Стопански факултет



Дата27.04.2017
Размер42.25 Kb.
#19999



Икономически Университет Варна

Стопански факултет









Разработил:…………………………

Кремена Радославова Радева Специалност “Аграрна Икономика”

Проверил:…………………………

доц. д-р Стефан Дражев



фак. № 4798


Съдържание


  1. Въведение

Microsoft Corporation е oснована през 1975 г. като дружество и направена корпорация през 1981 г. Корпорацията е световния лидер в производството на софтуер, услуги и интернет технологии, както за домашна, така и за бизнес употреба. Компанията предлага широка гама от продукти и услуги проектирани с цел да предоставят всевъзможни възможности на хората – по всяко време, на което и да било място, върху каквото и да било устройство.

Microsoft Corporation е световния лидер в ИТ сферата и се радва на високи приходи. Следните таблични данни ни запознават с финансовото състояние на корпорацията за последните две години:






  1. Дялове

Компанията разделя софтуерните си продукти и услуги в следните 7 дяла:




    1. Дял Client

Този дял включва Windows XP Professional и Home, Windows 2000 Professional, както и всички останали стандартни операционни системи Windows. Приходите от този дял за първото тримесечие на фискалната 2004 г. са $2,81 млрд. През първото тримесечие на фискалната 2003 г. компанията завърши прехода към нови лицензионни условия, при които производителите на оригинално оборудване (OEM) биват таксувани за продуктите при получаване на сертификат за автентичност (Certificate of Authentication – COA), вместо при продажбата на самия компютър.





    1. Дял Server and Tools

Този дял се състои от лицензи за сървърен софтуер и лицензи за клиентски достъп (Client Access Licenses – CALs) за Windows Server, SQL Server, Exchange Server и други сървъри. CAL предоставя на компютрите-клиенти правото да се свързват към компютри, работещи под някой от продуктите от фамилията Windows Server. Делът Server and Tools включва още и инструментариуми за разработка, тренировка, издаване на сертификати, Microsoft Press и консултативни услуги на Microsoft. Приходът от този дял нарасна с 15%* за да достигне $1,87 млрд. за първото тримесечие. Това увеличение се дължи основно на увеличението на продажбите на продукти от фамилията Windows Server. Приходите (с CAL) нараснаха с $214 млн. (18%) в сравнение с първото тримесечие на предходната година в резултат от приходи от вече сключени дългосрочни лицензионни споразумения. Приходите от инструментариуми за разработка, тренировка, издаване на сертификати, Microsoft Press и други услуги спаднаха с $10 млн. (5%).




    1. Дял Information Worker

Този дял отговаря за разработката на технологии фокусиращи върху производителността на корпоративните служители. Той се състои от Microsoft Office, Microsoft Project, Visio, LiveMeeting и други. Microsoft Office System е наследникът на Microsoft Office XP и е вече на пазара. Microsoft Office System включва версиите на Microsoft Office 2003, който включва (в зависимост от версията): Microsoft Office Outlook 2003, Microsoft Office Excel 2003, Microsoft Office PowerPoint 2003, Microsoft Office Word 2003, и Microsoft Office Access 2003. Други продукти от Microsoft Office System са Microsoft Office Visio 2003, Microsoft Office Project 2003, Microsoft Office Project Server 2003, Microsoft Office InfoPath 2003, Microsoft Office OneNote 2003, Microsoft Office Publisher 2003, Microsoft Office FrontPage 2003, и Microsoft Office SharePoint Portal Server 2003. Приходът от този дял за първото тримесечие на фискалната 2004 г. е $2,29 млрд., което е увеличение с 1% в сравнение с първото тримесечие на предходната година. Този приход не включва $137 млн. отделени за технологични гаранции издадени на клиенти закупили Office през първото тримесечие на фискалната 2004 г. Приходът от OEM лицензи на Office продукти нарасна с 30% от първото тримесечие на фискалната 2003 г.




    1. Дял Microsoft Business Solutions

Този дял включва Microsoft Great Plains, Navision и bCentral. Приходът от Microsoft Business Solutions за първото тримесечие на фискалната 2004 г. е $128 млн. – увеличение с 21%* в сравнение с $106 млн. за първото тримесечие на предходната фискална година. Увеличението с 22% се дължи основно на продължителното разрастване на лицензиране на продуктите Navision.




    1. Дял MSN

Този дял включва абонаменти за MSN и MSN мрежата за интернет продукти и услуги. Приходът от MSN възлиза на $491 за първото тримесечие на фискалната 2004 г. в сравнение с $427 млн. за първото тримесечие на фискалната 2003 г. Приходът от абонаменти за MSN спадна с $17 млн. (6%) отразявайки спад в количеството абонаменти. Приходът от MSN мрежата за интернет продукти и услуги нарасна с $81 млн. или 51% в резултат на ръст при заплатеното търсене (paid search) и силни рекламни кампании във всички географски региони.




    1. Дял Mobile and Embedded Devices

Този дял включва софтуерният продукт Windows Mobile, Windows Embedded, MapPoint и Windows Automotive. Windows Mobile се използва при Pocket PC, Pocket PC Phone Edition, и продуктите Smartphone. Windows Embedded, включително Windows CE.NET, Windows XP Embedded и Windows NT Embedded образуват фамилия от операционни системи за управление на устройства различни от обикновения компютър. Приходът за първото тримесечие на фискалната 2004 г. възлезе на $53 млн. в сравнение с $28 млн. за първото тримесечие на фискалната 2003 г. увеличението в приходите се дължи на по-големите продажби на Pocket PC и лицензирането на MapPoint.




    1. Дял Home and Entertainment

Този дял включва видео конзолата Xbox (пусната на пазара през фискалната 2002 г.), компютърни видео игри, хардуер и софтуер за потребителя и TV платформата на Microsoft. Приходът от Home and Entertainment беше $581 млн. за първото тримесечие на фискалната 2004 г., увеличение с 20% от $485 млн. Приходите от Xbox се увеличиха с 20%; наблюдава се засилено търсене на Xbox конзоли и периферни устройства.

Следната таблица предоставя допълнителна информация за корпорацията:






  1. Приходи по дялове

Следната графика дава възможност да бъде направено сравнение на приходите по дялове за 2002 г. и 2003 г.



Графиката по-долу дава възможност да бъде направено сравнение за различните разходи формиращи общите оперативни разходи:





* Всички процентни стойности са сравнения със съответното тримесечие от фискалната 2003 г.

* Всички процентни стойности са сравнения със съответното тримесечие от фискалната 2003 г.

Варна 2004



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница