Становище от От Проф д-р Донка Байкова, дм



Дата19.10.2018
Размер93.32 Kb.
#91482
СТАНОВИЩЕ

от

От Проф. д-р Донка Байкова, дм



Зав. Катедра “Превантивна медицина във Факултета по обществено здраве, Медицински университет, София

Външен член на Научно жури

Съгласно Заповед № РД38-288/12.06.2014 год. на Ректора на

Софийски университет, Климент Охридски, София

относно

Дисертационен труд на тема:

ХИГИЕННИ ПРОУЧВАНИЯ НА НЯКОИ ВЕЩЕСТВА И ДОБАВКИ В ХРАНИ, БИОЛОГИЧНИ СРЕДИ И МЕДИЦИНСКИ ИЗДЕЛИЯ“

на

Владислав Кирилов Ташков, дм
за присъждане на научна степен „Доктор на науките”

по професионално направление: 4.2. Химически науки (Аналитична химия)
Рецензията е изготвена в съответствие с чл. 4 от Закона за развитието на академичния състав в Република България и Правилника за неговото приложение в СУ «Климент Охридски», съгласно решение на Факултетния съвет на Факултета по химия и фармация.

Кратки биографични данни и професионално развитие

Гл. асистент Владислав Кирилов Ташков,дм е роден на 18.10.1959 год. в гр. София.

Завършил е: Средно образование в Софийската математическа гимназия (СМГ), гр. София и Дипломатическо училище в гр. Берлин, Германия; Висшето си образование – в Химически факултет на СУ “Климент Охридски”, гр. София - специалност “Органична химия и органичен анализ”`; Докторантура – в Медицинска академия с тема на дисертационен труд “Токсикохимични изследвания на някои летливи токсични вещества в храни и биологични среди” и придобита научна степен “Доктор” – по Медицина. Професионалният му и творчески път преминава през ЦИХП, Национален център по хигиена, медицинска екология и хранене (настоящ Национален център по обществено здраве и анализи), а понастоящем – Болница “Лозенец”. Има специалност “Санитарна химия”. Многократно е специализирал по различни проекти у нас и в Германия. Впечатляваща е експертната консултантска дейност на Владислав Ташков.

Актуалност и значимост на дисертационния труд

Дисертационният труд на Владислав Ташков на тема Хигиенни проучвания на някои вещества и добавки в храни, биологични среди и медицински изделия“ е в областта на един актуален за България и за цялата световна общественост химико-аналитичен и здравно-социален проблем откриване, определяне на нива, контрол и хигиенна оценка за здравна безопасност на технологични добавки при производството на храни, биологичини среди и медицински изделия за човешка употреба. В страните-членки на Европейския съюз масовото навлизане на химически субстанции (в повечето случаи – от синтетичен произход) в човешкия бит и хранене е съпроводено със скептицизъм и съпротива. Независимо от протестите на обществеността, непрекъснато се увеличават параметрите на това явление, защото приложението им цели запазване на продуктите от микробни замърсявания, подобряване на хомогенността и стабилността им, повишаване срока на съхранение.

Целите пък на научните изследвания в тази област са подчинени на хигиенната наука и практика, а именно:

-Да се намали употребата на синтетични добавки за сметка на такива с натурален (природен произход);

-Да се повиши здравната безопасност на продуктите, в които се влагат;

-Да се гарантира успешен хигиенен контрол при използване на адитиви в храни и изделия за човешка употреба.

Безспорен е фактът, че в тази област въпросите и проблемите са многобройни. Отговори се очакват от експертите, а те от своя страна ги основават на резултати от проучванията на международни изследователски колективи. Подходът е мултидисциплинарен.



Характеристика на десертационния труд

Дисертационната работа на Владислав Кирилов Ташков е написана на 168 машинописни страници и съдържа: Увод - 2 стр.; Литературен обзор - 56 стр.; Цел и задачи – 1 стр.; Експериментални изследвания – 60 стр.; Заключение - 2 стр.; Изводи - 2 стр; Приноси - 1 стр. Литература – 25 стр. Библиографската справка съдържа 244 литературни източници, 18 от които - на кирилица и 226 - на латиница. Материалът е онагледен с 33 фигури, 14 таблици и 6 приложения.



Литературният обзор заема една трета от целия обем на дисертацуонния труд и представлява завършен научен продукт. За да обоснове необходимостта от проучванията си, авторът прави обстоен преглед в синтезиран вид на литературните данни за хедспейс-техниката в аналитичната газхроматографска практика на международно и национално ниво и търси неизползвани резерви. Установява, че не съществува хедспейс метод за определяне на флуориди в белтъчни среди (храни и напитки), с който може да се извършва хигиенен контрол за оценка на здравната безопасност на флуорното съдържание в съответни продукти. От обзора става ясно също така, че данните, отнасящи се до хигиенния контрол на мономера метилметакрилат (използван при производство на контактни лещи от полиметилметакрилат) са откъслечни и недостатъчни. Авторът установява, че газхроматографският метод за определяне на фенол и крезол (използван за токсикологична оценка на храни) с хедспейс е твърде времеемък. Съществуват също така редица проблеми при използваните на настоящия етап методи за определяне липофилността на парабеновия ред. Изведените от Ташков изводи от литературния обзор обобщават проблемите и обосновават тематичната необходимост от научната работа.

Целта е ясно формулирана: Да се извърши проучване и оценка на възможностите на хедспейс-техниката в газовата хроматография за разработване, адаптиране и/или оптимизиране на методите за определяне на фенол, крезол, формалдехид, метилметакрилат и флуоридд и създаването на изократен течнохроматографски метод, без йоннодвойков реагент, за определянето на липофилността при парабеновия ред и по-специално на метилпарабен и пропилпарабен като средство за хигиенна оценка на тези химически субстанции от т.нар. позитивен списък.

Добре формулираните 6 задачи са предпоставка за успешно решаване на целта и научната хипотеза на автора. При реализиране на задачите са използвани методи на съвременната аналитична химия – хроматографски хедспейс методи, които дисертантът описва в 6 приложения. Статистическият анализ (вариационен, алтернативен, дисперсионен, графичен) е извършен с помощта на статистически пакети.



Резултатите са подразделени в 5 групи, а именно: Методи за определяне на: 1. Флуорид; 2. Формалдехид; 3. Метидметакрилат; 4. Фенол и крезол; 5. Парабени.

Поетапно, последователно и целенасочено, след идентифициране на проблемите в аналитичната хроматографска методична въоръженост, Владислав Ташков с висока рутина и професионализъм решава поставените задачи. Добро възприятие на информацията постига чрез оформяне на всеки под-раздел като самостоятелна и завършена разработка. Авторът създава, апробира и внедрява високочувствителни и надеждни методи за съдържание на флуор в храни от растителен и животински произход – важен за токсикологичната им оценка. Разработва и предлага за рутинната хигиенна практика също така универсален хедспейс-метод за определяне на формалдехид в биологични среди (в т.ч. – урина) – подходящ за производствен контрол на храни и промишлени изделия за човешка употреба. Оригинална е модификацията му на хедспейс-техника за определяне на метилметакрилат в материали, използвани при производство на контактни лещи. Скрининговият метод за деконюгация на фенол и р-крезол в урина пък обогатява съществуващия методичен набор и спестява време, материални средства и човешки труд. Осигурена е база-данни за съдържание на фенол и крезол в биологични материали (урина) на работещи в металургията, химическата и нефтохимическата промишленост, с цел – оценка на експозицията им в работна среда. Считам, че резултатите за контрол и хигиенна оценка на широко дискутираните сред обществеността парабени в козметичните продукти имат висока научно-приложна стойност.

Надеждността на получените резултати от експерименталните проучвания на Ташков е подкрепена с огромна база данни от анализи, професионален, теоретичен и практически авторски ресурс и усилия.

Оценка на резулатите от дисертационния труд

Резултатите от проучванията на Владислав Ташков предоставят на специалистите и ресорните институции в България база данни за честотата на разпространение и нивата на контаминиране за редица химически субстанции с токсикологична значимост. Разработените и внедрени стандартизирани методи правят труда особено ценен, заради предоставените възможности за изграждане на система за наблюдение и мониторинг, както и за контрол на редица химически субстанции в храни и изделия за човешка употреба. Предоставя основа за интервенции и политики.

Изведените 12 извода синтезирано и правдиво отразяват резултатите от проучванията и плануваните задачи.

Книгописът сочи добра литературна осведоменост на автора. Над 80 % от литературните източници датират от последните 10 години (20% от които са от последните 2-3 години). Всички литературни източници са коректно отразени в текста.

Забележки и препоръки

По дисертационния труд бих направила следните забележки и препоръки:

1. Литературният обзор би могло да бъде по-кратък за сметка на раздела “Собствени проучвания”;

2. Би било препоръчително да се оформи раздел „Материал и методи”, в който да бъдат представени и описани използваните техники, обеми на анализирани проби, статистически пакети, период на извършване на проучванията и т.п.

Изтъкнатите забележки не намаляват достойнствата на дисертационния труд и имат предимно технически характер.

Дисертационният труд на Владислав Кирилов Ташков отговаря на изискванията за дисертационен труд за Доктор на науките.

Считам, че приносите на работата са в 4 насоки:



І. Приноси с научен характер:

Извършено е мащабна комплексна научна разработка – проследяваща, допълваща и модифицираща съществуващия аналитично-химичен набор от методи за детекция, анализ и контрол на химически субстанции и добавки в храни, биологични среди, медицински и козметични изделия;



ІІ. Приноси, обогатяващи съществуващи знания:

Модифицирана е съществуваща хедспейс-техника за определяне на метилметакрилат в материали, използвани при производство на контактни лещи.

ІІІ. Приноси с методичен характер

- Разработени са оригинални (за флуор и формалдехид) методи и модифицирани такива (за метилметакрилат, фенол и р-крезол хедспейс) - за анализ на летливи съединения в храни и продукти на фармацията, козметиката, промишлеността.



ІV. Приноси с приложен характер

- Базата данни за нивата на някои консерванти (формалдехид в плодови и зеленчукови пюрета, пушени колбаси и консерви), както и на парабени във фармацевтични продукти (откашлечни сиропи и т.п.) имат съществен принос за практиката.

Приложени са списъци за общо 40 научни труда: 25 публикации: 10 - в реномирани научни издания в чужбина и 15 у нас, 4 от които са на английски език в издания на БАН. Отделно е представен списък на 15 доклада (участия) в научни форуми (8 у нас и 7 в чужбина) с материали, представящи основни резултати от дисертационния труд. При 4 научни труда е Ташков самостоятелен автор, а при 12 – първи автор, което сочи че основната част от експерименталните проучвания са лично дело на дисертанта. Налице е справка за над 70 цитирания на трудове на дисертанта (предимно от чуждестранни колективи). Посочените нормотворчески показатели напълно покриват критериите за присъждане на научната степен “доктор на науките”.

Авторефератът правилно и коректно отразява разделите на дисертационния труд.

Лични впечатления: Гл. асистент (съответстващо на предишно звание научен сътрудник I ст.) Владислав Ташков,дм е изграден специалист и експерт по Хигиена, Санитарна химия и Токсикология с висок авторитет в научните среди. Професионализмът и компетенциите му са отразени в многобройни научни статии и участия в конгреси и симпозиуми. Приятно съм впечатлена от идейната и творческата самостоятелност и информираност на Ташков. Високо оценявам усилията му за координиране работата между медицинските науки и аналитична химия. Надявам се, Ташков да продължи да развива таланта си на изследовател с изискан стил и да представя пред академичната общественост научните достижения на школата на Факултета по химия и фармация към СУ “Климент Охридски” не само в страната ни, но и извън пределите й.

Заключение:

Предложеният ми за становище дисертационен труд на гл.ас. Владислав Кирилов Ташков,дм на тема “Хигиенни проучвания на някои вещества и добавки в храни, биологични среди и медицински третира актуален проблем с подчертано значение за лабораторната и хигиенната медицинска практика у нас - методичната обезпеченост на националните ни лаборатории при идентифициране и отчитане нивата на химически субстанции с токсикологична значимост – база за изграждане на стратегии и интервенции за оптимизирането им и за промоция на общественото здраве.

Оценяваният научен труд отговаря напълно на изискванията за придобиване на научна тепен Доктор на науките.

С убеденост препоръчвам на почитаемите членове на Журито да оценят достойнствата на дисертационния труд и съпътстващата го научна продукция, на Владислав Кирилов Ташков,дм и да гласуват положително за удостояването му с научната степен „Доктор на науките” по професионално направление: 4.2. “Химически науки (Аналитична химия)“


.

15.07.2014 год. Проф. д-р Байкова, дм








Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница