Техническо задание за строителен надзор на проекти за пътища и автомагистрали Декември 2012 г



страница1/4
Дата30.09.2017
Размер463.08 Kb.
#31364
  1   2   3   4
Техническо задание за строителен надзор на проекти за пътища и автомагистрали

Декември 2012 г.

СЪДЪРЖАНИЕ



1 Обща информация 3

2 Управление на проекта на Възложителя 5

3 Обхват на работата 5

4 Логистика и разпределение на времето 19

5 Отчети и доклади 19

6 Персонал 22

7 Осигуряване на Консултанта 30




1Обща информация

1.1Основна информация

[Този раздел ще съдържа описание на проекта, което представя, например:



  • Създаването на проекта и пояснения как той се вписва в плановете за цялостно развитие;

  • По какъв начин допълва други разработки;

  • Източника за финансиране на проекта;

  • Географското разположение и всякакви общи проблеми, свързани с терена или достъпа;

  • Броят на отделните договори в рамките на проекта, ако има няколко договора;

  • Основните технически стандарти, които ще се използват.]

1.2Възложител

Възложителят е

[Агенция Пътна Инфраструктура (АПИ)]

[Национална компания за стратегически инфраструктурни проекти (НКСИП)]

[Премахнете ненужното]

1.3Основни дейности на Консултанта

Консултантът изпълнява функциите на Инженер, който предоставя услуги по надзор, както са определени в Договора (ите), и съгласно Договорните условия за Строителство (Червена книга на ФИДИК) и/или Договорните условия за Технологично оборудване и Проектиране – Строителство за електро- и машинно-монтажни работи и за строителни и инженерни обекти, проектирани от Изпълнителя (Жълта книга на ФИДИК), или други Договорни условия за Строителство, по време на фазата на подготовка за строителство, фазата на строителство, срока за съобщаване на дефекти и фазата за отчитане в Договора за строителство.

Инженерът осигурява завършване на строителството в рамките на определеното време и на договорения бюджет.

Инженерът изпълнява всички необходими предварителни условия за получаване на Разрешение за ползване съгласно българското законодателство.

Инженерът осигурява професионален и законосъобразен последващ контрол върху строителните обекти в съответствие с българското законодателство.

1.4Рискове и допускания

Основните допускания са, че:



  1. Има налични адекватни човешки и финансови ресурси за осигуряване на точно изпълнение както на настоящия Договор за строителен надзор, така и на придружаващия(те) Договор(и) за строителство;

  2. Съществува адекватно сътрудничество и комуникация между всички страни, участващи в проекта;

  3. Договорът(ите) за строителство е/са подписан/и и работите се изпълняват без закъснения.

Рисковете възникват в случай, че гореизброените допускания не са налице по време на подготовката на проекта и неговото изпълнение.

1.5Специфични рискове и допускания

[В този раздел следва да се опишат рисковете и допусканията, които са специфични за проекта]


2Управление на проекта на Възложителя

2.1Отговорна организация

Мениджърът на проекта ще бъде назначен измежду персонала на [име на отдела за изпълнение]. Мениджърът на проекта може да взема решения по всички въпроси, свързани с техническите елементи на този проект (основно във връзка с очакваните резултати, описани в Раздел 3 на настоящето Техническо задание). Мениджърът на проекта ще извършва тези дейности, само след консултация с определените от Възложителя представители, отговорни за проекта. Възложителят отговаря за одобряване на докладите по проекта, друга проектна документация, фактурите на Консултанта, допълнения към договора и всякакви други искания, свързани с договора, има Възложителят. Предварително съгласие по тези въпроси трябва да бъде получено от Възложителя.



2.2Структура на управление

Възложител на настоящия проект е [име на агенция], докато Звеното за изпълнение на проекта (ЗИП) е организационно звено в рамките на [име на агенция]. ЗИП отговаря за координацията на компонентите на проекта и за постоянния контрол на напредъка по проекта. За последното се провеждат срещи за напредъка по проекта между Инженера, [име на агенция] и Изпълнителя на Работите, за да се контролира напредъка в изпълнението на проекта („Срещи за напредъка на обекта”).

[наименование на длъжността на служителя] на ЗИП е отговорен да извърши действия по упълномощаване във връзка с проекта, да проследи изпълнението на договора и осъществявания контрол, да одобри постигнатите резултатите и да потвърди пред ЗИП, че не съществуват технически ограничения (които да са противопоставими на процедурни и бюджетни ограничения) във връзка с осъществяване на плащанията по договора.

3Обхват на работата



3.1Общи изисквания

Инженерът ръководи и упражнява надзор над изпълнението на Договора(ите) за строителство на [име на проекта] от името на Възложителя като изпълнява функциите, указани в условията на споменатия Договор за стрителство и Закона за устройство на територията, и относимото българско законодателство.

Строителните работи, предмет на надзора, са обхванати в [брой] договора за строителни работи със строителни площадки на [брой на] места, показани на картата дадена в Анекс Б, за изграждане на следните съоръжения:

[Кратко описание на проекта]

Договорните условия на ФИДИК (ако се използуват) са публикувани и могат да бъдат закупени в официален превод на български език от следния адрес: Българска Асоциация на Архитектите и Инженерите Консултанти, гр. София, ул.“Струма“, №2А, ет.2, е-поща: office@bacea-bg.com; е-страница: http://www.bacea-bg.com.

Лицето, наето от Консултанта за изпълнение на задълженията на Инженера (по-нататък наричан „Инженерът”), упражнява надзор върху строителните дейности и предоставя всички услуги, необходими по време на фазата на подготовка за строителство, фазата на строителство, срока за съобщаване на дефекти и фазата за отчитане.

Инженерът отговаря за цялостното изпълнение на проекта. Той работи по проекта като ключов експерт на пълно работно време със своя екип (Резидент Инженер на пълно работно време и друг персонал), разположени на строителните обекти за извършване на ежедневен надзор на строителните работи. Инженерът е отговорен за осъществяването на непрекъснатата връзка с ключовите участници, за да осигури гладкото изпълнение на проекта и бързото разрешаване на всякакви проблеми.

Инженерът подпомага Възложителя при подготовката и изпълнението на всички необходими мерки за публичност в съответствие с правилата на Оперативна програма „Транспорт”. Инженерът спазва и одобрява Комуникационни планове, изготвени от Изпълнителя; контролира изпълнението на мерките за информация и публичност, включени в тези Комуникационни планове, след като бъдат одобрени от Възложителя. Инженерът няма да разработва по никакъв начин материали, свързани с проекта и да ги разпространява без одобрението на Възложителя.

Консултантът предлага Директор на проекта, който установява ефективен екип за управление изпълнението на настоящия проект и е отговорен за професионалното ръководство и технически капацитет на своите служители, както и за предоставяне на услиги по съдействие при изпълнение на проекта.

Консултантът е изцяло отговорен за ефективната мобилизация и демобилизация на своите експерти и регулира техния брой в рамките на бюджета и в съответствие с напредъка в изпълнението на проекта.



3.2Специфични дейности

  1. След провеждане на тръжната процедура и последващото възлагане на договор, Инженерът установява подходяща и функционална организация за упражняване на надзор на [съответната/всяка] строителна площадка и се заема с цялата подготвителна работа, която ще позволи бързото и ефективно започване на прегледа на проектите, ежедневните надзорни действия и приключване на работите на Изпълнителите по договори за строителство.

Инженерът:

  1. Ръководи и упражнява надзор на Договора(ите) за строителство, за да осигури задоволително завършване на работите в съответствие с правата и задълженията на Инженера, определени в Договорните условия за Технологично оборудване и Проектиране – Строителство за електро- и машинно-монтажни работи и за строителни и инженерни обекти, проектирани от Изпълнителя (Жълта книга на ФИДИК);

  2. Прави преглед, коментира и одобрява проектната документация на Изпълнителя;

  3. Упражнява надзор върху разходите, количеството и качеството на строителство, както и върху всякакви възможни изменения в дейностите

  4. Упражнява разумна грижа за защита на интересите на Възложителя;

  5. Работи в тясно сътрудничество с Възложителя и го информира изцяло по всички въпроси, свързани със състоянието на Договора(ите) за строителство, и в частност по всеки въпрос, свързан с възможни разходи или с напредъка;

  6. Съдейства на Възложителя в управлението на взаимовръзките между отделните договори в случаите, когато има няколко договора;

  7. Консултира Възложителя относно всички необходими мерки за преодоляване на спорове и постигане целите на договора. Инженерът търси предварителното одобрение на Възложителя за:

  1. Одобряване на всяко удължаване на Срока за завършване, определен в Договора(ите) за строителство;

  2. Одобряване на всяко отклонение в обхвата на работите, което се очаква да повиши или намали Договорната цена, или по някакъв съществен начин да промени обхвата, характера или качеството на Работите;

  1. Съдейства на Възложителя или Изпълнителя при получаване на всички строителни документи, съгласно приложимото българско законодателство, по време на изпълнението и при завършване на проекта;

  1. Услугите на Инженера са свързани с дейностите по Договора(ите) за строителство и се разделят в четири основни фази:

  1. Фаза на Проектиране и Подготовка за строителство (Встъпителна фаза; предвидени [брой] месеца);

  2. Фаза на строителство (фаза на изпълнение до успешно завършване, предвидени [брой] месеца);

  3. Срок за съобщаване на дефекти (DNP), предвидени [брой] месеца след успешно приключване на строителството – издаване на образец Акт 15 (или на Сертификат за приемане в случай на Договор по ФИДИК);

  4. Изготвяне на Технически паспорт на строителния обект в съответствие с Наредба №5 от 28.12.2006 г.;

  5. Фаза на отчитане (изготвяне на окончателната документация, свързана с процедурите по ФИДИК и българските закони); предвидени четири месеца след изтичане на срока за съобщаване на дефекти.

Задачите на надзора се изпълняват при съблюдаване на изискванията на българското законодателство.

  1. [Този раздел ще се използува за дефиниране на изискванията за съответствие със закона, доколкото те са различни при проекти за пътища, железопътища и за други инфраструктурни проекти]

  1. Извършва подробна проверка и изготвя Доклад за оценка на съответствието на проектната документация на Изпълнителите за съответствие с основните изисквания за строителство (по всички проектни части, включително Част „Конструктивна”, съгласно задължителния обхват на чл. 142 и чл. 146 на ЗУТ) и след това предприема всички необходими действия за подпомагане на Възложителя при получаване на съответните строителни разрешителни;

  2. Подпомага Изпълнителя при получаване на съгласувания с външни институции, ако техни съоръжения или системи са засегнати при строителството; при координиране и извършване на изпитвания, при въвеждане в експлоатация на системите и при окончателното предаване на обекта и строителните работи;

  3. Инженерът изготвя пълната документация, необходима за получаване на акта, който удостоверява, че строителните работи са в състояние да бъдат приети от Възложителя (образец Акт 15 според българското законодателство), акта, който удостоверява установяване годността за ползване на строежа (образец Акт 16 според българското законодателство) и на Разрешение за ползване [да се допълнят условията, изисквани според вида на проекта]. Инженерът участва в издаването на всеки от гореизброените актове, само ако строителните работи са завършени в пълно съответствие с изискванията на българското законодателство и изискванията на Възложителя, включително, но не само, и на:

  • Закона за устройство на територията;

  • Закона за пътищата;

  • Закона за движение по пътищата;

  • Закона за техническите изисквания към продуктите;

  • Закона за здравословни и безопасни условия на труд;

  • Наредба №4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти;

  • Наредба №1 за проектиране на пътища и приложенията към него;

  • Временния правилник за проектиране на бетонни и стоманобетонни пътни мостове;

  • Наредба РД-02-20-2 от 2012 г. за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони;

  • Наредба №8 за обхвата и съдържанието на устройствените схеми и планове;

  • Наредба №1 за организиране на движението по пътищата;

  • Наредба №2 за сигнализация на пътищата с пътна маркировка;

  • Наредба №3 за временната организация и безопасността на движението при извършване на строителни и монтажни работи по пътищата и улиците;

  • Наредба №17 за регулиране на движението по пътищага със светлинни сигнали;

  • Наредба №2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи;

  • Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на строителните продукти;

  • Инструкция за определяне отворите на отводнителни пътни канавки, 1998 г.;

  • Инструкция за хидроложките измервания и техническата документация за облицоване на пътни канавки, 1997 г.;

  • Норми за инженерно-геоложки и хидроложки проучвания, 1993г.;

  • Закона за защита на околната среда;

  • Закона за водите;

  • Изискванията на Техническите спецификации на Агенция „Пътна инфраструктура” от 2009г., приложими към обществените поръчки и представени в Приложение №2;

  • Техническите изисквания на АПИ към изпълнението на пътните знаци и указателни табели от светлоотразителни материали;

  • БДС ЕN 1317-2:2010; ЕN 1317-5:2007+А1:2009 – само по отношение на стоманени предпазни огради;

  • Технически правилник на АПИ за прилагане на ограничителни системи по пътищата от Републиканската пътна мрежа;

  • Регламент на ЕК - EC 1828/2006 относно мерките за информация и публичност;

  1. Подпомага Възложителя в процеса на допълнително отчуждаване на земя, когато е необходимо;

  2. Координира, одобрява и контролира изпълнението на Плана за опазване на околната среда, изготвен от [всеки/този] Изпълнител; контролира спазването на приложимото българско законодателство по опазване на околната среда и прилагането на мерките, определени с Решението за оценка за въздействие върху околната среда и водите /РОВОС/

  3. Контролира и участва в комисиите за въвеждане в експлоатация на обекта или части от него (ако е приложимо); съдейства от името на Възложителя за организиране на Държавните приемателни комисии, назначени от ДНСК, и всякакви други комисии, изисквани от българското законодателство.

3.3Дейности за подготовка на строителството

  1. Дейностите на Инженера включват, но не се ограничават непременно до:

  1. Ангажиране на ресурсите на Консултанта;

  2. Издава на Уведомление за започване до Изпълнителя(ите) по договора(ите) за строителство, след консултации с Възложителя и осигурява изпълнението на предварителните условия за достъп до обекта;

  3. Съдейства на Възложителя при разрешаване на въпроси, свързани с трети страни (напр. собственици на комунални услуги, общински власти);

  4. Съдейства на Възложителя в управлението на гаранциите за авансово плащане, за изпълнение,за задържане и т.н. по договора;

  5. Преглежда и одобрява фактурите за авансово плащане на Изпълнителя(ите);

  6. Проверява застрахователните полици, обезпеченията, обезщетенията, гаранциите и т.н., предоставени от Изпълнителя(ите) на работите за тяхното съответствие с договора;

  7. Запознава се със строителните площадки и техните околности;

  8. Преглежда Подробния времеви график на Изпълнителя(ите) и прогнозата за паричните потоци, за да гарантира, че:

      1. Е достатъчно подробен, за да улесни пълноценния контрол на напредъка;

      2. За различните дейности са определени адекватни срокове;

      3. Последователността на строителните работи е ефективна ;

  1. Проверява готовността на обекта на Изпълнителя(ите) и офисите за Инженера;

  2. Проверява наличието и валидността на всички разрешителни и лицензи на Изпълнителя(ите), които той/те трябва да притежават съгласно Договора за строителство и българското законодателство;

  3. Преглежда Плана за безопасност и здраве на Изпълнителя(ите);

  4. Преглежда Плана за управление на автомобилното движение на Изпълнителя(ите);

  5. Изготвя Правилник за процедурите в проекта, в който са описани основните административни процедури и линии на комуникация между Изпълнителя(ите), Инженера и Възложителя;

  6. Изготвя План за осигуряване на качеството и План за контрол на качеството на Инженера, включително плановете и процедурите за контрол и проверки на Инженера;

  7. Изготвя и предава Встъпителен доклад, който се предава в срок от две седмици преди започване на дейностите от Фазата на подготовка за строителство;

  8. Съгласува с Възложителя подробен дневен ред, организира и председателства Срещата на обекта преди започване на строителството, в съответствие с установения формат, даден в Приложение Б;

  9. Съгласува методологията за междинни измервания, която ще се използва, и формата на Сертификатите за междинно плащане;

  10. Изпълнява всякакви други дейности, възложени в качеството му на Инженер по Договора за строителство или по българското законодателство.

  1. Проектните дейности, които се извършват по време на фазата на подготовка за строителство, са:

  1. Съставяне и изучаване на националните технически стандарти и разпоредби, които са от значение и трябва да се спазват при строителните работи, а също така и на документи, които формират част от Договора(ите) за строителство;

  2. Получаване на проектната документация на Изпълнителя(ите), преглед и коментари;

  3. Преглед на отговора на Изпълнителя на коментарите и постигане на съгласие по несъответствията в проекта;

  4. Издава Уведомление за одобрение на проекта;

  5. Преглед на предложенията за организация на движението спрямо изискванията на Възложителя и на Работната програма.

  1. Минималните очаквани резултати от фазата на Подготовка за строителството са:

  1. Застрахователните полици, обезпеченията, обезщетенията, гаранциите и др., предоставени от Изпълнителя(ите), са проверени и когато са правилни, са приети;

  2. Проектът на Изпълнителя(ите) е/са прегледан/и и одобрен/и;

  3. Програмата за строителство на Изпълнителя(ите) е/са прегледан/и и одобрен/и;

  4. Проверено е притежаването и валидността на разрешителните за работа на Изпълнителя, разрешителните за заемане на обществени площи по време на строителството, разрешителните за монтаж на водопроводни и електрически връзки, преместване на обществени комунални услуги и други;

  5. Изготвени са Правилник за процедурите в рамките на проекта и Правилник за осигуряване на качеството на Инженера;

  6. Започването на строителството е определено в съответствие с предварителните условия на Договора(ите) за строителство и българското законодателство в областта на строителството;

  7. Изготвен и предаден е Встъпителния доклад;

  8. Проведена е Срещата преди започване на строителството и протоколът от срещата е изготвен от Инженера.

3.4Дейности по време на фазата на строителство

  1. Дейностите на Инженера включват, но не се ограничават непременно до:

  1. Инспектира обекта заедно с Изпълнителя и съгласува фотографски и текстови протокол за съществуващото състояние на площадката;

  2. Проверява дали Изпълнителят(ите) е/са оградил/и правилно площадката;

  3. Инспектира и проверява изпълнението на Работите, за да се осигури съответствие със Спецификациите и Чертежите;

  4. Наблюдава Работната програма на Изпълнителя(ите) и напредъка, качеството на работа, безопасността и защита при работа, заявки за и доставка на материали/оборудване, включително и заетостта на персонал, оборудване и ресурси, аспекти на околната среда и т.н.;

  5. Внимателно проверява лабораторните изпитвания на Изпълнителя(ите), провежда съвместни изпитвания на материали и изработки, където е необходимо, и инструктира Изпълнителя(ите) за провеждане на независими изпитвания, когато се изисква потвърждение на стандарта. Контролира и одобрява всички функционални изпитвания в съответствие с разпоредбите на Договора(ите) за строителство;

  6. Осъществява непосредствен контрол на напредъка в работите и своевременно уведомява Възложителя за всякакви възможни проблеми, които могат да възникнат и имат потенциал да повлияят на постигането на проектните цели;

  7. Координира мерките по здраве и безопасност съгласно Наредбата за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи;

  8. Издава решения съгласно условията на Договора за строителство (напр. на клауза 3.5 на ФИДИК), винаги когато такива са необходими;

  9. Организира заверяването на Заповедната книга на строителния обект от Дирекция „Национален строителен контрол”/ заверяването на Заповедната книга (според обстоятелствата, в зависимост от това кой е издал Разрешението за строителство). Въвежда в Заповедната книга всички свои инструкции и заповеди, които в съответствие с българското законодателство трябва да бъдат регистрирани в Заповедната книга. Проверява дали Заповедната книга на обекта се съхранява правилно от Изпълнителя;

  10. Осъществява контрол на паричния поток във връзка с планираните дейности, поддържане и актуализиране на финансовите документи за плащания и разходи, като уведомява незабавно Възложителя при поява на промени в плана за разплащания;

  11. Преглежда и одобрява Сертификатите за междинно плащане на Изпълнителя(ите);

  12. Издава административни заповеди за изменения, включително оценява необходимостта от изменения и тяхното въздействие върху качеството, цената и времето;

  13. Изчислява загубите от забава;

  14. Анализира претенциите, предявени от Изпълнителя(ите), съветва Възложителя по всички въпроси, свързани с договорите или спорове, които могат да възникнат;

  15. Организира месечни Срещи на обекта за напредъка с Изпълнителя(иет) и другите заинтересовани страни; изготвя и предава на страните по проекта и финализира (въз основа на направените коментари) Протокол от срещата;

  16. Преглежда, одобрява и утвърждава екзекутивните чертежи на Изпълнителя(иет);

  17. Координира и изготвя актовете и други документи, в съответствие с българското законодателство и подава заявление за получаване на Разрешение за ползване пред Дирекция „Национален строителен надзор“;

  18. Съдейства на Възложителя в управлението на гаранциите за авансово плащане, за изпълнение и за задържане;

  19. Осъществява надзор при преместване на всички временни машини, инсталации и оборудване на Изпълнителя(иет) от района на обектите и при окончателното оформяне на това пространство и повърхностите, които са били заети по време на строителството;

  20. Проверява и одобрява констативните актове при завършване;

  21. Участва в изготвянето на образци Акт 15, Акт 16 и Разрешението за ползване, а в случаите на договори по ФИДИК - Сертификати за приемане на строителните обекти, в съответствие с Договора за строителство;

  22. Постоянна проверка и одобряване на организацията на движението;

  1. Изпълнява функциите на строителен надзор съгласно чл. 166, ал. 1 на ЗУТ, включително, но не само:

    1. Инспектира наличността на всички документи, необходими за законно започване на строителството и съдейства за тяхното набавяне;

    2. Организира заверяването на Заповедната книга на строителния обект от Дирекция „Национален строителен надзор“;

    3. Изготвя и подписва всички актове и протоколи съгласно Наредба №3 от 31.07.2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството (обнародвана в ДВ №72 от 15.08.2003 и следващи изменения и допълнения);

    4. Съставя цялостната документация в процеса на строителство – отчети, протоколи, доклади от изпитвания, измервания, сертификати на използваните материали, актове за съответствие и т.н., информира Възложителя за липсващи документи и съдейства за тяхното набавяне;

    5. Ежедневно контролира строителния процес с оглед съответствие на работите с действащите нормативни актове за строителство и спазване на изискванията на чл. 169, ал. 1 и 2 от ЗУТ и одобрения инвестиционен проект;

    6. Съдейства за получаване на всички необходими писмени констативни актове от специализирани контролни органи, на договори с оператори на обществени услуги за свързване към тяхната техническа инфраструктура, а също и на съответния документ от Агенцията по геодезия, картография и кадастър, за да се изпълнят изискванията на чл. 175, ал. 5 от ЗУТ;

    7. Изготвя и подписва писмен констативен акт съгласно чл. 176, ал. 1 от ЗУТ, с който удостоверява, че строежът е изпълнен съобразно одобрените инвестиционни проекти, заверената екзекутивна документация, изискванията към строежите по чл. 169, ал. 1 и 2 и условията на сключения Договор;

    8. Контролира строителните продукти, използвани при Работите съгласно изискванията на чл. 169б от ЗУТ и Договора за строителство;

    9. Координира мерките по здраве и безопасност съгласно Наредбата за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи;

    10. Изпълнява всички други задължения съгласно чл. 159 и 168 от ЗУТ;

    11. Изпълнява всякакви други дейности, възложени му като Инженер по Договора за строителство или по българското законодателство.




  1. Очаквани резултати от фазата на строителство:

  1. Дейностите по време на фазата на строителство на обектите са завършени в рамките на определеното време, в рамките на бюджета на договора и съгласно изискванията за качество и другите изисквания на Договора за услуги, Договора за строителство и българското законодателство в областта на строителството;

  2. Сертификатите за междинно плащане са одобрени и предадени на Възложителя;

  3. Заявлението за издаване на Разрешение за ползване е подадено в Дирекция „Национален строителен контрол”;

  1. Издадени са Образец Акт 15, Сертификатът за приемане (в случай на договор по ФИДИК), Образец Акт 16 и Разрешение за ползване на строителните обекти.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница