Стратегията на ес за Дунавския регион: европейският комисар Хаан обяви координаторите за приоритетните области



Дата10.02.2018
Размер61.23 Kb.
#57851


IP/11/124

Брюксел, 3 февруари 2011 г.



Стратегията на ЕС за Дунавския регион: европейският комисар Хаан обяви координаторите за приоритетните области

С цел развитие на огромния икономически потенциал на река Дунав Европейската комисия предложи в края на 2010 г. всеобхватна стратегия за Дунавския регион, който обхваща осем държави-членки на ЕС и шест други европейски страни. В тази стратегия се набляга върху конкретни приоритетни области на действие, като например подобряване на плавателността, качество на водите, сътрудничество по въпросите на сигурността и възможности за туризъм. За осъществяване на стратегията на място комисарят по регионалната политика Йоханес Хаан обяви днес в Будапеща, съвместно с унгарския външен министър Янош Мартони, кои държави и региони ще са водещи в приоритетните области на работа. Те ще движат процеса на прилагане на стратегията чрез договаряне на работна програма и установяване на източници за финансиране с други участващи държави и партньори като неправителствени организации. Установени са 11 приоритетни области. Със стратегията се цели тясно сътрудничество между държавите, така че оптимално да се използват всички налични средства за финансиране от ЕС, без да се заделят нови средства, да се задават нови правила или да се създават нови институции.

Преди обявяването на координаторите за приоритетните области комисар Хаан заяви: „Стратегията внася ново и амбициозно измерение в сътрудничеството в региона. Много съм доволен, че всяка държава-членка в региона ще отговаря поне за една област на работа и че редица страни, които не членуват в ЕС, също ще играят активна роля. Координаторите незабавно ще започнат подготовка за прилагане на стратегията, като установят най-належащите действия, за да се спомогне за разцвета на региона и за пълно използване на неговия икономически потенциал. Убеден съм, че с наблягането върху най-важните въпроси като мобилността, енергията, замърсяването, иновациите, трудовата заетост и сигурността стратегията действително ще допринесе за изграждането на по-добро бъдеще за тази част на Европа.“

Дунавският регион се простира от Германия на запад до Украйна на изток. Той е изправен пред редица предизвикателства, включително неоползотворен потенциал за корабоплаване, недостиг на шосейни и железопътни връзки и липса на координация в областта на образованието, научноизследователската дейност и иновациите.

Със сътрудничеството в „макрорегионална рамка“ се цели постигането на по-ефективна координация. Такъв подход — приложен успешно за първи път в региона на Балтийско море — не предполага нови закони или институции, а по-скоро засилва връзките между различните политики и широк кръг заинтересовани страни.

Тази форма на сътрудничество може да се приложи за решаване на проблеми като внезапни наводнения, разрушаване на важни за биоразнообразието местообитания в Европа и незаконния трафик. Тя може също така да породи нови възможности — например чрез подобряване на корабоплаването по реката и взаимно свързване на националните енергийни пазари, насочено към предотвратяване на възникването на недостиг на електроенергия и гориво.

Въпреки че стратегията не е придружена от допълнително финансиране от ЕС, за региона вече е осигурена значителна сума по различни програми на ЕС. Целта е наличните средства — за периода 2007—2013 г. само по линия на политиката на сближаване (Европейски фонд за регионално развитие, Кохезионен фонд, Европейски социален фонд) са отпуснати 100 милиарда евро — да бъдат използвани за постигането на по-добри резултати и да се демонстрира как макрорегионалното сътрудничество може да спомогне за решаването на проблеми на местно равнище. След определянето на координаторите за приоритетните области Европейският съвет трябва да одобри стратегията през юни.

Стратегията включва подробен план за действие, който се основава на четири стълба:


  • свързаност на Дунавския регион (например подобряване на мобилността, насърчаване на по-широкото използване на енергия от възобновяеми източници и стимулиране на дейностите в областта на културата и туризма);

  • опазване на околната среда в Дунавския регион (например възстановяване на качеството на водите, управление на рисковете за околната среда и опазване на биоразнообразието);

  • постигане на благосъстояние в Дунавския регион (например развитие на научноизследователския капацитет, образованието и информационните технологии, подпомагане на конкурентоспособността на предприятията и инвестиране в уменията на хората);

  • укрепване на Дунавския регион (например повишаване на институционалния капацитет и подобряване на сътрудничеството за справяне с организираната престъпност).

По стратегията се предлагат и редица ограничени във времето конкретни цели, за да се съсредоточат усилията, включително:

  • до 2020 г. да се изградят ефективни мултимодални терминали на пристанища на река Дунав за свързване на вътрешните водни пътища с железопътната и шосейната транспортна мрежа;

  • да се изпълнят плановете за целия Дунавски регион за управление на риска от наводнения — срокът за това съгласно Директивата на ЕС за наводненията е през 2015 г. — включително не по-късно от 2021 г. този риск значително да се намали;

  • да се намалят биогенните елементи с оглед екосистемите на Черно море да се възстановят до 2020 г. в състоянието си от 1960 г.;

  • до 2013 г. на всички граждани на ЕС в региона да се осигури широколентов високоскоростен достъп до интернет;

  • до 2020 г. размерът на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност да достигне 3 % от БВП.

Една от първите задачи на координаторите за приоритетните области ще бъде да договорят и уточнят тези цели с държавите, участващи в най-голяма степен в съответната област на работа.

За постигане на целите в стратегията са изброени редица действия, които ще допринесат значително и за изпълнението на по-общите цели за устойчив и интелигентен растеж, заложени в стратегията „Европа 2020“.

Държавите, определени за координатори за приоритетните области, са посочени в приложението по-долу.

Контекст:

В прилагането на стратегията на ЕС за Дунавския регион участват следните държави: Германия (федералните провинции Баден-Вюртемберг и Бавария), Австрия, Унгария, Чешката република, Словакия, Словения, България, Румъния, Хърватия, Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Молдова и Украйна.

Комисията предложи стратегията по искане на Европейския съвет. Очаква се тя да бъде одобрена от държавите-членки по време на унгарското председателство на ЕС през първата половина на 2011 г.

За повече информация:

http://ec.europa.eu/regional_policy/cooperation/danube/index_en.htm

Приложение

СТРАТЕГИЯ НА ЕС ЗА РЕГИОНА НА РЕКА ДУНАВ

Координация за приоритетните области

Босна и Херцеговина, както и Черна гора също могат да бъдат включени по целесъобразност.



Приоритетна област

Държави

1) Подобряване на мобилността и мултимодалността1


Вътрешни водни пътища

Австрия

Румъния

Железопътен, автомобилен и въздушен транспорт

Словения

Сърбия

(Проявен интерес: от Украйна)


2) Насърчаване на по-широкото използване на енергия от възобновяеми източници

Унгария___Чешка_република'>Унгария

Чешка република


3) Насърчаване на дейностите в областта на културата и туризма и преките контакти между хората


България

Румъния


4) Възстановяване и запазване на качеството на водите


Унгария

Словакия


5) Управление на рисковете за околната среда

Унгария

Румъния


6) Опазване на биологичното разнообразие, ландшафтите и качеството на въздуха и почвите

Германия'>Германия (Бавария)

Хърватия


7) Развитие на обществото на знанието (научни изследвания, образование и ИКТ)

Словакия

Сърбия


8) Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията

Германия (Баден-Вюртемберг)

Хърватия


9) Инвестиране в кадри и умения

Австрия

Молдова


10) Увеличаване на институционалния капацитет и сътрудничеството


Австрия (Виена)

Словения


11) Сътрудничество за справяне с проблемите по сигурността и организираната престъпност

Германия

България



1 Трябва да се осигури и обща координация за тази приоритетна област.


Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница