Телевизии: бнт, бТВ, Нова телевизия, тв 7, мсат, Икономика тв, ббт, Ре: тв радио: Дарик, бнр



Дата01.02.2018
Размер106.86 Kb.
#52311

Прес клипинг от работния обяд на 14 май на министъра на икономиката Петър Димитров с компании членове на Камарата

Телевизии: БНТ, бТВ, Нова телевизия, ТВ 7, МСАТ, Икономика ТВ, ББТ, Ре:ТВ

Радио: Дарик, БНР

Преса: Дневник, Монитор, 24 часа, Сега, Телеграф, Експрес

Интернет медии: БГНЕС, Екон, Нюз бг, Insurance.bg, Нетинфо, Dir.bg

Агенции: БТА, Фокус, Ройтерс

Интервюта на Борислав Боянов за Икономика ТВ и на Валентин Георгиев за Нова телевизия

БГНЕС

България

Димитров :Решението за Кремиковци ще е през механизма за несъстоятелност
2008-05-14 13:47:56


Решението на въпроса със собствеността и съдбата на Кремиковци ще върви през механизма на несъстоятелност, каза министър Петър Димитров преди работния си обяд с членове на Американската търговска камара у нас, предаде репортер на БГНЕС.


Той изтъкна, че в момента върви конкуренция между Константин Жеваго и Арселор Митал за евентуалното придобиване на Кремиковци, като и двете страни предлагат, да поемат текущите разходи на комбината, докато се реши въпросът с неговата собственост. От легитимното ръководство на Кремиковци зависи с кого ще бъде сключен договор за продажба, каза Петър Димитров. Той изтъкна, че очаква резултатите от преговорите с потенциалните купувачи и подчерта, че сделка за Кремиковци в близко време е възможна, само ако купувачът поеме всички задължения на металургичния гигант. Не изкарваме на преден план задълженията на Кремиковци към държавните дружества , посочи още министърът на икономиката и енергетиката, и наблегна на това, че абстрактно обещание за след два - три месеца, изплащане на заплати не вършат работа./БГНЕС

Focus
Петър Димитров: Не виждам опасност "Кремиковци" да спре работа 14 май 2008 | 13:06 | Агенция "Фокус"
София. Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров е провел срещи за бъдещето на „Кремиковци”. „Имах среща с Константин Жеваго, „Мерил Линч” и представители на „Арселор”. Върви конкуренция между Жеваго и „Арселор Митал”, като и двете страни предлагат да поемат подкрепата за текущото функциониране на „Кремиковци”, докато се реши въпросът за собственика – това каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, предаде репортер на Агенция “Фокус”.

Петър Димитров обясни, че от легитимното ръководство на комбината „Кремиковци” зависи с кого ще бъде сключен договор. „Но решението ще върви по механизма на несъстоятелност и решение на съда”, уточни Петър Димитров. Той обясни, че в момента синдикатите са едни от най-чувствителните страни в разговорите. „Хората не са получавали заплати и от тази гледна точка казах, че абстрактни обещания за след два – три месеца не вършат работа”, заяви Петър Димитров. Работа вършат решения, които могат да проработят веднага, обясни той.


Държавата поставя условия единствено по отношение на плана за жизнеспособност и екологията. В никакъв случай не се изкарва на преден план задължението към държавните дружества, а се иска комбинатът да работи, да е чисто и да е модерно. Според Петър Димитров – купувачите също предпочитат да се мине през несъстоятелност на комбината. „Не виждам опасност заводът да спре работа”, смята министърът.

На въпрос затова, че България има 50 % енергиен потенциал и означава ли това, че проектът за АЕЦ „Белене” е излишен, Петър Димитров отговори – това беше казано от гледна точка на енергийната ефективност. "Разбира се, че тези решения не стават с декрет, а с мерки за енергийна ефективност. Явно, че мерките са бавни. Те се подкрепят от Международен фонд „Козлодуй”. Той има големи резерви, но те са преди всичко в бизнеса. Не може държавата да застави бизнеса да повиши енергийната си ефективност".


Людмила СПАСОВА


Нетинфо
Министър Петър Димитров на работен обяд с американски бизнесмени
13.05.2008

Министър Петър Димитров представя “Икономически перспективи пред България и българо-американските търговски отношения” по време на работен обяд.

Той е организиран от Американската търговска камара утре, 14 май 2008 г. от 12,30 ч. в хотел ?Шератон?, зала Средец. Сред официалните гости ще бъде и американският посланик Джон Байърли. Представители на над 60 компании – членове на камарата също ще присъстват на бизнес обяда.
News.dir.bg

Мечта за пълен десятък, не за ”Мерцедес”


14 май 2008 / News.dir.bg

Моята мечта е, в България да има 10% корпоративен данък, 10% по доходно облагане и 10% социално осигуряване, каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров
По време на работния си обяд с членове на Американската търговска камара министърът представи основни параметри на българската икономика и законодателство, като акцентира върху ниската данъчна тежест, по-ниските цени на ел. енергията и ниската безработица, предаде БГНЕС.
Димитров посочи, че очакванията са, общият размер на чуждите инвестиции у нас през 2008 г. да достигне 6,5 млрд. евро. Той изрази надажда, че американските инвестиции у нас ще продължават да нарастват, като част от тях ще се концентрират в информационните технологии.
Нямаме шансове да играем по схемата "догонване", коментира пред американските бизнесмени министърът. Шансовете на страната ни са да играе по схемата "прескачане и изпреварване" и затова да не си губим времето да се опитваме да правим "Мерцедес", защото той отдавна е направен по-добре от нас, каза Димитров, цитиран от БТА. Затова според него сътрудничеството с американския бизнес, наука и образование, дават особени шансове за България.
Министърът открои необходимостта страната ни да инвестира в наука, за да се създаде нов икономически тил, който да произвежда и продава интелект.

Dnevnik

Петър Димитров: България има огромен резерв от енергия

Автор: Цветелина Катанска І tzvetelinak@dnevnik.bg
днес, 15:02


България има огромен резерв от енергия, която се разхищава от бизнеса и населението. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров на среща с представители на Американо-Българската търговска камара.

В рамките на международен фонд "Козлодуй" досега са усвоени около 350 млн. евро. Половината от тези средства са използвани за повишаване на енергийната ефективност, каза още Димитров. Министърът обясни, че тези средства не са достатъчни, за да спрат трайно загубата на енергия. Решение според него може да се търси само от бизнеса. Фирмите са тези, които могат да предложат рязко и бързо вдигане на цените на енергията за промишлени нужди. Така индустриалните компании ще започнат да използват преди всичко енергоспестяващи производства.

Министърът се обяви против  административната принуда, защото според него единствено икономическа принуда може да доведе до повишаване на енергийната ефективност на бизнеса. Димитров се обърна към американските фирми с покана, ако имат предложение в тази посока да се организира специална среща посветена на проблема.

Insurance.bg

14 май 2008
Вносът от САЩ у нас е намалят с 30,4%, а българскитя износ - с 0,2 на сто
Най-голям процент в износа от България представляват нефтените масла. От САЩ внасяме предимно минерални продукти

През 2007 г. българският износ за САЩ възлиза на 424,8 млн. щ.д., като бележи намаление с 0,2% спрямо 2006 г. Вносът от САЩ е за 323,1 млн. щ.д., което е спад с 30,4% спрямо вноса през 2006 г. Салдото е положително и възлиза на 101,7 млн. щ.д. Това обяви на работна среща с компании членове на Американската търговска камара в България министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Икономическият министър говори за развитието на българо-американските търговски и икономически отношения.  Най-голям процент в износа от България представляват нефтените масла (35%), продукти от хранителната промишленост, текстилни материали. От САЩ внасяме предимно минерални продукти (40,5%), както и машини и електрооборудване.


За периода 1992-2007 г. американските компании са инвестирали в българската икономика над 1 254 млн. щ.д., което нарежда САЩ на 8-мо място по чуждестранни инвестиции. Преките чуждестранни инвестиции като процент от БВП в България представляват 21,1% от БВП, в сравнение със страните от Централна и Източна Европа, по данни на Банк Аустриа, където България е следвана от Естония, Латвия, Румъния. Според цитираните от министъра данни на БНБ, ПЧИ за 2007 г. ще бъдат 6,5 млрд. евро.
Според Димитров повишаването на инфлацията през последните години е обусловено от множество фактори: изравняване на акцизните ставки с тези на ЕС, повишените международни цени на петрола и основни суровини, сближаване на ценовите равнища у нас с равнището на цените в ЕС.
Петър Димитров цитира проучване на A.T. Kearney от март 2007 г., според което България е поставена на девето място по привлекателност за бизнес (в света) и на първо сред страните от ЦИЕ. Според класацията на UNCTAD България е 7-ма по атрактивност дестинация за инвестиции в света, като се е изкачила в класацията с 14 места напред спрямо доклада от 2005 г.
Министърът цитира размери на акцизните ставки за горивата
за периода 2008-2011 г., според графика, договорен с ЕС. За 2008 г. акцизната ставка за безоловния бензин е 685 лв./1000 л., а до 2011 г. трябва да достигне 710 лв./1000 л. За 2008 ставката на газьола е 600 лв./1000 л., на керосина 535 лв./1000 л. и на електрическа енергия 1.20 лв. за  1 мегават час, на цигарите 79 лв./1000 къса.
«Не можем да намалим акциза и ДДС върху горивата, без да влезем в скандал с ЕС», каза министърът в отговор на въпрос за нарастващите цени на горивата и по-конкретно на дизела. В този случай нямаме резерв за солови акции, продължи министърът.
Министърът цитира ниски нива на безработица от 7% за 2007 г. и осигуряване на финансов ресурс от 1,2 млрд евро за инвестиции в човешки капитал чрез Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”.
Държавният дълг за периода на управление на правителството е намалял с 26,6 процентни пункта, посочи още Димитров. Износът на България е нараснал повече от три и половина пъти от 1999 г. и през 2007 г. Достига 18,4 млрд. щ.д.
В момента България е на 46 място сред 178 страни, по условия за правене на бизнес съгласно класацията на Световната банка за правене на бизнес; 41-во място по конкурентоспособност сред 55 водещи икономики, съгласно Швейцарския институт за управленско развитие и на 79 място сред 131 страни, по конкурентоспособност съгласно Световния икономически форум от Давос.
България е на първо място сред 178 страни в класацията на Световната банка по успешни данъчни реформи през 2006-2007 г.

News.bg

На първо място сме в ЕС по преки чуждестранни инвестиции


България е на първо място в ЕС по преки чуждестранни инвестиции за 2007 година.

Това каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров в лекцията си на тема "Икономически перспективи пред България и българо-американските търговски отношения", цитиран от БНР.

 Димитров обясни, че приходите от чуждестранни инвестиции за миналата година са били около6,5 млрд. евро.
До 31 март 2008 г. бюджетният излишък на България е 547 000 000 евро.

България е на 9 място в света по привлекателност за правене на бизнес и първа в Централна и Източна Европа.

Цените на електроенергията са по-ниски само в Латвия и според него те трябва да се запазят.

Цените на природния газ са по-ниски само в Естония, а на бензина и дизела - само в Румъния.



България не може да намали ставките за бензин и дизел без да влезе в конфликт с ЕС. Ние нямаме резерви за самоволни действия. ЕС трябва да помисли дали политиката му в тази насока е правилна", каза още Димитров.

България е последна по енергийна интензивност, а има огромни резерви. За да бъдат реализирани резервите, мерките за енергийна ефективност трябва да са приоритет.

Министър Димитров обясни, че в България на 100 души се падат 107 мобилни телефона.

Интернет достъп имат 72 на 100 фирми и 19 на 100 домакинства.

На последно място сме по разход на работодателите за труд като според министъра това се дължи на ниските нива на възнаграждение и на ниските нива на изплатени данъци.

Като фискални рискове Димитров посочи очакваното негативно отражение на ипотечната криза в САЩ, покачването на цените на енергийните ресурси и храните.

Очакваният спад на икономическия растежв ЕС, високият дефицит по текущата сметка на платежния баланс, забавянето във вътрешното търсене, са другите рискове, които посочи Димитров. 

По думите му застаряването на населението оказва натиск върху пенсионната система. Според него, ако ЕС даде достатъчно пари за решаване на проблема с ромите, те няма да са общоевропейски проблем.

Econ.bg

Представители на американския бизнес се срещнаха с министър Димитров


Търговското салдо между двете страни е положително и възлиза на 101.7 млн. Изнесли сме стоки за почти 430 млн. долара за САЩ през 2007 г. Министър Димитров си пожела 10%-ни данъци

Днес се проведе работна среща между компании-членове на Американската търговска камара в България и министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. По време на нея министър Димитров говори за развитието на българо-американските търговски и икономически отношения.

През 2007 г. българският износ за САЩ възлиза на 424.8 млн. щатски долара., като бележи намаление с 0.2% спрямо 2006 г. Вносът от САЩ е за 323.1 млн. щатски долара., като той бележи спад с 30.4% спрямо вноса през 2006 г.  Търговското салдо между двете страни е положително и възлиза на 101.7 млн. долара.

Най-голям процент в износа от България представляват нефтените масла (35%), продукти от хранителната промишленост и текстилни материали. От САЩ внасяме предимно минерални продукти (40.5%), както и машини и електрооборудване, съобщиха от Американската търговска камара.

За периода 1992-2007 г. американските компании са инвестирали в българската икономика над 1.254 млн. щ.д.  Този факт отрежда на САЩ на 8-мо място по чуждестранни инвестиции в страната.

Според министъра на икономиката и енергетиката повишаването на инфлацията през последните години е обусловено от множество фактори: изравняване на акцизните ставки с тези на ЕС, повишените международни цени на петрола и основни суровини, сближаване на ценовите равнища у нас с равнището на цените в ЕС.

Димитров цитира проучване на A.T. Kearney от март 2007 г., според което България е поставена на девето място по привлекателност за бизнес (в света) и на първо сред страните от ЦИЕ. Според класацията на UNCTAD България е 7-ма по атрактивност дестинация за инвестиции в света, като се е изкачила в класацията с 14 места напред спрямо доклада от 2005 г.

Министърът цитира размери на акцизните ставки за горивата за периода 2008-2011 г., според графика, договорен с ЕС. За 2008 г. акцизната ставка за безоловния бензин е 685 лв./1000 л., а до 2011 г. трябва да достигне 710 лв./1000 л. За 2008 ставката на газьола е 600 лв./1000 л., на керосина 535 лв./1000 л. и на електрическа енергия 1.20 лв. за 1 мегават час, на цигарите 79 лв./1000 къса.

"Не можем да намалим акциза и ДДС върху горивата, без да влезем в скандал с ЕС", каза министърът в отговор на въпрос за нарастващите цени на горивата и по-конкретно на дизела. "В този случай нямаме резерв за солови акции", добави министърът.

Моята мечта е, в България да има 10% корпоративен данък, 10% по доходно облагане и 10% социално осигуряване. Това каза още министър Димитров по време на работния си обяд , предаде БГНЕС.

По време на днешната среща министър Димитров цитира данни на БНБ, според които преките чуждестранни инвестиции за миналата година възлизат на 6.5 млрд. евро.

Министърът цитира ниски нива на безработица от 7% за 2007 г. и осигуряване на финансов ресурс от 1,2 млрд евро за инвестиции в човешки капитал чрез Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси".

Държавният дълг за периода на управление на правителството е намалял с 26.6 процентни пункта, посочи още Димитров. Износът на България е нараснал повече от три и половина пъти от 1999 г. и през 2007 г. достига 18.4 млрд. щ.д.

В момента България е на 46 място сред 178 страни, по условия за правене на бизнес съгласно класацията на Световната банка за правене на бизнес; 41-во място по конкурентоспособност сред 55 водещи икономики, съгласно Швейцарския институт за управленско развитие и на 79 място сред 131 страни, по конкурентоспособност съгласно Световния икономически форум от Давос.

България е на първо място сред 178 страни в класацията на Световната банка по успешни данъчни реформи през 2006-2007 г.

Тенденциите в перспективите за развитие на България са свързани с няколко икономически фактора в световната икономика:



  • Очакване за негативно отражение на ипотечната криза в САЩ върху останалите икономики

  • Покачване цените на енергийните ресурси и на хранителните продукти

  • ЕК увеличи оценката на очакваната инфлация в страните от еврозоната на 3.3% срещу прогнозирания 2.6%

  • Очаква се и спад на икономическия растеж в ЕС с 0.8 %







Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница