Светлина в тунела за селищата без аптека. В тях да се разкрива филиал на действаща, за да се осигури достъп на хората до лекарства, предлага Фармацевтичният съюз



Дата13.09.2016
Размер161.35 Kb.
#9110
www.btv.bg, 08.10.2014 г.

http://btvnews.bg/article/bulgaria/regionalni-novini/farmacevti-predlagat-v-selishtata-bez-apteki-da-se-otkrivat-filiali.html
Фармацевти предлагат в селищата без аптеки да се откриват филиали
В България стотици пациенти трябва да пътуват десетки километри за лекарства
Светлина в тунела за селищата без аптека. В тях да се разкрива филиал на действаща, за да се осигури достъп на хората до лекарства, предлага Фармацевтичният съюз. Идеята ще бъде представена на новата власт в пакет с други предложения.

Проблемът с липсата на аптеки на много места не е от днес, нито от вчера. Това реално лишава хората от своевременен достъп до лекарства. Преди година омбудсманът призова проблемът да се реши.

Средно в Европейския съюз до аптека се стига за 5-7 минути. А в България има пациенти, които трябва да пътуват десетки километри.

В цялата община Георги Дамяново няма нито една аптека. В 13 населени места в общината живеят 2400 души. Хората са принудени да си доставят лекарства по различни начини, някои от които са на ръба на закона.

„Имаме си човек долу, който ни ги донася. Синът долу живее, идва си всеки петък и ги донася”, казва Димитър Илиев, село Копиловци. „Има и при лекаря, лекарят ни дава”, допълва Зона Николова.

„Те не са търговци джипитата, но просто те доставят по някакъв начин. И тук наш обществен транспорт се ангажира с рецепти, с ходене до Монтана, връщане по автобуси, то е нещо страшно”, обяснява Дилян Димитров, кмет на община Георги Дамяново.

Най-близката аптека е в Монтана - на 40 километра от най-отдалечените места в общината. Преговорите на кмета за отваряне на аптека удрят на камък. Не е печелившо, а и липсват квалифицирани кадри.

Кметът обяснява, че общината не разполага с магистър-фармацевт и дори в Монтана трудно се намират такива специалисти.

От Фармацевтичния съюз предлагат в общини като Георги Дамяново да се разкриват филиали на действащи аптеки, чиято дейност да се регламентира в закона. В тях да работят командировани фармацевти.

„Е един ден от седмицата да предоставят тази услуга на хората в селото или в махалата", допълва председателят на Български фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов.

Съюзът предлага и още едно решение - финансови стимули за тези, които разкриват аптека или филиал в икономически неизгоден район. Като тези, които Здравната каса плаща на личните лекари в труднодостъпни селища.

Междувременно от следващата седмица в над 50 аптеки в страната фармацевти ще правят специални консултации за превантивните мерки, които трябва да вземем преди зимата - какво да пием и трябва ли да се ваксинираме, например. Консултациите са част от кампания, с която да се покаже, че фармацевтите не са „продавачи в бели престилки”.



www.novatv.bg, 08.10.2014 г.

http://novanews.bg/news/view/2014/10/08/88745/
Къде да изхвърлим лекарствата с изтекъл срок на годност?
Институциите в спор какво да правим със старите лекарства
Живко Константинов

Къде да изхвърлим лекарствата с изтекъл срок на годност? Оказва се обаче, че все още няма такова. Това установи репортерът ни Живко Константинов, който премина през множество премеждия и обиколки по аптеки и институции.

Може и да не сте забелязали, но във всяка листовка в лекарствата фигурира следния текст: „Попитайте вашия фармацевт как да изхвърляте лекарствата, които вече не използвате. Тези мерки ще спомогнат за опазването на околната среда!”

Според изпълнителния директор на Агенцията по лекарствата - доц. Асена Стоименова, този текст фигурира, защото… листовката била превод от лекарството от друга държава.

По аптеките не приемат старите медикаменти, обясняват на екипа ни, че все още не е влязъл закон за изхвърлянето на стари лекарства. От една аптека ни посъветваха да изхвърлим старите таблетки в тоалетната. Но тъй като това са химикали, по този начин се замърсява околната среда.

„Начинът, по който трябва да се унищожат, е съвсем различен, но когато хората нямат друга възможност, какво всъщност да направят в случая!?”, коментира магистър-фармацевт Моника Димова.

С този въпрос нашият екип се обърна и към Фармацевтичния съюз.

„Гражданите, от една страна, нямат никакво право да изхвърлят тези лекарствени продукти в местата за битови отпадъци, а от друга страна на практика нямат възможност и да се отърват от тях по какъвто и да е законен начин!”, обясни ни главният секретар на съюза Светослав Крумов.

От Агенцията по лекарствата пък посочиха, че по сега действащата нормативна уредба, лекарствата се третират като битов отпадък. Но пък по думите на магистър-фармацевт Моника Димова, това е много опасно, защото по боклуците ровят хора и животни.

Оказва се, че от кофата за боклук лекарствата попадат на битака за продажба. Така, на Софийския битак могат да бъдат намерени цяла плеяда от лекарства с изтекъл срок на годност.

За да не попадат на такива места лекарствата, ни съветват да нарязваме блистерите и да изкарваме таблетките, така че да не могат да се продават.

Повече съвети за това какво да направим със старите медикаменти ще намерите във видеото.



09.10.2014 г., с.4
След мораториума върху цените:
Над 100 лекарства без рецепта са поскъпнали
Сред тях са едни от най-продаваните медикаменти срещу болка, грип и алергии
Десислава Николова

Резултатът от наложения антипазарен едногодишен мораториум върху увеличаването на цените на лекарствата без рецепта е, че в края му част от тях логично са поскъпнали. Общо 112 лекарства са отбелязали ръст на цените в краткия прозорец от април до началото на август т.г., когато мораториумът не действаше, става ясно от справка от Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти, изготвена за "Капитал".

Предишното служебно правителство замрази за една година цените на медикаментите без рецепта като социална мярка - до април 2014 г. В края на мандата си Таня Андреева обаче реши да продължи мораториума - от 8 август т.г. до края на годината.

Очаквано


Както предупреждаваха преди една година експерти от сектора, веднага след размразяването през април част от медикаментите поскъпнаха, тъй като за този период са се увеличили производствените им разходи или пък производителите са започнали да изравняват цените на част от лекарствата си с тези в останалите европейски страни. До миналата година правителството не се беше намесвало на пазара на лекарства без рецепта - медикаменти за главоболие, болки, грип, настинка, за кашлица или обриви, витамини, тъй като не покрива със средства от здравната каса никаква част от него.

Този пазар е на стойност общо 356 млн. лв. при 2.3 млрд. лв. общ пазар на лекарства и техните продажби не влияят върху обществените разходи за лекарствата с рецепта за 1.5 млн. хронично болни. Именно там са големите разходи за лекарства, които няма как да бъдат свити повече, тъй като цените тук са най-ниските в ЕС, а обществените средства за болните са недостатъчни. Така мораториумът беше възприет като малко популистка мярка, която няма да се усети особено много от потребителите. Причината е, че пазарът на медикаменти без рецепта е изключително конкурентен и производителите им обикновено ги продават много под максималната регистрирана цена, тъй като в една група се конкурират с още поне 10-15 хапчета от същата група.

Очаквано след замразяването обаче последва поскъпване.

Усеща се като много повече

Според съвета по цените средното увеличение на цените на тези лекарства е 26%, но в повечето случаи става дума за стотинки. Още повече че и заради огромната конкуренция тези продукти не се продават на максимално възможната си цена.

От съвета по цените коментират, че медикаментите с увеличени цени са само 7.4% от всички лекарства без лекарско предписание - общо 1544 продукта. Така увеличението на цените за посочения период, отнесено към всички лекарствени продукти без лекарско предписание, е само 2%. Председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов например изчисли преди дни, че става въпрос за увеличение средно с 3-4%.

112-те медикамента с нови цени са едни от най-продаваните и явно усещането е за по-масово поскъпване.

Става въпрос за няколко продукта на Bayer, сред които и Aspirin Protect, 11 продукта на Sanofi-Aventis, сред които и No spa, 18 лекарства на Actavis, включително и най-продаваните Acetysal, Paracetamax, Benalgin, Jodasept и др. Поскъпване има и при Imodium, АСС, Nurohen, Entherol, Fenistil, както и при най-продаваното хомеопатично лекарство – Oscillococcinum, и цяла група медикаменти на Boiron. Сред медикаментите с увеличени цени са няколко популярни препарата срещу грип.


Защо са с нови цени?

Преди година производителите имаха право да регистрират нова цена два пъти годишно. Сега тази възможност е веднъж годишно и с темпа на инфлацията. Тъй като става въпрос за свободен пазар, компаниите могат да отчитат и нарастването на производствените и маркетинговите разходи, цените на електроенергията и др. Така обяснява увеличението на цените източник от Sanofi-Aventis. По този начин обясняват увеличението от една от компаниите – Sanofi-Aventis, като добавят, че освен увеличените производствени разходи са се увеличили и маркетинговите разходи за страната.

Потърсени за отговор от Bayer – България отказаха коментар.

При Actavis увеличението е символично и едва ли ще се отрази в крайната цена в аптеките.

"При Benalgin нарастването на максималната цена е с 6 ст., при Spasmalgon - 8 ст., при Paracetamax - с 4 ст., а при Efisol – с 13 ст. Причините са мораториумът върху цените и увеличените производствени разходи", коментира Свилен Стрезов, директор "Продукти без лекарско предписание" на "Актавис" ЕАД.

При други продукти обаче има сериозно повишение. Препаратът на Boiron срещу грип Oscillococcinum е поскъпнал с около 3 лв. за опаковка.

"Винаги сме опитвали да имаме социална политика за нашите лекарства и те да са по-евтини от по-платежоспособните пазари. Там една опаковка струва около 6-7 евро, при нас беше 6 лв. Истинската причина да повишим цените е, че бяхме изправени пред паралелен износ – внесените в България количества не достигаха до пациентите, а заради ниската цена бяха реекспортирани в други европейски страни. Така бяхме изправени пред ситуация лекарството да не се продава в България, тъй като заради липсата му компрометираме марката, или да повишим цената, за да я изравним с останалите държави", коментира д-р Драгомир Грудев, директор на Boiron - България.

www.dariknews.bg, 08.10.2014 г.

http://www.bestdoctors.bg/article/id/1337954
Министър Ненков: Фармацевтичният бизнес се опитва да извива ръце по отношение на ваксините
Михаил Дюзев

Има силен опит за извиване на ръце от страна на фармацевтичния бизнес, по отношение на ваксините за деца и бебета у нас. Това съобщи в предаването „Дарик кафе” служебният здравен министър д-р Мирослав Ненков. Оказва се, че дистрибуторите натискали Здравното министерство определени ваксини да бъдат покривани, и правели опити други да бъдат забавени. Министърът обаче успокои родителите, че проблемът с липсата на препаратите ще бъде разрешен.

„Вкарана е ваксина в позитивния списък, това е списък с медикаменти, които плаща Здравната каса с обществени пари. Едната ваксина е вкарана там на ръба на позволеното. Има натиск от страна на дистрибутора, опит да се забавят ваксините за децата. Но ще преодолеем тази криза и ще подготвим търга за 2015 г. Родителите да бъдат спокойни. Дори да има забавяне, ще бъде направено всичко”, посочи министърът.

В края на септември лекари алармираха, че липсва петвалентната ваксина, с която трябва да бъдат имунизирани всички бебета, родени след 1 юни т.г. По думите им наложената алтернатива новородените да бъдат имунизирани с 4-компонентна ваксина не предпазва децата от причинителя хемофилус инфлуенце, който може да доведе до тежки заболявания.

Освен това имунизирането с 4-валентна ваксина налага двойно повече убождания, заради това, че един път децата се имунизират срещу четири причинителя и отделно се поставя ваксина срещу Хепатит Б.

В отговор от здравното министерство успокоиха, че петвалентната ваксина, необходима за имунизирането на новородените у нас, ще може да бъде доставена в страната ни през декември. От ведомството обясниха още, че причината за забавянето е в липсата на достатъчно количества от препарата.

„Има и един друг момент. Родителите, които много се притесняват и не искат ваксинациите им да се бавят, в аптеките има ваксини, които обаче трябва да платят сами. Този вариант за самостоятелно спасяване е неприемлив за мен, но ситуацията в момента е такава, заварена е и нямаме избор”, посочи още пред Дарик министър Мирослав Ненков.

„Боли ме сърцето за ваксините, ще се справим с този въпрос”, каза още той.

Министър Ненков се защити и от обвиненията, че прави чистка в здравната система. „От бордовете на болниците са извадени хората от политически кабинет на д-р Таня Андреева (бел.ред. министър на здравеопазването в кабинета „Орешарски”), които вече не са част от Министерството на здравеопазването. В бордовете на болниците, тези които са под управлението на здравното министерство, задължително трябва да има представител на ведомството. Това не е чистка, а обичайна практика. Не е редно човек, който не работи в министерството да управлява болница”, посочи Ненков.

„Смених шефа на РЗИ-София по прагматични причини. Там беше доста разбъркано, доста разбулено. Това е най-голямото РЗИ в страната, то се грижи за здравето на 2 млн. души. Сега РЗИ-то работи много по-организирано и със спокойствие”, разясни още министърът.

Д-р Ненков коментира и връщането на поста на шефа на Спешна помощ д-р Георги Гелев. „Той беше в болнични и след изтичането му той се върна. Има направени проверки в Спешна помощ, има установени нарушения, те обаче не са достатъчни за уволнение”, каза министърът.

Служебният министър отново защити тезата, че здравните вноски трябва да се вдигнат, но уточни, че е необходимо и да се прецизират харчовете в системата. Според Ненков Здравната каса би трябвало да плаща един основен пакет от здравни услуги. Всичко останало, което е социално значимо и по-специфично, би трябвало да се покрива от Министерството на здравеопазването.




09.10.2014 г., с. 5
МЗ обвини фармацевтични фирми в натиск при доставката на ваксини
Здравният министър обяви кадровите промени в болниците за "обичайна практика"
МАРИЯ КОЙЧЕВА

Натиск от страна на фармацевтичния бизнес е причина да се стигне до проблема с липсващите ваксини за най-малките, родени след 1 юни. Тази версия лансира служебният здравен министър Мирослав Ненков в интервю за Дарик радио. По думите на Ненков бизнесът се опитва да извие ръцете на здравното министерство, като определени фирми са оказвали натиск да бъдат покривани определени ваксини, а други да бъдат забавени, обясни версията си за сагата от последните месеци Ненков.

"Вкарана е ваксина в позитивния списък, това е списък с медикаменти, които плаща здравната каса с обществени пари. Едната ваксина е вкарана там на ръба на позволеното. Има натиск от страна на дистрибутора, опит да се забавят ваксините за децата. Но ще преодолеем тази криза и ще подготвим търга за 2015 г. Родителите да бъдат спокойни. Дори да има забавяне, ще бъде направено всичко", успокои министърът. Той обаче не коментира коя е фирмата и спорната ваксина и как точно е оказван този натиск и по кое време.

Сагата с ваксините за имунизацията на най-малките започна от промяна в имунизационния календар, с която досегашната ваксина беше сменена с шествалентна за родените след 1 юни. Промяната, направена от бившия здравен министър Таня Андреева, не беше обезпечена с наличните количества ваксини и дори фирма, която да ги осигури. Така през август, когато беше времето за ваксинация на засегнатите от промяната, се оказа, че тази ваксина не е налична. В края на август след проведен търг за избор на доставчик стана ясно, че има един кандидат, който обаче не попада в позитивния списък и ще може да достави шествалентната ваксина чак в средата на 2015 г. Същата фирма е предупредила, че другият вариант за имунизация - петвалентната ваксина, ще бъде налична чак през декември. Затова Мирослав Ненков издаде заповед ваксинациите да се правят с четиривалентна ваксина плюс ваксина срещу хепатит Б. Лекари обаче алармираха, че тази ваксина налага двойно повече убождания, а и не предпазва децата от причинителя хемофилус инфлуенце, който може да доведе до тежки заболявания.





09.10.2014 г., с. 5
СПОРЕД ЗДРАВНИЯ МИНИСТЪР
Фармацевти забъркали кашата с ваксините
Дистрибуторът ни извива ръцете, твърди Мирослав Ненков
ПОЛИНА ТОДОРОВА

Фармацевтичният бизнес се опитва да извие ръцете на Министерството на здравеопазването по случая с ваксините за бебета.

Това заяви здравният министър Мирослав Ненков в ефира на „Дарик". „Има силен натиск от страна на дистрибутора и опит да се забавят ваксините за децата", обяви Ненков, без да даде повече подробности.

Натиск

Служебният министър допълни, че в позитивния лекарствен списък е вкарана ваксина „на ръба на позволеното". Списъкът включва медикаментите, които се заплащат изцяло или частично от здравната каса. Още преди седмици стана ясно, че има реален риск бебета, родени след 1 юни тази година, да не бъдат ваксинирани с иначе задължителната ваксина срещу опасни заболявания. Фирмата, спечелила търга, трябваше да осигури доставките на новия шествалентен серум, който предпазва от дифтерия, тетанус, коклюш, хепатит Б, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б. Впоследствие се оказва, че видът и опаковката на ваксината, която предлага тя, не

са включени в позитивния списък и това е пречката, поради която министерството не може да я купи с обществени пари. Фирмата имала ваксина под формата на флакон, а в позитивния списък серумът е регистриран под формата на инжекция, обясниха от МЗ.

Жалба

Недопусната до участие в поръчката фирма е подала жалба в Комисията за защита на конкуренцията, научи „Телеграф". Според запознати, пожелали анонимност, забавянето на поръчката за ваксините цели да се стигне до пряко договаряне със спечелилата фирма, което най-вероятно ще увеличи и цените на серума.



Липси

„Ще преодолеем тази криза и ще подготвим търга за 2015 г. Родителите да бъдат спокойни. Дори да има забавяне, ще бъде направено всичко", увери вчера министърът. Той допълни, че родителите, които много се притесняват и не искат ваксинациите им да се бавят, могат да си ги купят от аптеките. Проверка на „Телеграф" обаче показа, че серумите масово липсват от аптечната мрежа у нас.






09.10.2014 г., с.6
Няма ваксини заради бизнес интереси
Фармацевтични компании извиват ръцете на здравния министър
Жулиета Недялкова

Все още няма доставена ваксина за бебета срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б и хепатит Б. Децата, родени след 1 юни тази година, не са защитени срещу опасните болести заради интереси на фармацевтични компании и дистрибутори. „Има силен опит за извиване на ръце от страна на бизнеса“, алармира здравният министър д-р Мирослав Ненков.

Проблемът започва в началото на годината, когато двете фирми производителки - „ГлаксоСмитКлайн“ и „Санофи“, притискат ведомството, ръководено тогава от Таня Андреева, да включи шесткомпонентната ваксина с мотива, че в цяла Европа не се произвеждат вече 5-валентните. След това обаче не се явяват на обявения търг. Преди месец се провежда втора обществена поръчка, която се печели от единствения кандидат „Санофи“. Само че не с 6-валентната ваксина в спринцовка, а с продукт във флакон, какъвто не е включен в позитивния лекарствен списък, и по закон не може да бъде купен от МЗ, а трябва да се плаща от родителите. Цената е около 50 лв., но проблемът е, че не се продава по аптеките.

„Грешката не е случайна. Искат да провалят търга и да се отиде на директно договаряне, което ще вдигне цената, или се опитват да си пробутат ваксината“, обясни за „Преса“ Пенка Георгиева от пациентските организации „Заедно с теб“. По думите Ӝ това цели и другата компания „Глаксо“, която разполага с 35 000 дози, което е половината от необходимото количество за една година, но не ги продава. „Очевидно и те искат пряко договаряне и се опитват да изнудят държавата“, добави Георгиева.

Междувременно се появи нов играч в схемата, който е един от големите на пазара. Дистрибуторът на лекарства, консумативи, импланти и линейни ускорители „Соломед“ не е участвал в търга, но е подал жалба в Комисията за защита на конкуренцията срещу „Санофи“. „Изумен съм от начина, по които действа дистрибуторът, за да забави решението на министерството, използвайки процедурни хватки“, коментира развитието на казуса д-р Ненков.

www.zdrave.net, 08.10.2014 г.

www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=MO2qRsqUScU%3d
НСИ: 17% спад в производството на лекарства за година
С 12.4% е намаляло производството на лекарствени вещества и продукти през месец август 2014 г. спрямо предходния месец. Това съобщиха от Националния статистически институт. При сравнението на годишна база спадът е още по-голям – със 17% по-малко в сравнение с август 2013 г.

При търговията на дребно за август обаче продажбата на лекарства и медицински стоки бележи ръст от 1.3% в сравнение с предходния месец, показват още данните на НСИ. В сравнение с август 2013 покачването в този сектор е с 1%.

Като цяло ръстът в оборота в търговията на дребно през август 2014 г. спрямо същия месец през 2013 г. е 4.5%.
www.vesti.bg, 08.10.2014 г.

http://www.vesti.bg/novini/npo-farmacevtichnite-kompanii-da-osiguriat-vednaga-vaksinite-6024328
НПО: Фармацевтичните компании да осигурят веднага ваксините
Фармацевтичните компании, които имат налични ваксини, да направят безусловно дарение на Министерството на здравеопазването веднага, за да се спре напрежението в страната и да се успокоят разтревожените родители. През това време да се организира експертна среща и да се вземе спешно консенсусно решение за 2015 г.

Това предлагат пациентските организации "Заедно с теб" във връзка с кризата с липсващите петвалентни и шествалентни ваксини.

От организациите алармират, че до тях в последните месеци достигат запитвания от разтревожени родители за липсващи петвалентна и шествалентна ваксини от цялата страна. Факт е, че последните седмици вече напълно липсват тези ваксини и в страната цари хаос. Двете фармацевтични компании, които имат тези ваксини, знаят за този дефицит и той е очакван от месеци наред.

Бившият здравен министър, д-р Таня Андреева, неколкократно е уведомявана, но поради безхаберие и безотговорност към децата на България, не предприе никакви мерки за разрешаване на проблема. Нашата вина, като пациентски организации е, че не уведомихме обществото по-рано, за да се предизвика кръгла маса, на която да бъдат вземи разумни решения, които да осигурят ваксини за децата на разумни цени, казват от НПО-та.

Факт е, че фармацевтичните компании, въпреки заявленията им, че са ангажирани към здравните политики на България, гледат единствено и само своя бизнес. Едната компания настояваше още в началото на годината да бъде включен в имунизационния календар шествалентната ваксина, което предполагаше, че може я да осигури. Въпреки това тази компания не се яви и на двата търга, които бяха проведени в МЗ последните месеци, въпреки, че има по неофициални информация налични 35 000 ваксини. Другата компания се явява само на втория търг (без конкуренция) с ваксина във форма, която не е регистрирана в Позитивната листа, което изключва закупуването и от страна на Министерство на здравеопазването с публични средства. Своевременно имунизационният календар беше променен и в него единствената законна ваксина сега е шествалентната, която не е закупена от МЗ.

Заради "политиките" на фармацевтичните компании, които последната година не могат да участват на търг, или участват, но без нужната подготовка, очаквайки да се стигне до процедура на директно договаряне по цени, предложени от тях и осигурявайки единствено техния интерес, страдаме всички ние: обществото, защото ще трябва да се изразходват повече публични средства, които са наши, децата на България които остават незащитени от ваксинопредотвратими болести, съобщават от пациентските организации.

Според тях е крайно време фармацевтичните компании да започнат да си гледат само бизнеса и да не се опитват да участват само привидно в здравните политики, а когато стане въпрос за финансови ресурси, да забравят цялата си социална отговорност. Промяната, която се опитва да направи Министерството на здравеопазването в имунизационния календар – вместо видовете ваксини, да бъдат записани имената на антигените, тоест заболяванията, е безсмислена и неподходяща за България. Да, такава практика съществува в някои страни в Европа, но там общопрактикуващият лекар решава коя ваксина да постави, докато в България тази процедура е централизирана, както поради малкия пазар, така и поради възможността за контрол на цените и обемите.

Дори да се направи сега промяна в имунизационния календар, след това пак ще е необходимо да се заявят отделни и определени ваксини. Пациентските организации подкрепят министъра на здравеопазването, д-р Ненков, в усилията му да разреши проблема и са убедени, че фармацевтичните компании се опитват да наложат определени решения, които са само в тяхна полза, а не в обществен интерес.


www.zdrave.net, 08.10.2014 г.

http://www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=h2Ew%2bF9hU9E%3d
Д-р Джафер остава извън парламента
Бившият председател на здравната комисия в парламента д-р Нигяр Джафер най-вероятно ще остане извън Народното събрание. Това сочат неофициалните резултати от Централната избирателна комисия. Тя беше кандидат за народен представител от ДПС в Перник, но там партията не е спечелила мандат.

Д-р Джафер беше депутат 3 поредни мандата – в 40-то, 41-то и 42-то Народно събрание.



Друг известни лица, които също няма да присъстват в народното събрание са Румен Петков (АБВ), Антон Кутев (БСП), Весела Лечева (БСП) и бившият министър на социалната политика в правителството на ГЕРБ
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница