T m o проблемът за дефиницията на международните отношения. Система на мо



страница1/2
Дата19.08.2017
Размер0.54 Mb.
#28331
  1   2
T M O

1. Проблемът за дефиницията на международните отношения. Система на МО

Въпреки, че международните отношения съществуват от хилядолетия, Теорията на международните отношения/ТМО/ е относително нов клон на научното познание. Възникнала е в средата на ХХ век и се е формирала през неговата втора половина. Бързото развитие и изобилието на изследвания са свързани със значението, което международните отношения са придобили в съвременния свят. Съществува огромна пъстрота на мненията не само за самата теория, но и за нейния предмет. В научния свят все още не се е наложила и не е станала общоприета дефиницията за термина МО:



  1. В широк смисъл това са международните отношения

  2. В тесен смисъл това са междудържавни отношения

Излагането на всяка теория тръгва от точното дефиниране на нейния предмет, но възникването на никоя теория не тръгва с перфектна, завършена и общоприета дефиниция. Всяка дефиниция е обобщение на теоретичните разработки и изводи, представляващи нейното разгънато съдържание. Поради твърде голямото многообразие на определения за международните отношения би могло да се каже, че все още и в наши дни не може да се говори за единствена, единна, общоприета и основана на сходна за всички дефиниция за предмета и същността на международните отношения теория.

В теоретичните разработки, посветени на международните отношения, има изградени широки полета на съвпадащи мнения, преценки и изводи, които формират основите на теоретичното познание. Така развитието на ТМО вече много десетилетия следва своя ход по начини и форми, присъщи на всяка една наука. Теоретичните конструкции за МО е общото разбиране, че те не са хаос от случайни явления, връзки и взаимни влияния, че в международното развитие има вътрешна логика, че съществуват ред и закономерности. Те са обект на изследване от:

Т-я на външната политика – разглежда как се формира политиката на отделните д-ви и как те я реализират.

История на външната политика – изучава конкретните проявления на външната политика на д-вите във времето.

М/ународно публично право – това е нормативната подсистема на МО. Съвкупност от правни норми, с които се регулират отношенията м/у д-вите – техните права и задължения.

Използва се системния подход при изучаването на МО. Труд на М. Каплан, публикуван в САЩ през 1957 г. Други изследователи от периода на формиране на теорията за МО, които имат най - значителна роля за това са ..........Дойч, Джеймс Розанау – САЩ. През 1962 г. в Париж излиза труда на Френския социолог и теоретик на МО Р. Арон. През 1969 г. Френкел публикува в Лондон труд, в който също пристъпва към очертаване на теоретичен модел на международната система. В СССР – Лукашук и др.

Основен въпрос тук е въпросът и за отделния човек – дали е субект на М право – 1. не е субект 2. има ограничена правосубектност.

Основно характеристики на МО:



  1. Система от социален тип - Естеството на субектите като социални формации определя социалния характер на отношенията между тях.

  2. Тя е универсална – обхваща цялото човечество и с-мста на МО е тази среда, където д-вите съществуват и осъществяват м/удържавните си отношения - могат да бъдат държави, нации, организации, партии, дружества, фирми и всякакви други социални формации, които реализират или защитават интереси извън границите на една държава

  3. Има висока степен на сложност –

- полисубектност – самите субекти са подсистема на МО, достатъчно е да прескачат границите на отделните д-ви;

- полистуктуност – политически, икономически, културни, които са на равнище регион, двустранни и т.н.



  1. Динамичност на с-мата на МО – тази динамика произтича от динамиката в отделните страни, но като цяло промените в МО протичат бавно.

  2. В с-мата на МО преобладават хоризонтални връзки – д-вите се разглеждат като равнопоставени субекти.

Движение на с-мата на МО – промените се извършват бавно.

  1. Функциониране на СМО – под действие на вътрешни и външни фактори, СМО се отклонява от естественото си състояние, променя се, след което отново се връща в предишното си състояние – хомеостазис на СМО

  2. Развитие на СМО - под действие на вътрешни и външни фактори, СМО се отклонява от естественото си състояние, променя се, след което не се връща в старото статукво.

ИМПУЛСИ – 1. Отклоняващи – водят до развитие; 2. Компенсаторни - с-мата се отклонява и след това отново се връща в предишното си състояние.

Структура на СМО – устойчивия начин, по който д-вните субекти са свързани устойчиво. Най-ниско ниво това са двустранните отношения. Като трябва да се прави разлика м/у страна и субект. При двустранните отнош-я всяка страна е субект, докато при многостранните отнош-я не е така.

Качество МО имат тези отношения, които се осъществяват на международната сцена, отношения, които се осъществяват между субекти, м/у които има държавна граница. Международни са само тези социални отношения, които пресичат държавните граници. Това са транс-гранични социални отношения. Всички други социални отношения, които не пресичат държавни граници не могат да бъдат отнасяни към категорията на международните отношения.


  1. Крайният резултат за формиране на СМО, който може да се постигне чрез взаимодействие на всички елементи се нарича Системен ефект.


2. Основни направления (школи) в ТМО
В рамките на 20-ти век, хронологично говорим за следните школи:

  • на идеалистите – идеализма като течение възниква и доминира в началото на 20-те до 30-те години. Особено силно е това течение в периода между двете Световни войни. Среща се още като легализъм, нормативизъм, морализъм и др. Навлязъл е и общия термин прогресивни теории.

  • на реалистите – т. нар. политически реализъм. Измества идеализма. Идва като водеща доктрина през 30-те год. и достига апогея си след края на Втората Световна война и доминира през целия период на Студената война – края на 80-те г. Олицетворяват консервативната школа.

  • на бихейвиористите – възниква, съществува и се развива по време на реализма - средата на 50-те год., силата му е до средата на 60-те год. Бихейвиористите са представители на социално-научно направление.

Идеалистите изследват МО основно от гледна точка на морала и правото. Служат си с историко-философски и правно-етически категории (морал, право, философия). Не отричат наличието на конфликт, но смятат, че конфликтите не са естественото състояние на МО. МО трябва да се разглеждат като естествена хармония на интересите. Конфликтите са временно изкривяване на интереси.

Политически реализъм (ПР)Основоположник е американския учен Ханс Моргентау. Представителите на ПР разглеждат МО главно през призмата на силата и конфликтите, които са естествени състояния на МО. МО са свят, в който въоръжени държави, в преследване на своите национални интереси и сигурност, си съперничат и периодично стигат до конфликти и евентуално до войни. Характеризират се с песимистична нагласа и си градят теоретични постановки. В отношенията между самите хора естествено състояние също е конфликта. Световната политика е анархия между суверенни държави. Основната цел е обезпечаване на националната сигурност и интереси. Основно средство за постигане е силата във всичките й аспекти, не само военна, а всякаква.

Държавите градят своята външна политика пак от гледна точка на силата, от една страна с оглед на собствената си сила, а от друга – съпоставят собствената си сила с тази на другите държави. За ПР моралът и правото не са категории, на които се обръща голямо внимание. Основни категории, с които си служат – сила, национална сигурност, национален интерес, суверенитет.



Бихейвиоризъм – представители на научно-социални теории. Характерно е това, че се опитват да изучат МО като ги класифицират и измерват. Служат си с инструментите на математиката, физиката, биологията, за да изучават МО с математически зависимости. Американския учен Карл Дойч разглежда системата на МО като кибернетична.

Реалистите успяват да изместят идеализма. Основният дебат е между традиционните теории срещу научните модерни теории (бихейвиористи).



Основи направления в МО от гледна точка на ценностите на държавната система: сигурността, свободата, сътрудничеството, развитието, благополучието. Разграничават се следните школи: либерализъм, реализъм, политическа икономия, теории на международната общност.

Либерализъм – служи си със следния категориален апарат: свобода, сътрудничество, мир, развитие. Дават следната дефиниция: МО са свят, в който държавите са социално отговорни актьори, които си сътрудничат с цел поддържане и опазване на мира и постигане на развитие. За разлика от представителите на ПР, либералистите са оптимисти и градят своите теории от следната гледна точка: естественото състояние между хората е сътрудничеството. Разума предполага сътрудничество. Либералите акцентират в изследванията си върху индивида и върху всички обединени формации от индивиди - асоциации, фондации, корпорации, държавни и м/удържавни обединения. В рамките на либерализма има четири подразделения:

  • Взаимно-зависимия либерализъм – поставят акцент върху нравственото взаимодействие между държавите в света. Основната цел на държавите не трябва да бъде сигурността на всяка държава за себе си, постигането на максимално благополучие.

  • Социологичния либерализъм – всички разработки са от гледна точка на индивида и отношенията между социалните формации от индивиди.

  • Институционален либерализъм – акцентът е върху международните институции и организации. Те трябва да съдействат за преодоляване на недоверието между хората.

  • Републикански либерализъм – почива на възгледа, че демокрациите не воюват по между си, защото имат общи ценности – културни, политически и др. и те трябва да си сътрудничат помежду си в името на обща цел.

Политическа икономия – категории: благополучие, богатство, бедност. Според нея държавите се различават по своите възможности, но основната им цел е благополучие. Описват МО като социално-икономически аспекти. Представителите на това направление изучават връзката между политика и икономика, връзка между политика и пазари. Основни поднаправления:

  • Меркантилизъм – икономиката трябва да е подчинена на политиката. Икономическото развитие на една държава трябва да се разглежда в контекста на цялата мощ и развитие. Ако се стигне до случай, в който се сблъскат икономически интереси със собствените й, то превес ще имат вторите.

  • Икономически либерализъм – икономиката трябва да се диктува от собствени закономерности, да се развива свободно. Икономиката е самостоятелна сфера.

  • Марксизма – основната постановка е, че се говори за класи в развитието на обществото - буржоазия и пролетариат. Тази класа, която доминира икономически, тя ще доминира и политически.

Теории на международната общност – основни категории: общи интереси, мeждународни институции, ред, правила, справедливост. Представителите на това направление дефинират МО като една система, в която държавите имат общи интереси, да се поддържа международния ред (справедливост) със средствата на международните институции и се придържат към общоприети правила. Много централна за тях е общността от държави. Обясняват кога е налице система от държави и кога общност от държави. Система от държави има когато са налице минимум две държави, които винаги, когато градят собствена си външна политика, трябва да държат сметка за реакцията и отношенията на другите държави, трябва да отчитат интересите на другите държави. Общество от държави е когато държавите приемат, че в отношенията помежду си ще се ръководят от общи правила и ще ги спазват. Три вида отговорност на държавите – национална, международна, хуманитарна.

Основната тежест за развитие на МО тежи върху т. нар. Велики сили.

Границата между XIX и XX век бележи много важен прелом в състоянието на МО. В края на XIX век икономическите и политическите интереси на големите държави покриват и напълно обхващат цялата планета. В пространствено отношение световните отношения се глобализират. Светът е разделен между големите държави на владения и сфери на влияние. Възниква световната система на МО. Формирането на световна система открива възможности за универсално сътрудничество и взаимодействия между големите играчи на световната сцена. Не само сътрудничеството, но и съперничеството получава нови измерения, а с това конфликтите и борбите. Възникването на световната система създава предпоставките за формиране на световни блокове и съюзи, и, което е особено опасно, за избухване на световни войни.


3. Основни етапи в развитието на системата на МО

Възникване на МО и развитието им. Изграждане на световна система.

Международни отношения са съществували много хилядолетия. Възникнали са през най-ранни стадии на съществуването на обществото. Появата и развитието им е част от цялостното му развитие.

За да възникнат международни отношения са необходими на две условия


  1. Потребност от установяване на отношения между големи социални общности.

  2. Трябвало е да се появи държавата, като властническа, политическа и йерархическа подредена структура на обществото.

Кога може да се говори за възникване на МО - Антична Гърция, Ренесансова Италия. На лице са МО но все още нямаме СМО. Наченки на СМО. Когато в Европа започват да се формират суверенните национални д-ви. В края на 19 и началото на 20 век започва формиране на СМО.

Етапи в СМО:

През ХVI – XVII век се очертава борбата за влияние и надмощие между Франция и Испания. Борба за морско надмощие се води м/у Испания и Англия.

През ХVII век се очертава борбата за влияние и надмощие между Франция и Англия. Основна е борбата за колониална зависимост м/у Холандия, Франция и Англия.

През XVIII век отново доминира борбата за влияние и надмощие между Франция и Англия. Разработена е френската концепция на Кардинал Ришельо за смисъла и основанието за функциониране на д-вата – всичко е оправдано в последване на националния интерес и със всякакви средства.

Старите “велики сили” от този период Франция, Англия и Русия – те са за поддържане на старото статукво. С възможности за влияние на континента и в колониалните територии. Англия се самоопределя като световна колониална империя. Интересите на Русия са насочени към проливите – Босфор и Дарданели и далечния изток.

Новите “велики сили”, които се очертават на политическата сцена Германия и Италия. Те са за промяна на старото статукво, за получаване възможности за влияние на континента и преразпределение на колониалните територии.

През XVIII век – Австроунгария е вече една от западащите империи.

От този период ТМО се свързва с разработената от Бисмарк теория и приложена във външната политика на Германия концепция – МО са хладнокръвно взаимодействие м/у силни д-ви, като всяка преследва своите интереси.

Начало на 20 век САЩ се опитват да изградят своя теория за МО. Теория на президента Уилсън след 1-ва Св.война. В МО той отхвърля “балансът на силата”, доминирал в Европа почти 200 години и довел до войната, а в основата на МО трябва да стои правото, морала и колективната сигурност – заемки от идеализма. “Балансът на силата” – х-ка:


  1. Има няколко участника – това национални суверенни д-ви.

  2. Основна цел на всяка д-ва е обезпечаване на националната сигурност.

  3. Всеки участник търси съюзник, а това предопределя формиране на коалиции, които не е задължително да са трайни.

  4. Спазват се определени норми на МПубл.Право - на суверенитета и ненамеса във вътрешните работи.

Англия провежда много активна политика на недопускане прекомерното засилване на някоя от д-вите в Европа.

1815 – Виенски конгрес за урегулиране отношенията в Европа след Наполеон. Къде са САЩ – Доктрината Мънроу – за Американската изолация в областта на външната политика. САЩ няма да имат претенции за намеси в Европа, а Европа няма да има претенции в западното полукълбо, което е сфера на домогване и интереси.



Основни етапи в СМО:

  1. Края на 19 век – 1-ва Св.война

  2. Периодът м/у двете войни

  3. 2-ра Св.война - на ниво външна политика и срещите на тримата големи.

  4. Студената война

  5. Нова фаза след студената война

Края на 19 век – 1-ва Св.война – характеристика:

На политическата сцена и основна роля в СМО са страните от “Европейския концерт”. СМО е баланс на силите



Англия - стремеж на английската политика да е световна - Мондиализъм. Тя може да си го позволи, съобразно географско положение, икономическа мощ и силна флота. Ръководи се във външната си политика от:

  • политика на блестяща изолация – отказ да се включва в договорености споразумения и коалиции;

  • правилото за двата стандарта - английската флота трябва да има такава мощ, която да е равна на мощта на следващите две страни взети заедно.

  • колониалните интереси са съществен елемент и цел – колониална империя

Основни противоречия са с Франция, с която подписват договор за признаване на колониалните интереси. Германия – основно тя ще има претенции за преразпределение на колониите в Африка, централна Азия.

Франция – основните направления се очертават от неблагоприятния за франция изход от Френско – Пруската война при, която тя губи Елзас и Лотарингия.

  • Да възстанови накърненото си реноме в Европа

  • Реванш за връщане на Елзас и Лотарингия.

  • Търсене на съюзници в лицето на Русия

  • Колониалните и интереси са концентрирани в Африка и от там сблъсъка на интереси с Англия и Германия.

Русия –

  • Желае спокойствие на западните си граници, защото интересите и са насочени към далечния изток;

  • Тя е за поддържане на статуквото в Европа;

  • Поддържа обединението на Германия и това ще провокира желанието и да неутрализира нейното засилване.

  • в далечния изток неин конкурент Япония, а в средна Азия – Англия

  • Интересите и към проливите Босфор и Дарданели се конкурират с Англия;

  • Конкурент в интереса към Балканите е Австроунгария.

Германия—

  • До средата на 80- те години на ХIХ век Германия е насочила вниманието си към обединението си и не проявява желание да участва в колониална надпревара.

  • В края на века и през първата половина на ХХ век активна германската политика – политическите идеи на Бисмарк – Да не се създаде коалиция от д-ви, насочена с/у Германия;

  • Съюзява с други заинтересовани от промяна страни, освен с Франция;

  • Цели да изолира Франция, което не може да не доведе до война с нея.

  • ХХ век – много силна армия, гради се и флот

  • Проявява желание да участва в колониална надпревара не само в Европа.

Италия – Провежда регионална външна политика – Адриатика и Средиземноморието, защото няма ресурса за преследване на по-големи цели. Търси външнополитически съюзник – това са Германия и Австроунгария.

Австроунгария – изтласкана е вече като възможности за влияние. Насочва интересите си към Балканския полуостров – западните балкани. Една от основните и цели е да не се създаде силна Славянска д-ва на Балканите и особено да не е под влияние на Русия. Търси външнополитически съюзник - Германия и Италия. Авструнгарското влияние на Балканите е улеснено и от това, че младите новоосвободени балкански д-ви търсят покровители и са много антагонистични една спрямо друга. Босненска криза и анексиране на Босна и Херцеговина от Австроунгария.

II-ри етап – м/у двете световни войни

  • Първата световна война избухва през 1914 г. и завършва с поражение на Тройния съюз.

  • Установяват се нови граници и политическо устройство в Европа.

  • Установяване на версайската система в МО

  • Парижката мирна конференция 1919 г. налага на победените мирни договори, които са замислени като наказателни спрямо победените д-ви

  • Не се създават трайни механизми за поддържане на мира в Европа;

  • Създадена е първата мироопазваща световна организация – Общество на народите (ОН). Решенията се вземат само с единодушие

Проблемите за развитието на МО през този етап са в ТРИ направления.

  1. Германски въпрос – в началото, свързан с изплащането на репарациите. После през 1933 г. се променя положението с идването в Германия на власт на Национал-социалистическата партия, оглавявана от Адолф Хитлер. Германия вече нарушава международните отношения и става заплаха за рушенето на Версайската система.

  2. Руски въпрос - Революцията в Русия,

  • Смяна на политическия режим

  • Няма я царска Русия на политическата сцена;

  • 1922 год. образуването на СССР

  • Проблеми с признаването на Съветска Русия

Съветска Русия става павоприемник на старата царска власт – дългове и т.н. Д-вите в Европа смятат идването болшевиките на власт и завземането на властта чрез революция като проблем и отказват да я признаят. Германия първа признава СССР и сключват по м/у си договор, като основния въпрос е този за взаимното им признаване. В международен план се създава силна антисъветска линия -20-те год. След идването на Хитлер на власт през 1933 год. Европейските д-ви започват активно сътрудничество със СССР

Основния въпрос в МО през този период е опазване на мира, разоръжаване и опазване на Версайския договор.



1924 год. подписан протокол за мирно уреждане на споровете и незползване на сила, но той не влиза в сила.

1925 год. – Женевски протокол за забрана на БОВ-ва, който влиза в сила, и с който за пръв път се забранява определен вид оръжие.

1933 год. Лондонска конвенция, на която се приема определение на понятието агресия за всички д-ви, приели решението на конвенцията.

Решения на конференциите на “тримата големи” – Техеран, Ялта Потсдам. Решенията от Ялта с най-голямо значение:

  1. Г-я след капитулацията се разделя на 4 зони

  2. Решение да не се допусне връщане на нацизма и милитаризма - вземат се мерки.

  3. Уреден е въпросът за източната граница на СССР

  4. Решен е въпросът за Полша, която е освободена от Червената армия, което предопределя и политическото и устройство.

  5. Вземат се конкретни решения за създаване на ООН 1949 год. в Сан Франциско, като се решава и въпросът за гласуването.

  6. Приета е декларация за освободена Европа, с която за втори път се изразява готовността на д-вит да си сътрудничат и след войната, както и да помагат на бившите сателити за възстановяване и развитие.

  7. Да се учреди съвет на външните министри от антихитлеристката коалиция, с цел продължаване на контактите.

  8. Тайно споразумение за Далечния изток за война с/у Япония. Но едва след капитулацията на Германия.

Среща в Потсдам:

  1. Урегулиране на м/народното положение

  2. Потвърждава се капитулацията на Германия.

  3. Потвърждава се разделението на Германия

  4. Съгласуват се принципите на разделение четирите D-та

  • Денацификация

  • Демилитаризация

  • Демокрация

  • Декартелезация

  • Решава се окончателно Полски въпрос


4. Студената война – обща характеристика, основни понятия, политически отношения
За времевата рамка има различни мнения и точна дата не може да бъде посочена. Студената война (СВ) започва с края Втората световна война. Много често за начало на СВ се цитира речта на Чърчил от 1946 г., в която той използва този термин “студена война“, но с това се отбелязва по-скоро вече започнал период. Има дори възгледи, че началото на СВ трябва да се търси още по-назад във времето - 1917 год. с избухването на ВОСР в царска Русия. Но това е наличие на предпоставка, а не директна причина. За край на СВ също нямаме точна дата, а поредица от събития през периода 1989-91 г.: обединението на Германия, падането на Берлинската стена, разпадането на СССР, падането на комунистическите режими в Източна Европа, Лондонската декларация на Съвета на НАТО 1990 г. за изработване на нова концепция на блока съобразно новите политически реалности, в която се посочва настъпилия край на СВ черно на бяло. СВ започва средата на 40-те г. и приключва края на 80-те – началото на 90-те г. СВ се определя като състояние на МО, а не като събитие, не война в класическия смисъл на думата. Това е противопоставяне, конфронтация, която през годините има различна интензивност. Има периода н аразведряване, затопляне на отношенията има и периоди на крайно изостряне. Между кого е противопоставянето? – между САЩ и Русия, между две системи, които са различни в обществено-политически аспект, в икономически план, идеологически и други направления. Противопоставянето е между двата блока, начело с техните лидери.

Характеристики на СВ:

  • Системата на МО се определя като биполярна, двуполюсна структурна конфигурация, като са на лице два центъра на силата.

  • В рамките на двата блока системата е йерархична – начело на съответния блок имаме един лидер. Има ясна диференциация на ролите – ясно е кой е сателита и кой е центъра на силата.

  • Характеризират се със строг вътрешен контрол и строга вътрешна дисциплина.

  • Наличие на ядрени и конвенционално оръжие в системата. Голяма категория са оръжията за масово унищожение – ядрено, биологическо, химическо. Всичко, което не е за масово унищожение е конвенционално.

  • Неограничен характер на войните, т. е. географското им разпространение – във всяка точка на света има локални конфликти (войни).

  • Сериозна надпревара във въоръжаването (особено ядреното). Парадокс, че е налице страх от пряка война, а има надпревара.

  • За целия период на СВ няма пряк въоръжен сблъсък на двете сили. Техните интереси се сблъскват в локалните конфликти, но директен сблъсък няма. Той е само теоретически, психологически.

  • Непрестанен стремеж за изграждане на образа на врага, дезинформация на врага и на собственото население, непрестанни убеждения за преимуществото на собствената система.

СВ започва от противопоставянето в Европа и става глобална. Интересите започват да се сблъскват и в Третия свят.

Политическите отношения се основават на външнополитически концепции.

Много активни във формулиране на външнополитически концепции са САЩ – Доктрини:



1. Първата доктрина, която се счита за негласно обявяване на СВ е доктрината Труман. Тя е оповестена в конгреса 1947 г. Визира оказване на помощ на Гърция и Турция. В Гърция се води гражданска война и е заплашена от комунистически метежи. А Турция има обща граница със СССР и се възприема също за заплаха от проникване на комунизма. Със закон се отпускат 400 млн. $ за тези две държави. САЩ поема ангажимент да оказва помощ от всякакво естество. САЩ окончателно скъсва със своя изолационизъм във външната си политика в Европа. Доктрината Труман е заявка, че ще се намесват в европейските дела дори и в мирно време. Тази доктрина се превръща в модел към който САЩ веве ще се придържат, с оглед сдържане на комунизма.

2. Доктрина Айзенхауър – 1957 г. Провокирана от Суецката криза 1956 г. С нея САЩ заявяват, че Близкият изток е сфера на техни жизнени интереси, заявка за сфера на влияние.

  1. Друга доктрина обосновава американските интереси в Латинска Америка - доктрината Джонсън - 1965 г. С нея САЩ заяват, че няма да допуснат в Латинска Америка да се създаде още една комунистическа държава след Куба. Те ще помагат на всяка една латиноамериканска държава, която преследва близки на американските интереси. Оказва се, че след тази доктрина САЩ започват да подкрепят недемократични, авторитарни режими, стига да се борят срещу комунизма.

  2. Доктрина Картър – 80-те год. Оповестява се заради нахлуването на СССР в Афганистан 1979 г. САЩ заявява, че сфера на американските интереси е Персийския залив, които ще бранят, ако трябва и с военна сила.

СССР е доста по-скромен на фона на америнканските доктрини.

1. Доктрината Брежнев – Отнася се до дисциплината в Източния блок. Идеите изкристализирват постепенно, но в края на 60-те г. на конгреса на Полската комунистическа партия, Брежнев я формулира. Нарича се още доктрина за ограничения суверенитет. Дава право на лидера на СССР да се намесва във вътрешните работи на държави, които са заплашени от външни сили.

Отношениятата във военно-стратегически план са сложни и високо теоретизирани. Взаимно сдържане - основен теоретичен модел, от който се ръководят отношенията. Два смисъла: политически и военен.



  • В политически план се разбира ограничаване влиянието на другия блок и разпространяването му чрез бойкоти на международни форуми и конференции, оказване помощ на приятелски държави, противопоставяне в Съвета за сигурност – блокиране на решения, вето.

  • Във военно-стратегически план се разбира сплашване с оръжията, които всеки притежава, с националната си мощ, демонстрира се желание за ядрена война (политика на сплашване).

Концепция за първия и втория ядрен удар и за гарантираното унищожение.

I-ви ядрен удар – обикновено е контрасилов. Държавата, която нанася първа удара го насочва срещу носителите на оръжията на противника.

II-ри ядрен удар – насочен е срещу държавата, която нанася първият удар. Свързан е със способността на съответната държава да оцелее след първия удар и да е запазила достатъчно оръжия, за да нанесе второ удар – обикновено е контраценностен. Вторият (ответен) удар е насочен срещу населени места, промишлени обекти, инфрастуктура. След втори удар, ще настъпи взаимно гарантирано унищожение. Целта на втория удар е да нанесе на първата държава неприемливи щети (50 % загуба на население и 30 % на материален фонд).

Военно-стратегически паритет - равенство:

  • В тесен смисъл – приблизително равенство между двете супер сили, равно количество оръжие в областта на ядреното оръжие.

  • В широк смисъл – равни възможности на двете сили да нанесат втори ответен удар.

Ядрено оръжие: Дефиницията се съдържа в договора от Тлателолко – 60-те г. – Всяко устройство, което може да освободи ядрена енергия, неконтролирана, която може да се използва за военни цели.

Във военно-стратегически план се оформят три концепции:



1. Атомна дипломация – доминира 1945-50 год., след бомбардировката над Япония. По това време само едната супер сила САЩ има ядрено оръжие и го е използвала. Дипломацията е атомна, защото САЩ определя и развитието на МО, като това е силова дипломация. САЩ започва да разтваря т. нар. “ядрен чадър”. 1949 г. СССР има също ядрено оръжие и идва

2. Доктрината за масирано възмездие – 50-60-те г. Характерно е, че и двете сили имат ядрено оръжие, но САЩ все още притежават повече и започва надпревара във въоръжаването. Ако избухне военен конфликт се предвижда пълно и неограничено използване на ядреното оръжие, което ще доведе до гарантирано взаимно унищожение.

3. През 60-те г. доктрината за масирано възмездие е заменена с доктрина за гъвкаво реагиране - двете супер сили са се изравнили и са достигнали паритета. Тази доктрина при военен сблъсък предвижда:



  • Ограничаване употребата на ядрено оръжие

  • В географски аспект – да не се удрят гъсто населени места

  • да не се употребява оръжие по-мощно от това, което САЩ използва срещу Япония

  • политически ограничения – т. е. да не се търси повод за въоръжен сблъсък. Всяка сила да преследва оптимални цели.

  • да има съответствие на вида оръжие, което се използва.

Причини за началото на СВ:

1. Протоворечията между държавите от антихитлеристката коалиция с оглед следвоенното устройство на света. А иначе по време на Втората световна война имат завидно разбирателство.

Причини за края на СВ:

1. Непосредствени – идването на власт на Горбачов 1985 г. и неговата реформа, наречена “Перестройка”, но избраният от него начин за подобряване на соц. системата катализират процеси, които довеждат до разпадането й.

2. Международни – либералните идеи на Запада, навлизат и на Изток, а и тези идеи се използват от лидерите на държавите. “Имперско свръхразпростиране” – обяснява се от Пол Джонсън. Идеята е, че всяка империя има цикъл на живот, има апагей и свиване на империята. Става въпрос за СССР.

3. Дълбоки причини – комунистическата идеология губи рейтинга си, своята легитимност.Икономически крах на СССР, който води до разпадане на Източния блок.
5. Студената война – военностратегически отношения.

Регионално и локални конфликти в годините на

студената война”



Германски и Берлински въпрос.

По решението от Ялта Германия е разделена на 4 зони. 1947 САЩ и Англия обединяват зоните си, а през 1948 и Франция се присъединява. Самият Берлин също е разделен на зони – източна и западна. Проблемът е в западния сектор, който се е превърнал в образование подобно на анклав. Берлинската криза е свързана с противопоставяне на интересите м/у супер-силите. През 1948 год. западните държави провеждат парична реформа – въвеждат западногерманската марка.

СССР използва това и налага блокада на Западен Берлин, което провокира 1-вата Берлинска криза. Освен по въздуха, по никакъв друг начин не е могло да бъде снабдено населението с храни и други неща, което продължава една година. Резултати от кризата:


  • Налага се ембарго на стоките от източна Европа;

  • Създава се ФРГ и след месец и ГДР, което се превръща в мини модел на “студената война”;

  • Западен Берлин остава с особен статутът не е част нито от ФРГ, нито от ГДР;

Двете д-ви не се признават взаимно. Формира се доктрината Холщайн, според, която ФРГ не създава и отказва да създаде отношения с д-ви, които поддържа някакви отношения с ФРГ, което продължава до 70-те год.

През 1958 – 62 год. СССР което провокира 2-ра Берлинска криза, която се свързва със заплахите на Хручов във връзка със статута на Западен Берлин и с това, че той се явява място за прехвърляне на запад. Заплахите и ултиматумите продължават и се изразява в това, че СССР ще сключи договор с ГДР и ще му предаде управлението. В заплахите и ултиматумите се поставят все нови срокове, които не се изпълняват докато се достига до 1961 год., когато се издига и Берлинската стена и страстите се успокояват.

Тази непоследователност на външната политика на СССР е съпроводена и продиктувана от Карибската криза.

За положителното развитие на отношенията м/у ФРГ и д-вите от източния блок изиграва Вили Бранд със сключването на Московския договор със СССР, а после с Полша, Чехословакия и с ГДР. Слага се край на доктрината Холщайн.

През 1971 се сключва четиристранно споразумение за Западен Берлин под протектората на великите сили, но окончателно Германския въпрос се решава с обединението на двете Германии през 19990 год.

Карибска криза – 1962 год.

Двете супер сили са изправни една с/у друга и са на прага на война. Това се сочи като най-критичния момент по време на студената война. Тя е най-кратка, но и най-интензивна. Нарича се още Кубинска криза. Х-ка:



  • Цели да укрепи режима в Куба

  • Цели да дестабилизира режима на Кастро

  • Постоянни доставки на оръжие за Куба;

  • Разполагане на руски ракети на кубинска територия, които могат да достигнат до всяка една точка на САЩ;

  • САЩ правят морска блокада на Куба;

Кризата се разрешава чрез дипломатически пазарлък - СССР да изтегли своите ракети от Куба, а САЩ от Турция.

Войната в Корея – СССР и САЩ участват в нея чрез подкрепа - непряко противопоставяне -1950 год. До Втората световна война Корея е била Японска колония. След войната я разделят на две окупационни зони по 38 паралел. Идеята е в двете части на страната да се проведат едновременно и паралелно избори, след което да се излъчи едно правителство. Това не става и още през 1948 се обявява създаването на двете държави – Северна Корея и Южна Корея. Последват поредици от погранични конфликти, като комунистите в северната част дори със военни действия искат да постигнат обединение. При едно от нападенията м/ународната общност реагира, че това е агресия и по силата на резолюция на съвета за сигурност ООН изпраща въоръжени сили предимно американски. След намета и двете супер-сили отново започват да се сплашват. През 1953 год. се подписа примирие, с което се установява, че по 38 паралел минава границата – демаркационна линия.

Виетнамски конфликт – Виетнам е Френска колония известна като Индокитай. Там започва силно антиколониално движение ръководено от Хо Ши Мин. Движението е под силното влияние на комунистическите идеи. 1954 год. се провежда конференция в Женева с което приключва Френския период. Виетнам се разделя на две части по 17 паралел северен и южен. Прави се опит да се приложи модела от Корея, но и тук не се получава. На север се изтеглят комунистите начело с Хо Ши Мин, а войските се наричат Виет мин, на юг се установяват френските сили и верните на тях виетнамци. На юг остават и партизани, които наричат Виет конг. От 1964 започва американския период от развитието на Виетнамския конфликт. САЩ започват да подкрепят режима в Южен Виетнам с експерти, но и самият марионетен режим търси американската помощ, а самото население е против режима.От 1964 год. се иска и по-осезаемо американско присъствие – вече и военно. Отношенията м/у двете части на страната са обтегнати с погранични конфликти.
Северен Виетнам противопоставяне Южен Виетнам

- подкрепян от въздушни удари - правителствени войски

СССР и Китай - американски войски, които

подкрепа подкрепят правителството

- Виет конг

Решение на Виетнамския конфликт – Опити да се реши конфликта на дипломатично ниво.


  • Участието на американски войски в конфликта е необосновано от м/ународна гледна точка, защото това не е американска война и намесата на въоръжените сили не е по решение на съвета за сигурност както в Корея.

  • 1969 год. – оповестена е доктрината Никсън за изтегляне на американските войски от Виетнам. С нея САЩ оповестяват, че ще се въздържат от намеса в други подобни конфликти.

  • След Парижкото споразумение м/у представители на САЩ, Сев. Виетнам, Южен Виетнам и Виет конг

- незабавно спиране на огъня

- Започва изтеглянето

- дава се право на самоопределяне на Виетнам.

След изтеглянето на американските войските на Северен Виетнам се възползват от отслабената сила на южните войски, превземат Сайгон и установяват комунистически режим в страната.


6. Разведряване. Хелзинкски процес
Първата надежда за разведряване (Р) е след смъртта на Сталин - 53 г. В западните държави се прокрадва идеята, че Хрусчов ще е по-склонен на диалог. За истинско разведряване говорим от средата на 60 до средата на 70 г. Прояви на Р в политически план – това е времето, когато се сключват поредица от договори в Европа, ФРГ провежда Източна политика, времето, когато стартира Хелзинкския процес. Във военен план – това е времето, когато масираното възмездие е заменено с политика на гъвкава реагиране. В рамките на НАТО 1967 г. се съставя АРМЕЛ (бойно пано на НАТО), т. е. продължава надпреварата във въоръжаването, но съчетана със стремеж към диалог между двата блока. Започват да се сключват международни договори за контрол над въоръженията. Хелзинкският процес е венеца на Р. Предпоставки: чисто концептуални промени - от средата на 60–те г. и конкретни събития: 1. 1966 г. генерал де Гол посещава Москва. Това е първото посещение на западен политик на изток, първата форма на контакт. След това посещение у западните държави се поражда идеята за диференциран подход към държавите от източния блок. 2. 1966 г. ПКК на среща в Букурещ отправя апел към западните държави за диалог. Този апел остава без последици. 3. Началото на 70-те г. предмета на сключените договори на ФРГ е че се закрепва политическото и социалното статукво на Европа. Тези договори дават вече предпоставки за стартирането на Хелзинкския комитет.

Той стартира като Съвещание за сигурност и сътрудничество в Европа (СССЕ). Открива се 1973 г. Участват всички европейски държави + САЩ, Канада, СССР. На съвещанието се обсъждат три групи въпроси, известни като трите кошници, разработени в три работни групи: І гр. проблеми обхваща Програми за сигурността в Европа. ІІ гр. проблеми са икономическото1 научно, техническо сътрудничество. ІІІ гр. проблеми са хуманитарни въпроси + правата на човека, образование, култура, лични връзки между хората. Всяка една от тези три работни групи изготвя текст на заключителния документ. Документът, който се подписва през 1973 г. е заключителния акт от Хелзинки. Той не е международен договор, а това е политически документ. Първата част на заключителния документ съдържа две неща: 1. Декларация на принципите и 2. Мерки за укрепване на доверието – държавите да приемат така, че да не се стига до въоръжен конфликт. Втората кошница – никой не се интересува от тези проблеми. Трета – засяга човешкото измерение. Западният блок е най-заинтересован от третата кошница, а източният блок тук е най-уязвим. Разоръжаването е тема, която не се обсъжда, все още е табу. В заключителния акт от Хелзинки и предвидено диалога, контактите да продължат и занапред и това трябва да стане така: 1. На всеки 3 г. да се провежда общоевропейски форум. 2. Между тези форуми да се провеждат периодични експертни срещи. Поради тази причина се говори за Хелзински процес. Наистина, след това се провеждат много европейски форуми в различни европейски градове. Дори когато отношенията между двата блока се изострят, Хелзинкския процес не прекъсва и това остава често единствената форма на контакт помежду им. Той се осъществява и през Студената война. 1990 г. се приема Парижката харта за нова Европа. Започват да се създават институции, сгради на СССЕ. През 1999 г. СССЕ се трансформира в ОССЕ.


7. Системата на Международните отношения след края на Студената война –

основни проблеми и тенденции


  • След края на студената война започва да се гради нова глобална структурна система – зависимостта на интересите между отделните участници. Разкрива се тенденция на неантагонистична основа на системата на МО. Случват се редица локални конфликти, при което се засилва тази конфликтна тенденция в МО;

  • След Студената война системата на МО вече не е биполярна. Тази антагонистична основа ще се разширява и задълбочава.

  • Друга тенденция е, че водеща роля имат развитите западни демокрации – т. нар. водещи държави: САЩ разполага с достатъчно ресурси за глобална политика, Великобритания, Франция, Германия, Япония.

  • На преден план излизат регионалните отношения, възникват икономически формации: ЕС, НАФТА (Североамериканско сдружение за свободна търговия между САЩ и Мексико), ЦЕФТА (Централноевропейско сдружение за свободна търговия), G-24; АПЕК и др.

  • Активизиране на двустранните отношения.

  • След като системата вече не е биполярна се говори за това колко центъра на сила има. Основен въпрос е каква е системата понастоящем? Дали е универсална или йерархическа, еднополюсна или многополюсна. Отговор дава Хенри Кисинджър. Според него никоя държава не е влияела толкова осезателно върху системата на МО, както САЩ. Подходът на САЩ прагматичен и пресметлив, определен от икономическите им интереси. От друга страна техният подход е най-идеологизиран. Очертава две основни тенденции във външната политика на САЩ: тенденция към изолационизъм – развитие на ценности и идеали в собствената си страна; тенденция, свързана с присъщото им мисионерство в останалия свят – износ на ценности и идеали. Х. Кисинджър взема отношение и се опитва да даде визия на т. нар. Нов световен ред. Налице са и действат на глобално равнище две тенденции: 1.все по-нарастваща глобализация и 2. засилваща се фрагментация. Според него новия световен ред не е лишен от смутове. Свързани са с появата на три групи участници в системата, които претендират да са нации, но не притежават характеристиките нации. Това са:

  • Етническите отломки от бивши империи (СССР, Югословия);

  • Постколониалните държави – при тях границите им са административно очертани;

  • Държави от континентален тип, които претендират да са нации, но не са (Индия, Китай).

Самият Кисинджър посочва, че в новия световен ред има център на сила. Той защитава водещата роля на САЩ. 1. САЩ, 2. Русия, 3. Китай, 4. Япония, 5. Индия, 6. Обединена Европа.
Друг изследовател на МО - Сбигнев Бжежински по-краен изследовател на новия световен ред: Определя системата на МО като йерархична. Той не говори за центрове насила. Неговата теза е, че единствено САЩ има статут на глобална супер сила, защото единствен САЩ отговаря на всички критерии за глобална мощ. Критериите са:

  • Икономическа мощ;

  • Военна мощ;

  • Технологична и информационна мощ;

  • Културна мощ– свързва се с масовост, разпространеност, привлекателност;


По-различна теза за МО на Самюел Хънтингтън:

Разглежда МО и новия световен ред през призмата на цивилизациите и културата. Основната негова теза му е, че истинският сблъсък е между цивилизациите. Най-тежките конфликти са цивилизационните сблъсъци – става въпрос за сблъсък между културни идентичности, както и религиозната идентичност. Говори за няколко цивилизации:



  • Синоитска (Китай, но не само тя);

  • Ислямска (тюркска, персиийска субцивилизации)

  • Индуистка – с водеща Индия

  • Западна цивилизация – почива на западното християнство, но говори и за североатлантическа и отнася към нея – Америка, Австралия, Нова Зеландия

  • Латино-американска цивилизация

  • Руско-православна цивилизация –

  • Африканска цивилизация - с водеща ЮАР

Според Хънтингтън най-лесно може да си сътрудничат държави с еднаква културна идентичност.
8. Външна политика – понятие, външнополитически процес, курс, субекти, интереси
Приема се, че външната политика (ВП) е дейност, насочена към реализиране интересите на държавата, с цел преследване, защита, постигане на тези интереси в системата на МО. ВП има няколко компонента – политически, икономически, културен и др. ВП се възприема и като израз на стремежът на държавите да спазват своите международно-правни задължения.

Източници на ВП – това са факторите, свързани с нейното формулиране и осъществяване:

1. Географско положение – значим фактор;

2. Геостратегическо положение, което често е определящ фактор;

3. Вътрешни фактори – икономически ресурс на държавата;

4. Състояние и характер на политическите институции;

5. Политически ценности (какви идеи изповядва държавата);

6. Външни фактори и цялостното състояние на самите МО.

ВП курс и ВП процес


  • ВП курс – генерално, трайно развитие на външната политика, по-продължително във времето, включва приоритети и политически формулирани цели. Това е стратегията на държавата.

  • ВП процес – конкретното осъществяване на ВП; средствата и начините за постигане на целите. Това е тактиката на външната политика.


Субекти на ВП – Това са субектите на международните отношения МО с акцент върху държавите. Отношенията между субектите на ВП се уреждат от международното публично право. Субектите не функционират в лично качество. Те изразяват позициите на държавите.

Субекти на ВП процес – Това са отделни лица и формирования в една държава. Те не определят интересите на държавата. Имат за цел осъществяване на целите. Те функционират в рамките на държавата.
В ТМО се говори за логическа верига:
потребност интерес цел

Първо трябва да е налице потребност. Тази потребност не се превръща автоматично в цел, ако не се осъзнае. Интересът, това е осъзната потребност и вече осъзнавайки него, може да се формулира целта. Има два момента: обективен интерес и субективен интерес.

В основата на ВП стоят национални интереси – това са интересите и целите на държавата, проектирани навън. За да може държавата да формулира свои интереси, тя трябва добре да е осъзнала потребностите и ресурса си.
9.Външнополитическо решение – същност, видове, процес на вземане на външнополитически решения
І. Външнополитическо решение (ВПР) свободен избор на действие, бездействие, поведение на субекти на международното право, с оглед защита на определени външнополитически интереси и цели. Особености на ВПР:


    1. Свързана със самите субекти – вземане на решение;

    2. Свързана с адресата;

    3. Последици на ВПР: трайни, в дълготраен план – стратегически;

    4. Реализацията на ВПР се урежда от вътрешното право и международното право;

    5. Рискови решения, които се вземат в условията на неопределеност и прогнозиране;

    6. Отговорност - в рамките на самата държави, в международен план. И в двата случая отговорността е политическа.

ІІ. Видове ВП решения:

  1. Според значението им се делят на стратегически (свързани са с постигане на генерални ВП цели, формиране на ВП курс) и тактически (вземат се оглед с оглед ресализиране на стратегическите цели);

  2. Според продължителността на действието им: кратнотрайни и дълготрайни;

  3. Според естеството на органа, който ги взема: еднолични или колективни;

ІІІ. Процес на вземане на ВП решения

За да се пристъпи изобщо към вземане на ВП решения трябва да има проблемна ситуация. Това е съвкупност от обстоятелства, които влияят върху участниците в МО и тяхната ВП. Може проблемната ситуация да не е в ущърб на съответната държава и тя ще се стреми да я съхрани или самата държава да провокира проблемна ситуация, която е в нейна полза.

Процесът на вземане на ВП решения, включва три фази:


  1. Да се установи наличието на проблем;

  2. Субектите на МО трябва да разработят алтернативи на своето поведение и да се избере начинът на действие. Поне три алтернативи се разработят: два крайни случая и един оптимален. Колкото са повече са алтернативите, толкова са по-широки възможностите за маневриране в полето на външната политиката.

Възможността за самостоятелен избор между така формулираните алтернативи и оформянето на ВП решения.

10. Средства за осъществяване на външната политика. Роля на силата

І. Средствата за осъществяване на ВП се делят на:

  • Силови (това не означава война) и несилови средства;

  • Според това, дали е употребена военна сила се делят на мирни (диалог) и военни средства

ІІ. Проблемът за употребата на сила е свързан с:

  • Доктрина за справедливата война, която е формулирана през ІІІ век от Св. Августин, а в последствие – Св. Тома Аквински през ХІІІ век я доразработва. Тази доктрина се появява след Християнството. Тя има много заемки от гръцката и римската философия. Според доктрината нанесените щети изискват възмездие. Тома Аквински добавя, че обект на възмездие трябва да е субективната вина на нарушителя – той да бъде наказан. Тази доктрина започва да изчезва, когато се появяват на политическата сцена националните държави в Европа. Доктрината отмира, и защото, избухват религиозни войни. Окончателно престава да функционира с подписването на Вестфауския мирен договор.

  • Доктрина за баланс на силите – до края на Първата световна война съществува. Трябва да се изработят правила за водене на война, които държавите трябва да спазват.

  • Устав на обществото на народите. Той не съдържа забрана на война. В Уставът се фиксира задължението на държавите да разрешават проблемите си с мирни средства. Такива са арбитражът и съдът.

Ако с арбитражните постановления спорът не е разрешен, тогава ОН предлага държавите да се въздържат от война три месеца след арбитража. Този период се дава на държавите, като още една възможност да разрешат възникнал спор и да не се достига до война.

  • През 1924 г. е подписан Протокол за мирно уреждане на споровете.

  • 1928 г. – подписан международен договор, с който войната се забранява като средство за уреждане на спорове. Страни по този пакт са 15 държави. Пактът е подписан като открит международен договор, т. е. всяка държава, която реши по-късно да се присъедини, може да го направи.

Съдържание на пакта:

чл. 1. Забранява войната като средство за ВП.

Чл. 2. на държавите се налага задължително решаването на спорове само с мирни средства.


  • Устав на ООН - регламентирането на проблема за употреба на сила, намира широка приложение в устава. Основен принцип е забраната за употребата на сила и заплаха. Говори се за цялостна забрана за употреба на въоръжена сила. Съществуват случаи, в които се допуска употреба на сила, която е правомерна. Два случая:

1. Прилагане на мерки от страна на СС – чл. 7;

2. Право на държавите на индивидуална или колективна отбрана при нападение - чл. 51.


11. Понятие за дипломация. Форми на дипломатическо общуване. Дипломатическа преписка
І. Понятие: Дипломация и външна политика не са тъждествени понятия. Дипломацията е мирно средство за осъществяване на външната политика. На гръцки diploma – официален документ, който се връчва като уверение да се представлява една държава пред други държави.

Има различни определения за дипломация:

1. Правомерно осъществяване на държавна функция, с цел защита на интересите.

2. Официална дейност на държавни глави и всички органи на външни отношения, която дейност има за цел: представителство и защита на интересите на държавата и гражданите.

Дефинициите разкриват 3 общи елемента:

1. Дипломацията е дейност, която се осъществява в сферата на външните отношения на държавата;

2. Основно средство на дипломацията са преговорите;

3. Осъществява се от специално упълномощени лица – дипломати. Едно лице придобива категорията на дипломат, когато започне да осъществява своите функции извън своята страна.



ІІ. Форми на дипломацията - организационни рамки, в които се осъществява тази дейност:

1. Двустранни и многостранни срещи;

2. Международни договори;

3. Дипломатически представителства;

4. Дипломатическа преписка;

5. Представителство на държавите при международни форуми.



ІІІ. Основните форми на дипломатическо общуване са три:

1. Устна (вербална) – всички контакти, които се осъществяват, включително и срещи – не само между дипломати.

2. Дипломатически знаци и жестове (мълчалив език). Биват формални и неформални.

  • формални – обединени са от дипломатическия протокол – съвкупност, от установени в практиката норми и правила за поведение. Всяко отклонение се разглежда като нещо нередно. Правила: за международна вежливост, за отношения в дипломатическия корпус, за приемите, за обръщенията и титлите, за ордените, медалите и отличията, за церемониала.

  • Неформални – действия, които се отклоняват от общоприетото за дадената ситуация поведение. Едната страна се опитва да даде някакъв сигнал към другите страни. Проблемът е дали изпратеният сигнал ще се разбере от другата страна и как ще се изтълкува.

3. Дипломатическата преписка (кореспонденция) - най-важната форма на дипломатическо общуване. Осъществява се чрез обмен на документи. Дипломатическата преписка е съвкупността от всички официални документи, които държавите разменят по между си, с оглед осъществяване на отношения по между си. Източници: държавни глави, ръководители на правителства, МВнР, министър на ВнР, отделни дипломати. Пътят на дипломатическа преписка: обменя се между МВнР към дипломатическите представителства в страните или само между дипломатическите представителства на различните държави на една приемаща страна. Посредством дипломатическата преписка, държавите изразяват своята позиция и отправят предложения една спрямо друга.

Видове документи в дипломатическата преписка:

  • Дипломатическите ноти – ней-важният документ.

1. Според формата се делят на лични и вербални. Разликата е само във формата. Като значение са равностойни.

2. Според адресанта са индивидуални и колективни (две или повече държави изготвят обща нота и я връчват на друга държава). Често са форма на протест.

3. Според адресата (получателя): паралелни (няколко ноти със сходно съдържание) и циркулярни (една и съща нота в няколко екземпляра). Изпраща се до различни представители.

  • Меморандум – за разлика от нотата не съдържа искане. Представя виждането на една държава по даден въпрос, като посочва фактите. Меморандомите биват самостоятелни документи, но могат да съпровождат и дипломатическата нота.

  • Паметни записки – използва се, за да закрепят устно заявление. Връчват се по време или след като са приключили преговорите, като с тях държавата обяснява как тълкува протеклите преговори. Изготвят се с цел предотвратяване на погрешно тълкуване.

Декларации (без адресат – само отразяват позиции) и обръщения (имат адресат).
13. Дипломатически преговори – същност, видове, форми, фази и техники за воденето им

І. Същност: Дипломатическите преговори (ДП) са нещо различно от дипломатическите разговори (ДР). ДР имат за цел осъществяване на контакт и обмен на информация, като не е задължително постигане на някакво споразумение. ДП се организират с основна цел постигане на споразумение.

Съдържание на ДП: В широк смисъл, под ДП се разбира процес между две или повече страни за търсене на компромиси и постигане на споразумения между страните по договорите. Компромисът е най-ефективният начин. В тесен смисъл, под ДП се разбират контакти между лица с дипломатически правомощия. Контактите имат за цел постигането на конкретен резултат.

ІІ. Видове ДП:

  1. От гледна точка на това какви цели се преследват с преговорите:

  • За подобряване и възстановяване на отношенията между държавите;

  • За следвоенно устройство и преразпределение;

  • За постигане на сигурност;

  • За уреждане статута на нови субекти.

  1. Според субектите, които водят преговорите:

  • между дипломати;

  • между министри на външните работи;

  • между цели делегации;

  • между ръководители на държави и правителства.

ІІІ. Форми на ДП:

1. Според средствата, с които се провеждат разговорите:



  • устна форма;

  • кореспонденция – размяна на дипломатически ноти.

2. Според степента им на публичност:

  • открити (явни) – правомерният случай, проява са на явна дипломоция. При тях има публичност не само при обявяване на резултатите, но при изясняване на позициите, как са протекли преговорите и т.н.

  • тайни – проява са на тайна дипломация, като публични са само резултатите. Провеждат се по време на война, когато отношенията между държавите са обтегнати.

ІV. Фази на ДП:

1. Фаза на сондажа – проучване на почвата за преговори. Това е предварителна фаза. Ако отношенията са крайно обтегнати, изострени или прекъснати, се налага намесата на трета страна, като посредник, която да направи сондажите и да осъществи контакт между тях.

2. Фаза на подготовка на ДП – определят се мястото, времето, нивото, характера, предмета на преговорите. Изготвя се предварителен дневен ред.

3. Преговорна фаза - стартиране на ДП по същество. Има подфази:



  • запознаване на позициите на другите страни;

  • избор на принципна преговорна стратегия: дипломатически пазарлък (готовност на едната страна да отстъпи, ако другата страна отстъпи по друг въпрос); позиционно преговаряне (безотстъпност в позицията, крайни преговорни стратегии);

  • всяка от преговарящите страни трябва да коментира позицията на другата страна; всяка страна се опитва да убеди другата страна, че нейната собствена позиция е най-правилна, чрез изтъкване аргументи, чрез убеждаване и компромис. Постигането на компромис е съгласуване на волите на участниците.

  • очертаване контурите на този компромис;

постигане на желан или приемлив от двете страни компромис и очертаване на детайлите.
14. Международни конфликти – понятие, структура, фази, разрешаване
Понятие за международен конфликт:

  • Случай на остро противопоставяне между две или група държави. То е породено от радикални промени за участниците в конфликта.

  • Според други възгледи, международния конфликт (МК) е изкривяване на системата на МО поради вътрешни структурни изменения.

  • Според трети изследователи, МК е противопоставяне, породено от сблъсък на външнополитически интереси на държавите.

  • Друго определение: МК е политическо отношение между субектите на МО и то възпроизвежда в остра форма противоречие.

МК е понятие различно от международна криза. Кризата е само една от фазите на МК. Причините за МК са от икономическо естество или идеологически, религиозни, културни противоречия и различия.

Структура на международните конфликти – трябва да се изясни кои са участниците, причините (корените) и кой е повода.

1. Участници – могат да бъдат преки и косвени, както и съюзници на участниците в МК.

2. Причини: - да са трайни, постоянни във времето; - внезапно възникнали.

3. Поводи: много и разнообразни са.

Във връзка с участниците трябва да се изясни въпроса с ресурсите - материални, човешки, военни (в какво състояние са и колко бързо могат да бъдат мобилизирани), идеологически (степен на единство на нацията), вътрешнополитически (характера на политическия режим в държавата, политическите лагери), външнополитически (тази държава част ли е от някаква коалиция, блок от световен мащаб, какво е разпределението на силите в коалицията).

Освен ресурсите трябва да се държи сметка за равнището на претенциите на участниците в конфликта. Необходимо е да се анализира, има ли съответствие между ресурсите и претенциите на участниците.



Фази на международния конфликт: различни възгледи.

  • Според устава на ООН:

  1. Спорове, които не са от естество да застрашават световния мир и сигурност;

  2. Спорове, чието продължаване застрашава световния мир и сигурност и изискват от световната организация намеса за разрешаването им;

  3. Заплаха за мира;

  4. Нарушаване на мира;

  5. Акт на агресия - само Съвета за сигурност може да ги обяви.

    • Според Херман Кан има 44 фази, като последните са свързани с ядрена война и унищожение.

    • Руски учени разглеждат няколко фази: 1. Разногласия. 2. Търкания. 3. Поява на напрежение. 4. Спор. 5. Инцидент. 6. Стълкновение. 7. Военна демонстрация. 8. Ограничена локална война. 9. Широко мащабна война. 10. Световна война.


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница