Тема 07. Училищен курс за работа с текстова информация



Дата06.08.2017
Размер202.58 Kb.
#27396



ТЕМА 07. УЧИЛИЩЕН КУРС ЗА РАБОТА С ТЕКСТОВА ИНФОРМАЦИЯ
text box 1


  1. Очаквани резултати и дейности при работа с текстова информация

Работата с текстова информация е включена в ядро „Информация и информационни дейности“ и присъства в учебното съдържание от 1 до 4 клас: в 1, 2 и 3 клас – обобщена тема „Текстова информация; в 4 клас – текстовата информация присъства в обобщената тема „Комбиниране на информация“. Текстовата информация е една от основните теми в ОИТ 1-4. клас, чрез която се усвояват базови компютърни знания и умения. Работата с текстова информация е дейност, много близка до детската възраст, когато започва ограмотяването на учениците и овладяването на правилен български писмен и устен език. Учебното съдържание се усвоява леко и непринудено чрез практически задачи и проекти, които са свързани с езиковите умения на учениците. Текстовата информация, заложена в практическите задачи е в тясна връзка с информацията от останалите учебни предмети и на първо място с обучението по български език и литература. Наред с усвояването на нови знания и формиране на нови умения, добре подбраните практически задачи позволяват творческа активност на учениците, обогатяване на езика и на изразните средства при комуникация, способстват за развитие на въображението и за повишаване на интереса към учебния процес.

Във всеки следващ клас обучението по тази тема надгражда усвоеното в предишния клас, което е заложено както в очакваните резултати, така и в понятията и дейностите в учебните програми по ИТ – ЗИП от 1 до 4 клас. (Таблица 9)




Клас

Очаквани резултати

I

Обобщена тема „Текстова информация“

Ученикът:

- Умее да въвежда цифри;

- Умее да открива клавиши с букви от българската азбука при БДС подредба на клавиатурата;

- Умее да въвежда текстова информация чрез клавиатурата на ниво отделни символи и цели думи.



II

Обобщена тема „Текстова информация“

Ученикът:

- Умее за използва клавиатурата за въвеждане на отделни думи и цифри;

- Умее да използва клавиш “Shift” за въвеждане на главна буква;

- Умее да въвежда текстова информация чрез клавиатурата на ниво изречение и кратък текст;

- Познава текстовия курсор, неговото предназначение и умее да го управлява чрез навигационния блок на клавиатурата;

- Познава и спазва основни правила при въвеждане на текстова информация чрез клавиатурата;

- Умее да коригира собствен текст на ниво изтриване и вмъкване на отделни символи;

- Умее да задава цвят и размер на текста;

- Умее да превключва в режим за работа на кирилица или на латиница.

- Умее да запазва, зарежда и разпечатва текстов документ.



III

Обобщена тема „Текстова информация“

Ученикът:

- Знае как се въвежда нов ред в текстов документ;

- Умее да използва клавиш “Shift” за въвеждане на препинателни знаци и символи;

- Умее да маркира текст и извършва действия с него (премества, изтрива, копира);

- Познава основните характеристики за форматиране на текст – шрифт, размер, стил и цвят;

- Умее да задава шрифт и стил на символите.



Таблица 9. Очаквани резултати в темите за текстова информация

Основните понятия за работа с текстова информация – символен блок и цифров блок са включени в програмата за 1 клас и запознават учениците с възможностите на компютърната клавиатура за въвеждане на буквено-цифрова информация. В следващите класове тези понятия се развиват и надграждат, в съответствие с дейностите, които учениците трябва да извършват.

На базата на учебните програми, учителят изготвя разпределение по темата с необходимия брой урочни единици. В ОИТ в началното училище се препоръчват два вида уроци – урок за нови знания с формиране на нови умения (НЗНУ) и урок за затвърждаване на знанията и усъвършенстване на уменията (ЗЗУУ). И двата вида уроци се организират чрез практически учебно-познавателни задачи с използване на максимално онагледяване чрез илюстрация и демонстрация в програмната среда.


  1. Примерни разпределения по класове

Примерно разпределение на темата за 1 клас

Примерно разпределение на темата за 2 клас

Примерно разпределение на темата за 3 клас

  1. Въведение в компютърната текстообработка

Обучението по темата за работа с текстова информация се препоръчва да се осъществи в различни програмни среди – авторските и адаптираните специализирани програмни продукти към учебните помагала, одобрени от МОН, вградената в операционната система Windows програма за компютърна текстообработка WordPad, както и програми от български образователни сайтове. Учебното съдържание по-долу е разгледано чрез програмата WordPad. Програмата WordPad винаги е достъпна, независимо от версията и езика на операционната система, позволява използването и до определена дълбочина в зависимост от възрастта и възможностите на децата и дава възможност на учителя да проявява творчество при подготовката на учебни материали и конструирането на разнообразни практически задачи.

Първоначалното запознаване на учениците с идеите на компютърната текстообработка трябва да започне от техните представи и знания от обучението по български езика за текста и неговите конструкции.



3.1. Запознаване с клавиатурата

Учениците още в първи клас, в обобщена тема „Запознаване с компютърната система“ познават клавиатурата като устройство за въвеждане на буквено-цифрова информация.

При работа с текстова информация тяхното внимание се насочва към отделните блокове на клавиатурата и тяхното предназначение и се формират първоначални умения за въвеждане на символи и думи. Учениците се запознават и различават символен блок, цифров блок и навигационен блок и ги използват при учебни задачи и дидактически игри. За онагледяване учителят може да използва изображение на по-общ вид на клавиатурата за отделните блокове.

В първи клас в учениците се формират умения за работа с клавиатурата – клавишите се натискат с леко, отсечено и кратко движение, без пръстът да се задържа върху отделния клавиш при въвеждане на символ. При удар върху клавишите пръстите не трябва да се прегъват, а неучастващите пръсти се вдигат от своите места.

Във втори и в трети клас учениците се запознават с пълните възможности на клавиатурата, включително и с някои от контролните клавиши – Esc, Tab, Shift, CapsLk, Ctrl, Alt по преценка на учителя и чрез подходящи задачи и ситуации. Акцентът е върху предназначението на клавиш Shift в комбинация с други клавиши:


  • За въвеждане на главна буква

  • За превключване на долен и горен регистър при въвеждане на знаци и цифри от първия ред на символния блок

Учениците се запознават и с възможностите за избор на клавиатура на кирилица и на латиница. Формирането на умения за използване на възможностите на клавиатурата се реализира чрез учебно-познавателни задачи, съпроводени от онагледяване и демонстрация от страна на учителя. Чрез беседа се прави обобщение на различни ситуации при работа с клавиатурата. Началото на беседата може да бъде предизвикана от пример, онагледен от учителя за конкретна ситуация..

Примерен въпрос: „Кои символи се изписват при показаните клавишни комбинации?“

3.2. Основни елементи на компютърния текстов документ

Компютърно създаваният текст се съхранява като файл в паметта на компютъра и се нарича текстов документ. Текстовият документ се изгражда от елементи, които са аналогични на тези в обикновения човешки език:



  • Символ – буква, цифра, знак, които се въвеждат от клавиатурата

  • Дума – поредица от символи, несъдържаща интервал; поредица от символи между два интервала

  • Ред – поредица от думи, разположена в една хоризонтална линия

  • Изречение – поредица от думи, завършваща с препинателен знак за край на изречение – точка, удивителен знак, въпросителен знак.

  • Абзац (параграф) – поредица от изречения, завършваща с Enter

  • Страница – поредица от абзаци, разположение в една печатна страница, с предварително определени физически параметри

  • Раздел – част от текстовия документ, с еднотипни структура и оформление. Използва се при по-големи документи със специфично оформени обособени части.

В първи клас учениците работят на ниво символи, думи и ред – гласни и съгласни букви и цифри, думи на предмети, имена на животни и хора.

Във втори и в трети клас учениците работят с изречения и абзаци – построяване на изречения с използване на препинателни знаци, главна буква, кратък тематичен текст от няколко абзаца, правила за въвеждане на текст.

Елементите страница и раздел не се използват в началното училище.


  1. Програма за компютърна текстообработка WordPad

4.1. Общи сведения за програмата

Програмата WordPad предоставя достатъчно възможности за първоначално запознаване на учениците със същността и с основните стъпки при изграждането на компютърен документ. В същото време е с опростен интерфейс и е подходяща за ОИТ в началното училище. Програмата WordPad се намира в групата Accessories на операционната система Windows. Програмата се стартира от бутон Start / All Programs / Accessories / WordPad или от икона на съкратен път върху екрана. Потребителският интерфейс на програмата за Windows 7 се състои от два раздела – лента за бърз достъп (Quick Access Toolbar), страничен изглед (Backstage), два раздела – Home и View, работно поле и ред на състоянието (Status Bar).



4.2. Графичен потребителски интерфейс на програмата WordPad

Методически указания – запознаването с програмата става на достъпен за учениците език, без да се използват специални термини на английски език. Използват се наименования като екран, кутия с инструменти за оформяне на добре изглеждащ и красив текст, лист за създаване на текст. Необходимо е учителят да е направил икона на съкратен път (#Shortcut#) върху екрана или върху лентата със задачите и учениците да стартират програмата от там. За учениците от 1 и 2 клас учителят помага за затваряне на програмата и изход от нея.

Инструменти за редактиране и форматиране на текст

Инструментите се намират в #раздел# #Home# (Начало), разпределени в #групите# Clipboard, Font, Paragraph, Insert, Editing. (Инструментите от групата Insert ще бъдат разгледани в темата за комбиниране на информация, а инструментите от групата Editing не са подходящи за ОИТ в началното училище)



Група #Clipboard# – поставяне, преместване и копиране на текст чрез буфера на паметта.

Тези операции се въвеждат в трети клас, чрез достъпни обяснения за същността на Clipboard, като временна памет (буфер, резервно място, чекмедже, където временно се съхранява информация (текст, изображение и др.) и от където може да се вземе тази информация за различни цели. Може да се използва следното примерно схематично онагледяване



Група Font Групата съдържа инструменти за оформяне на прегледен и красив текст, чрез промяна на свойствата на символите: шрифт, големина, стил, цвят, позиция.

Препоръка: запознаването на учениците от втори и трети клас с възможностите за форматиране на символи се предхожда от демонстрация на красиво оформени текстове – картичка, обява, покана, плакат със съдържание, близко до ежедневието и интересите на децата. Формирането на умения за използване на форматиращите бутони се реализира чрез разнообразни практически задачи със съдържание от останалите учебни предмети или за целите на извънучебни дейности.

Група ParagraphГрупата съдържа инструменти за оформяне на прегледен и красив текст, чрез промяна на свойствата на абзаците: подравняване на редовете в абзаца, нов ред, отместване, междуредие.

Препоръка: Понятието абзац се въвежда в трети клас, където познавателните възможности на учениците позволяват неговото осмисляне и приложение при по-дълги текстове.

Методически указания – учителят запознава учениците с използването на клавиатурата и с инструментите за редактиране и форматиране чрез демонстрация в работната среда на WordPad, като дава примери с реалното писане на текст върху хартия. Обясненията на възможностите на отделните инструменти се осъществяват чрез демонстрация на конкретния инструмент, като за някои от инструментите е необходимо учителят да е подготвил текстови файлове за демонстрация и за самостоятелна работа за учениците. За учениците от първи клас се препоръчват дидактическите игри от специализираните софтуерни продукти към учебните помагала по информационни технологии, както и игри от детските образователни сайтове. На Фигура 30 и 31 е даден пример с програмата „Писане“ от детския образователен сайт Dechica.com.



Фигура 30. Сайт Dechica.com – програма Писане


Фигура 31. Сайт Dechica.com – Писане на думи

  1. Практически задачи за усвояване на основните дейности в компютърната текстообработка

5.1. Задачи за усвояване на въвеждането на символи

Задача 1. Попълнете кръстословицата. За преминаване в отделните квадратчета да се използват навигационните клавиши (стрелките). (Фигура 32)





1

2

3

4

1













2













3













4













1 - Обширна част от земната повърхност, покрита с дълбока солена вода

2 - Едра граблива птица

3 - Заключалка с подвижна част без ключ

4 - Едро горско животно с големи рога


Фигура 32. Задача 1 – въвеждане на думи
Задача 2. Попълнете кръстословицата. За преминаване в отделните квадратчета да се използват навигационните клавиши (стрелките). В оцветения стълб ще получите герой от приказките. (Фигура 33)

Фигура 33. Задача 2 – въвеждане на думи

Упътване: Поради ограничените възможности на WordPad, файлът за задача 2 е по-лесно да се създаде като слайд чрез Power Point и учителят да отвори файла на всяко работно място (кръстословицата е създадена като таблица с изтрити линии на съответните места). Този пример е подходящ и за разпечатване на хартия и попълване на кръстословицата по класическия начин.

Задача 3. Като използвате цифровия блок срещу всяка от думите запишете броя на гласните и броя на съгласните звукове в думите (Фигура 34) [Старчева, В. 2006]



Фигура 34. Задача 3 – въвеждане на цифри

Упътване: Поради ограничените възможности на WordPad, таблицата за задача 3 и за други подобни задачи създайте в Word и поставете в WordPad. Отворете файла на всяко работно място и таблицата е готова за попълване.

Задачи за въвеждане на главни букви и знаци чрез използване на клавишите Caps Lock и Shift.



Задача 4. Напишете имената на вашите любимци, като използвате клавишите Caps Lock и Shift за въвеждане на първа главна буква (Фигура 35) [Старчева, В. 2006]



Фигура 35. Задача 4 – въвеждане на главна буква

Задача 5. Незнайко е написал следното изречение и името си.

Шепашипкившепасъбрах

езнайко

Помогнете му да коригира грешките си. [Старчева, В. 2006]

За изпълнението на задачата могат да се използват следните насочващи въпроси:


  1. Всичките думи са слети. Как ще ги раздели Незнайко?

Отговор: Със стрелките местим текстовия курсор на необходимото място и се натиска клавишът Space (Интервал)

  1. В края на изречението няма точка. Как може Незнайко по най-бързия начин да премести текстовия курсор в края на изречението, за да постави точка?

Отговор: Натиска се клавишът End и след това клавиш точка.

  1. Как Незнайко да постави главна буква в началото на името си?

Отговор: Със стрелките премества текстовия курсор в началото на името си, натиска и задържа клавиш Shift с лявата ръка, а с дясната натиска клавиш с буквата Н.

Незнайко трябва да получи следното изречение:



Шепа шипки в шепа събрах.

Незнайко

Задача 6. Поставете знаците, за да се получи верен математически израз:

15 3 = 12

13 4 = 17

11 5 = 6


0 7 = 7

5.2. Задачи за редактиране

Изпълнението на задачи за редактиране естествено подпомага реализирането на една от основните цели и на обучението по български език, свързана с ограмотяването на учениците. Осигурява се възможност за упражняване на основните дейности – четене, писане, проверка и редактиране на текстове в една по-интересна среда, която мотивира децата за по-целенасочена и продължителна работа. Учениците прилагат на практика знанията си за думите като части на речта и като основни елементи на компютърния документ, осмислят правописните правила и ги свързват с правилата при въвеждане на компютърния текст. Добре подбраните учебно-познавателни задачи с интересен за децата текст, често със занимателен и игрови характер мотивират децата и стимулират тяхната езикова активност. Почти всички задачи от учебните помагала по български език могат да се направят от учителя в компютърен вариант и да се предложат на децата за самостоятелна работа за формиране и усъвършенстване на умения за компютърна текстообработка. Някои от тях могат да се предложат на хартиен носител, като образци за изпълнение чрез програмата WordPad, а други се използват като файлове, които децата редактират, коригират, форматират. В зависимост от възрастта и уменията за работа с файлове, децата работят сами с тях или с помощта на учителя.

Децата от втори и трети клас започват да усвояват и да формират умения за въвеждане и редактиране на текст и е важен този начален момент за изграждане на правилни и трайни навици за спазване на следните правила:


  1. Текстът се въвежда от първата позиция и между думите се оставя само по един празен интервал.

  2. Клавиш Enter се натиска само в края на абзац (параграф).

  3. След всеки препинателен знак се оставя празен интервал (изключение – не се оставя празен интервал след отварящи кавички и отварящи скоби и след тире в сравнителната и превъзходна степен на прилагателните имена).

За редактиращите операции – заместване, изтриване, вмъкване, разместване на части от текста и др. учениците усвояват умения за използване на клавишите Del и Backspace, както и умения за маркиране и за работа с операциите през Clipboard. За целта учителят на достъпен език и чрез достатъчно демонстрации и помощ въвежда децата в тези основни за компютърната текстообработка дейности.

Задача 6. Редактирайте гатанката чрез изтриване на сгрешения символ – „а“ или „ъ“? (Фигура 36)



Фигура 36. Задача 6 – коригиране на грешки

Задачите от този вид формират умения за използване на клавишите Del и Backspace, в зависимост от позицията на текстовия курсор, както и затвърждават уменията за движение на текстовия курсор – чрез мишката или чрез навигационните стрелки.



Задача 7. В текста на Фигура 37 се повтаря много често думата „казал“. Заменете тази дума с някоя от предложените след текста думи. [Старчева, В. 2006]



Фигура 37. Задача 7 – редактиране на текст

Упътване: в тази задача и в подобни на нея се усвояват следните основни дейности от редактирането на текста:

  1. Маркиране – от съществуващите начини за маркиране, за учениците от началното училище е необходимо да усвоят маркиране чрез влачене с мишката, което е универсалният начин, но се изискват много упражнения, за да се постигне точност и прецизност. За конкретната задача, където се маркира цяла дума, е удачно маркиране чрез двукратно кликване в думата.

  2. Изтриване – за разлика от предишната задача, където се изтриваха само символи, тук се препоръчва учениците да опитата изтриване чрез маркиране на думата и натискане на на клавиша Delete (или Del).

  3. Копиране и поставяне – чрез задачи от този вид учениците добиват представа, осмислят и усвояват операциите през Clipboard – копиране, изрязване (местене) и поставяне (Copy, Cut, Paste). За учениците от началното училище е достатъчно да усвоят използването на бутоните от групата Clipboard на раздел Home. Другите начини – чрез контекстно меню и чрез клавишни комбинации се изучават в следващите класове.

По преценка на учителя, освен през Clipboard, заместването на думите може да се извърши чрез маркиране на думата, „хващане“ с мишката с натиснат и задържан ляв бутон и „влачене и пускане“ на думата на съответното място. Този начин изисква прецизност и точност на ръката, което се посига с много упражнения. При несполучливо действие да се използва бутонът Undo за отмяна на действието, което е много по-лесно от опити за корогиране на грешката.

Задача 8. В баснята на Фигура 38 изреченията са разместени. Редактирайте текста, чрез размествания на отделни изречения, така че да се получи правилният текст, даден на образеца на Фигура 39.




Фигура 38. Задача 8 – редактиране на текст


Фигура 39. Задача 8 – образец на правилно подредения текст

Упътване: Образецът се дава на хартиен носител, а текстът за редактиране е записан предварително като файл на всяко работно място. В тази задача и в подобни на нея се формират и усъвършенстват умения за редактиране на части от текста. Препоръчва се да се използват бутоните за изрязване и поставяне, вместо „влачене“ на маркиран текст. Могат да се дадат следните инструкции за последователност на действията:

  1. От образеца четем първото изречение.

  2. Намираме това изречение в текста и го маркираме с мишката започвайки от първата буква на изречението до препинателния знак за край на изречението, след което освобождаваме бутона на мишката – така сме маркирали цялото изречение.

  3. Натискаме бутон Cut (този бутон изрязва маркираният текст и го премества временно в Clipboard).

  4. Позиционираме текстовия курсор с кликване с мишката в началото на текста (това е мястото, където ще започва правилното изречение).

  5. Натискаме бутон Paste (този бутон копира маркираният текст от Clipboard и го поставя на мястото на текстовия курсор).

    1. Задачи за форматиране

В учебните програми за работа с текстова информация е заложено форматиране на ниво „символи“, т.е. не е включено форматирането на параграфи. По преценка на учителя би могло да се включат и задачи, които формират първоначални представи за понятието „параграф“ и елементни на форматирането на параграфите.

Под форматиране на символи се разбира промяна на техните характеристики: шрифт, големина, стил, цвят. За да не звучат абстрактно тези характеристики, учителят показва една и съща дума, форматирана по различен начин и чрез беседа децата сами откриват разликите и начините по които могат да изглеждат едни и същи символи (Фигура 40)





Фигура 40. Примери за различно форматиране на символи

Задача 9. В текста от Фигура 41 форматирайте по следния начин:

Шрифт Цвят Стил

Глаголи Times New Roman Син Почертан

Съществителни имена Calibri Зелен Получер

Прилагателни имена Monotype Corsiva Червен Наклонен

Фигура 41. Задача 9 – форматиране на символи

Задача 10. След редактирането на баснята от задача 8, форматирайте текста по показания образец на Фигура 42.

а) Заглавие – получер стил, центирано;

б) Името на автора - получер стил, дясно подравнено;

в) Трите абзаца на текста – наклонен стил, двустранно подравнени, с отстъп на 1 ред – едно натискане на клавиша Tab.



Фигура 42. Задача 10 – форматиране на символи и на абзаци

Упътване: Образецът се дава на хартиен носител. Абзаците се обясняват, като се прави аналогия със знанията на учениците от обучението по български езика за завършена мисъл и нов ред. Тези знания се свързват с правилото от компютърната текстообработка, че при въвеждане на текста, клавиш Enter се натиска само в края на параграфа (при завършена мисъл, след която следва нов ред, в смисъла на човешкия език).

Вижте демонстрация на редактирането и форматирането на баснята „Лисицата с отрязаната опашка“

Обучението по информационни технологии в темите за работа с текстова информация е много тясно обвързано с обучението по български език, а детската възраст за ограмотяване е възраст и за първоначалното формиране на компътърна грамотност. Реализирането на целите по информационни технологии подпомага и реализирането на целите по български език, което трябва да се използва от началния учител по най-добрия начин.



Задачи по темата

  1. Запознайте се с учебните помагала за ОИТ за 1-4. клас и изберете програмни среди за отделните дейности в учебните програми за различните класове.

  2. В предложените примерни разпределения определете броя на уроците за НЗНУ и за ЗЗУУ.

  3. Изпълнете предложените примерни задачи в темата. В кои урочни единици от примерните разпределения могат да се използват тези задачи?

  4. От учебните помагала по български език направете компютърни варианти на различни задачи за въвеждане, редактиране и форматиране на текст.

  5. На отделните дейности за редактиране на текст в обучението по български език съпоставете съответните средства на компютърната текстообработка.

  6. Посочете кои дейности от предложените задачи ще затруднят учениците в даден клас и как ще направите задачата по-лесна.

Списък на използваните понятия и термини

Група

Раздел

Раздел Home

Clipboard

Shortcut To




Каталог: tru -> uchebnici
uchebnici -> Молекулярна биология и наследствени болести при домашните животни проф дсн Лилян Сотиров
uchebnici -> Презентация етапи на създаване на презентация Планиране и проектиране на презентацията
uchebnici -> Наследствени болести при конете хромозомни мутации (аберации)
uchebnici -> Полово предавани болести (ппб) сексуално предавани инфекции (спи) Дефиниция
uchebnici -> Acne vulgaris, Rosacea, Dermatitis perioralis
uchebnici -> Четвърта тема икономическо поведение
uchebnici -> 2. хипофизна жлеза


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница