Т е м а №13 просвещението /урок



Дата11.03.2018
Размер37.14 Kb.
#61950
Т Е М А № 13

ПРОСВЕЩЕНИЕТО

/урок за нови знания/
ЦЕЛИ :


развитието на човешката цивилизация, последвал Ренесанса и предшестващ Новото време.

  • Да се изгради представа за същността на Просвещението като

„просветление”, „Век на светлината”, „Век на разума” и т.н.

  • Да бъдат запознати учениците с основните идеи на най-изтъкнатите

представители на философската мисъл от епохата на Просвещението.

АКЦЕНТИ


  • Същност на Просвещението – „Разбери, за да повярваш”, вместо средновековното „Вярвай, за да разбереш”.

  • Научните постижения през епохата на Ренесанса като необходима предпоставка за Просвещението.

  • Обособяването на учените като водеща обществена група, ползваща се с уважението дори на някои европейски владетели, които възприемат и се опитват да реализират техните идеи – т.н. „просветени монарси”.

  • Идеите на Волтер : - за религиозната толерантност и политическата свобода; за критиката на Църквата и религията; за „просветената монархия” и др.

  • Идеите на Монтескьо в „Духът на законите” : - за разделението на властите, за необходимостта от реформи във Франция, но не чрез революция и др.

  • Идеите на Дидро реализирани чрез издадената от него „Енциклопедия” – защитата на човешкия прогрес, разума и науката; за това, че в центъра на научното познание трябва да бъде Човекът, а не Бог.

  • Идеите на Русо в „За обществения договор” – острата критика на съществуващите обществени порядки, против деспотизма и имущественото неравенство, новото разбиране за източника на властта –„не Бог, а народът дава властта на управниците”, идеята за правото на революция, новото разбиране за свободата и свързването й с равенството между хората и техните отговорности, новите идеи за възпитанието, които го превръщат в основоположник на съвременната педагогика и др.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Просвещение

Енциклопедия

УМЕНИЯ


  • За разграничаване и правилно използване на основни исторически понятия.

  • За разбиране и разграничаване на идеи и действия на исторически личности, свързани с епохата на Просвещението.

  • За използване на ИКТ за събиране и обработване на информация по зададена тема.

ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА В ХОДА НА УРОКА


1. Духовният подем в края на XVII – началото на XVIII век.

Въпросът за същността на Просвещението се излага от преподавателя под формата на лекция като се посочва, че „Просвещението е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил…Имай смелост да си служиш със собствения си разсъдък.”, а не да вярваш на „псевдоавторитети.”

Просвещението е едно от най-динамичните духовни движения в човешката история, което превръща XVIII век във „век на разума” и „век на светлината”. Цитира се и немският философ Имануел Кант „Осмели се да познаеш”, като се изтъква смисълът му, че „да знаеш, значи да станеш свободен”. Посочва се, че значителен принос за развитието на обществените и политически идеи имат не само посочените в техния учебник философи, но и Бенджамин Франклин и Томас Джеферсън в Северна Америка /бащите-основатели на новата държава САЩ/, Дейвид Юм и Джон Лок в Англия, цитираният вече Кант в Германия и други.

Предпоставките за Просвещението се изясняват в хода на беседа с учениците, в която те отговарят на въпроси,целта на които е да ги изведе до мисълта, че откритията в областта на точните науки през епохата на Ренесанса довеждат до развитието на Естествознанието и формулирането на Всеобщи природни закони /Декарт, Лайбниц, Нютон и др./, които могат да се прилагат и при конструирането на проекти за рационална организация на човешкото общество и за формирането на „новия човек”. При обобщаването се цитират думите на Франсис Бейкън, според който висшето предназначение на науката е да увеличава човешкото могъщество, да засилва властта на Човека над Природата, докато той се превърне в неин неоспорим господар.



А след това ? /въпрос за размисъл у дома/

2. Философите на Просвещението.

Тази част от урока се представя от учениците, които чрез подготвени предварително от тях материали, свързани с най-изтъкнатите представители на философската мисъл от епохата на Просвещението запознават останалите с Волтер, Монтескьо, Дидро и Русо. Те са били насочени да ползват чрез ИНТЕРНЕТ свободната енциклопедия „Уикипедия”, както и други’ достъпни за тях електронни източници на информация, за да подготвят кратки съобщения за живота, творчеството и основните им идеи. В хода на представянето им с помощта на цитирани техни мисли и документи от учебника се изясняват и уточняват:

-Идеите на Волтер за „просветения абсолютизъм”.

-Идеите на Монтескьо за „разделението на властите”.

-Идеите на Дидро за необходимостта от и същността на „Енциклопедия”-та.

-Идеите на Русо за държавата като „обществен договор” и за свободата и правото на народите да се борят за нея.

В края на часа на учениците се поставя задача да се опитат да направят предположение за това, „Какво влияние ще окажат тези идеи за по-нататъшното историческо развитие на човечеството?” В случай, че времето не стигне, въпросът се оставя за домашна работа. /устно/

На учениците се раздава като „паметка” сравнителната таблица „Философите на Просвещението” от „Книга за учителя” за IX клас стр. 77.


Януари 2007 г. Радослав Костов



ПГВМ ‘Проф. д-р Г. Павлов” гр. Добрич

.
Каталог: 2009
2009 -> Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2009 Г. Обн. Дв бр. 109 от 23 Декември 2008г
2009 -> Операционни системи Unix въведение
2009 -> Католически Литургичен Календар 2010
2009 -> Смб – Секция “Изток” Великденско математическо състезание 22. 04. 2007 г
2009 -> Програма 10 11 февруари 2009 г. Гр. София, Конферентна зала на хотел „Диана-3 Лектори
2009 -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
2009 -> Общински съвет гр. Тервел п р е д л о ж е н и е от
2009 -> Предлага изработване на абитуриентски албуми


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница