Становище от доц д-р Ася Лазарова Атанасова



Дата24.10.2018
Размер57.91 Kb.
#95553
СТАНОВИЩЕ
от доц. д-р Ася Лазарова Атанасова,

Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“


за дисертационния труд на Мартин Милчев Димитров

за присъждане на образователната и научна степен „ДОКТОР” професионално направление 2.2. История и археология (Нова и най-нова обща история – История на Русия)

Софийски университет „Св. Климент Охридски“,

Научна област: Хуманитарни науки

Научен ръководител: доц. д-р Дарина Григорова

Тема на дисертацията:


СССР и Япония (1945 – 1960). Ролята на дипломацията за нормализиране на отношенията

Темата на дисертацията – СССР И ЯПОНИЯ (1945 – 1960). РОЛЯТА НА ДИПЛОМАЦИЯТА ЗА НОРМАЛИЗИРАНЕ НА ОТНОШЕНИЯТА е особено актуална и интересна, имайки предвид динамиката на днешните геополитически взаимоотношения между световните сили. Руската федерация (като наследник на СССР) и Япония имат изключително влияние при формирането на визията не само в Азиатско-тихоокеанския регион, но и в целия свят. Актуална е и поради факта, че двете държави, както отбелязва и самия докторант, и до днес не са «изчистили» териториалните спорове около принадлежността на Курилските острови, тоест, това е една «жива» тема, която продължава да се развива (наскоро японският премиер Шидзо Абе заяви, че двете страни трябва да подпишат мирен договор, за да реализират амбициите си за икономическо сътрудничество).



Хронологически обхват – изборът на хронологически рамки на дисертацията – периода между 1945 и 1960 г., е един от плюсовете на разработката. Докторантът не избира да се вмести в често срещаното ограничаване на проблема в рамките на дипломатичните отношения на двете страни до конференцията в Сан Франциско и самата конференция, или да разгледа единствено периода на нормализиране на отношенията между двете държави. Маркирана е по-широка рамка, която позволява по-пълно и задълбочено изследване на всеки един етап от териториалните спорове, логично обвързван и със смяната на външнополитическата визия на участващите страни по него.

Извори и технически параметриОбемът на дисертацията е 476 страници, което е много за дисертация, въпреки широката хронологическа рамка. Текстът е представен в три глави, обособени на тематично-хронологически принцип, увод и заключение. Списъкът на използваната литература е впечатляващ. Използвани са архивни документи от Архива за външна политика на Руската федерация, както и от Дипломатическия архив на Министерството на външните работи на Япония и Държавния архив на Япония; използвани са също и документални сборници: общо 34 заглавия. Първичните източници се допълват от дневници и спомени – общо 19 заглавия, както и от съветска, американска и японска периодика – 11 заглавия. Изследванията на български и руски език по темата са общо 15 заглавия, на японски – 9, на английски – 20.

Авторови тези:

1. Увод: Въвежда в темата на изследването, ясно са формулирани целите и задачите на дисертацията. Направен е широк историографски обзор по темата, като големият плюс е познаването не само на изворите и литературата на руски или японски език, а и на двата. Включването и на източници на английски език дава една пълнота и завършеност на темата.

2. Първа глава: СССР и Япония в годините след Втората световна война. Ролята на Съветския съюз в окупацията на Япония и мирното урегулиране в региона на Далечния Изток. Възникване на санфранциската система

Първа глава разглежда последния етап на Втората световна война в Азия до подписването на Санфранциския мирен договор. Направена е необходимата ретроспекция на териториалните промени между Русия и Япония относно Курилските острови и о. Сахалин. Ясно се вижда как се променя външната политика и интересите на държавите в контекста на започващата Студена война. По-конкретно за разглежданата тема, Ялтенското споразумение, което е удобно за СССР, но вече не и за САЩ. Докторантът Мартин Димитров стига до два напълно логични извода: СССР не търси реално политическо влияние в Япония. Водещо е желанието за демилитаризация, за сигурност, а не за налагане на идеология (стр. 60). Сталинският реалполитик – по-добре „безопасна Япония“, отколкото впускането в авантюра за постигането на ефимерна „комунистическа Япония“ (стр. 61). И другият – Сталин използва „японската карта“, като не се меси в Япония, но иска същото от САЩ в други направления (напр. Източна Европа).

Проследява се възникването на териториалните претенции на Япония към СССР, теорията за „Северните територии“, опитите на Япония да изключи част от островите на Курилите. Изяснени са причините за бойкот на Съветите на Санфранциската конференция, извежда се изводът, че подписването на мирния договор ще донесе негативи на страната.

3. Втора глава: СССР и Япония (1951 – 1956) – дългият път на нормализация на дипломатическите отношения

Ако Първа глава е по-скоро въвеждаща в темата, то Втора е съществената част по нея. Проследява се бавното нормализиране на отношенията между двете страни. Последните години на Сталин се съчетават с управлението на проамерикански настроения Йошида Шигеру, което логично води до „замразяване“ на дипломатическите отношения. По думите на Мартин Димитров, тук е постигнат „най-сериозният историографски принос на изследването“; с помощта на архивни документи е направена „преоценка“ на периода, която доказва опитите на японците за нормализиране на отношенията. Въпреки тези опити, които не идват от официално Токио и затова са просто интересен факт от този период, действителните крачки към сближаване са направени през 1954 г. Разгледана е последователно и прецизно смяната на управлението в двете страни и по-точно, как тя се отразява на отношенията им. Много добре е уловен моментът, че затоплянето идва не само заради политическите промени, а е и обвързано с редица проблеми между тях, които не могат да бъдат решени в обстановка на конфронтация. Потърсени са грешките и на двете страни за провала на преговорите в техния Лондонски етап, както и намесата на САЩ, която само засилва негативните настроения. Посочени са причините, заради които Москва и Токио, въпреки всички пречки, успяват да подпишат съвместна декларация.



4. Трета глава: СССР и Япония в периода 1957 – 1960 г.

Разглежда отношенията между двете страни от подписването на Съвместната декларация до договора за сигурност между Япония и САЩ. Акцентира се върху провала на политиката на Хрушчов относно Япония. Мартин Димитров удачно слага за край на своята разработка с годината 1960-та, когато, както самият той констатира, отношенията помежду им окончателно влизат в орбитата и в модела на Студената война. Положително в тази глава е, че не се ограничава само до териториалните спорове, а ни представя и развитието на риболовния въпрос, на ядреното разоръжаване, въпроса за съдбата на военнопленниците и др.



5. Заключение: направено е цялостно обобщение на резултатите от дисертацията.

Препоръки: Обемът на разработката е прекалено голям, което поставя под съмнение умението на дисертанта да систематизира събраната информация. Прави впечатления обширността на Първа и Втора глави; в сравнение с тях Трета глава е доста кратка. Има повтаряне на няколко термина (примерно имплицитно), които спокойно могат да бъдат заменени със синоними.

Приноси: Постигнато е пълно и систематично разглеждане на съветско-японските отношения в изследвания период, и в частност на териториалния въпрос между тях. Изключителен принос на работата е, че това е направено на база на съветски, японски и американски източници. За първи път са въведени в научен оборот множество архивни документи, които не само допълват темата на дисертацията, но и позволяват преоценка на някои историографски тези. Всеки един проблем е погледнат от гледната точка от една страна на Япония, от друга на СССР, и, когато е необходимо, и на трета страна, най-често на САЩ, което позволява да се направят точни и безпристрастни изводи. Често е дадена и юридическата интерпретация на анализираните договори между страните. Всичко това ме кара да се съглася, че на пръв поглед амбициозната задача на Мартин Димитров да направи изчерпателна и обективна оценка на темата, е постигната. Самата формулировка на темата и предложените хронологични рамки също могат да бъдат смятани за приносни.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Дисертацията на Мартин Милчев Димитров е разработена професионално и прецизно, със значителен изворов материал, въведен за първи път в научно обръщение. Отговаря напълно на всички изисквания за дисертационен труд с изследователски приноси, постигнати са научните цели. Всичко това ми дава основание да гласувам положително и да препоръчам на уважаемото НАУЧНО ЖУРИ да гласува за присъждането на образователната и научна степен “ДОКТОР” по история на Мартин Милчев Димитров.
май 2018 г. ЧЛЕН НА ЖУРИ:

доц. д-р Ася Атанасова
Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница