Студент : Преподавател : Мария Георгиева Стоянова гл ас. Деница Хинкова



Дата19.07.2018
Размер190.55 Kb.
#75648
Софийски университет „Св.Климент Охридски”

Философски факултет

Катедра „Публична администрация”

Есе

на тема :

Модерната армия на 21 век” в защита на сигурността

(България)

Студент : Преподавател :

Мария Георгиева Стоянова гл.ас. Деница Хинкова

фак. № 78 000, ІII курс

спец. „Публична администрация”

София, 2013 г.

Въпреки твърденията, че хуманизмът е „религията“ на днешното общество, когато се огледам наоколо….виждам срутени кули-близнаци в САЩ, загинали жени и деца в Сирия, истински „джихад“ в Мали. „Искаш ли мир – готви се за война“ е казал великият Платон и коя съм аз, за да споря с него. Войната е продължение на политиката, но с други средства. Тя е конфликт на желанията на различни хора, народи, държави. Войната има своя логика и действа по свои закони, като кардинално променя живота на засегнатите. Тя е не само заплахата от използването на сила, но и реалното прилагане на такава. Войната носи изключителна агресия и сътресения на света, но развива военната техника и военното изкуство. Тя може да бъде Студена, Световна, Психологическа, Информационна, Асиметрична, Свещена и т.н.

Другата гледна точка –сигурността, е състояние на обществото и държавата, при което са защитени основните права и свободи на човека и гражданина, териториалната цялост, независимостта и суверенитетът на страната и е гарантирано демократичното функциониране на държавата и гражданските институции, в резултат на което нацията запазва и увеличава своето благосъстояние и се развива. Колкото и иронично да звучи - една от мерките за постигането на „мир“ е поддържането на въоръжени сили т.е. армия1.

Войската не е просто изтребители и самолети, тя е съвкупност от хора, защитаващи общи интереси и цели. Тя отбранява страната при външно нападение и реализира националната външна политика с военни средства. Понякога дори е въвличана в постигането на вътрешнополитически цели – извършването на държавни преврати, потушаването на селски вълнения, дезертьорски бунтове и др.

Българската армия, която се състои от сухопътни войски, военноморски флот и военна авиация, преминава през различни етапи на развитие. През Сръбско-българска война (1885г)2 тя наброява 86 000 души. Недостатъчният брой на офицери, боеприпаси и униформи не попречва на българите да спечелят войната. Победата над нападналите страната сърби прави акта на Съединението неотменима политическа реалност на европийския югоизток.

През Първата световна война (1914-1918г.) България мобилизира 885 175 -членна армия. Това я превръща в държавата, която издържа най-голямата армия по глава на населението в света. Съществуват огромни дивизии, като например Трета пехотна Балканска дивизия (43 000 човека).

През Втората световна война (1939-1945г) според Ньойския мирен договор числеността на българската армия трябва да бъде не повече от 33 000 души, като е ликвидирана наборната система и е наложен принципът на доброволността. Това е променено от военния министър ген. Луков през 1938г. България успява да мобилизира 450 000 армия и то преди включването си във войната.

След 1944 г. въоръжените сили на България започват бърза реорганизация по съветски модел и са преименувани на Българска народна армия.  По това време армията е разширена до над 200 000 души и стотици хиляди допълнителни войници резерв. Военната служба е задължителна. По време на управлението на Тодор Живков е създаден значителен военнопромишлен комплекс, който произвежда бронирани машини, самоходна артилерия, леки стрелкови оръжия и боеприпаси, резервни части. През 70-те години на XX в. ВВС са в апогея на своята мощ, притежаващи най-малко 300 модерни бойни самолета в състава си. Българската народна армия е имала и далекобойни ракети.

Обобщено, въоръжените сили на България (армия, вътрешни и гранични войски и др.) са над 200 000 души плюс няколкостотин хиляди запасни редовно свиквани на обучение. Армията е въоръжена с над 2000 танка и над 2000 бойни бронетранспортьора. ВВС имат 45 бойни хеликоптера и над 300 модерни бойни самолета от които над 220 изтребителя. ВМФ разполага с 3 стражеви кораба, 1 фрегата, 4 подводници, 6 ракетни катера, 6 торпедни катера, 12 преследвача на подводници, патрулни кораби, десантни кораби, обслужващи кораби, катери и др.; брегови ракетни комплекси и радиолокационни станции, морска хеликоптерна ескадрила, военноморска авиация с 10 бойни и 1 транспортна машини, парашутно-десентна и водолазна част, батальон морска пехота. Мирновременият състав на армията към 1989 г. е над 153 000, мобилизационният капацитет на България тогава, по оценка на ЦРУ, надхвърля 2,11 милиона мъже.

Днес, Българската армия изглежда по различен начин. Постепенно се намалява броят на техническите единици - към 31 декември 2004 г. българските сухопътни войски са имали 567 танка, 965 бойни бронирани машини и 666 артилерийски установки, а според Плана за организационно изграждане и модернизация на въоръжените сили (ПОИМВС) до 31 декември 2015 г. те трябва да разполагат със 160 танка, 378 бронирани машини и 192 артилерийски установки.

В момента атакуващият и защитният арсенал на българските ВВС е съставен предимно от съветски изтребители като МиГ-21 и МиГ-29. 15 изтребителя МиГ-29 отговарят на изискванията на НАТО. Българското правителство планира да закупи 9 нови изтребителя за замяна на предвидените за изтегляне от въоръжение МиГ-21bis и Су-25, като предвижданата за покупката сума е около 700 млн. лева. Недостиг на средства обаче продължава да има, и годишният нальот на българските пилоти е 60 часа при норматив от 180.

Освен това са унищожени оперативно-тактическите ракети СС-23 с възможност да атакуват цели на разстояние 400 км. и от състава на Военноморските сили са изведени последните ни подводници – „Надежда“, която ще бъде нарязана за скрап и „Слава“, която ще се превърне в музей.

Прегледът направен досега – макар и чисто статистически, имаше за цел да проследи откъде е тръгнала нашата армия, за да може да се предвиди накъде върви и какви ресурси притежава, за да стигне там.

Днес общата динамика в глобалната и европейската среда за сигурност и заплахите за сигурността, каквито са тероризмът, нелегалната миграция, нелегалната търговия с оръжие, наркотици и стоки с възможна двойна употреба, поставиха Югоизточна Европа сред ключовите геостратегически райони. Понастоящем важността на този регион се определя от факта, че от една страна, самият той е източник на заплахи. От друга, поради своето геостратегическо разположение, той е естествена граница за тях. И не на последно място, той се явява като преден пост в глобалната война срещу тероризма, която се води на територията на Азия и Близкия Изток. Ето защо смятам, че проблемът за сигурността като предизвикателство пред европейската перспектива на Югоизточна Европа е изключително важен. Защото, в новите военнополитически и военностратегически реалности националната и регионалната сигурност са неделими, както помежду си, така и от общата европейска сигурност. Днес не може да се говори за моята и твоята сигурност. Трябва да говорим за нашата сигурност, за колективната сигурност.

Именно затова смятам, че „модерната армия на 21 век“ не трябва да е само българска, тя трябва да е европейска. Макар и да звучи утопично и някак нереалистично, създаването на подобна структура и закриването на всички 27 сегашни въоръжени сили на страните членки на ЕС не само е възможно, но може да бъде и критерий за целесъобразност на самия Европейски съюз. Трябва да се има предвид, че не само България, но и много европейски страни намаляват или замразяват своите бюджети за отбрана и въоръжени сили.  Първо, Германия обяви прекратяване на наборната армия, а Великобритания и Франция обявиха плановете си за съвместно ползване на военни съоръжения и научно-изследователски лаборатории. Чрез обединяването на наличните ресурси (не само финансови и технически, но и човешки) ще може да се поддържа многократно по-силна и боеспособна военна сила.

Някои стратези оправдават намаленията с финансовите затруднения и факта, че в един свят, след Студената война е важно на първо място  качеството на въоръжението и обучението, а не броя на войските. Някои висши държавни служители в САЩ, както и Генералният секретар на НАТО, са на друго мнение. "Ако намалението е твърде голямо, ние не можем да гарантираме сигурността, от които зависи нашето демократично общество и процъфтяваща икономика", каза генералният секретар на НАТО Расмусен.  От САЩ бившия министър на отбраната Робърт Гейтс също изрази загриженост, че Европейското намаление на военните бюджети означава по-голяма зависимост от американските войници по време на криза.

Според НАТО и неговата инициатива - "Интелигентна отбрана", в условията на намалени национални бюджети и орязани разходи за отбрана съюзниците трябва да работят заедно и да обединяват ресурсите си, за да може алиансът да поддържа и развива отбранителните си способности. Другият деликатен елемент от посланието е европейските страни да се ангажират по-активно, въпреки тежката дългова криза. Все пак по-силната и по-способна европейска отбрана е от значение. Въпреки че НАТО и ЕС ще работят рамо до рамо в рамките на инициативата за "интелигентна отбрана", предизвикателствата са големи. „Страните-членки се страхуват от отбранителното сътрудничество: зависимостите, които то създава, първоначалните му разходи и потенциалната загуба на работни места. Подходът на алианса да чака правителствата от страните-членки на НАТО да предложат сливания на военни части и съвместно закупуване на оръжия е изчерпан", твърди анализ на Центъра за европейска реформа3. Според анализаторите алиансът трябва да започне да предлага стимули на правителствата, за да си сътрудничат и гаранции, за да успокои страховете им и да ги увери, че ползите си струват рисковете - политическите, икономическите и по отношение на сигурността. Експертите от ЦЕР не споделят мнението на генералния секретар на НАТО, че чрез "интелигентната отбрана" съюзниците ще постигнат повече сигурност срещу по-малко средства, но смятат, че "сътрудничеството може да позволи на страните от НАТО да запазят малко повече военна мощ, отколкото биха имали иначе".

В едно свое интервю президентът Росен Плевнелиев твърди, че4: „ с участието си в инициативите на НАТО - „Свързани сили", „Интелигентната отбрана" и др. въоръжените сили на България трябва да разширят възможностите си, трябва да обучаваме, трябва да се превъоръжаваме и да се подготвяме за нивото на изпитанията и рисковете от 21 век“. Според него България все още разчита на стари руски лицензи и пазари. Този негативен тренд може да се промени като се използват технологичните ни познания и ресурси в областта на оптиката, електрониката, самолеторемонта и корабостроенето. Освен това е възможно договаряне на много по-ниски цени за доставка на военно оборудване и създаване на фабрики. „Това може да се реализира успешно, ако страните от региона работят съвместно при спазване на националните суверенитети и съюзна политика", коментира Росен Плевнелиев.

„Регионалното сътрудничеството може да бъде свързано с изграждането на общи способности, чрез многонационални проекти в сферата на противоракетната отбрана, киберотбраната, управлението на кризи, военното образование и обучение, модернизацията на националните армии, медицинска помощ, безпилотни летателни апарати, CBRN защита, разузнаването, изследванията, информационните и комуникационни технологии, електронното правителство и развитието на отбранителната промишленост в участващите страни от региона", посочи д-р Светослав Спасов5, съветник на министър-председателя по въпросите на отбраната.

Работещ пример за „интелигентна отбрана“ са двустранните споразумения за водене на презгранични операции по охрана на въздушното пространство (Air Policing), подписани между България, Гърция6 и Румъния7. Air Policing е мирновременна мисия на НАТО, включваща използване на системата за наблюдение на въздушното пространство и управление, системата за командване и управление на Военновъздушните сили и подходящи сили и средства за противовъздушна отбрана, включително изтребители, с цел защита на неприкосновеността на въздушното пространство на НАТО.  Сега страните ще си помагат взаимно при въздушни операции, свързани с терористични заплахи от въздуха и безопасността на въздухоплаването. По силата на сключените споразумения, декларираните самолети за изпълнение на задачи по Air Policing ще могат да навлизат във въздушното пространство на другите държави в случай на заплаха. Процедурите, правилата и механизмите при изпълнение на операциите са посочени в подписаните документи, които имат за цел да осигурят безопасност и координация на полетите.

Като цяло участието в операции на Европейския съюз и НАТО допринася за издигането на международния престиж на страната ни и на Българската армия в частност. То спомага за повишаване на нейната оперативна съвместимост и придобиване на нов военнотехнически опит за целите на подготовката на въоръжените сили. Научените в реалните операции уроци са важна база за изграждане на войските и силите, за усъвършенстване на формите и способите за тяхното оперативно използване, за развитие на военната наука.  Всъщност България вече активно участва и в други проекти за съвместно развиване на способности8 - Програмата за развиване на способности за стратегически въздушни превози (Strategic Airlift Capability-SAC със самолети C-17 Globemaster III), Програмата за Съюзно земно наблюдение (Alliance Ground Surveillance-AGS с безпилотни апарати Global Hawk) и е сред страните, работещи за създаването на Група на държавите, експлоатиращи самолети С-27J (C-27J Spartan User Group).

По програмата SAC България е заявила 65 часа със стрaтегическия транспортен самолет C-17 срещу, които страната плаща годишна вноска и участва с персонал. НАТО експлоатира три такива самолета в унгарската база Папа.

В рамките на програмата AGS 14 страни от НАТО ще закупят и експлоатират стратегически разузнавателни безпилотни апарати RQ-4B Block 40 Global Hawk. Апаратите ще се базират в Италия.

За програмата за колективна експлоатация на C-27J се говори отдавна, но за сега няма реални движения по този въпрос. Предвид, че самолета се експлоатира в шест страни от НАТО (България, Гърция, Италия, Литва, Румъния и САЩ) е напълно възможно те да си поделят някои разходи, които възникват при обучението и експлоатацията на типа.

България ще участва и в “Ролята на жените в сигурността и отбраната (“Female Leadership in Security and Defense”) - приоритетен проект в рамките на инициативата на НАТО "Интелигентна отбрана". Той не се се фокусира върху равнопоставеността на половете, а цели подобряването на способностите. Разнообразието в човешките ресурси, както и интеграцията на жените и техния опит и квалификация, допринася за обогатяването на структурите за национална и международна сигурност и отбрана с различни гледни точки и подход. Жените могат да играят решаваща роля при формулирането на политики, вземането на решения и прилагането им на стратегическо, оперативно и тактическо ниво във военната област.

Според експерти, първата битка във войните на бъдещето ще бъде за контрола на така нареченото киберпространство. Разбирането на американските военни например е, че “ако не владеем киберпространство, не можем да владеем въздушното, космическото, морското  пространство и  територията си”. Вече има изградени структури във въоръжените сили, над 40 000 души се занимават с проблеми в тази област и би могло да се говори дори за възникване на род въоръжена сила.  Затова през 2013 г. България ще създаде Център по киберпрестъпност 9под ръководството на Европол. Той  ще се съсредоточи върху незаконните онлайн дейности на групировките на организираната престъпност, особено върху атаките, насочени срещу електронното банкиране и други онлайн финансови дейности, сексуалната експлоатация на деца в интернет и престъпленията, които засягат критичната инфраструктура и информационни системи в ЕС. Това се налага, защото европейците са силно обезпокоени от киберсигурността. 89 % от ползвателите на интернет избягват да разкриват лична информация по интернет, а 12 % вече са пострадали от онлайн измама.



Всичко изброено дотук имаше за цел да очертае пътя на модернизиране на нашата армия, реформите които вече се реализират и шансовете, които тепърва ще се очертаят.

Тъй като темата е за армията на 21 век и в частност за България, ще обърна повече внимание на организацията на армията ни. Както вече споменах тя се състои от три рода войски – сухопътни, флот и авиация. Според мен подобно разделение не е необходимо, защото това донякъде усложнява разпределението на правомощията, а и затруднява поддръжката. Смятам за разумна реформа обединяването на всички ресурси ( хора, военно оборудване и технологии) на едно място, като така ще отпадне нуждата от разделното финансиране на различните войските, които имат сходни нужди. Това може да се осъществи с пренасочването им към т.нар. „специални сили“. „Командосите на България“ или 68-ма бригада, която е позиционирана в Пловдив, изпълнява широк спектър от задачи на тактическа, оперативна и стратегическа дълбочина - специално разузнаване; контратероризъм; военно подпомагане; бойно търсене и спасяване; водене на партизанска и антипартизанска война.

Огневата й подготовка, в частност тактическата стрелба и снайперската подготовка са изключително добре застъпени, благодарение на наличието на висококвалифицирани офицери, които провеждат курсове не само за нуждите на специалните сили, а в БА, като цяло, като и в структурите на МВР.

Парашутната й подготовка е една от основните застъпени дисциплини. Изпълняват се предимно скокове с парашути с кръгъл купол, от височина от 400 до 800 м, на принудително отваряне, а така също и свободно падане, но от височини около 3000 м. Част от военнослужещите използват парашути тип "летящо крило", като изпълняват скокове от височини между 3000 и 5000 метра. Парашутистите имат и възможност да използват новия транспортен самолет на ВВС - C-27j Spartan, но разчитат главно на американските ВВС за изпълняване на летателната програма.

Сериозно са застъпени военноръкопашните техники,като един от способите за неутрализирането на противника. Провеждат се семинари и обучения по самбо, джудо, борба, киокушин карате, пекити-търша кали, крав мага, боравене с хладно оръжие, с огнестрелно оръжие на къси и пределно къси разстояния.

Ежегодно се провежда и съвместно обучение със Зелените барети на САЩ. Основният команден състав до ниво рота е преминал курсове за обучение в учебните заведения и тренировъчни бази на специалните сили на САЩ - Форт Брагг (курс за командири на групи "Специални сили"), както и Португалия - Ламего (курс за командоси).



Смятам, че ако обединим сухопътните сили, авиацията и флота, така ще се подобри качеството на наличната ни войска – тя ще е по-добре обучена, по-гъвкава и с ясни задължения. Всеки спецотряд ще включва летци, моряци, парашутисти, десантчици и др. (със съответното необходимо оборудване) и ще може да реагира на всякакъв тип заплаха. Няма да се губи излишно време в разпределяне на задачите - тъй като в по-голямата част от страната ни липсват войници, подразделения на специалните сили могат да бъдат позиционирани в различни ключови точки. Ако зависеше от мен аз бих ги разположила в близост до столицата, до бреговата ивица, в Северна и Южна България. Когато се появи проблем, съответното звено ще реагира.

Тези военни, които не бъдат включени в спецотрядите, ще бъдат пренасочени към граничната полиция на страната ни. Наличието на способна и добре обучена такава е от голямо значение, защото Бъгария е външна граница на ЕС и трябва да контролира входните пунктове за хора и стоки, както и за възможни заплахи.

Мнозина могат да оплюят представените от мен идеи и коментари като нереалистични. Ще кажат, че съм „просто жена - какво ли разбира от армия и война“. Факт е, че не съм специалист, нито някога съм държала оръжие. Това обаче не пречи на способността ми да преценя възможностите на страната си, нейните ресурси и шанс за бъдещо развитие.

Тези, които твърдят, че няма армия или тя е твърде малобройна и зле оборудвана, за да ни защити, грешат. България е на второ място10 в ЕС по брой военнослужещи спрямо населението - на всеки 10 000 души у нас се падат по 45 военни.  В Бялата книга на военния министър Аню Ангелов е записано, че армията не може да наброява по-малко от 26 000 военнослужещи и още 2700 резервисти, затова съкращенията на общо 5700 военнослужещи ще продължат до 2014 г. Останалите на активна служба войници могат да бъдат преразпределени и обучени в спецчасти със съответното оборудване. Така, чрез правилната им организация и управление те могат да се превърнат в модерна и ефективна армия. Войската може да отговори на предизвикателствата на нашето съвремие (бъдещите войни за енергоресурси / за петрол и газ, но особено за вода/, за завоюване на икономическо превъзходство, за постигане на стратегически предимства и др.) стига да се „отбранява интелигентно“, а не с камъни и пръчки. Заедно със съюзниците си от НАТО и ЕС, България може да допълни липсващото й оборудване и дори да натрупа впечатления и идеи от чуждия боен опит.

Модерната българска армия на 21 век, не е нито еднорог, нито химера. Тя е постижима, просто изисква мисъл и желание за промяна, реорганизация и умело управление, компромиси и сътрудничество.



Използвана литература:

  1. http://www.referati.org/transformaciqta-na-bylgarskata-armiq/49450/ref ;

  2. http://yphalachev.blogspot.com/2011/02/blog-post_16.html ;

  3. http://www.webcafe.bg/id_1902298800 ;

  4. http://novinite.bg/articles/22438/Balgariya-shte-ima-Centar-po-kiberprestapnost-pod-kontrola-na-Evropol ;

  5. http://aeropress-bg.com/novini/36-news/742-ministar-angelov-balgaria-e-za-inteligentnata-otbrana.html ;

  6. http://www.euinside.eu/bg/analyses/nato-attacks-the-financial-crisis-with-smart-defence ;

  7. http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1681762 ;

  8. http://computerworld.bg/39727_bulgariya_shte_razviva_pone_2_proekta_za_inteligentna_otbrana ;

  9. http://www.klassa.bg/news/Read/article/128783_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F+%D0%B8+%D0%93%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F+%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D1%85%D0%B0+%D0%B4%D0%B2%D1%83%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%BE+%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5+%D0%BF%D0%BE+Air+Policing ;

  10. http://pan.bg/view_article-1-12498-Bylgariq-i-Rumyniq-podpisaha-sporazumenieto-po-Air-Policing.html ;

  11. http://www.bulgarianhistory.org/p1792/comment-page-1/ ;



1легална дефиниция за Национална сигурност в Закона за защита на класифицираната информация (от Допълнителните разпоредби);

2 http://www.bulgarianhistory.org/p1792/comment-page-1/


3 http://www.euinside.eu/bg/analyses/nato-attacks-the-financial-crisis-with-smart-defence ;

4 http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1681762 ;

5 http://computerworld.bg/39727_bulgariya_shte_razviva_pone_2_proekta_za_inteligentna_otbrana ;

6http://www.klassa.bg/news/Read/article/128783_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F+%D0%B8+%D0%93%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F+%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D1%85%D0%B0+%D0%B4%D0%B2%D1%83%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%BE+%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5+%D0%BF%D0%BE+Air+Policing

7 http://pan.bg/view_article-1-12498-Bylgariq-i-Rumyniq-podpisaha-sporazumenieto-po-Air-Policing.html ;

8 http://aeropress-bg.com/novini/36-news/742-ministar-angelov-balgaria-e-za-inteligentnata-otbrana.html


9http://novinite.bg/articles/22438/Balgariya-shte-ima-Centar-po-kiberprestapnost-pod-kontrola-na-Evropol

10 http://www.webcafe.bg/id_1902298800



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница