Техническо задание за възлагане/извършване на услуги



Дата30.11.2018
Размер185.84 Kb.
#106630
Индекс на документа:

РИ-ИСУ08.02.00.00.00/4-1


“АСАРЕЛ – МЕДЕТ” АД – ГР. ПАНАГЮРИЩЕ
Рег. № 93-00- 10879 /04.10.2012.
Техническо задание

за възлагане/извършване на услуги
ОТНОСНО: Актуализация на технико-икономическата оценка за добив на медни руди от оставащите запаси на находище "Медет" и тяхната преработка


  1. Съществуващо положение




    1. Местоположение

Находище „Медет“ се намира в Същинска Средна гора, на 3 км. северно от с. Панагюрски колонии. Попада в пределите на област Пазарджик, община Панагюрище. Находището отстои на 18 км. от гр. Панагюрище, в северна посока. Рудник „Медет“ и ОФ „Медет“ са свързани с гр. Панагюрище и гр. Пирдоп с асфалтов път от републиканската пътна мрежа.


    1. Геоложки строеж

Находище „Медет“ е разположено в северната част на Панагюрския руден район. Рудовместващи са скалите от Медетския плутон, който е хипоабисално интрузивно тяло внедрено всред докамбрийски матаморфити и палеозойски интрузивни скали - средногорски гранити.

Плутонът е изграден от кварц-монцодиорити и гранодиорити – първите заемат северната му част, а вторите – южната му част. Кварц–габродиоритово тяло, намиращо се в южната част на находището се отнася към рамката на плутона и възрастта му е определена за палеозойска.

Дайковите тела са представени от спесартити, кварц-монцодиоритови порфирити, кварц-монцонит порфири, гранодиоритови порфирити, аплитоидни граносиенити, аплити и аплит-пегматити.

Кварцмонцодиоритите са внедрени изцяло в средногорските гранити, на юг са в контакт с гранодиорити, кварц-габродиорити и гнайси, на изток са в контакт с грано-диоритови порфирити. Повърхностното им разкритие има удължена форма северозападна посока. Границата им с гранитите бележи сложни очертания и се характеризира с оквацяване на гранитите. Границата с гранодиорити е постепенна.

Гранодиоритите образуват тяло с овална форма с дълга ос в северозападна посока.

Границите на дайките с вместващите ги скали са резки, повечето от тях са с малка дължина и дебелина. Най-много дайки се наблюдават в участъци с интензивна тектонска дейност. По-големи дайкови тела са грнодиоритовите порфирити, намиращи се в североизточния контакт с кварц-монцодиоритите, както и тела от кварц-монцонит порфири и кварц-монцодиоритови порфирити.

Медетският плутон в разкритата си част има площ от 6 км² и представлява апикалната част на проследен в дълбочина с геофизични изследвания интрузивен масив. Сондаж 17 от 1992г. потвърждава това.

Медно-молибденовото-пиритното промишлено орудяване обхваща източната част на плутона и заема площ от около 0,3 км². Рудовместващи са кварц-монцодиоритите и кварц-монцонитпорфиритите.

Главна роля за орудяването имат две системи предрудни тектонски нарушения: едната със северозападна посока /290°-300°/ и другата с изток-североизточна посока /60°-70°/ - П.Попов и И.Байрактаров - 1979г.

След рудните тектонски нарушения са систематизирани в четири групи с посоки 85°, 305°, 325°, 250° - всички от запад на юг и югозапад под ъгъл 60°-70°.

Рудното тяло е оконтурено по химически анализи на медта при бортово съдържание 0,18%. Хоризонталните сечения на тялото имат елипсовидна форма със средни измерения по дългата ос около 1000 м. и по-късата ос около 350 м. То е почти вертикално в дълбочина, като изклинява конусообразно.

Главни рудни минерали са халкопиритът, пиритът и молибденът. Орудяването е под форма на жилки, впръслеци и гнезда.

Основната ценност на находището се определя от съдържанието на мед. Медта е под форма на минералите халкопирит, халкозин, борнит. Според величината на коефициента на вариациите на съдържанието на мед, находището е твърдо равномерно.

Молибденът също е с промишлено значение като попътен компонент. Носител на молибдена е минералът молибденит. Съществува корелационна зависимост между съдържанията на мед и молибден,а именно:

- за руди, в които съдържанието на мед е от 0,30% до 0,45% - съдържанието на молибден е сравнително високо.

- при увеличение или намаление на съдържанието на медта - молибденът намалява.

За количеството на пирита се съди по пиритната сяра, която е разликата на общата сяра от сярата свързана с халкопирита.

Пиритът има повсеместно разпространение и не зависи от разпространението на медта.




    1. Хидрогеоложки условия

Системни хидрогеоложки наблюдения в рудника и около него по време на експлотацията не са провеждани.

Коефициентът на филтрация на рудовместващите скали е от 0,0185м за 24часа до 0,751м. за 24часа, средно 0,210 м. за денонощие. Тези стойности определят скалите като слабо водоносни и слабо проводими.

Грунтови води се формират в груса на склоновия насип на деретата. Индикатори за тях са изворите, които се наблюдават на контакта на груса с коренните скали. Изворите имат малък дебит от 0,20л/сек до 0,342 л/сек. Дебитът е в пряка зависимост от падналите валежи. При продължително засушаване изворите пресъхват.

Пукнатинните води се разполагат и циркулират по отворени пукнатини като обособяват по-големи или по-малки водоносни зони. В находището няма обособен водоносен хоризонт. В дълбочина водообилноста постепенно намалява с намаляване на напукаността на скалите.

Атмосферните води проявяват годишни колебания, което е в пряка зависимост от климатичните особености на района. Установени са две фази на водния режим - пролетно пълноводие /март-юни/ и лятно–есенно маловодие /юли-ноември/. За пролетното пълноводие падналите валежи са 50-54% от общия воден обем за годината.

Средногодишните валежи са 755 мм/м².




    1. Инжерно-геоложки условия

Разкритата кариера се характеризира с много повърхнини на отслабване, а това са наблюдаваните пукнатини и тектонски нарушения, които определено влияят на устойчивостта на масива.

Пукнатините са застъпени в различна степен по бортове на кариерата. Установено е, че броят на пукнатините в единица площ е по-голям там, където се водят интензивни пробивно - взривни работи.

Тектонските нарушения се характеризират с мощност от 0,20 м. до 15÷20 м. Съпроводени са с тектонска глина, обикновено имат простиране на изток-запад и запад на юг под ъгъл 65°-70°.

Специализирани инженерно-геоложки изследвания от страна на геоложката служба на МОК „Медет“ не са провеждани.

В различни периоди от време, в различни участъци на кариерата, са се проявили свлачища и деформации. Така в югозападния борт на кариерата се е образувала зона на обрушване от хоризонт 900 до хоризон 695. През 1990г. състоянието на бортовете е оценено от технически съвет като „пределно критично“ и се предлага да се преустанови минно-добивната дейност.

В края на експлотацията са прокарани три броя сондажи за определяне физико-механичните показатели на скалите в дълбочина /приложение - таблица за физико-механичните показатели на скалите от юг-югозапад район р-к „Медет“ - геоложки доклад - 2000г/.




    1. Минно-експлатационна дейност

Строителството на рудник „Медет“ започва през 1961г. До 1964 г. се водят разкривни работи. Този етап съвпада с допроучване на находището до кота 500м.

Официално МОК „Медет“ е открит на 29.12.1964 г.

Развитието на рудника започва по идеен проект на „Гипроцветмет“ гр. Москва. Проектът е разработен при добиваеми запаси 145 342,0 хил.т. руда с 0,369% мед и 535 857 т. метал. Извън контура на кариерата остават извън балансови запаси в кат. С1-28 080,0 хил.т. с 0,246% мед и в кат. С2-17 816,0 хил.т. с 0,240% мед. Проектното дъно на кариерата е хоризонт 620.

Нов идеен проект е разработен през 1971г. Той се позовава на изводи от изследване устойчивостта на откосите на работните и генерални бортове. Доказва се от страна на „Нипроруда“, че е възможно увеличаване на ъглите на бортовете. Така проектът се разработва с уширяване на кариерата и проектно дъно хоризонт 605. Същевременно се преизчисляват запасите при нови кондиции с бортово съдържание 0,18% мед.

Прилаганата в рудника система на разработване е с транспортиране на откривка на външни насипища и включва следните технологични процеси: раздробяване на масива с пробивно-взривни работи, товарене на рудата с еднокофови багери, извоз с автосамосвали и външно насипообразуване.

Основни параметри на системата са:

- височина на работното стъпало-15м;

- височина на неработното стъпало-30м;

- ъгъл на откоса на работното стъпало-70°-80°;

- ъгъл на откоса на неработния борт-55°-65°;

- ъгъл на откоса на неработния борт-39°-46° /по изчисления на „Нипроруда“/;

- ширина на работната площадка-40-50м;

- ширина на работната берма-8-12м;

- средногодишен темп на удълбаване-12-15м;

- загуби и обедняване-3%.

Основната механизация в рудника са багери ЕКГ 4,6, сондажни машини СБШ-250, автосамосвали „Белаз“ с товароподемност 27 т. и 40 т.

При затихване на работата в рудника, котлованът е с дълбочина 490м. Размерът на повърхността е 1000x1400м, на дъното - кота 635, с размери 55x240м.

Проектната дълбочина – кота 605, не е достигната поради свлачищни проявления в различни участъци на кариерата.

За целия период на експлоатация са добити 164 979,1 хил.т. руда с 0,322% мед и 531 365 т. метал.

Коефициентът на откривка /м³/т/ е варирал от 1,55 в началото до 0,14 в края на експлотацията.За целия период той е средно 0,33м³/т.

За целия период на добивна дейност загубите са 3,70%, а обедняването - 4,31%.



    1. Проученост и запаси

Медно-молибденово-пиритно находище „Медет” е проучено в периода 1956-1962 г. Изчислени са запаси до кота 500, които са утвърдени с геоложки доклад през 1963 г.

Строителството на рудника и обогатителния комплекс започва през 1961 г. Реалният добив и обогатяване на руда започват през 1964 г.

За периода 1964 – 1994 г. /до преустановяване на дейността/ са добити и преработени 164 979.0 хил. т. руда със средно съдържание 0.322 % мед при предвидени по проект 145 242.0 хил. т. със съдържание 0.369 % мед.

През 1971 г. е изготвен нов идеен проект, при който се извършва преизчисляване на запасите с бортово съдържание 0.18 % мед и дъно на рудника на кота 605.

През 2000 г. е внесен в МОСВ и утвърден Геоложки доклад, който обхваща останалите в бортовете на рудника запаси и тези от хор. 620 до кота 500.

Запасите са изчислени по условията използвани в Геоложкия доклад към 01.01.1974 г. и са :

- от хор. 905 до хор. 605 – кат. В + С1 – 47 858.4 хил.т. при 0.29% мед

- от хор. 590 до хор. 500 – кат. С2 – 33 620.0 хил.т. при 0.27% мед.

През 2008 г. е сключен договор с „Нипроруда“ АД гр. София за изготвяне на Технико-икономическа обосновка /ТИО/ за задача „Проучване на възможностите за добив на медни руди от оставащите запаси на находище „Медет“ и тяхната преработка.

ТИО на „Нипроруда“ АД гр. София е приета на ЕТИС в „Асарел Медет“ АД. Таблично са дадени/изчислени похоризонтно геоложките запаси при бортово съдържание на мед от 0.18%, 0.25%, 0.30%, 0.35% и 0.40% и молибден. Разгледани, анализирани и сравнени са варианти за подземен и открит добив, с подварианти при различна годишна производителност на добива – за 1 и за 5 млн.т./годишно и при бортови съдържания от 0.40% до 0.30% - за подземен добив и от 0.18% до 0.25 % - за открит добив. Различните варианти са икономически анализирани при преработка на рудата в нова ОФ съответно на площадка „Медет“ и на площадка „Асарел“.




  1. Цел на задачата

Във връзка с максималното оползотворяване на природните суровини и относително стабилната висока цена на метала мед и молибден на световните борси, основната цел на настоящата задача е актуализиране на технико-икономическата обосновка „Проучване на възможностите за добив на медни руди от оставащите запаси на находище „Медет“ и тяхната преработка“ на „Нипроруда“ АД гр. София на база на актуалните икономически ценообразуващи показатели – цени на ел.енергия, горива, цени на металите, работна заплата, стойност на машините и оборудването и т.н. Отделните вариантни и подвариантни решения следва да се оценят и сравнят при еднакви показатели – капиталови и производствени разходи, години строителство и добив, минимална и максимална производителност, загуби и обедняване и т.н. По възприетата в разработката на НИПРОРУДА методика за анализ, оценка и икономическа обосновка, следва да се предвидят и нови подварианти за открит добив при бортово съдържание 0.15 %, 0.12 % и 0.08 % мед.

Очакваните предимства и икономически ефект в дългосрочна перспектива от реализацията на задачата ще се изразяват в следното :



  1. Получаване достоверна актуална информация за алтернативните варианти и подварианти на разработване при различни бортови съдържания на мед и молибден на база на утвърдените останали запаси от находище „Медет“;

  2. Икономическа обосновка на граничната стойност на рентабилен добив на изчислените неиззети запаси при различните варианти и подварианти съобразно актуалната икономическа среда;

  3. Евентуално обезпечаване работата на ОФ с допълнителни обеми медна руда за преработване;

  4. Удължаване срока на живот на «Асарел-Медет» АД;


3. Обхват на задачата

Целта на задачата следва да бъде реализирана чрез следните дейности:

3.1. Запознаване с наличната документация и информации за резултатите от проведените до момента геолого-проучвателни изследвания, а именно:

- материали и разработки от геолого-проучвателната дейност за находище „Медет“;

- утвърдени геоложки доклади с утвърдени балансови запаси на находище „Медет“;

- Проект за ликвидация и консервация на рудник „Медет“ и ОФ „Медет“;

- Проучване на възможностите за добив на медни руди от оставащите запаси на находище „Медет“ и тяхната преработка – във фаза ТИО на „Нипроруда“ АД гр. София от 2008 г.

3.2. Актуализиране на икономическите показатели по отделните варианти и подварианти за разработване на оставащите запаси от находище „Медет“ в съответствие със съвременните икономически условия, както следва:

- капиталови разходи;

- амортизационен план на инвестицията;

- оперативни разходи;

- прогнозни разчети при прогнозно изменение на цените на суровините и материалите и оборудването;

- анализ на нетната стойност на проекта и срока на откупуване по метода на дисконтовите парични потоци за срок от 15 години (NPV/IRR анализ).

3.3. Включване към вече разработените варианти и подварианти на вариант за открито разработване при бортово съдържание 0.15 %, 0.12 % и 0.08 % мед и технико-икономическата му оценка по възприетата в разработката на НИПРОРУДА методика.

3.4. Изготвяне и представяне на Доклад/Отчет с обобщаване на резултатите, изводи, заключения и препоръки.
4. Изисквания за съответствие на конкретни качествени показатели

4.1. Технико Икономическата Обосновка /ТИО/, изготвена от Изпълнителя, трябва да бъде съобразена с изискванията по т. 2 и т. 3 от настоящото Техническо задание, както и с изискванията на действащото в момента в РБългария законодателство.

4.2. ТИО, изготвена от Изпълнителя, трябва да се базира на начина и методиката на интерпретация и изчисления възприети в „Проучване на възможностите за добив на медни руди от оставащите запаси на находище „Медет“ и тяхната преработка“ – във фаза ТИО на „Нипроруда“ АД гр. София от 2008 г.

4.3. За базови следва да се приемат цените на материали, оборудване, метали и услуги, валута и т.н. към дата 01.01.2013г.

4.4. В части „Комплексна” и „Икономическа” да се разработят още три подварианта за открито разработване при бортово съдържание 0.15 %, 0.12 % и 0.08 % мед, 5 млн.т. годишна производителност и нова ОФ съответно на площадки „Медет“ и „Асарел“.

Ценовото предложение на Оферента да се оформи в следния табличен вид /табл. 1/:



Табл. 1

По ред


Задача

Човеко-часове /чч./

Ед. цена

/ лв. без ДДС /



ОБЩО

/лв. без ДДС/



Срок изпълнение

/кал.д./


1.

Запознаване с наличните документация и материали













2.

Включване варианти с 0.15%, 0.12% и 0.08% мед, 5 млн.т. год. произв. с нова ОФ на площадка „Асарел“ или „Медет“













3.

Актуализиране на икономическите показатели на варианти и подварианти













4.

Обобщаване на резултатите, изводи и препоръки













5.

Представяне на актуализираната ТИО пред ЕТИС













6.

Други (да се опишат)
















Обща стойност, лв. без ДДС













7.

Максимална гаранция „Добро изпълнение” в % от общата стойност на проекта













8.

Начин на плащане:













Оферентът може да добавя всякакви други дейности в горната таблица имащи за цел повишаване качеството на разработката, съпроводени с мотивирана обосновка.
5. Качествени /офертни/ изисквания към услугата

5.1. Несъстезателна /техническа/ част

Оферентът трябва да представи следните документи /Табл. 2/:



Табл. 2





1

Регистрация по ЕИК

2

Точен адрес, лица за контакти, e-mail, факс, телефон

3

Удостоверение за актуално състояние на фирмата

4

Изисквания за съдействие от страна на Възложителя

5

Екип за изпълнение на задачата (поименен списък)

6

График на изпълнение с общ срок за изработка на задачата

7

Копие от застрахователна полица по чл.171 и чл.172 от ЗУТ

8

Декларация за срок на валидност на офертата.

9

Автореференция и референции

10

Декларация за конфиденциалност

11

Баланс и отчет за приходи и разходи за 2010, 2011 и 2012 г.

- Офертата трябва да съдържа Декларация за валидност на офертата /не по-малко от 3 месеца/;

- Офертата трябва да съдържа Декларация за готовност за започване на работа и за общ срок за изпълнение на задачата /в работни дни/;

- Офертата трябва да съдържа Декларация за подизпълнител /в случай, че се предвижда такъв/;

- Офертата трябва да съдържа обяснителна записка с обоснована концепция за методи, методологията, софтуер и техническата съоръженост за изчисление и преизчисление (изпълнение на задачата);

- Офертата да съдържа поименен списък екипа за изпълнение на задачата с професионалните автобиографии и доказателства за професионален и практически опит при проектиране и изпълнение на задачи от този тип:

- Удостоверение за членство в КИИП или браншова организация.

- Индивидуални удостоверения от КИИП, валидни за 2013 г. на специалистите, отговорни за изпълнение на задачата.

- Оферентът да изготви и представи списък с обекти, където е проектирал и изпълнявал подобни задачи и да се посочат имената на най-малко три фирми/лица за контакти и телефонни номера за референции;

- Оферентът да представи копие от застрахователна полица, съгласно чл.171 и чл.172 от ЗУТ и Наредба за условията и реда за задължително застраховане в проектирането и строителството приета от ПМС №38 от 24.02.2004г., обн.ДВ бр.7 от 02.03.2004г.

- Оферентът да представи списък от документи и изисквания за съдействие от страна на «Асарел-Медет» АД за изпълнението на задачата.

- Фирмата-оферент е с предимство ако е изпълнявала такъв вид работа.
5.2. Състезателна /финансова/ част

- Оферентът да представи Декларация за максимална гаранция за добро изпълнение, покриваща периода до приемане на Доклада/Отчета, както и банкови гаранции в случай, че във финансовата схема е предвидено авансово плащане. Гаранцията за добро изпълнение ще бъде освободена при доказване на заложените технически параметри в 60 дневен срок след приемане без забележки от ЕТИС на Дружеството на Доклада/Отчета.

- Офертата да съдържа часова ставка на предвидените специалисти и необходимите допълнителни разходи;

- Офертата да съдържа Работна програма и календарен график за изпълнение, както и таблица с мероприятията за изпълнение на задачата, включваща необходими човекочасове за всяка дейност, срок за изпълнение, единична и обща стойност /лв., без ДДС/.

- Офертата да съдържа финансова схема на разплащане. С предимство е максимално разсрочен срок на плащане на сумите.

6. Начин и критерии за приемане на извършената работа

6.1. Докладът с актуализираната ТИО се предава/приема чрез приемо-предавателен протокол подписан от представители на Изпълнителя и Възложителя.

6.2. Актуализираната ТИО се разглежда и приема на ЕТИС в „Асарел Медет“ АД.

6.3. Задачата се счита за изпълнена след утвърден Протокол от ЕТИС и отстраняване на забележките, ако има такива.


7. Други условия

    1. Да се спазват изискванията за дейности, изпълнявани от външни партньори в контролираните от „Асарел-Медет“ АД територии, относно безопасни и здравословни условия на труд, пожарна безопасност, опазване на околната среда, пропускателен режим и сигурност и кадрово осигуряване, с които избрания изпълнител ще бъде запознат при сключване на договора.

7.2. На оферентите ще бъде осигурен достъп до обекта и района, а на избрания изпълнител – условия за работа, в рамките на работното време на Дружеството – 9.00-16.00 ч. При сключване на договор се подписва Декларация за конфиденциалност от страна на Изпълнителя.

7.3. За периода, в който тече срока за подаване на оферти, оферентите могат да изпратят изясняващи въпроси в писмена форма на лицето за контакт не по-късно от десет работни дни преди изтичането на срока за подаване на офертите.

7.4. Изпълнението на задачата трябва да бъде съобразено с „Общи условия” към договори сключвани за дейности, изпълнявани от външни партньори в контролираните от „Асарел Медет”АД, относно безопасни и здравословни условия на труд, пожарна безопасност, опазване околната среда, пропускателен режим и сигурност и кадрово осигуряване, с които избраният изпълнител ще бъде запознат при сключване на договора.

7.5. В проектите, разработките, предвидените технологии и методики задължително трябва да бъде спазено действащото законодателство на Република България и Европейския съюз и на предписанията на отдели „БЗР”, „ВК”, ”Екология” и „Фирмена сигурност” и от контролните органи.


7.6. Офертата да се представи до 16:00 часа на ................. 2013 г. адресирана до Изпълнителния Директор на „Асарел – Медет“ АД, 4500 гр. Панагюрище, по един от следните начини:

    • На факс 0357 60 250 или 260, лично на вниманието на Изп. Директор на „Асарел – Медет“ АД, д-р инж. Л. Цоцорков;

    • На e-mail: rshumanov@asarel.com лично на вниманието на Изп. Директор на „Асарел – Медет“ АД, д-р инж. Л. Цоцорков;

    • По пощата в запечатан плик, адресиран както следва:

4500 гр. Панагюрище

„Асарел – Медет“ АД

Изпълнителен Директор

д-р инж. Л. Цоцорков


с надпис: Оферта за изпълнение на задачата: „Актуализация на технико-икономическата оценка за добив на медни руди от оставащите запаси на находище "Медет" и тяхната преработка“.

Да се отвори само в присъствието на определената за целта комисия”

- На ръка в Деловодството на “Асарел-Медет” АД, запечатана в плик, адресирана до Изпълнителния Директор на “Асарел – Медет” АД, 4500 гр. Панагюрище с надпис: Оферта за изпълнение на задачата: „Актуализация на технико-икономическата оценка за добив на медни руди от оставащите запаси на находище "Медет" и тяхната преработка“.

Да се отвори само в присъствието на определената за целта комисия”


Офертата да бъде подадена в голям запечатан плик.


    1. Офертите се отварят и разглеждат от избраната за целта комисия.

    2. Принципът на избор на изпълнител е икономически най-изгодната за Възложителя оферта и най-къс срок за изпълнение на задачата.

    3. Резултатите се оповестяват с приключване на работата на комисията, като подборът на подадените оферти се извършва в един кръг.

Обръщаме внимание, че създадения ред в Дружеството за съхранение на офертите, прозрачност и принципност при тяхното разглеждане, изключва възможността за влияние върху избора на изпълнител чрез корупция. Освен това при констатиране подобни опити, съответните длъжностни лица се освобождават дисциплинарно от работа, а договорите със съответните партньори се прекратяват.


8. Контакти
По технически въпроси – д-р инж. Кр. Кърпаров, Ръководител отдел „Технологично развитие” тел: 0357 60138, e-mail: karparov@asarel.com.

ИЗГОТВИЛИ: СЪГЛАСУВАЛИ:
Р-л отдел „ТР”…………………… Директор „ПТД”..........................

/д-р инж. Кр. Кърпаров/ /инж. И. Чолаков/

Дата: Дата:
МИ към отдел „ТР“:........................ Р-л отдел „Финанси“...................

/инж. П. Нешев/ /икн. Н. Господинов/

Дата: Дата:

МП, р-л звено „Рудодобив“........



/инж. К. Ангелова/

Дата:


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница