Стратегия за развитие на община монтана



Дата24.10.2018
Размер207.16 Kb.
#96593
  1. СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА МОНТАНА

Визията е консолидирана, обобщена представа/желание на една общност за стандарта на живот и качествата на средата, която тази общност изгражда, поддържа и обитава. Мнението на представителна група общински съветници и бизнесмени от общината е прието като достатъчно представително и информирано, за да залегне в мотивацията на плана за развитие на общината.

Жителите на Монтана искат да имат “висок жизнен стандарт”, да обитават “добре устроена жизнена среда” и да чувстват “сигурност” в живота си и този на децата им (в жилището, на работното място, на улицата, в училищата).

На въпроса “какви искат да бъдат общината и градът им”, монтанчани се обединяват около мнението, че общината трябва да отстоява и развива имиджа и същността си на “административен, културен и индустриален център с развити високи технологии и селско стопанство”.

На тази основа е формулирана и визията за развитие на общината:
ВИЗИЯ НА ОБЩИНА МОНТАНА ЗА ПЕРИОДА 2007-2013

Устойчиво икономическо развитие на община Монтана, насочено към здравни, социални, професионални, културни и екологични придобивки за нейните граждани чрез постигане на Европейските стандарти на модерния и технологично ориентиран стил на живот.
VISION

Sustainable economic development of Montana municipality for health, social, professional, cultural and ecological benefits and savings for it’s citizens towards reaching the EU standards of quality for modern and technological oriented style of life.

Визията очертава крайния желан резултат от усилията на всички в развитието на общината. Обективните фактори и стимули за такова развитие са:



  • Изграден “имидж” на индустриален център с възможности за развитие на високотехнологични производства;

  • Концентриране на административни, икономически, културни, търговски, транспортни функции; привличане на структура на български или чуждестранен университет и развитие на системата от професионални училища; развита обслужваща сфера и инфраструктура; всичко това превръща града в един от големите стопански центрове на Северозападна България;

  • Средищно място и транспортно-комуникационен възел от висок ранг, висока транспортна достъпност, наличие на карго-летищен комплекс (Габровница), увеличаващ възможните алтернативи за транспортна дейност, обслужваща производството;

  • Висока степен на изграденост на енергийната, съобщителната и водостопанската системи в общината;

  • Натрупан опит и традиции в развитието на индустриалните и обслужващи отрасли, независимо от протичащите негативни демографски процеси и миграция на квалифицирана работна сила.

Паралелно се отчитат и факторите, задържащи развитието:

  • Икономически спад, обхванал структуроопределящите производства в града и общината и ликвидиране на една значителна част от тези производства;

  • Недостатъчни връзки с новите европейски и световни полюси на концентрация на икономическа дейност и предприемачество;

  • Амортизирани производствени зони, нуждаещи се от скъпа рехабилитация, за да посрещнат предизвикателствата на съвременни производства;

  • Липса на добре екипирани пространства, които да внесат необходимия нов импулс в развитието и обновяването на икономиката.

През 2007 г. България ще стане част от общоевропейския пазар. За голяма част от бизнеса, за да оцелее в новата конкурентна среда и продължи да се развива, е необходимо да инвестира в материални активи и оборудване, в човешки ресурси, в нови технологии, а оттам и в качество, бързина и коректност. И в осъществяването на местни партньорства. След 2007 г. българските компании ще трябва да реагират по-бързо на конкуренцията.

Общината е очертала чрез визията си ясна картина на очакваното бъдеще. Това предполага огромни усилия за мобилизиране на всички свои ресурси и привличане на външни. Това предполага още подреденост в действията и следване на подходяща стратегия. Основният извод от проведените анализи е, че общината може и следва да приложи “агресивна стратегия” на развитие.


Съдържането на предложената “АГРЕСИВНА СТРАТЕГИЯ” е:

  • Предприемане на изпреварващи стъпки в подготовката за интегриране в европейските пазари – привлекателни полета за нови инвестиции на основата на сравнителните предимства, маркетингова реклама, информиран и мотивиран местен бизнес, обединение на усилията, въвеждане на стандарти и технологии, предполагащи конкурентноспособност;

  • Общината залага на секторите на растеж и ги подкрепя с всички възможни средства (позволени от закона, приемливи за гражданите на общината и подкрепени от тях);

  • Общината прави стъпки към “изпреварваща децентрализация” – укрепва капацитета си за въздействие върху цялостното развитие на общината (ресурси, администрация, партньорства, информация);

  • Общината се подготвя за максимално усвояване на средства от структурните фондове на ЕС, създавайки “банка стратегически проекти”;

Прилагането на такава стратегия предполага изграждането на жизнен икономически комплекс и достатъчно приходи за ре-инвестиране в хората и жизнената им среда.

ЦЕЛИ, ПРИОРИТЕТИ И МЕРКИ ЗА РАЗВИТИЕ ДО 2013 г.

Приоритетите за развитие на община Монтана произтичат от визията за развитие и поставената стратегическа дългосрочна цел.


Основната стратегическа цел на развитие на община Монтана е:

Постигане на стабилен икономически растеж и подобряване на качеството на живот и възможностите за реализация в общността.
Тя определя посоката на развитие и рамката на инвестиционни усилия от страна на общината. При условията на бюджетни рестрикции е особено важно да се намери оптимална форма за съчетаване на нуждите на общината, с наличния финансов ресурс – вътрешен и външен, спрямо постигане на поставените стратегически, дългосрочни цели.

Благоприятното транспортно-географско положение на общината и в частност гр. Монтана и добрият транспортен достъп е едно от важните стратегически предимства на общината и характерна черта на нейната конкурентноспособност. Освен функциониращите първокласни шосейни и ж.п. трасета, Монтана очаква изграждането на планираните европейски транспортен коридор №4, както и газопреносна инфраструктура.



Организирането на все още спонтанната инвестиционна инициатива и устройването на “контактни зони” за очакваните интензивни потоци на стоки и хора, вече е непосредствено предизвикателство за общината. Намирането/извоюването на удачни решения по този въпрос ще осигури на общината допълнителен мощен потенциал за развитие. И обратно – недостатъчните или неудачни “контактни зони” ще минимизират очакваните ползи и ще доведат само до “инкасиране” на негативни екологични ефекти и неудобства от транзитни потоци. Общината може и трябва да се намесва активно в окрупняването, подреждането и стимулирането на инвестиционните инициативи. За общината това би означавало да заиграе ролята на “предприемач в обществена полза”.
Приоритет 1: Развитие и ефективно използване на обществената инфраструктура, осигуряваща висок жизнен стандарт
Цел 1.1: Въвеждане на съвременни стандарти и технологии за управление на общинската инфраструктура
Мярка 1.1.1: Развитие на съвременните стандарти, съобразени със законодателната рамка за управление на общинската инфраструктура

Проекти:

  • Въвеждане цифров модел на кадастъра за цялата община/Създаване на кадастрални карти на населените места и специализирани кадастрални карти

  • Актуализиране и разработване на подробни устройствени планове на населените места

  • Изготвяне на подробни устройствени планове на ромските квартали в населените места


Цел 1.2.: Обновяване и подобряване на техническата и социална инфраструктура, обслужваща населението на общината
Мярка 1.2.1: Пътна инфраструктура – разширяване и трайно подобряване на състоянието й

Проекти:

  • Реконструкция и разширение на четвъртокласната пътна мрежа

  • Програма за идентификация и развитие на обслужваща инфраструктура по Е-79 и връзка с международен коридор № 7 – TIR паркинг (и), мотел (и), крайпътни заведения, логистични терминали, складове и др.

  • Доизграждане и реконструкция на уличната мрежа и пешеходните зони в населените места на Община Монтана

  • Доизграждане на околовръстния транспортен пръстен около гр. Монтана.

  • Реконструкция на бул. „Ал. Стамболийски”


Мярка 1.2.2: Изграждане и реконструкция на водопреносни мрежи, предотвратяване на потенциални бедствия и гарантиране на качеството на водата.

Проекти:

  • Изграждане на Градска пречиствателна станция за отпадни води (ГПСОВ) и инсталация за преработка на отпадъка

  • Изграждане на градска пречиствателна станция за питейни води

  • Изграждане и реконструкция на водопреносните мрежи на населените места на Община Монтана

  • Изграждане на канализационни мрежи в населените места на Община Монтана

  • Изграждане на локални пречиствателни станции за отпадни води

  • Реконструкция и разширение на канализационна мрежа на град Монтана

  • Инвестиционна програма за отстраняване на свлачища, отводняване на терени със стопанско значение, корекции на реки и реконструкции на язовири, почистване на замърсени води и др. мероприятия по управление на водите

  • Поддържане и почистване на речните корита и дерета

  • Корекция на река Огоста и реконструкции на язовири в общината

  • Пречистване водите на яз. "Огоста" от тежки метали

  • Изграждане на поливна система за зелените площи на гр. Монтана


Мярка 1.2.3: Изграждане на високоефективни преносни мрежи и въвеждане на енергийно-ефективни технологии

Проекти:

  • Развитие на газопреносната мрежа

  • Изграждане на мощности за производство на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и газоцентрала

  • Изграждане на мощности от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в МБАЛ, детски градини и детски ясли в Община Монтана – слънчеви термични инсталации

  • Въвеждане на енергоспестяващи мерки и сертифициране на сгради над 1000 м2 полезна площ, общинска собственост (съгласно Закона за енергийната ефективност)

  • Изграждане и реконструкция на мрежите за улично осветление в населените места на Община Монтана


Мярка 1.2.4: Разширение и модернизация на инфраструктурата, осигуряваща чиста и здравословна околна среда

Проекти:

  • Изграждане на завод за разделяне на отпадък, преработка и компостиране на биологичен отпадък

  • Предприятие за преработка на отпадъци

  • Изграждане на инсталация за обезвреждане на болнични отпадъци за Северозападна България

  • Изграждане на депо за строителни отпадъци

  • Изграждане на депо за хумус

  • Програма за подобряване качеството на атмосферния въздух


Мярка 1.2.5: Изграждане и реконструкция на инфраструктурата с висок социално-икономически ефект

Проекти:

  • Реконструкция на болнични заведения

  • Реконструкция на градския стадион и спортните обекти в общината

  • Рехабилитация на ж. п. и автогара в гр. Монтана

  • Изграждане на пазари (пазар на производители на плодове и зеленчуци, пазар за животни, пазар на коли и др.)

  • Реконструкция на гробищни паркове в населените места на Община Монтана

  • Изграждане и осъвременяване на общински жилищен фонд

  • Реконструкция на общински сграден фонд


Приоритет 2: Развитие на икономиката на територията на Община Монтана и увеличаване на нейната конкурентоспособност
Цел 2.1: Повишаване на конкурентоспособността на местната икономика чрез привличане и задържане на инвестиции
Мярка 2.1.1: Подобряване на бизнес-средата за инвестиции

Проекти:

  • Разработване и изпълнение на инвестиционни програми в подкрепа на местния бизнес

  • Развитие на система от преференции за развитие на бизнеса и включването им в нормативните документи на общината

  • Развитие и промоция на Индустриален Парк, Монтана

  • Усвояване на нови технологии за повишаване на конкурентоспособността на местните фирми

  • Изграждане на водопроводна, канализационна, пътна и др. мрежи към промишлена/ индустриални зони

  • Кампании за промоции и реклама на възможностите за бизнес в Община Монтана

  • Разширяване на контактите с чужди бизнес-партньори, организиране и участие в бизнес-форуми и срещи


Мярка 2.1.2: Стимулиране на инвестициите във високотехнологични и иновационни производства.

Проекти:

  • Програма за стимулиране на инвестициите във високотехнологични и иновационни производства.

  • Проучване и развитие на високотехнологичен Бизнес Инкубатор.


Мярка 2.1.3: Създаване на подпомагащи развитието на бизнеса структури и мрежи

Проекти:

  • Създаване на Консултативен съвет за местно икономическо развитие.

  • Изграждане на Бизнес-център 2, Монтана


Цел 2.2: Осигуряване на възможности за инвестиции и развитие на леката и машиностроителната промишленост, електроника, електротехника, транспортни и логистични дейности
Мярка 2.2.1: Насърчаване на инвестициите в областта на леката и машиностроителната промишленост, електроника, електротехника, транспортни и логистични дейности

Проекти:

  • Програма за стимулиране инвестициите във водещите за общината отрасли

  • Участия в специализирани международни панаири и изложения, фестивали и празници.


Мярка 2.2.2: Стимулиране на публично-частни партньорства в областта на леката и машиностроителната промишленост, електроника, електротехника, транспортни и логистични дейности

Проекти:

  • Изграждане на карго-терминал на летището в Габровница

  • Изграждане на производствени мощности и на клъстер в областта на машиностроенето

  • Разработване на инвестиционен план за обособяване на транспортни и логистични депа


Цел 2.3: Създаване на условия и стимулиране развитието на малкия и среден бизнес.
Мярка 2.3.1: Повишаване ефективността на малките и средни предприятия

Проекти:

  • Подпомагане дейността на бизнес инкубатора. Съдействие за рекламиране на дейността и осигуряване на контакти за намиране на допълнителни пазари

  • Развитие на партньорството с бизнес сдружения и неправителствени организации: БТПП, БСК, АРР и БЦ 2000, браншови камари и др.

  • Организиране на съвместни бизнес мисии от и до побратимени на Монтана градове

  • Създаване на партньорства чрез програми за трансгранично сътрудничество (ТГС) между местни фирми и тези от гранични държави – Румъния и Сърбия

  • Създаване на Гаранционен фонд


Цел 2.4: Развитие на селското стопанство като традиционен отрасъл и осигуряване на трайна заетост в селските райони на общината
Мярка 2.4.1: Развитие на селата и земите извън селищата чрез създаване на алтернативна заетост и изграждане на ефективни селскостопански производства

Проекти:

  • Изграждане и поддръжка на селскостопанските пътища

  • Реконструкция и разширение на напоителни системи

  • Стимулиране развитието на ловните и рибовъдни стопанства

  • Рекултивация на нарушени терени

  • Развитие на производството от трайни насаждения (овощни, лозя и ягодоплодни) и лечебни растения

  • Създаване и развитие на частни животновъдни ферми

  • Оземляване на малоимотни и безимотни на територията на общината


Мярка 2.4.2: Изграждане на агро-структури от европейски тип

Проекти:

  • Подкрепа за изграждане на сдружения на селскостопански производители (маркетингови кооперации)

  • Обучение, правно-организационно и специализирано подпомагане на предприемачите в селското стопанство вкл. за развитие на алтернативни производства

  • Програма за подпомагане на местните земеделски производители за покриване на европейските стандарти и изисквания.

  • Проучване и развитие на аграрен клъстер

  • Изграждане на производствени мощности за преработка на земеделска продукция


Мярка 2.4.3: Подобряване състоянието и стопанската значимост на горския фонд на територията на общината

Проекти:

  • Залесяване на изоставени и ерозирали земи, осигуряване на съвременно оборудване и технологии за залесяване и сеч

  • Развитие на производството от горскоплодни насаждения

  • Развитие на производството на ценни дървесни видове

  • Възстановяване на опожарени гори

  • Подобряване и изграждане на горски пътища


Приоритет 3: Подобряване на жизнената среда и утвърждаване на общината като предпочитано място за живот и реализация
Цел 3.1: Изграждане на удобна и съвременна жизнена среда
Мярка 3.1.1: Развитие на инфраструктура, осигуряваща възможности за висок жизнен стандарт

Проекти:

  • Възстановяване и реконструкция на Лесопарк "Калето”

  • Облагородяване на междублоковите пространства и рекреационната инфраструктура в жилищните квартали

  • Изграждане на парк в кв. Кошарник

  • Залесителни кампании в селищата на общината

  • Инвестиционна обезпеченост за благоустрояването на централната част на населените места

  • Програма за развитие на паркове, пешеходни и зелени зони

  • Оптимизиране на системата за сметосъбиране и сметоизвозване

  • Подмяна на ВиК системата на МБАЛ

  • Реконструкция на отоплителната система на Драматичен театър

  • Реконструкция и ремонт на спортен комплекс по борба, самбо и джудо

  • Изграждане на Аквапарк, Монтана.

  • Изграждане на спортно-атракционен комплекс "Огоста”

  • Изграждане на Зоопарк в района на парк Огоста

  • Изграждане на Планетариум

  • Изграждане на картинг-писта, писта за авто- и мотокрос

  • Поставяне на фасадно осветление на обществени сгради

  • Изграждане на система за наблюдение и охрана в централната градска част и рискови обекти в общината

  • Изграждане на обществени паркинги

  • Поставяне на светофарни уредби

  • Ремонт на Общински медицински център – Монтана и Стоматологичен център – Монтана.

  • Изграждане на многофункционална спортна зала

  • Изграждане на тренировъчни футболни игрища

  • Изграждане на хоспис


Мярка 3.1.2: Създаване и развитие на културни, литературни и др. контакти, взаимодействия и съвместни дейности с побратимените градове, европейски и др. страни

Проекти:

  • Създаване на литературен и културен диалог с водещи деятели от балкански и други европейски страни

  • Учредяване на ежегодна литературна награда

  • Учредяване и издаване на ежегоден литературен и културен алманах

  • Осъществяване на литературно-медийно партньорство с национален и международен характер

  • Създаване на Златен фонд на българския литературен Северозапад


Мярка 3.1.3: Опазване и обогатяване на културно-историческото наследство в Община Монтана

Проекти:

  • Консервационни и реставрационни дейности за паметници на културата

  • Съхраняване и обогатяване на народните традиции, художествените занаяти и културни празници на всички етнически групи, представени на територията на общината

  • Подобряване на материално-техническата база на културните институти и повишаване квалификацията на кадрите им

  • Изграждане на културни средища в ромските квартали - осигуряване на помещения и разработване на програми за набиране на средства


Мярка 3.1.4: Развитие на туризма и обогатяване на регионалния туристически продукт

Проекти:

  • Развитие на туристическа инфраструктура в общината

  • Създаване на рекламен пакет, промотиращ регионалния туристически продукт

  • Изграждане на високо-категориен хотел насочен към нуждите на бизнеса

  • Създаване на уебсайт за туристическите дестинации в северозападна България

  • Създаване на трансгранични маршрути със Сърбия и Румъния


Цел 3.2: Повишаване на ефективността на енергопотребление на битовите и обществени потребители.
Мярка 3.2.1: Стимулиране използването на енергийно ефективни мерки от битови и обществени потребители.

Проекти:

  • Изготвяне и реализация на план за саниране на обществени и частни сгради, училища и детски градини

  • Изготвяне на програми за енергийната ефективност и възобновяеми енергийни източници и реализацията им

  • Създаване на Информационен Център по енергийна ефективност.


Цел 3.3: Подобряване условията за живот на младите хора
Мярка 3.3.1: Стимулиране на младежите за включване им в обществения живот

Проекти:

  • Развитие на младежки центрове, дейности и спорт

  • Ремонт на Младежки дом, Драматичен театър и Обединен детски комплекс

  • Възстановяване и изграждане на детски и спортни площадки на територията на община Монтана, доизграждане на скейтборд площадка в гр. Монтана


Мярка 3.3.2: Подобряване на качеството на образованието

Проекти:

  • Подобряване достъпа (специализирани училищни автобуси) и сигурността чрез наблюдение с технически средства в училищата

  • Обновяване на учебната и материално-техническата база в училищата, детските градини и детските ясли. Оборудване на кабинетите с учебно-технически средства, отговарящи на съвременните изисквания

  • Създаване на модерна спортно-техническа база в училищата и детските градини

  • Квалификация и периодична преквалификация на педагогическите кадри

  • Подобряване на околната среда и възможностите за хранене в училищата

  • Създаване на възможности за летен отдих и занимания на децата по интереси


Цел 3.4: Адаптиране на социалната инфраструктура към определени обществени групи – социално слаби, хора с увреждания, възрастни хора, деца в неравностойно положение, малцинства и др.
Мярка 3.4.1: Подобряване на инфраструктурата, ползвана от групи в неравностойно положение.

Проекти:

  • Реконструкция на социални домове

  • Изграждане на съоръжения за достъп до административни сгради и по основните пешеходни зони и пътеки за хора с увреждания

  • Изграждане на съоръжения за достъп до класните стаи и кабинетите в училищата за деца с увреждания

  • Реконструкция на сгради, общинска собственост с цел подобряване на достъпа до тях за хора с увреждания

  • Изграждане на Център за социална рехабилитация и интеграция


Мярка 3.4.2: Стимулиране на обществената активност и въвеждане на “добри практики” за приобщаване на целеви групи

Проекти:

  • Изграждане на кризисен център за деца и семейства

  • Програми за адаптация на деца в риск

  • Програма за превенция на наркомании

  • Организиране на обществени форуми за проблемите на групите в неравностойно положение


Мярка 3.4.3: Социална и образователна интеграция на малцинствени групи

Проекти:

  • Разработване и реализация на програми за придобиване на квалификация на младежи от ромски произход

  • Изготвяне на дългосрочни програми на Община Монтана, свързани с интеграцията на ромите

  • Подобряване здравния статус на ромите чрез образователни програми

  • Подобряване достъпа до образование на деца от малцинствата и предприемане на мерки, стимулиращи образователната им интеграция в българските училища

  • Изграждане на здравен пункт за медицинско обслужване на пациенти в кв. Кошарник

  • Организиране на публични дебати по проблемите на ромското население в община Монтана

  • Популяризиране на културата, традициите и занаятите на етническите общности


Цел 3.5: Подобряване на здравеопазването на населението на Община Монтана
Мярка 3.5.1: Подобряване на здравния статус на населението на Община Монтана чрез образователни програми.
Мярка 3.5.2: Механизми за подобряване достъпа до здравните услуги.
Мярка 3.5.3: Превенция и контрол на заразни и паразитни заболявания.
Мярка 3.5.4: Намаляване на детската смъртност.

  • Оптимизиране на детското здравеопазване

  • Подобряване качеството на родилната помощ

  • Здравно образование на майките за рационално отглеждане на децата

  • Издигане качеството на детските консултации и педиатричната помощ

  • Повишаване обхвата с имунизации при децата

  • Съвременно здравно образование на децата и на родителите


Приоритет 4: Повишаване на административния капацитет и качеството на работната сила
Цел 4.1: Повишаване на професионалното равнище на работната сила чрез допълнителна квалификация съобразно потребностите на пазара на труда
Мярка 4.1.1: Подобряване качеството на образованието на младежите и квалификацията на работната сила

Проекти:

  • Разработване и внедряване на система от професионални обучения, квалификационни и преквалификационни програми

  • Привличане и установяване на структура на български или чужд ВУЗ на територията на общината

  • Създаване на Програма за развитие на работната сила и общински консултативен съвет за партньорство в образованието и обучението


Цел 4.2: Изграждане на съвременна и компетентна администрация
Мярка 4.2.1: Развитие на капацитета на Община Монтана за комплексно и професионално обслужване на гражданите

Проекти:

  • Ежегодно обновяване на материалната база: оборудване, програмни продукти, хардуер и обзавеждане

  • Сертифициране на общинската администрация по стандарта за качество ISO 9001-2000

  • Разширяване, модернизация, ремонти и дооборудване на общинските сгради, служби и кметства (ежегодно)

  • Обучителни модули за повишаване квалификацията на служителите от общинската администрация и общинските съветници

  • Разработване и въвеждане на комплексни административни услуги на местно ниво

  • Развитие на ОЦУИГ, разработване на електронни услуги и интегриране на административното обслужване с това на национално ниво (“Електронно правителство”)

  • Създаване и развитие на съвременни средства за информация и комуникация в общината

  • Изграждане и поддръжка на функционална и динамична Интернет страница на общината

  • Разработване на подробни каталози на услугите, информационни табла и брошури


Цел 4.3: Развитие и укрепване на институционалната среда за усвояване на европейските фондове, създаване на публично-частни партньорства и реализиране целите и задачите на плана
Мярка 4.3.1: Създаване на капацитет за ефективно планиране, програмиране, управление, контрол, наблюдение и оценка и подготовка за усвояване на средствата по структурните инструменти на ЕС, а така също от национални и местни източници

Проекти:

  • Изграждане на център за обществена информация и информация за Европейския съюз в читалищните библиотеки

  • Създаване на Общински консултативен съвет за развитие на човешкия потенциал с участието на представители на социално-икономическите партньори

  • Международно сътрудничество в контекста на директивите за трансграничното сътрудничество - България, Сърбия и Румъния

  • Създаване на “Банка проекти за фондове на ЕС”


Мярка 4.3.2: Поддържане и разширяване участието на Община Монтана в местни, регионални, национални, международни мрежи и партньорства

Проекти:

  • Сътрудничество и партньорство с НПО на местно, национално и международно ниво

  • Развитие на проекти с висок социално-икономически ефект за Област Монтана, Северозападен район за планиране и интегриране в европейски регионални мрежи

  • Реализиране на съвместни инициативи с побратимени градове и развитие на нови международни връзки

  • Изграждане и развитие на обществено-частни партньорства в подкрепа на местното и регионално развитие


Приоритет 5: Балансирано развитие на населените места в общината в контекста на устойчивото регионално развитие
Цел 5.1: Анализ и планиране на потребностите и икономическо развитие на селата
Мярка 5.1.1: Стимулиране на балансираното развитие на населените места

Проекти:

  • Създаване на 4 агро-бизнес центъра

  • Общинска програма за комасация на земеделски земи


Цел 5.2: Намаляване на различията между селските райони и града
Мярка 5.2.1: Повишаване на стандарта на живот в селските райони

Проекти:

  • Изграждане на еднотипни автобусни спирки в селата от общината

  • Възстановяване и изграждане на детски и спортни площадки в населените места

  • Благоустрояване на жилищни квартали, включително и ромските, в селата

  • Стимули, облекчени режими и такси за дребните предприемачи в селата

  • Осигуряване на качествени комуникации и Интернет във всички селища

При определяне на приоритетите е използван секторен подход, при който мерките и дейностите към даден приоритет са насочени към решаване на проблеми в определен сектор. Поради значимостта на целите, мерки по два или повече приоритета се отразяват в реализиране и постигане на една и съща цел.



Цели

Постигането на стратегическите цели се основава на правилно определяне на приоритетите за развитие на общината. Определянето на приоритетите е динамичен процес, който зависи от степента на изпълнение на заложените мерки, както и от външни фактори. Това може да стане причина за промяна на приоритетите при определени условия. Процесът на тяхното определяне и актуализиране е задължение на общината, като за целта е препоръчително успоредно с мониторинга по изпълнение на Общинския План за Развитие, да се извърши и средносрочен преглед на документа с цел неговото адаптиране към актуалните условия.


Мерки и дейности



Разработените мерки и дейности съответстват на изведените приоритети, и са съобразени с възможностите на общината да финансира определени проекти от една страна, и с възможностите за финансиране, които предлагат предприсъединителните програми на Европейския съюз, инициативи на чужди правителства в България, други донорски организации.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница