Сътрудничество на вои на албания, българия, хърватска, румъния, турция и македония, есп и сигма



Дата30.12.2017
Размер30.36 Kb.
#37845
СЪТРУДНИЧЕСТВО НА ВОИ НА АЛБАНИЯ, БЪЛГАРИЯ, ХЪРВАТСКА, РУМЪНИЯ, ТУРЦИЯ И МАКЕДОНИЯ, ЕСП И СИГМА
Проведена e учредителна среща в София през м. април 2005 г. Разглежда се като продължение на дейността на Групата на ВОИ от страните кандидатки от Централна и Източна Европа, Кипър, Малта,Турция и ЕСП, закрита с резолюция на срещата на президентите през м. април 2004 г. в Рига. На срещата в София се приема документ за главната цел и мисията на групата, както и нейната структура, основни правила и критерии за функционирането й.
Втората среща се провежда паралелно със срещата на служителите за връзка на ЕС през м. май 2005 г. в Краков, на която се съгласуват по-нататъшните стъпки и бъдещи действия на групата.
На третата среща, проведена паралелно със срещата на служителите за връзка на ЕС в Люксембург през октомври 2005 г., се приема необходимостта от разработването на оперативен план за постигане на целите на групата, предварително идентифицирани чрез детайлен анализ на отговорите на разпратен въпросник.
От общ интерес за ВОИ в групата са следните въпроси:

  • Одит на администрирането на пред-присъединителните средства;

  • Одит на резултатите от пред-присъединителните средства;

  • Ролята на ВОИ в борбата срещу измамите и корупцията;

  • Одит/оценка на системите за вътрешен контрол;

  • Одит на данъците и митата;

  • Одит на обществените поръчки;

  • Ролята на туининг проектите за ВОИ.

Дейностите се съгласуват на последвалите срещи през м. май 2006 г. в Унгария и м. октомври 2006 г. в Люксембург.


В рамките на групата се разработи Ръководство за туининг проекти на ВОИ на основата на добрите практики. За целта бе създадена експертна група (ЕГ) на срещата на служителите за връзка в София през м. април 2005 г. ЕГ включва представители на ВОИ на България, Румъния, Хърватска, Великобритания, Германия, ЕСП и СИГМА. ЕГ провежда първа работа среща в Загреб през м. март 2006, на която обсъжда първия вариант и формата на Ръководството, втора среща – в Париж през м. юни за обсъждане на преработения документ, и трета среща в София през м. ноември 2006 г. за окончателно обсъждане и съгласуване начините на разпространение на Ръководството. Ръководството бе официално прието от Председателите на ВОИ на страните кандидатки и потенциални кандидатки на срещата им в Скопие през м. юни 2007 г.
Ръководството е структурирано около основните етапи на туининг процеса и включва примери за добри практики от опита на ВОИ на страните кандидатки и новите страни членки на ЕС в качеството им на бенефициенти. Отделя се особено внимание на ключовите фактори за успех на туининг проектите и са идентифицирани рисковите области. Водещ принцип е постигането на устойчивост на резултатите, както и разбирането, че туининг проектите, като инструмент за институционално изграждане, представляват един механизъм за осъществяване на стратегиите за развитие на ВОИ. Ръководството е базирано на информация за осъществени туининг проекти въз основа на разпространен въпросник до всички ВОИ - бенефициенти, както и на проведено проучване сред ВОИ на страните от ЕС и страните кандидатки за вижданията им по отношение на рисковите области. Участници в експертната група от Сметната палата на България са Галя Иванова, началник на кабинета на председателя, и Снежина Димитрова, главен експерт в Дирекция “Международна дейност и евроинтеграция”.
В рамките на групата се извършва паралелен одит с участието на Албания, Босна и Херцеговина, България, Македония, Румъния и Хърватска, иницииран от Съвместната група за одитни дейности към КК (в лицето на ВОИ на Великобритания като председател) и СИГМА, с подкрепата на ЕСП, на тема “Одит на инвестиционни проекти, финансирани от пред-присъединителните фондовете на ЕС”. Целта е да се извършат одити на национални инфраструктурни проекти, осъществявани със средства на ЕС. Подготвителната среща се проведе на 4-5 май 2006 г. в Букурещ, на която се съгласуваха темите на одитите и указанията за подготвяне на одитните програми от екипите и се прие график за извършването на одитите. Предвижда се изготвянето на консолидиран доклад, обобщаващ резултатите от националните одити, който ще бъде представен на срещата на председателите на ВОИ на страните кандидатки в Скопие през м. юни 2007, както и на срещата на КК през м. декември 2007 г. Екипът на Сметната палата на България включва Румяна Чукова, главен одитор (ръководител на екипа), Светослав Симеонов, главен одитор, и Димитър Елков, старши одитор.
Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница