Стопанска академия “Д. А. Ценов” свищов правилник



страница1/3
Дата23.07.2016
Размер0.89 Mb.
#2388
  1   2   3

СТОПАНСКА АКАДЕМИЯ

“Д. А. ЦЕНОВ” - СВИЩОВ


ПРАВИЛНИК


за дейността

на Стопанска академия


Д. А. Ценов”

СВИЩОВ


2014

Правилникът за дейността на Стопанска академия


„Д. А. Цен­ов” е приет от Общото събрание на висшето училище – Протокол № 4 от 19.10.2011 г., изм. и доп. - Протокол № 1 от 19.12.2013 г.

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Настоящият Правилник урежда устройството, дей­ността, управлението и финансирането на Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов (Академията).

(2) Правилникът е разработен на основата на Закона за вис­шето образование (ЗВО), Закона за развитието на академичния състав в Република България (ЗРАСРБ); Правилника за прилагане на ЗРАСРБ, Правилника за прилагане на Закона за развитие на акаде­мичния състав в СА „Д. А. Ценов”; Кодекса на труда и други норма­тивни актове.

(3) Решенията на органите за управление на Стопанска акаде­мия „Д. А. Ценов” – Свищов, които са в противоречие със законите и другите нормативни актове, както и с този Правилник, са нищожни.

(4) Вътрешните нормативни актове на Академията не могат да противоречат на настоящия Правилник.



Чл. 2. (1) Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов е прием­ник на официално откритото на 8 ноември 1936 година Висше търговско училище, преименувано през 1945 година на Висше учи­лище за стопански и социални науки, през 1952 година – на Висш финансово-стопански институт и през 1995 година – на Стопанска академия „Д. А. Ценов”.

(2) Седалище на Стопанска академия „Д. А. Ценов” е гр. Свищов.



Чл. 3. Стопанска академия „Д. А. Ценов” е акредитирано дър­жавно висше училище, юридическо лице, което осъществява своята дейност в съответствие със Закона за висшето образование, другите нормативни актове и този Правилник.

Чл. 4. (1) Академията има изградена и действаща вътрешна система за управление качеството на обучение и академичния състав, която включва и проучване на студентското мнение.

(2) Системата за управление на качеството в Стопанската ака­демия е базирана на принципите на стандарта ISO 9001:2008 и об­хваща всички образователно-квалификационни степени на висше об­разование (бакалавър, магистър); образователната и научна степен „док­тор” и следдипломното и факултативно обучение в професио­нал­ните направле­ния: „Икономика” и „Администрация и управ­ление”.

(3) Целта на системата по ал. 1 е да контролира, поддържа и управлява качеството на обучението в предлаганите области на вис­ше­то образование и професионалните направления, както и на ака­де­мичния състав.

Чл. 5. Предмет на дейностите на Академията, определени от Народното събрание, са:



  1. (Изм. – Протокол на ОС № 1/19.12.2013 г.) Подго­тов­ка­та на специалисти по икономика, администрация и управление в об­ра­зо­ва­телно-квалификационните степени на висшето образование „бака­лавър” и „магистър”.

  2. (Изм. – Протокол на ОС № 1/19.12.2013 г.) Придобиване на образователната и научна степен „доктор” и научната степен „док­тор на науките” по акредитирани докторски програми по „Ико­но­ми­ка” и „Администрация и управление”.

3. Повишаването на квалификацията на специалисти в съот­вет­ствие с действащото законодателство.

4. Развитие на науката и иновационната дейност.

5. Подготовката на научни кадри.

6. Приобщаването на студентите, докторантите, специализан­тите и преподавателите към най-добрите европейски и световни уни­верситетски и академични образователни и научни практики.

7. Извършването на прогнозна, проектна, консултантска, ек­спертна и научноинформационна дейност.

8. Други дейности, свързани с рационалното използване на ресурсите на Академията.



Чл. 6. (1) Основните цели на Академията са:

1. Да използва предоставените материални и финансови ре­сур­си съобразно националните приоритети и цели за раз­витие на вис­шето образование, както и утвърдените от Министерския съвет ос­нов­ни насоки на националната политика в областта на вис­шето образование.

2. Да осигурява съответстваща на държавните изисквания про­фе­сионална и интелектуална подготовка на обучаваните.

3. Да хармонизира обучението с европейските образователни практики, стандарти и норми, осигуряващи признаването на дип­ло­ми, периоди на обучение и квалификация.

4. Да осигурява качествено академично образование, базирано на мобилност, участие в междууниверситетски образователни мрежи, програми и проекти и алианси с бизнеса.

5. Да създава условия за обективно изследване и диагностика на реалните процеси с цел постигане на значими научни резултати.

6. Ефективно да прилага научните знания в практиката и на тази основа да дипломира икономисти с висока квалификация и кон­курентоспособност.

7. Да работи за интегриране в европейския и световния на­учно-образователен процес чрез съвместни научноизследователски проекти с утвърдени чуждестранни и национални институции.

8. Да изгражда академична информационна среда, която да позволява на академичната общност, да се интегрира и да се отваря към националното, европейското и световното културно, научно, об­разователно и бизнес пространство.

(2) За да постигне тези цели, Академията:

1. Осигурява условия за проявяване на инициативност и гъвка­вост от научно-преподавателския състав и служителите в рамките на академичната автономия.

2. Трансферира разнообразни форми на интегриране с образо­вателни, стопански и други организации у нас и в чужбина.

3. Използва и развива вътрешна система за оценяване и под­държане на качеството на обучението и на академичния състав.

4. Създава система за натрупване и трансфер на кредити, пред­назначена да осигури взаимно признаване на обучението в национал­ните и европейските университети, нарастване на конкурентните по­зиции на Академията в националното образователно пространство.

5. Разработва и внедрява съвременни и ефективни образова­телни и информационно-комуникационни технологии за подпома­гане на обучението и научноизследователския процес.

6. Разширява формите на връзки с обществеността и със сво­ите випускници (алумни).

7. Насърчава творческите изяви на преподаватели, докторанти, студенти и специализанти.

8. Поощрява формирането на фондове и фондации на различна основа, подпомагащи основната дейност.

9. Реализира научноизследователски програми.

10. Планира, организира, провежда и участва в научни фо­руми.

11. Популяризира резултатите от научноизследователската дейност.

12. Осъществява действено и резултатно международно сът­рудничество и партньорство с университетски, академични и науч­ноизследователски институции и общности в регионален, европейски и световен мащаб.

13. Участва в разработването на научни и практикоприложни проекти, финансирани от национални и европейски източници.

(3) При постигане на посочените основни цели в Академията не се допускат привилегии и ограничения, свързани с възраст, раса, народност, етническа принадлежност, пол, социален произход, поли­ти­чески възгледи и вероизповедания.



Чл. 7. Приоритетните области за дейността на Академията са:

1. Европейската политика за висше образование.

2. Качеството на обучението и научните изследвания.

3. Академичната инфраструктура.

4. Финансовото осигуряване чрез проекти.

5. Ефективната академична администрация и управлението на основните процеси и външните партньорства.

6. Академичната идентичност.

7. Студентската политика, академичната етика, прозрачността и достъпността.

8. Политиката по доходите и по социалното развитие.

9. Академичният поглед към икономиката на знанието.



Чл. 8. (1) Академията издава диплома за завършена образова­телно-квалификационна степен на висшето образование, европейско дипломно приложение, свидетелство за професионална квалифика­ция и други основни документи, определени с наредба, приета от Ми­нистерския съвет.

(2) Академията издава диплома за образователната и научна степен „доктор” и за научната степен „доктор на науките” по единен образец, утвърден от МОН.

(3) Академията издава дипломи за академичните длъжности „доцент” и „професор” по образец, утвърден от Академичния съвет.

Чл. 9. (1) Академията осъществява дейността си въз основа на предоставена държавна собственост, приходи от нейното ползване и ежегодна държавна субсидия, определена със Закона за държавния бюджет.

(2) Академията може да придобива право на собственост вър­ху недвижими имоти, както и да получава приходи от тях за осъщест­вяване на дейности по чл. 5 от настоящия Правил­ник.

Чл. 10. (1) Академията се ползва с предоставената от ЗВО ака­демична автономия. В нея намира израз интелектуалната свобода на академичната общност и творческата природа на образователния, из­следователския и художественотворческия процес като върховни ценности.

(2) Академичната общност обхваща членовете на академичния състав, студентите, докторантите и специализантите.

(3) Академичната автономия включва академични свободи, ака­демично самоуправление и неприкосновеност на територията на висшето училище.

(4) Академията осъществява цялостната си дейност върху прин­ципа на академичната автономия в съответствие със законите на страната.

(5) Академичната свобода се изразява в свобода на преподава­нето, свобода на провеждането на научни изследвания, свобода на творческите изяви, свобода на обучението, свобода на сътрудничест­вото за извършване на съвместна учебна дейност с други висши учи­лища и научни организации и на образователен франчайз с други висши училища, както и на съвместна научноизследователска, худо­жественотворческа, проектна и иновационна дейност с други висши училища и организации в страната и чужбина.

(6) Академичното самоуправление се изразява в:

1. изборност и мандатност на всички органи за управление;

2. право на висшето училище да урежда устройството и дей­ността си в собствени правилници в съответствие със ЗВО;

3. самостоятелно определяне на научно-преподава­телс­кия със­тав, на условията за приемане и формите на обучение на студентите, докторантите и специализантите;

4. самостоятелно разработване и изпълнение на учебни пла­нове и научноизследователски проекти;

5. избор на специалностите, по които се осъществява обуче­ние;

6. право за обявяване на конкурси и избор на преподаватели при условия и по ред, установени в Закона за развитието на акаде­мичния състав в Република България;

7. право за формиране на собствени фондове и самостоятелно определяне на условията и реда за тяхното изразходване;

8. право на самостоятелно сключване с държавата и с други потребители на договори за извършване на научни и приложни из­следвания за художественотворческа, проектна и иновационна дей­ност, както и за повишаване квалификацията на специалисти с висше образование;

9. право на сдружаване с български и/или чуждестранни вис­ши училища, признати по законодателството на съответната дър­жава, за осъществяване на съвместно обучение на студенти, докто­ранти и специализанти, на учебна дейност и обучение през целия жи­вот, на образователен франчайз, както и право на сдружаване с висши учи­лища и други организации в страната и чужбина при из­пълнение на дейностите по т. 8;

10. право на сключване на договори с организациите по чл. 47, ал. 1 на ЗВО за:

а) подготовка на специалисти в образователно-квалификаци­онна степен „магистър” по чл. 42, ал. 1, т. 2, букви „б” и „в” на ЗВО в рам­ките на капацитета на професионалните направления, за които Академията е получила акредитация;

б) подготовка на специалисти в образователна и научна степен „доктор” по докторски програми, за които Академията е получила акредитация;

в) научноизследователска дейност в съответствие със специ­фи­ката на висшето учи­лище.

11. право на изграждане, притежаване или ползване на матери­ална база, нужна за образователната и научноизследователската дей­ност и за социално-битовото обслужване на студенти и преподава­тели, докторанти и служители;

12. право на организиране на международно сътрудничество, на членуване в международни организации, на сключване на дого­вори за съвместна учебна дейност и на договори за образователен франчайз с чуждестранни висши училища, при спазване на изисква­нията на § 4, ал. 4 от Допълнителните разпоредби на ЗВО, както и на договори за съвместна научноизследователска, проектна и инова­цион­на дейност и други форми на съвместна дейност с чуждестранни висши училища и организации, признати по законодателството на съответната държава;

13. право на признаване, в съответствие с държавните изисква­ния, на придобита в чужбина степен на висше образование или на периоди на обучение, завършени в чуждестранни висши училища, признати по законодателството на съответната държава, с цел про­дължаване на обучението в Академията.

(7) Когато Академията получи при институционална акредита­ция оценка от 6,00 до 10,00, тя има право да извършва обучение срещу заплащане в образователно-квалификационна степен „магис­тър” след придобита образователно-квалификационна степен „бака­лавър” или „магистър” по специалности, които са получили при прог­рамната акре­дитация оценка от 6,00 до 10,00, при условия, опре­деле­ни в Правилника за организацията на учебния процес на съответната ОКС и с договор между студентите и висшето училище.

(8) Правото по ал. 3 ползват лицата, които имат успех не по-малко от „добър” от диплома за завършена степен на висшето обра­зование.

(9) Когато Академията получи при институционална акредита­ция оценка от 8,00 до 10,00, тя има право да извършва обучение срещу заплащане в образователна и научна степен „доктор” и в научната степен „доктор на науките” по док­торски програми, които са полу­чи­ли при акредитацията оценка от 8,00 до 10,00, при условия, опре­де­лени в Правилника за прилагане на Закона за развитие на ака­демичния състав в СА „Д. А. Ценов” и с договор между тях и докто­рантите.

(10) Правото по ал. 5 ползват лицата, които имат успех не по-малко от „много добър (4,50)” от конкурсните изпити за докторанти.

(11) Академията може да извършва обучение срещу заплащане и в случаите на насочване на студенти, докторанти и специализанти по реда на чл. 18, ал. 3 и ал. 5 на ЗВО, в резултат на закриване на част­но висше училище, когато насочването към Академията е един­ст­вена възможност за продължаване на обучението им.

Чл. 11. Автономията на висшето училище не може да се нару­шава чрез:

1. намеса в дейността на висшето училище, освен в случаите, изрично посочени в закон;

2. влизане или оставане в предоставената от държавата собст­веност на органите на сигурността и общест­ве­ния ред без съгласието на академичните власти, освен за предотвратяване на непосредствено предстоящо или започнало прес­тъп­ление, за залавяне на извършителя му, както и в случаите на при­род­ни бедствия и аварии;

3. създаване и дейност на политически и религиозни организа­ции във висшето училище;

4. осъществяване на дейност, накърняваща конституционни пра­ва на членовете на академичната общност, свързани с раса, на­род­ност, етническа принадлежност, произход, религия, убеждение, поли­тическа принадлежност.



Глава втора

ОРГАНИЗАЦИОННА СТРУКТУРА И УПРАВЛЕНИЕ

НА СТОПАНСКА АКАДЕМИЯ „Д. А. ЦЕНОВ”
1. ОРГАНИЗАЦИОННА СТРУКТУРА
Чл. 12. (1) Организационната структура на Академията включ­ва основни звена и обслужващи звена.

(2) Основни звена на Академията са:

1. Факултетите;

2. Институтът за научни изследвания (ИНИ);

(3) (Изм. - Протокол на ОС № 1/19.12.2013 г.) Обслужващи зве­на на Академията са:

1. Центърът за магистърско обучение редовна форма (ЦМОРФ);

2. Центърът за дистанционно обучение (ЦДО);

3. Центърът за следдипломно и факултативно обучение (ЦСФО);

4. Центърът за професионално обучение (ЦПО);

5. Центърът за международно сътрудничество и проекти (ЦМСП);

6. Центърът за качество на обучението (ЦКО);

7. Академичен център за кариерно консултиране и връзки с обществеността (АЦККВО);

8. Академичният компютърен център (АКЦ);

9. Академичната библиотека „Акад. Н. Михов” (АБ);

10. Академичното издателство „Ценов” (АИ);

11. Учебен кампус „Корпус Юг”;

12. Учебна база „Север”;

13. Отдел „Студентски столове и общежития” (ССО);

14. База за обучение и отдих с. Кранево;

15. База за обучение и отдих с. Орешак;

16. Други относително обособени структури или звена на Академията.

(4) Откриването, преобразуването и закриването на факулте­ти­те се извършва, след положителна оценка на проект от НАОА, по предложение на Академичния съвет (АС) до Министъра на образо­ванието и науката и одобряване от Министерския съвет по процеду­ра, регламентирана в ЗВО.

(5) Институтът за научни изследвания, като основно звено, обе­динява академичен състав за извършване на дългосрочна научно­из­следователска дейност. Структурата на института, конструирането и функциите на неговите органи за управление се определят от АС.

(6) Създаването, преобразуването и закриването на обслужва­щите звена се извършват с решение на АС. Структурата и функциите на органите за управление на обслужващите звена се уреждат с отделни правилници, утвърдени от АС.



Чл. 13. (1) Факултетът е основно звено на Академията, което обединява катедри за осигуряване на обучението на студенти и док­то­ранти в едно или няколко професионални направления в образо­вателно-квали­фи­ка­ционната степен „бакалавър” и „магистър”, обра­зо­ва­телната и научна степен „доктор”, научната степен „доктор на науката”, и про­веж­да научноизследователска дейност от областите на науката, по които Академията е акредитирана.

(2) Включването и изключването на катедрите в един факултет се извършва с решение на АС по предложение на декана на факултета.

(3) Факултетите разполагат с не по-малко от 40-членен акаде­мичен състав на основен трудов договор, от който хабилитираните лица четат за всяка специалност не по-малко от 70 на сто от лекцион­ните курсове.

(4) Факултетите поддържат активни национални и между­на­родни контакти с бизнеса и с образователни структури по въпроси на обучението и научноизследователската дейност.

(5) (Изм. – Протокол на ОС № 1/19.12.2013 г.)

Факултетите и катедрите към тях в Академията са:

Факултет „Финанси”:

- Катедра „Финанси и кредит”;

- Катедра „Застраховане и социално дело”;

- Катедра „Обща теория на икономиката”;

- Катедра „Чуждоезиково обучение”.

Факултет „Стопанска отчетност”:

- Катедра „Счетоводна отчетност”;

- Катедра „Контрол и анализ на стопанската дейност”;

- Катедра „Математика и статистика”;

- Катедра „Физическо възпитание и спорт”.

Факултет „Мениджмънт и маркетинг”:

- Катедра „Мениджмънт”;

- Катедра „Маркетинг”;

- Катедра „Стратегическо планиране”;

- Катедра „Международни икономически отношения”;

- Катедра „Бизнес информатика”.

Факултет „Производствен и търговски бизнес”:

- Катедра „Индустриален бизнес и предприемачество”;

- Катедра „Аграрна икономика”;

- Катедра „Търговски и туристически бизнес”;

- Катедра „История, философия, социология”;

- Катедра „Правни науки и екология”.



Чл. 14. (1) Катедрите са звена на факултетите.

(2) Катедрите осъществяват учебна и научноизследователска дейност по една или група сродни дисциплини.

(3) Катедрите извършват обучението на студентите във всички образователно-квалификационни степени по дисциплините от тях­ното научно направление и подготовката на докторантите по док­торс­ки програми, за които Академията е акредитирана.

(4) В катедрите се създават научните разработки на Акаде­мията.



Чл. 15. (1) Институтът за научни изследвания (ИНИ) включва в структурата си:

- Сектор „Фундаментални и научно-приложни изследвания“;

- Сектор „Национални и международни научни проекти“.

(2) (Нова – Протокол на ОС № 1/19.12.2013 г.) ИНИ се ръ­ководи от директор – хабилитирано лице на основен трудов дого­вор в Академията.

(3) (Нова – Протокол на ОС № 1/19.12.2013 г.) Структурата и функциите на органите за управление се регламентират в „Правилник за организацията и дейността на ИНИ”, който се утвърждава от АС.

Чл. 16. (Изм. – Протокол на ОС № 1/19.12.2013 г.) (1) Цен­търът за магистърско обучение редовна форма (ЦМОРФ) и Центърът за дистанционно обучение (ЦДО) са самостоятелни обслужващи звена на Академията, които съвместно с офис „Администрация и техно­ло­гия на магистърското обучение” (АТМО) администрират обу­чението, развивано в редовна и дистанционна форма за придобиване на обра­зо­вателно-квалификационна степен „магистър” в областта на про­фе­сио­нал­ните направления „Икономика” и „Администрация и уп­равление”.

(2) Центърът за магистърско обучение редовна форма (ЦМОРФ) изпълнява всички дейности по планиране, организация и провеждане на обучението в ОКС „магистър” на студентите, редовна форма на обучение, независимо от начина на финансиране (държавна поръчка и/или обучение срещу заплащане). Дейността на ЦМОРФ се регламентира чрез правилник, утвърден от АС.

(3) Центърът за дистанционно обучение (ЦДО) е обслужващо звено в структурата на СА „Д. А. Ценов” в съответствие с чл. 6 от На­редбата за държавните изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение във висшите училища. ЦДО отговаря за всички дейности по планирането, организацията и провеждането на дистан­ционната форма на обучение. Осъществява технологичното и техни­ческото осигуряване на обучението. Дейността на ЦДО се регламен­тира чрез правилник, утвърден от АС.

(4) ЦМОРФ и ЦДО се ръководят от Директор – хабилитирано лице на основен трудов договор в Академията.

Чл. 17. (1) Академичният компютърен център (АКЦ) е об­служ­ващо звено за информационно осигуряване дейностите на Ака­демията.

(2) В структурно отношение АКЦ включва:

- Звено „Разработване и поддръжка на академични информа­ци­онни системи;

- Звено „Системна администрация”;

- Звено „Поддръжка компютърни системи и техническа по­мощ”;

- Сектор „Мултимедия, видеопродукция и озвучаване”;

- Сектор „Общо административно обслужване”.

(3) АКЦ се ръководи от директор, хабилитирано лице, на ос­но­­вен трудов договор в Академията.

(4) Дейността на АКЦ се регламентира с правилник, утвърден от АС.

Чл. 18. (1) Центърът за следдипломно и факултативно обуче­ние (ЦСФО) е обслужващо звено на Академията, което извършва обучение на студенти и специализанти в редовна, задочна, вечерна и дистанционна форма за придобиване и/или повишаване на квалифи­кацията в рамките на действащото законодателство.

(2) В структурно отношение ЦСФО включва: сектор „След­дипломно обучение”, сектор „Факултативно обучение” и отдел „Ад­министрация и технология на обучението”.

(3) ЦСФО се ръководи от директор – хабилитирано лице на основен трудов договор в Академията.

(4) Дейността на ЦСФО се урежда от правилник, който се ут­върждава от АС.

Чл. 19. (1) Центърът за професионално обучение (ЦПО) е обс­лужващо звено на Академията. Той осъществява обучение за придо­биване на професионална квалификация, допълнителна квалифика­ция, преквалификация и формиране на мотивационна система за реа­лизация на лица над 16-годишна възраст, съобразно личните им ин­тереси и възможности, съгласно законовата уредба в РБългария.

(2) ЦПО се ръководи от директор – хабилитирано лице на ос­новен трудов договор в Академията.

(3) Дейността на ЦПО се урежда от правилник, който се ут­върждава от АС.


Каталог: docs -> Vatr-pravila-publikuvane -> update progress
docs -> Опит в група чрез психодрама, социометрия и групова терапия
docs -> Дв бр. 103 от 2 Декември 2008г., изм дв бр. 24 от 31 Март 2009г
docs -> Фондация «Гъривер клиринг хауз» (c/o Център за култура и дебат „Червената къща”)
docs -> Иван (Ванчо) Флоров и м а г и н е р н о с т а
docs -> Соу „СВ. Св. Кирил и методий
docs -> Рискови фактори на тютюнопушенето
update progress -> Инструкция за мерките за защита на личните данни в Стопанска академия „Д. А. Ценов", Свищов I. Общи положения Чл. (1) Стопанска академия „Д. А. Ценов"


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница