Становище относно: Дисертационен труд за придобиване на образователна и научна степен „доктор“



Дата15.01.2018
Размер44.49 Kb.
#46849
СТАНОВИЩЕ

Относно: Дисертационен труд за придобиване на образователна и научна степен „доктор“

Автор на дисертационен труд: маг. Петър Ангелов Петров

Тема на дисетарционния труд: Интелигентни системи в биоинформатиката: намиране на съответствия между и обединяване на анатомични онтологии

Основание за изготвяне на становището: Заповед № РД 38-27/ 10.01.2013 на Ректора на Софийски Университет „Св. Климент Охридски“

Член на научното жури: доц. д-р Румен Димов Андреев, Институт по Информационни и Комуникационни Технологии-БАН, гр. София, ул. Акад. Г. Бончев бл. 2

  1. Актуалност на разработвания в дисертационния труд проблем в научно и научно-приложно отношение

Онтологиите са модели, които представят формално знания за дадена предметна област на базата на множество от понятия, които съществуват в тази област и връзките между тях. Те осигуряват концептуално моделиране на дадена предметната област, което се използва за разработване на информационни системи и различни програмни системи. Обикновенно тези онтологии моделират едни и същи или сходни предметни области, но в зависимост от тяхния произход възприемат различни концептуализации и структурирания. Това довежда до създаването на хетерогенни онтологии, проектирани и разработвани от различни научни екипи, научни институти, софтуерни фирми и т.н. Естествената липса на общоналожена онтология затруднява обмена на знания и информация между научни и други общности от различни държави като прави практически невъзможно споделянето на знания между различни научни школи и съответно тяхното взаимно използване на базата на различни компютърни, софтуерни и информационни системи, които съхраняват тази информация.

В настоящия момент, когато една от основните цели е да се постига коопериране, сътрудничество и колективизъм при извършване на различни дейности на базата на съществуващите информационни и комуникационни технологии, задачата за интегриране на онтологии е особенно актуална. Тя цели да реши проблема за постигане на възможност за обмен на знания и информация между различни участници в даден изследователски, производствен или проектиращ процес на базата на получената чрез интегриране обобщена онтология.



  1. Степен на познаване на състоянието на проблема и начин на представяне на литературния материал

В дисертацията е направен детайлен анализ на състоянието на проблема за автоматично и полуавтоматично интегиране на две или повече анатомични онтологии на базата на 71 литературни източници. Това е приблизително 75% от общия брой цитирани литературни източници, който е 98. При разясняването на проблемната област е използван дедуктивен подход – тръгва се от общите положения на проблема и се отива към конкретния случай, който е предмет на изследване в настоящата работа, а именно проблема за намиране на съответствия между анатомични онтологии и начина за тяхното обединяване. Най- напред се дават дефиниции за онтологии, разглеждат се съставящите ги елементи и се показва разделянето на онтологиите в различни категории. Представят се модели за представяне на знания и езици за описание на онтологии. На втория етап от обзора се се разглежда приложението на онтологиите при естествените науки. На този етап се представят и по-важни проекти от областите на биоинформатиката и биомедицината, които използват онтологии. Ключов момент в обзора е въвеждането на проблема за намиране на съответствие между онтологии, които описват различни предметни области, но свързани по някакъв начин помежду си. След това се анализира как се използват тези съответствия за целите на тяхното интегриране.

  1. Съответствие на избраната методика на изследване и поставената цел

За постигане на формулираните в дисертационния труд цели, а именно намирането на съответствие между анатомичните онтологии на два и повече вида и тяхното обединяване в една обща супер-онтология, докторантът използва подхода на формализация на проблема, използвайки теорията на графите. Тази методика за постигане на целите е стандартна, използвана е многократно и дава очакваните резултати.

  1. Оценка на приносите

Основните приноси на докторанта са представени като научни и приложни. Към изброените научни приноси имам следните забележки:

  • Подробния анализ на предметната област не може да се класифицира като научен принос - той има научно-приложен характер;

  • Смятам, че изброените научни приноси под номера 3 и 4 изкуствено са разделени в два отделни приноса.

Смятам, че начина на програмна реализация на някои класически алгоритми за работа с графи и формализираните процедури DM и SMP трябва да се разглеждат като научно-приложни приноси, а не чисто приложни.

  1. Преценка на публикациите по дисертационния труд

Във връзка с дисертационния труд докторантът е публикувал 4 труда. Публикациите са на английски език. Всички те са публикувани през 2012 година, като едната от статиите е в списание с IMPACT фактор. Прави впечатление, че докторантът няма самостоятелна публикация по темата на дисертацията.

  1. Препоръки и критични бележки

Получените теоретични и приложни резултати дават представа за докторанта като изследовател, притежаващ добра теоретична подготовка и практически опит. Като критични забележки към дисертацията могат да бъдат посочени следните:

  • Не е използван един единствен стил за представяне на литературните източници в библиографската справка;

  • Ненужно повторно обяснение на това какво означава UMLS – обяснява се на стр. 43 и след това отново на стр. 65;

  • На стр. 98 се използва словосъчетанието софтуерна програма – това е тавталогия. Трябва да се използва термина компютърна програма;

  • Недостатъчно прецизно оформяне на дисертационния труд – на много места се променя разстоянието между редовете;

  • При представяне на графичния потребителски интерфейс има фигури, представящи стандартни прозорци, които не носят някаква особенно нова информация – например фиг. 5.21 (стр. 127), фиг. 5.27 (стр. 136).




  1. Заключение

Оценявам положително получените научни и научно-приложни приноси на дисертационния труд на Петър Ангелов Петров. Считам, че дисертацията отговаря на изискванията на Закона за развитие на академичния състав в България. Това ми дава основание да дам положителна оценка за представения дисертационн труд и препоръчвам на Научното жури да присъди на Петър Ангелов Петров образователната и научна степен „доктор“ научна специалност 01.01.12 Информатика.

6.03.2013г.



гр. София


Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница