Съвременния икономически човек



Дата13.10.2018
Размер42 Kb.
#86753
6. Вернер Зомбарт /1863-1941 г./ и историческият генезис на "съвременния

икономически човек". Буржоазията и формирането на модерната икономическа култура.

Националните особености и нееднаквата адаптация на различните народи към

икономическата култура на Новото време. Генезис на капиталистическия дух в Италия,

Франция, Испания, Португалия, Англия, САЩ и Германия.

Зомбард е „кръстник” на капитализма, защото той за първи път въвежда термина „капитализъм”


Тезата на Макс Вебер в „Протестантската етика и духът на капитализма" още по онова Време предизвиква засилено внимание. Тезата му се посреща, както с одобрение, така и със зловредни или крайно противоположни мнения.
В група автори, които се отнасят критично към възгледите на Макс Вебер, водещо място заема Вернер Зомбарт (1863 - 1941) Вернер Зомбарт произхожда от преселили се В Германия френски хугено-ти. Завършва юриспруденция и политическа икономия в Берлинския универ­ситет. Първоначално има ясно изявени марксистки позиции. След Първата световна Война Зомбарт се обръща срещу марк- . сизма и провокира научната общественост с една от най-скандалните си книги „Търговци и герои" (1915 г.). Книгите му „Буржоазията" и „Съвременният капитализъм", отдавна са се превърнали в класически. Това е така, защото „Зомбартовата концепция за капитализма се оказва толкова велика, че е причината за излизането на самостоятелна на­учна литература, посветена на изследванията на капитализма като цялостно явление. Според В. Зомбарт благодарение на личните качества, които притежава социалната фигура на „буржоата", става възможно възникването на капита­листическото общество. Даниел Бел ще отбележи, че „корените на капитализма имат двойствен харак­тер. Ако единият от източниците му е аскетизмът, за който настоява Вебер, то другият е користолюбието, централната тема на Вернер Зомбарт" Така според Зомбарт оправдание на ка­питализма става образът на користолюбивия „буржоа", който се състои от два различаващи се социални типа:
- единият, който притежава дребнособственически и еснафски мантали­тет
- другият е подчинен и се ръководи от своя „предприемачески дух".
По време на ранния капитализъм необузданото користолюбие води до натрупва­нето на богатство чрез:
войни и разбойничество; благодарение на чиновничес­ката кариера, която създава възможности за големи подкупи; сродното на нея купуване на длъжности; клиентелизма и лакейството; търговията и рентиерството, а не на последно място и чрез вълшеб­ството на алхимията.
В образа, който Зомбарт определя като предприемчив буржоа, съзнателно се акцентира върху „героичното" начало, благодарение именно на което става възможно възникването на капитализма. Към „авантюристите" той причислява шест основни типа капиталистически предприемачи.
- Първият тип са разбойниците или флибустиерите, които с насилие и с държавно покровителство натрупват големи за времето си богатства. Много от тях са благородници или стават такива.
- Втората група, която притежава предприемачески дух, са земевладелците или крупните за времето си феодали, които въпреки благородния си произход лордове, маркизи, херцози или графове - са безкомпромисни в „жаждата си" за натрупване на първоначален капитал. Те поставят началото не само на бъдещото капиталистическо фермерство, но са и първите, които в зората на ранния капитализъм успяват да създадат мощни за времето си пред­приятия за производство на желязо, въглища, хартия, текстил, дрехи и т.н
- Третият тип, причисляван към предприемаческия „авантюризъм", са държав­ните служители, които подобно на „Колбер във франция" успяват да натрупат значителен първоначален капитал. Това е така, защото държавната инициатива дава тласък за разцвета на „ка­питалистическия дух", от което имат възможност да се облагодетелстват и държавните служители.
- Четвъртата група са спекулантите, които с измами на фиктивно създавани акционерни дружества също успяват да преминат в групата на бъдещите ка­питалисти, фиктивни акционерни дружества се създават не само за произ­водство на мед, сол, желязо, кораби, но и за „всеобщо застраховане от огъня", „доставяне на свежа риба в Лон­дон" ,„излекуване от венерически болести" и т.н Само в „Англия за една година е имало над 200 такива фиктивни акционерни дружест­ва"
- Петия тип са търговци от 3-то съсловие. Те , успяват „крачка по крачка" да се издигнат в обществото. Зомбарт смята, че няколко народности притежа­ват „търговски дух" - флорентинци, англичани, французи и евреи.
- На шесто място са занаятчиите. Това е онзи занаятчия, който с дълголетие и в непрекъсната борба разширява дейността на своето манифактурно предприя­тие, „човекът с мазолестите ръце, притежаващ груби маниери, който осигурява на децата си липсващото му об разование. Благодарение на този образ на по-късен етап ще възникне възхваляваното средно съсловие на буржоазното общество
Сред последните няколко социални типа, каквито са държавните служители, по-дребните търговци и занаятчиите, в повечето случаи ще се проявява „ес­нафският дух", който в етапа на утвърждаването на капиталистическото об­щество влиза в противоречие с „героичния дух" на авантюристите капита­листи.
По-нататък при обяснението на тези различни социални образи на буржоата Зомбарт смята, че определяща роля имат и биологичните фактори. Според него само на някои европейски народи са присъщи „героичният дух" - това са онези народи, живе­ещи на територията на Европа, които чрез своето историческо минало са до­казали, че успешно могат да покоряват други народи. Сред тези народи според Зомбарт ясно се различават две групи:
първо, на­роди със склонност към „насилствено предприемачество" в крупни размери, към разбойничество и авантюризъм, като към тях се отнасят не само римляните, но и онези, които по историческа даденост живеят в отделни територии на Испания, Галия, Западна Германия, както и лангобардите, франките, норманд­ските племена, холандците и т.н.;
второ, народи, които също имат „силно предразположение към капитализма", но предимно по мирен път, чрез търговия и с еснафски добродетели натрупват своето богатство - флорентинци, шот­ландци и евреи, както и тези, в които тече етруска и гръцка кръв

В групата от народи, които имат „слабо капиталистическо предразположе­ние", са преди всичко тези, в които келтите съставляват мнозинството от населението; ирландците, които даже и в „интензивната икономика" на Север­на Америка предпочитат „спокойствието на държавната служба"


В. Зомбарт защитава мнението, че първата страна, в която възниква капи­талистическият дух, е Италия, където още през XIII в. той вече съществува, а през XIV в. „е масово явление".
Подобна е и ситуацията на Пиренейския полуостров. Но за съжаление през XVII в. предприемаческият дух и тук отслабва.
Следващата страна, която попада под влияние на капиталистическия дух, е Франция. За нея е характерно, че се развиВа предимно „спекулативният дух", особено сред банкерските среди.През XVIII в. във Феанция започват да се засилват тенденциите на „сеньориалните" нагласи към разкоша и лукса, „развива се глупавият навик на френския народ да предпо­чита обезпечаване и уважение чрез чиновническата длъжност". Формира се културна­та нагласа да „се презират промишлените и търговските дейности" С тези свои разсъждения В. Зомбарт в крайна сметка обяснява кои са основните причини за „незначителната сила, която имал във Франция капиталистическият дух".
Ако в Италия, Пиренеите и Франция „духът на капитализма" започва по-ра­но, това не е така за Германия. Капиталистическия дух в Германия започва предимно от 1850 г. Най-характерното за немската предприемчивост според Зомбарт е: пьрво, нейната приспособимост към световния пазар, второ, големият организационен талант на немския предприемач със създадените от него крупни предприятия и банки и електрифицирано общест­во, трето, култовото отношение в Германия към науката.
Съвършено различна е еволюцията на развитието на капиталистическия дух в трите части на Великобритания - в Ирландия, Шотландия и Англия. Зомбарт изключва Ирландия от редиците на страните с модерна капиталистическа култура. Според него няма друга страна, която да е така малко засегната от „диханието на капиталистическия дух", както Ирландия. Точно обратното е в Шотландия, където капитализмът възниква първоначално толкова „взриВно", че предизвиква „изумление", за да се капсулира през XVII столетие. Религиозни­ят подем, предизвикан от Реформацията, заглъхва, поради което „шотландци­те остават малко заинтересовани от капитализма" и от неговото по-успешно развитие в бъдеще. В Англия още през XVI в. се зараждат силен предприемачески дух, страст към приключения и завоевания, като по този начин се поставя началото „на ге­роическата епоха на капитализма в страната". Англичаните „налагат своя вкус на па­зара". Предприемаческият дух и интересът към работата на­маляват, като старите идеали изчезват и отстъпват място на удоволствие­то от разкоша. Английската аристокрация „живее от труда на негри, китайци и индийци, от земеделски ренти във всички страни на света".
Страната, която има най-голямо значение за разцвета на капиталистичес­кия дух, са САЩ. Ако буржоата от „ста­рия стил" остава още дълги години да съществува в редица европейски народи, САЩ са първата страна, в която се „създава съвременният икономически човек". Ако за буржоата със „стария стил" богатството е знатност, уважение, свобода и независимост, то за „съвременния икономически човек" богатството е „божие милосърдие", което трябва непрекъснато да се увеличава. По отношението му към деловия жи­вот за буржоата от „стария стил" комерсиалното поведение се характеризи­ра със солидно спокойствие. При „съвременният икономически човек" темпът и интензивността са определящи, а „времето е пари" По отношение на клиен­тите за раннокапиталистическия буржоа' е морален принцип да не взема кли­енти на друг. Това обаче въобще не е валидно за „съвременния икономически човек", който е създателят на конкуренцията.
Много от тези възгледи на В. Зомбарт ще бъдат подкрепени от редица не­гови последователи. Така например, ако за М. Вебер областите на първоначал­ното възникване на капитализма са „протестантските територии" в западния свят и Северна Америка, то за В. Зомбарт това са фло-рентинците от католическа Италия и ролята на евреите за развитието на борсовия капитал.
Но въпреки различията между М. Вебер и В. Зомбарт, от тях ни остава раз­бирането, че на модерния капитализъм адекватно отговаря само онзи индивид, който като продукт на „капиталистическия дух" се отличава от всички оста­нали по своята предприемчивост и рационалност, пестеливост и аскетизъм, както и с култовото си отношение към труда. Нещо повече, той изцяло е осво­боден от ласото на стария традиционен свят, от фиксираните и онаследява-ните статуси и роли, като безграничният импулс, който го движи, е импулсът на печалбата, „непрекъснато възобновяваща се" чрез рентабилността в проце­са на динамичното преобразуване на икономическия свят.
Каталог: files -> unwe files
unwe files -> Тотално управление на качеството
unwe files -> Тема 1 Същност и предмет на Информатиката. Понятия
unwe files -> Решение за покупка, организациите като потребители ст
unwe files -> Разработване на специфични стратегии йерархична структура
unwe files -> 20. III. 2000 г. (инж. Алма Прахова – 4072 (16-17 ч.) 1) 2 контролни – 40% + работа по време на упражнения; 2) Тест на компютър
unwe files -> Лекция 1 Произход и същност на държавата и правото. С-ма на правото
unwe files -> Лекция оценка = 6 х оценка от упражнение + 4 х лекции На контролните задължително присъствие и минимум оценка 3!
unwe files -> Презентация на тема „Интермодални центрове и транспорт фирма so mat/Willi Betz складиране и управление на складовите запаси конфекциониране
unwe files -> Възникване на класическата политическа икономия в Англия и Франция


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница