Стратегия за развитие на социалните услуги



страница1/5
Дата17.08.2018
Размер0.73 Mb.
#80523
  1   2   3   4   5


СТРАТЕГИЯ

ЗА РАЗВИТИЕ НА СОЦИАЛНИТЕ УСЛУГИ

В ОБЩИНА БЯЛА

2011 – 2015 ГОДИНА

Стратегията е приета с решение № 74 – 567 , по протокол № 74 от заседание на ОбС гр.Бяла , проведено на 24.02.2011 г.



Социалната политика е част от управлението на обществото. Провеждането й предполага, че някаква част от индивидуалните качества на живот е независима, както по отношение на пазара, така и по отношение на традиционните връзки - семейство и общност, но е зависима от политическия процес и производните му решения.

Реформите в социалната сфера стартират през 1998 година с приемането на Закон за социално подпомагане и последващите го подзаконови нормативни актове. В резултат на този закон и последвалите промени през 2002/2003 г. е създадена правна рамка за предоставяне на социални услуги. Този ангажимент бе възложен на общините като местни органи на самоуправление. С промяната на закона през 2010 година се въведе задължителното изработване на Областни стратегии за развитие на социалните услуги. Мотивите за това са: голяма част от необходимите социални услуги не може да бъде предоставена във всяко населено място поради обективни причини - малък брой лица, нуждаещи се от съответната услуга, отсъствието на квалифициран персонал, лоши транспортни връзки и др., както и да се подпомогне йерархическата организация на процесите на управление и планиране в страната.

Стратегията на област Варна, изработена от екип от представители на всички заинтересовани институции и на общините, е утвърдена от Oбластния управител със Заповед №РД-10-7706-306/4.11.2010г. В съответствие с утвърдената областна стратегия, Общинските съвети е необходимо да приемат стратегии и годишни планове за развитието на социалните услуги на общинско ниво. По този начин се гарантира разкриването на социални услуги, които да отговарят на конкретните потребности на хората от целевите групи не само на територията на общината, но и на областта.

С въвеждането на областния принцип на планиране и развитие на социалните услуги се цели стимулиране на инициативността и създаване на условия за максимална гъвкавост при получаване на икономически по-изгодни, финансово по-обосновани и по-достъпни социални услуги.

Общинската стратегия за развитие на социалните услуги в Община Бяла (2011-2015) е изработена от териториална работна група, в която са включени представители на общинска администрация, на Общински съвет - Бяла, на Дирекция СП – Долни Чифлик. Обсъдена е от всички заинтересовани страни и е приета от Общински съвет – Бяла.

Общинската стратегия за развитие на социалните услуги в Община Бяла (2011-2015) е документ със средносрочна реализация. Това гарантира времева обвързаност с всички национални политически и стратегически документи, които пряко или косвено се отнасят до развитието на социалните услуги в България. По този начин, чрез прилагането на единен поход на планиране ще бъде постигнат по-значим ефект и ефикасност за реализация на целите на местното развитие в областта на социалните услуги.

След анализиране на ресурсите и човешки и материални, с които към настоящия момент се изпълнява социалната политика на територията на Община Бяла, в Стратегия (2011-2015) са формулирани стратегически цели, свързаните с тях конкретни цели, дейностите за тяхното изпълнение, резултатите и индикаторите за оценка на постигнатите резултати.

Стратегията е основана на визията за достъпни, качествени и ефективни социални услуги, отговарящи на нуждите на потребителите. Ангажираното участие на всички заинтересовани страни осигуряват социално включване, живот в подкрепяща общност и пълноценна реализация.

Стратегията представя основните насоки за развитието на социалните услуги на територията на община Бяла в периода 2011 - 2015 г. Това гарантира времева обвързаност с всички политически и стратегически документи, които пряко или косвено се отнасят до развитието на социалните услуги.
Национални приоритети в развитието на социалните услуги

Възприемането на определени социално-политически практики и установяването на конкретен модел на социална политика е следствие от сложно взаимодействие между политически, икономически, културни и международни фактори. България направи своя избор и реформирането на политиката по отношение на развитието на модерни социални услуги започна през 2000 година в сферата за услуги за деца, а след това се премина към предоставяне на услуги за възрастни. Въведени са отговорности на общините при управлението на социалните услуги на местно ниво. Последователната практика на децентрализация намери израз и във въвеждането на регламентите на публично-частното партньорство.


В националният план са залегнали следните приоритети:

  • Превантивните мерки;

  • Подкрепата на децата и семействата чрез мерки за подобряване материалното състояние на семействата и развиване на качествени и разнообразни социални услуги;

  • Деинституционализацията като процес и водещо направление в развитието на социалните услуги;

  • Връзката със системите на образование и здравеопазване като компоненти на концепцията за борба с бедността и социалното изключване сред децата.



Стратегически документи
Международни нормативни актове

При разработването на стратегическите документи на местно и областно ниво се прилагат принципите, утвърдени в международни нормативни актове, в сферата на социалното развитие, като:



  • Всеобща декларация за правата на човека на ООН;

  • Конвенция на ООН за правата на детето;

  • Конвенция за правата на хората с увреждания на ООН;

  • Международния пакт за социални, икономически и културни права.

Национални документи

  • Национална стратегия за детето 2008 – 2018 година.

  • Национална стратегия за демографско развитие на Република България 2006 – 2020 година.

  • Стратегия за осигуряване на равни възможности на хората с увреждания 2008 – 2015 година.

Документи на областно и общинско ниво в област Варна

  • Областна стратегия за развитие на област Варна (2005 – 2015).

  • Общински план за развитие 2007-2013 година.

  • Общински програми за закрила на детето.

  • Областни и общински програми и стратегии за интегриране на малцинствените общности.

  • Общинската стратегия следва принципите на законосъобразност и обвързаност с нормативната уредба на Република България – Конституция, Семеен кодекс, Кодекс на труда, Наказателен кодекс, Закон за закрила на детето, Закон за социално подпомагане, Закон за местното самоуправление и местната администрация, Закон за интеграция на хората с увреждания, Закон за закрила от дискриминация и др., както и съответните подзаконови нормативни актове.

Реформите в социалната сфера кореспондират с препоръките на Европейския съюз в сферата на социалната политика.

Сред основните задачи в сферата на социалната политика са стимулирането на децентрализацията и разработването на общински стратегии за развитие и предоставяне на социални услуги в общността, отговарящи на местните приоритети.


Обхват и фокус на Общинската стратегия в община Бяла
В териториално отношение Стратегията обхваща територията на община Бяла и представя развитието на социалната политика в общината за периода 2011-2015 година, дефинира целите и задачите на местната власт, НПО и местната общност към разрешаване на нарастващите потребности на жителите на общината от социални услуги и подкрепа.

Областното планиране има за цел да преодолее неравномерното развитие на социални услуги и достъпа до тях. Развитието на социалните услуги в отделните общини не отговаря на потребностите, без достатъчно проучване на нуждите на рисковите групи и без да се отчита ситуацията в съседните населени места и общини. Това предопределя ограничения достъп на нуждаещите се до различни социални услуги.

На базата на анализа на наличните услуги, общинското планиране има за цел да очертае насоките за създаване на мрежа от социални услуги, която да отговаря на нуждите на рисковите групи и да бъде ефективна в своето действие от управленска и икономическа гледна точка. Стратегията задава общинската рамка и параметрите на социалните услуги в община.

Стратегията включва социални услуги, които предстои да бъдат разкрити, както и съществуващите вече услуги (посочва се дали те трябва да бъдат запазени в техния настоящ вид или преструктурирани). Формулирани са дейностите в сферата на социалното подпомагане и свързани сфери (здравеопазване, образование, заетост, жилищна политика и инфраструктура), които са във връзка с функционирането на социалните услуги и имат ключово значение за социалното включване, деинституционализация и възможности за решаване на проблемите на рисковите групи и индивиди.

Включените в стратегията социални услуги се отнасят за всички рискови групи на територията на общината. В рамките на стратегията са изведени приоритети както по отношение на целевите групи, така и по отношение на видовете услуги за периода на действието й.


Каталог: scripts -> files -> dokumenti files
dokumenti files -> Н а р е д б а за пожарна безопасност на територията на община бяла,варненска област
dokumenti files -> М е т о д и к а за определяне на наемните цени за кв. М. Рекламна площ при разполагане на рекламно-информационни елементи / рие / върху места, общинска собственост на територията на община бяла, област варна
dokumenti files -> Наредба №1 за опазване на обществения ред и поддържане чистотата и безопасността на територията на Община Бяла
dokumenti files -> Заповед № / 01. 2012 г
dokumenti files -> Republic of bulgaria, District of Varna Република българия, област Варна
dokumenti files -> Republic of bulgaria, District of Varna Република българия, област Варна


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница