Стратегия за местно развитие на миг троян, априлци, угърчин за периода 2016 2020 година



страница1/8
Дата21.01.2018
Размер1.27 Mb.
#50442
  1   2   3   4   5   6   7   8



СТРАТЕГИЯ ЗА МЕСТНО РАЗВИТИЕ НА МИГ ТРОЯН, АПРИЛЦИ, УГЪРЧИН ЗА ПЕРИОДА 2016 – 2020 ГОДИНА


rectangle 388group 7

Месец април 2016г.




  1. Описание на МИГ :

Местна инициативна група Троян, Априлци, Угърчин е неправителствена организация – сдружение с нестопанска цел, регистрирана по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, за осъществяване на дейност в обществена полза.

Местна инициативна група Троян, Априлци, Угърчин (МИГ Троян, Априлци, Угърчин) обхваща всички населени места на трите общини - Троян, Априлци и Угърчин. Съставлява част от територията на област Ловеч. Разположена е по северните склонове на Средна Стара планина. МИГ Троян, Априлци, Угърчин е разположена на площ от 1650.2 km², в т.ч. община Троян - 888.84 km², община Угърчин 523.1 km² и община Априлци 238.26 km². На север територията граничи с община Плевен, на изток с общините Ловеч и Севлиево, на юг с общините Карлово и Сопот и на запад - с община Тетевен и община Луковит.

Основните дейности на сдружението са насочени към подобряване качеството на живот и разнообразяване на икономическите дейности в селските райони чрез развитието на услугите и бизнеса, осигуряване на възможности за заетост и цялостно и хармонично развитие на хората, особено в селата и малките населени места, съдейства за генериране и реализиране на нови идеи чрез мобилизиране на собствените ресурси, работа с млади хора, насърчаване на социалното приобщаване и намаляване на бедността; прилагане на интегриран подход към околната среда чрез съхраняване и опазване на околната среда и насърчаване на ресурсната ефективност, включително дейности за превенция и управление на риска и за използване потенциала на културното наследство; фокусиране върху иновациите чрез насърчаване на въвеждането им в практиката; насърчаване на устойчивата и качествена заетост и подкрепа за мобилността на работната сила; повишаване на конкурентоспособността на местните икономики и възможности за създаване на местен бизнес, включително чрез диверсификация,

МИГ Троян, Априлци, Угърчин е правоприемник на МИГ Троян и Априлци като в резултат на привличането на трета община – Угърчин (на състояло се Общо събрание на.........2016г.) МИГ разшири своята територия и обхват.



В структурно отношение местната инициативна група е съставена от:

  • Колективен върховен орган (Общо събрание). КВО се състои от физически и юридически лица, представители на публичния сектор, стопанския и нестопанския сектор. Колективния върховен орган е върховен орган за управление на сдружението и се състои от всички негови членове. Представителството от трите общини е както следва: от община Троян – 7 члена и по двама члена от общините Априлци и Угърчин. В състава на КУО представителството между различните сектори е както следва: публичен сектор – 27.27%, стопански сектор – 36.36%, нестопански сектор – 36.36%.

  • Колективен управителенорган (Управителен съвет). КУО ръководи дейността на сдружението като изпълнява взетите решения от КВО. Състои се от 11 члена, в т.ч. председател, зам.председател и членове. Представителството от трите общини е както следва: от община Троян – 7 члена и по двама члена от общините Априлци и Угърчин. В състава на КУО представителството между различните сектори е както следва: публичен сектор – 27.27%, стопански сектор – 36.36%, нестопански сектор – 36.36%.

  • Контролен съвет, състоящ се от три лица – председатели членове, по един представител от трите общини.Следи изпълнението на решенията на КВО и КУО и упражнява контрол върху дейността на КУО.

1.1. Данни за общини и населени места, които попадат в територията на МИГ:

- списък на общините, обхванати от МИГ;

Таблица 1

ЕКАТТЕ

Община


52218

Априлци

73198

Троян

75054

Угърчин



- списък на населените места, обхванати от МИГ;

Таблица 2 

Община

Населени места

Апрлци

с.Велчево

с.Драшкова поляна

гр.Априлци

с.Скандалото

Троян

с.Балабанско

с.Балканец

с.Бели Осъм

с.Белиш

с.Борима

с.Врабево

с.Голяма Желязна

с.Горно трапе

с.Гумощник

10.с.Дебнево

с.Добродан

с.Дълбок дол

с.Калейца

с.Ломец

с.Орешак

с.Патрешко

с.Старо село

с.Терзийско

гр.Троян

с.Черни Осъм

с.Чифлик

с.Шипково

Угърчин

с.Василковска махала

с.Голец

с.Драгана

с.Каленик

с.Катунец

с.Киркова махала

с.Кирчево

с.Лесидрен

с.Микре

с.Орляне

с.Славщица

с.Сопот

гр.Угърчин



- брой жители на териториите обхванати от МИГ1;

Таблица 3

Област/населено място

Брой население

Община Априлци

3114

с.Велчево

152

с.Драшкова поляна

79

гр.Априлци

2813

с.Скандалото

70

Община Троян

30579

с.Балабанско

133

с.Балканец

227

с.Бели Осъм

652

с.Белиш

185

с.Борима

828

с.Врабево

696

с.Голяма Желязна

581

с.Горно трапе

201

с.Гумощник

171

с.Дебнево

665

с.Добродан

345

с.Дълбок дол

333

с.Калейца

581

с.Ломец

292

с.Орешак

1990

с.Патрешко

67

с.Старо село

209

с.Терзийско

285

гр.Троян

20280

с.Черни Осъм

905

с.Чифлик

304

с.Шипково

649

Община Угърчин

6032

с.Василковска махала

3

с.Голец

188

с.Драгана

198

с.Каленик

156

с.Катунец

390

с.Киркова махала

4

с.Кирчево

1210

с.Лесидрен

950

с.Микре

149

с.Орляне

80

с.Славщица

67

с.Сопот

158

гр.Угърчин

2479

Общо за територията

39725



1.2. Карта на територията:

Карта на общините Троян, Априлци и Угърчин



  1. Описание на процеса на участие на общността в разработване на стратегията
    (не повече от 2 страници)


2.1. Описание на процеса - проведени срещи, семинари, конференции, обучения и обществени обсъждания):

Местните общности от територията на общините Троян и Априлци вече са поели инициативата за създаване на свои собствени подходи за развитие на териториите посредством прилагане на подхода Лидер. През периода 2014 – 2020 година процеса ще продължи чрез прилагане на Водено от общностите местно развитие (ВОМР).

През периода 2007 – 2013 година Лидер бе прилаган на териториятана две общини - Троян и Априлци. През периода 2014 – 2020 година подхода ВОМР се предвижда да бъде прилаган на територията на три общини като към МИГ е привлечена и община Угърчин.

За разясняване на процеса на прилагане на подхода и разработване на стратегията през периода януари – май 2016 година бе прилагана подмярка 19.1 «Помощ за подготвителни дейности» на мярка 19 «Водено от общностите местно развитие» от ПРСР 2014 – 2020г. За целта бе подписан договор № РД 50 – 180/07.12.2015г. между МЗХ, ДФЗ и МИГ. Вида и броя на проведените мероприятия бяха съобразени с факта, че на територията на общините Троян и Априлци вече е прилаган подхода Лидер, а територията на община Угърчин е новоприсъединена и не е прилаган този подход. Затова вида и обема на осъществените мероприятия бяха съобразени с това обстоятелство.

В изпълнение на дейности по подмярка 19.1 бяха използвани разнообразни форми на информиране, обучение и консултиране на заинтересованите представители на местните общности от населените места в обхвата на МИГ, свързани с популяризиране процеса на разрабока на стратегията – информационни срещи, семинари, информационни конференции. Паралелно с дейностите за популяризиране на процеса бяха осъществени и дейности, свързани с подготовка на стратегията, в т.ч. работни срещи, свързани с консултиране за подготовка на стратегията, информационни срещи, свързани с консултиране с местната общност, обществено обсъждане на стратегията.



За по-оперативно изпълнение на дейностите, свързани с подготовката и консултирането с местната общност на проекта н астратегия за местно развитие, извън обхвата на дейностите по подмярка 19.1. бе сформирана Работна група. Участието на неформалната работна група в подготовката на стратегията бе изцяло на доброволен принцип. В състава на работната група бяха включени представители на екипа на МИГ, външни експерти и представители на всички идентифицирани заинтересовани страни от територията на МИГ.

Посредством проведени поредица от обучителни семинари бяха повишени уменията и компетентностите на екипа по проекта, в т.ч. двамата координатори и членовете на управителния съвет, а също така и на заинтересовани местни лидери.

Всички мероприятия, свързани с популяризиране на процеса на разработка и консултиране на стратегията с местната общност бяха проведени по предварителен график. Броя, вида, периода на провеждане и местата на провеждане на събитията са представени приложения.

В по-голяма степен проведените събития бяха концентрирани на територията на община Угърчин, където по-голяма част от населените места бяха посетени от служители и експерти на МИГ и бяха широко информирани за местната инициативна група и за осъществяваните дейности. За по-голяма нагледност пред заинтересованите страни бяха представени като добра практика вече изпълнени проекти, финансирани през предходния период.

На общинско ниво бяха осъществени три броя информациони конференции и три броя обществено обсъждане на стратегията за местно развитие.

Съгласно попълнени за целта присъствени списъци общият брой на взелите участие на проведените обучителни, информационни мероприятия и събития за консултиране на стратегията надвишава 400 броя присъствали.


2.2. Групи/сектори заинтересовани лица, участвали в разработване на стратегията:

Анализът на заинтересованите страни има за цел както да ги идентифицира, така и да установи техните конкретни потребности. Идентифицирането на заинтересованите страни включва:

 определянето на страните, които ще бъдат засегнати пряко или косвено, положително или отрицателно от дадена политика;

 степента на въздействие на всеки един от тези индивиди, групи, организации, върху процеса на разработване, изпълнение и оценка на политиката;

 отчитане на техните интереси и влияние върху политиката;

За целите на подготовката на настоящата стратегия за местно развитие взеха участие широк кръг заинтересовани лица, идентифицирани при осъществените анализи на територията (в изпълнение на дейности по договор № РД 50-180/07.12.2015г.).

Участието на различните сектори бе структурирано в две основни насоки:



  • Участие в Работна група за изработване на стратегията;

  • Участие в публични събития за информилане и консултиране на стратегията с местната общност.

Групите/сектори заинтересовани лица, участвали в разработването на стратегията са представени по-долу в табличен вид:


Група/сектор

Заинтересовани лица

Икономически сектор

Микро- и малки предприятия и техни сдружения в областта на занаятите, мебелното производство, първичната преработка на дървесина, хранително-преработвателната промишленост.

Туристически сектор

Представители на къщи за гости, НПО в областа на туризма

Селско стопанство

Земеделски производители – физически и юридически лица

Неправителствен сектор

Представители на НПО, функциониращи в областта на културата, спорта, читалища,

В сферата на услугите

Микропредприятия в сферата на услугите

Местна власт

Общински служители - експерти

Религиозни общности

Местни поделения на вероизповедания

Ролята на заинтересованите лица в подготовката на стратегията бе при подготовката на SWOT анализа на стратегията, при определяне обхвата на стратегията и планираните интервенции, детайлно разписване на мерките на базата на произтекли изводи и резултати от анализите.



  1. Описание на ситуацията в района към момента на кандидатстване:
    (не повече от 8 страници)


3.1. Анализ на нуждите и потенциала за развитие на територията:

Районът на местна инициативна група Троян, Априлци Угърчин се характеризира с разнообразието си от социо-културни и икономически сектори, които формират общия облик на местната инициативна група. На територията на общините Троян и Априлци е развит основно туристическия сектор с умело съчетание на занаятите и допълван от поредица от сектори на малкия местен бизнес. Селскостопанският отрасъле развит основно на територията на община Угърчин и по-ограничено - в Троян и Априлци.

Важен индикатор за състоянието на индустриалното развитие на община Троян е броят на трудово заетите лица. В отраслите от промишлеността на общината през 2011 г. са били заети 5408 души. Според броя на заетите лица, на челните места се нареждат производството на мебели, ремонт и инсталиране на машини и оборудване (с дял 25,1% от всички заети в индустрията), производство на дървен материал, хартия и картон (23,7%) и хранително-вкусовата промишленост (6,5%). Въпреки, че по брой на работещите предприятия е в челните места, то по брой на заетите лица отрасълът „Производство на изделия от каучук, пластмаси и минерални суровини” заема по-задни места.

На територията на община Априлци функционират около 200 микро- малки и средни предприятия. Няма функциониращи големи предприятия. Малките и средните предприятия са един от факторите за постигане на икономически растеж. Тази им роля е логично следствие от потенциалните възможности за нарастване на тяхната резултативност, мобилност и конкурентноспособност в динамичните пазарни условия. Развитието на този тип предприятия в общинската икономика се превръща в един от важните сигменти на структурната реформа. Това се отнася не само за сферата на търговията и услугите, но и за почти всички отрасли на материалното производство и услугите.

Основен генератор на работни места и доходи в сегашните условия в обищината е частния сектор и звената, финансирани от общината и държавата. Частният сектор включва над 180 пазарни структури и техните организации като: търговски дружества, едноличнитърговци, предприемачи, земеделскистопани и др.; банки; другиструктурисвързани с бизнеса и т.н. Общественият сектор включва над 20 структури: органите на местното самоуправление, образователните, културните, социалните, религиозните и други организации; неправителствените организации и т.н.

Промените в икономическата структура на общината в сравнение с началото на прехода към пазарнаикономикасасъществени. Икономиката на общината е преструктурирана от предишната организация на държавни и кооперативни предприятия в частнифирми, но в значителнонамаленимащаби.

Развитието на малките и средни предприятия в общината е съпроводено с немалко и в повечето случай нелеки за решаване проблеми. Една част от тях е продиктувана от поведението на държавата спрямо този тип стопански структури. Други са породени от размера и особенностите на самите предприятия. Важно значение играе Законът за малките и средни предприятия и нормативната уредба във връзка с тазидейност. Много важен въпрос е достъпът до кредити. Особен проблем е осигуряване на достъп до вътрешен и външен пазар. Сравнително труден е моментът с европеизацията и глобализацията на тези предприятия. В това отношение трябва да се търсят възможности за установяване на връзки с евентуални бизнес пратньори, подпомагане на директни контакти чрез програми за партьорства и др. Друг съществен проблем е управлението на малките и средни предприятия. На практика то се осъществява предимно върху основата на лични контакти и ентусиазма на собствениците. Успешното управление изисква обаче управленска подготовка, умение да се съвместяват инженерно-технически и управленски функции, да се съчетават опита на производственика, икономиста, администратора и др. Непретижаването на тези качества са една от най-честите причини за негативните резултати на техните предприятия. За да се реши този проблем наложително е да се изградят консултански и информационни звена, бизнес центрове и др.

По-големите предприятия на територията на община Угърчин са в сферата на зърнопроизводството, животновъдството, производството на колбаси и търговия. Съществуват, също така и предприятия за дърводобив и дървопреработка, опаковане на ядки, малини, зеленчуци и производство на екологично чист мед, предприятия, осъществяващи шивашка дейност.

Много слаба е конкурентноспособността и възможностите за присъствие на външни пазари. Недостатъчен е притокът на чуждестранни инвестиции в община Угърчин. За периода 2009-2011 г. са привлечени 72,8 хил. евро.2 Предприятията са с неефективно производство, с висока себестойност и цена на продукцията. Материалната база е остаряла. Няма инвестиции в нови производства и технологии. За да се развиват повечето отрасли на промишлеността е необходима техническа инфраструктура, квалифицирана работна сила, суровини, подходящи природни природно-климатични условия и предприемчивост. Броят на заетите лица в отрасъл „Промишленост” в община Угърчин се увеличава от 195 души през 2007 г. до 265 души през 2011 г. (фиг. 1.). За периода 2007-2011г. средногодишният брой на заетите лица нараства с 18 души. Средногодишният темп на прираста показва, че заетите лица в промишлеността се увеличават с 8%. На един процент от прираста съответства увеличаване на заетите лица с 3 души. Нетните приходи от продажби на фирмите от отрасъл „Промишленост” в общината са 5977 хил. лв. през 2007г. и се увеличават до 7459 хил. лв. през 2011г.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница