Стопански факултет



Дата11.01.2018
Размер239.61 Kb.
#43388


Иконокически университет-Варна

Стопански факултет


Изготвил: Проверил:

Благомира Георгиева гл.ас.д-р Д.Желязкова

Спец. “Икономика на търговията”

Фак.№5049, ІV курс

Задочно обучение



Варна-2010




Обща информация




А

Б

Име на кандидата


( съгласно съдебно решение )

ЕТ “ Ифмар-Мария Иванова”

Седалище и адрес на управление


( съгласно съдебно решение )

Място на извършване на инвестицията

Гр. Силистра

Съдебна регистрация

Фирмено дело №


Телефон за контакти:

Факс:


E-mail:



Регистрация по БУЛСТАТ




Данъчна регистрация





Удостоверение за актуално състояние



Предмет на дейност

Търговия на дребно


Собственик/управител на фирмата

Мария Иванова


Брой на постоянно заетия персонал

35 човека

Стойност на Дълготрайните Материални Активи съгласно данните от последният счетоводен баланс

3343 хил. лв



І. Резюме




Целта на настоящия бизнес план е да обоснове финансовото обезпечаване на инвестиционен кредит и неговото погасяване.

ЕТ “Ифмар-Мария Иванова” се занимава с търговия на дребно на хранителни и основни нехранителни стоки. Фирмата разполага с два хранителни магазина на територията на гр. Силистра. Този бизнес се развива с бързи темпове през последните десетилетия. Като целта на на малките търговци е да бъдат конкурентно способни на пазара, като залагат на добри продукти, високо ниво на обслужване и нови методи на обслужване.

След направените проучвания собствениците на фирмата се спряха на кредитите предлагани от BULBANK за малки и средни предприятия. Те предлагат добри условия, ниска лихва и изгоден погасителен план.



ІІ. Кратко представяне на фирмата

ЕТ “Ифмар-Мария Иванова”, собственик на супермаркети “Амброзия” започва своята дейностпрез 1995год. Тогава е открит първият магазин “Амброзия-1”, който предлага хранителни и основни нехранителни стоки при традиционна форма на обслужване. През 1997год. е открит и вторият супермаркет “Амброзия-2”. Магазините са разположени в жилищната част на града, достъпът до тях е лесен, хората го ползват за своите ежедневни покупки. Супермаркетите предлагат широк асортимент от хранителни стоки на добри цени и добро качество.



ІІІ. Описание на проекта

ЕТ “Ифмар-Мария Иванова” е малка фирма с численост на персонала 35 души. В зависимост от тези особености фирмата кандидатства пред банка BULBANK за кредит в размер на 300 хил. лв. за срок от 10год. Исканият кредит е инвестиционен за подобряване обслужването в супермаркета. Целта на ръководството е да се премине от традиционна форма на обслужване към самообслужване. За това е нужно разширяване на обекта, закупуване на съответни касови възли, терминални устройства за по­ добро приемане на стоката и управление на стоковите запаси. В близост до магазина има удобно помещение за неговото разширяване. То ще бъде закупено със средства на собствениците, а отпуснатият кредит ще вложат в закупуването на касови възли и терминални устройства.

Това ще даде възможност на фирмата да се задържи на пазар, да запази своята конкурентноспособност, като в същото време подобри обслужването и изискванията на клиентите наложени от бързоразвиващата се икономика.
ІV. Управленска структура

Собственик





Управител




Отдел каси



Счетоводство


Отдел щанд

Оператор информационна система


Общи работници

Приемчици

В супермаркет “Амброзия-1”, за който се иска отпуснатия кредит има следния брой на персонала: един счетоводител, който е за цялата фирма, два –оператор информационна система, 6 души в отдел каси, 3 души отдел щанд, 4 души общи работници, 2-ма приемчици, управител, собственик-общо 20 души персонал.

Средната възраст на персонала е 28 години, като по голямата част от персонала е с над 5 години трудов стаж.

Собственик висше бразование, 20 год. трудов стаж; работил

в заведения за хранене, в търговия с хранителни



стоки.

Управител висше икономическо образование, 18 год.

трудов стаж; последна месторабота-управител

на търговски склад-търговия на едро.

Едва 30 % -6 души от персонала е с висше образование; възраст между 23-42год. управителят на супермаркета в същото време е и негов мениджър-той отговаря за продуктовата структура, за връзката с доставчиците.




V. Стратегия, пазари и конкуренция

С преминаване от традиционна форма на обслужване фирмата цели да подобри качеството на обслужване, да увеличи пазарният си дял, да предлага едно модерно и качествено обслужване, да бъде конкурентноспособна на пазара. В малък град като Силистра формата на самообслужване навлиза бързо през последните 5 години. Търговците занимаващи се с хранителни стоки се ориентират към преминаване във форма на самообслужване. Всичко това е породено от пазара, от търсенето на клиентите, от желанието им да получават продукт с добро качество и при добро обслужване.

Силните страни, на които ЕТ “Ифмар-Мария Иванова” може да разчита е това, че е малка фирма, гъвкава, лесно лесно приспособима към проблемите. Магазините са разположени в жилищната част на града, имат свои постоянни клиенти, предлагат разнообразни продукти.

Като слаби страни могат да се отбележи, това че формата на обслужване все още е традиционна; няма модерни пост устройства; не се осигурява пълна свобода при избора на клиентите. Фирмата има нужда от млад, висококвалифисиран персонал и поне един мениджър, който да отговаря за стоковите групи, да разширява предлаганият асортимент. Работниците имат нужда от по-висока мотивация и по-добри условия на труд. С преминаването към форма на самообслужване персонала ще може по-тясно да се специализира, и по-компетентно да обслужва клиентите; да се предлагат допълнителни услуги.

В град Силистра има още три супермаркета- “Хмелницки”, “Оазис”, “Кастрол”, които са преминали към форма на самообслужване. Те не представляват конкуренти за супермаркет “Амброзия-1”, тъй като се намират в други части на града и обслужват друг пазарен сегмет. Преминаването на тези супермаркети към форма на самообслужване не оказа влияние върху клиентопотока на супермаркет “Амброзия-1”.

В града се строят големи супермаркети от известните вериги Кауфланд и Billa, което вече би представлявало заплаха за супермаркети “Амброзия”. Политиката на Кауфланд е да продават на по-ниски цени, при по-ниско качество на обслужването, което е неприемливо за управителите на супермаркети “Амброзия”. Ще бъде необходимо време докато се преразпределят пазарните позиции между навлизащите и утвърдените супермаркети.

При ценообразуването на стоките ЕТ “Ифмар-Мария Иванова” използва метода, при който продажната цена е равна на покупната цена плюс надбавки и надценки. Важно значение имат и потребителското търсене, цените, които пазара налага, информацията и редица други показатели.

При своята реклама фирмата използва местното радио, като тя може да се определи като осведомяваща-има за цел да представи обекта, неговото местоположение и работно време. Фирмата използва стратегии за стимулиране на продажбите с различни томболи, игри, промоции, които са обвързани с покупката на съответни стоки. По този начин продукта се представя пред клиента, подтиква го към покупка, като му създава възможност да спечели нещо допълнително.

В супермаркет “Амброзия-1” се предлагат над 3000 стоки, а разширяването на магазина и преминаване към форма на самообслужване, ще даде възможност за разширяване на стоковият асортимент. Клиентите търсят все по-разнообразни стоки, при добро качество и добра цена. Стоковия асортимент обхваща основните групи месо месни изделия, плодове и зеленчуци, зърнени храни, захарни изделия, перилни и почистващи препарати и други.

VІ. Финансово-икономическо състояние на фирмата



Данни

Предходна година

Текуща година

1. ДА

4313 хил. лв.

4313 хил. лв.

2. КА

3012 хил. лв.

3182 хил. лв.

3. Активи/Пасиви

7325 хил. лв.

7495 хил. лв.

4. Текущи задължения

978 хил. лв.

909 хил. лв.

5. Материални запаси

2361 хил. лв.

2542 хил.лв.


6. Нетни продажби

1263 хил. лв.

1524 хил. лв.

7. Собствен капитал

120 хил. лв.

120 хил. лв.

8. Вземания

555 хил. лв.

558 хил. лв.

9. Привлечен капитал

1394 хил. лв.

1233 хил. лв.

10. Брутна печалба

73 хил. лв.

67 хил. лв.

11. Нетна печалба

29 хил. лв.

21. хил. лв


  1. коефицент на текуща ликвидност

краткотрайни активи

текущи задължения







Предходна година

Текуща година

Кратк. активи

3012 хил. лв.

3182 хил.лв.

Тек. задължения

978 хил. лв.

909 хил. лв.

Коеф. тек. ликв.

3,080

3,500


Извод: КТЛ т.год.КТЛ пр.год., причината за това е увеличение на КА и намаляване на текущите задължения. Фирмата има по-голяма възможност да покрива задълженията си.


  1. коефицент на бърза ликвидност

краткотрайни активи-материални запаси

текущи задължения




Предходна година

Текуща година


Кратк. активи

3012 хил. лв.

3182 хил. лв.

Мат. запаси

2361 хил. лв.

2542 хил. лв.

Тек. задължения

978 хил. лв.

909 хил. лв.

Коеф. бърза ликвид.

0,665

0,704


Извод: През тек. година КБЛ е по-голям вследствие увеличение на КА и МЗ и намаляване на ТЗ.


  1. обръщаемост на запасите

нетни продажби

материални запаси






Предходна година


Текуща година

Нетни продажби

1263 хил. лв.

1524 хил. лв.

Материални запаси

2361 хил. лв.

2542 хил. лв.

Обръщ. на запасите

0,535

0,599


Извод: През текущата година обръщаемостта на запасите се увеличава в резултат увеличаване на двата фактора.
4) обръщаемост в дни 360

Обръщаемост на запасите






Предходна година

Текуща година

360 дни

360

360

Обръщ. на запасите

0,535

0,599

Обръщ. в дни

7

6


Извод: Обръщаемостта в дни на СЗ през текущата година е намалял с 1 ден в следствие на обръщаемите запаси.
5) обръщаемост на здълженията нетни продажби

текущи задължения







Предхона година

Текуща година

Нетни продажби

1263 хил. лв.

1524 хил. лв.

Текущи задължения

978 хил. лв.

909 хил. лв.

Обръщ. на задълж.

1,291

1,676


Извод: Оборотите през текущата година минимално са се увеличили; с близо половин оборот по-бързо са се завъртяли паричните средства под формата на текущи задължения.
6) обръщаемост на вземанията нетни продажби

вземания





Предходна година

Текуща година

Нетни продажби

1263 хил. лв.

1524 хил. лв.

Вземания

555 хил. лв.

558 хил. лв.

Обръщ. на вземания

2,276

2,731


Извод: Обръщаемостта на вземанията през текущата година се е увеличила в следствие увеличаване на двата показателя.
7) Обръщаемост на активите нетни продажби

активи






Предходна година

Текуща година

Нетни продажби

1263 хил. лв.

1524 хил.лв.

Активи

7325 хил. лв

7495 хил. лв.

Обръш. на активите

0,172

0,203


Извод: През текущата година фирмата е натоварила повече своите активи.

8) коефициент на задлъжнялост привлечен капитал



собствен капитал
коефициент на платежоспособност собствен капитал

привлечен капитал







Предходна година

Текуща година

Собствен капитал

120 хил. лв.

120 хил.лв.

Привлечен капитал

1394 хил. лв.

1233 хил. лв.

Коеф. на задлъжн.

11,616

10,275

Коеф. на платежосп.

0,086

0,097


Извод: Коефициента на задлънялост е по-малък през текущата година в следствие намаляване на привлечения капитал.

Коефициента на платежоспособност показва, че фирмата не използва в достатъчна степен външните източници на финансиране.


9) брутна норма на печалбата брутна печалба *100

нетни приходи







Предходна година

Текуща година

Брутна печалба

73 хил. лв.

67 хил. лв.

Нетни приходи

1263 хил. лв.

1524 хил. лв.

Брутна норма на печ

5,78 %

4,396 %


Извод: Това е процента на печалбата преди да бъде обложен с данъци; през текущата година той е намалял в следствие намаляване на брутната печалба.
10) нетна норма на печалба нетна печалба *100

нетни приходи





Предходна година

Текуща година

Нетна печалба

29 хил. лв.

21 хил. лв.

Нетни приходи

1263 хил. лв.

1524 хил. лв.

Нетна норма на П

2,29 %

1,78 %


Извод: Това е процента на печалбата след облагане с данъци; през текущата година той е намалял в следствие намаляване на нетната печалба.

11) възвръщаемост на активите нетна печалба *100



активи





Предходна година

Текуща година

Нетна печалба

29 хил. лв.

21 хил. лв

Активи

7325 хил. лв.

7495 хил. лв.

Възвръщ. на активи

0,396 %

0,280 %


Извод: Възвръшаемостта на активите през текущата година е по-малка при по-малка нетна печалба и по-голяма стойност на активите.
12) възвръщаемост на собствения капитал

нетна печалба *100

собствен капитал







Предходна година

Текуща година

Нетна печалба

29 хил. лв.

21 хил. лв.

Собствен капитал

120 хил. лв.

120 хил. лв.

ВСК

24,166 %

17,500 %


Извод: ВСК през тек. година е намалял-това е процента чиста печалба, която получаваме при използване на собствени средства.


VІІ. Обезпечение при предоставяне на кредит
Едноличния търговец е правна форма , при която отговорността е еднолична и обхваща размера на цялото имущество на търговеца. При отпускане на кредит ЕТ “Ифмар-Мария Иванова” залага двата си магазина, стойността на които обезпечава отпуснатия кредит.
VІІІ. Приложение

1. Отчет за приходите и разходите



2. Счетоводен баланс към 31.12.2006г.


Отчет за приходите и разходите


Наименование на приходите и разходите

Текуща година

Сума в хил. лв.

Предходна година

Сума в хил. лв.

І. Нетни приходи от продажби на:







-продукция

1524

1524

І. Общо за група І.

1524

1524

ІІ. Приходи от финансирания

15




ІІІ. Разходи по икон. елементи







Разходи за материали

240

220

Разходи за външни услуги







Разходи за амортизация

14

11

Разходи за възнаграждения

61

58

Разходи за осигуровки

13

11

Други разходи

5

4

Общо за група ІІІ.

333

304

ІV. Финансови приходи/разходи







Приходи/разходи от лихви

(7)

(5)

Положителни/отрицателни разлики от промяна на валутни курсове

(10)

(16)

Общо за група ІV.

(17)

(21)

V. Счетоводна печалба/загуба

67

73

VІ. Разходи за данъци







Текущ данък

52

48

Изменение в отсрочените данъци

(6)

(4)

Общо за група VІ.

46

44

VІІ. Печалба/загуба(V+VІ)

21

29



Баланс

на ЕТ “ Ифмар-Мария иванова”

към 31.12.2006 год.


Раздели, групи, статии

Текуща година Сума в хил. лв.

Предходна година Сума в хил. лв.

А. Дълготрайни активи







І. Дълготрайни материални активи







Земи

730

625

Машини, съоръжения, оборудване

1368

1112

Транспортни средства

56

40

ІІ. Приходи от финансирания







Разходи за придобиване и ликвидация на ДМА

218

178

Общо за група І.

3343

2897










ІІ. Дълготрайни нематериални активи







Права върху собственост

12

9

Програмни продукти

328

560

Разходи свързани с подобряване на ефективността

625

842

Обшо за група ІІ.

965

1411










ІІІ. Дългосрочни финансови активи







Дялове и участия, в т. ч. в:







-дъщерни предприятия







-асоциирани предприятия







- други предприятия

5

5

Общо за група ІІІ.

5

5

Общо за раздел А.

4313

4313










Б. Краткотрайни активи







І. Материални запаси







Материали

526

418

Продукция







Стоки

2016

1943

Общо за група І.

2542

2361

ІІ. Краткосрочни вземания







Вземания от клиенти и доставчици

23

27

Данъци за възстановяване

528

516

Други краткосрочни вземания

7

12

Общо за група ІІ.

558

555










ІІІ. Парични средства







Парични средства в брой

4

6

Парични средства в банкови сметки

37

42

Банкови депозити

7

3

Общо за група ­­ІІІ.

48

51










­­ІV. Разходи за бъдещи периоди

34

45

Общо за раздел Б.

3182

3012










В. Вземания със срок на изплащане една година







І. Краткосрочни задължения







Задължения към банки

12

9

Задължения към доставчици и клиенти

2

5

Задължения към персонала

2

3

Задължения към осигурителни предприятия

1

2

Данъчни задължения

846

917

Начисления за компесируеми отпуски на персонала

2

2

Начисления за социални разходи на персонала

8

6

Други краткосрочни задължения

12

10

Общо за група І.

885

957










ІІ. Приходи за бъдеши периоди и финансирания

24

21

Общо за радел В.

909

978










Г. Обща сума на активите след начисляване на задълженията със срок на плащане до 1год. (А+Б+В)

6586

6347










Д. Задължения със срок на изплащане над 1год.







І. Дългосочни задължения

324

416

Общо за раздел Д.

324

416










Е. Обща сума на активите след отчисляване на дългосрочните и креткосрочните задължения (Г-Д)

6262

5931










Ж. Собствен капитал







І. Основен капитал

120

120

Общо за група І.

120

120










ІІ. Резерви

326

326

Общо за група ІІ.

326

326










ІІІ. Финансов резултат







Натрупана печалба

2468

2873

Текуща печалба

3348

2660

Общо за група ІІІ.

5816

5533

Общо за раздел Ж.

6262

5931




Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница