да се заделят за развитието на други отрасли.

То има мултиплициращ ефект върху цялата икономика. Разширяването и интензификацията на селското стопанска производство увеличава пазарите на средства за производство, активизира и по-пълно натоварва производствените мощност без нови инвестиции в индустриално те отрасли. Увеличава се обемът на търговията на вътрешния и външния пазар. Потребителите могат да консумират качествени, пресни и преработени продукти при по-ниски цени и висок асортимент.
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница