Тема №16 специални способности в бизнеса



Дата05.12.2018
Размер44.5 Kb.
#107109
ТЕМА № 16

СПЕЦИАЛНИ СПОСОБНОСТИ В БИЗНЕСА
Докато общите способности са вид надареност, която в зависимост от обучението и професионалната дейност се разгръща в една или няколко насоки за да се формират общоспециални способности, то чисто специалните способности са функция главно на пряката дейност на индивида. Специалните способности не са лишени от положителни корелационни зависимости спрямо надареността, при тях тя се изявява в тесен диапазон, например в сензорната или моторната, интелектуалната или комуникативната сфера и сравнително много по-ограничено спрямо психологическите личностни блокове.

Специалните способности в бизнеса са типични за хора, които работят солово в малки фирми или изпълняват обособени задачи в търговски обединения. Рекламатори, търговски агенти, брокери, дилъри, счетоводители формират в психологията си предимно специални способности. Като такива способности могат да бъдат посочени способността за прогнозиране на печалбата в кратки срокове от време, емпатията, наблюдателността, контактността, степен на организираност на поведението. Този род способности се изграждат при активното и специализираното участие на психични компоненти от една сфера или компоненти от повече от една сфера, както ще се убедим по-надолу.




  1. Способност за прогнозиране.

Тази способност варира в голям диапазон в зависимост от мястото на личността в бизнеса. При едноличния търговец-бизнесмен или производител-бизнесмен тя има ограничен диапазон. Той прогнозира реализацията на продукти и стока в рамките на месеци и с ограничено количество, най-често от това ограничено прогнозиране губи производителят-бизнесмен, защото произвеждането на продукта трае месеци, може и година, а дотогава ситуациите се менят, потреблението е поставено на влияние от странични фактори. При големите акционерни дружества, на които ще се спрем по-нататък, прогнозирането се основава на солидно и дългосрочно проучване на пазара, като не се изпускат факти като например какво ще бъде световното производство на въпросния продукт и се прецени трябва ли да инвестират средства в тази насока. Наличието на необходимата информация заема водещо място в способностите за прогнозиране. Тя обаче е само един факт, който трябва да се възприеме, преди това проучи, анализира и да се направят съответните изводи. Българските бизнесмени, особено едноличните търговци, бивши работници, служители и селяни, не притежават такава широта на способността за прогнозиране, те действат по системата проби-грешки, докато бизнесмените в по-големи обединения, ръководени от стремежа за големи печалби са склонни да поставят не едно правителство в ситуации да внася стоки, чието национално производство е било изнесено на външния пазар сравнително евтино.

Способността за прогнозиране с оглед пласмент и пласиране на стоката, съответно и печалба изисква от бизнесмена да разполага с възможността за алтернативни решения, а това от своя страна налага многократна обработка на наличната информация за пазара с оглед предвиждане хода на поведението на партньорите в бизнеса, конкуренцията, загубите и възможността за оцеляване на фирмата.

Способността за прогнозиране предполага наличието на възможност на бизнесмена да се вглежда и преценява ходовете на мислите си (това е особено необходимо при тесните специалисти, работещи в бизнеса като сътрудници), да преценява насоките за развитието на фирмата в близките години (това е особено необходимо за едноличните търговци). Прогнозирането предполага механизми на ценоообразуване в което са застъпени потребителското търсене, вариации в цените, възможности за дъмпинг. Прогнозирането включва и ориентационно-диагностични способности с компоненти като гъвкавост на мисленето, оперативна и дългосрочна памет, асоциативни възможности. Опитни в практиката и без теоретическа подготовка търговци-бизнесмени разчитат повече на догадките и интуицията си - вид способности от парциален характер, които често заблуждават носителя им спрямо очакваната печалба и развитие на фирмата.
2. Емпатия и наблюдателност.

Като специални способности емпатията и наблюдателността са богат източник на информация за бизнесмена. Тези две способности са дълбоко заложени в природата на личността, подлежат на разгръщане, съдържат гама от техники в изявата си съзнателно или интуитивно. Като се започне от възможността на бизнесмена за целесъобразно вместване в позициите на другите фирми, пазари, догадки за действията на партньорите, възможност за бързо освобождаване от собствено Аз и „вместване" в позицията на другите при търговските сделки и се стигне до възможността за преценка на собствените действия от позициите на другите навсякъде ще открием тези две способности. Те се осъществяват успешно от хора с интуитивно поведение, интуитивна мисъл, някои от които притежават възможността да извличат по съзнателен път несъзнателно възприетата информация или т. нар. догадка, а заедно с това е и способността им да виждат стандартното с нестандартен поглед, заставайки в позиции на другите (фирми, пазари, цени и пр.), т. е. притежавайки емпатийно поведение, да изпреварват своите партньори с предложения, решения, завоюване на пазари, предлагане на нови стоки, без да изпускат и да престават да се съобразяват с потребностите на потребителите, с техните вкусове.

Разглеждайки накратко аспектите на наблюдателността и емпатията като вид специални способности в бизнеса следва да посочим, че те се разгръщат и на базата на една по-висока култура в личността, а не само на опита. На основата на тази по-висока култура емпатията и наблюдателността взаимно се допълват: видяното и точно прецененото чрез зрението може да породи догадки и насочи поведението на бизнесмена в правилна насока в конкретните ходове на бизнеса и обратно - в процеса на реализацията на определена поведенческо-емпатийна програма се изостря наблюдателността на личността.

3. Контактност и степен на организираност на поведението.

В нашата пазарна икономика при наличието на изключително скъпа реклама чрез печата, радиото и телевизията се наблюдават форми на реклама и бизнес, типични за ранните времена в процеса размяна, покупка, предлагане и търсене. Специалисти, даже от акционерни дружества, с голям капитал, обикалят магазини, аптеки, базари и предлагат експонати от произвежданото. Това са хора рекламни агенти. В съдържателен аспект контактността като специална способност се основава на предмета за продан и потребление на стоката. От психологическа гледна точка контактността придобива характер на специална способност в процеса на общуването. Предлагането, убеждаването, умението да се подбират подходящи средства, реплики, маниери и форми на поведение превръща контактността в специална способност. Като такава тя има редица измерения като например преценка на ситуацията и партньорите кога и как да се демонстрира стоката, кога и как предлагащият да застане на дистанция за да атакува отново търговеца-прекупвач, умение за подбор на подходящи реплики, приближаване и дистанциране в пространството спрямо партньора. В процеса на осъществяване на контактността се включват и другите способности, а именно- наблюдателност и емпатийност.



Психологията на контакта е в голяма степен вид изкуство, което се основава преди всичко на индивидуалните особености на общуващите и степента на сигурност на фирмите с чиито партньори общува бизнесменът. Възрастта, полът, темпераментните особености, екстровертните и интровертните особености на партньорите са основата върху която се изгражда контактността като специална способност. Обикновено флегматичните с интровертна насоченост личности трудно влизат в контакт, докато сангвиниците-екстроверти успяват да постигат очакваното чрез контакта.

Организираността на поведението в бизнесмена като вид специална способност намира израз не само при откриването на ниши в пазара и подбор на предмети за производство или продажба, но и в детайлите на бизнеса. Тази способност се изгражда, както на компонентите в ориентационно-целевия психологически блок, така и на изпълнителския психологически блок в личността. Уменията, навиците и привичките, в това число и стереотипите на индивида, са платформата на степента на организираност на поведението. На тази платформа се надстройват детайли като догадки, хрумвания, качества на характера като съобразителност, предприемчивост, акуратност и деловитост, отзивчивост и практичност. Тези черти на характера и качества на личността в голяма степен изграждат степента на организираност на поведението като специална бизнесменска способност.

Специалните способности в бизнеса, формирани главно на основата на изискванията му към личността и към сензорната, интелектуалната, психомоторната и комуникативната сфера и по-точно на основата на техни компоненти. Характерното за този род способности е, че те се изграждат от психични компоненти на различните сфери и в повечето случаи интегрират 3 и повече компонента, например наблюдателността включва обем и точност на възприятието, устойчивост на вниманието, степен на ейдитизъм, умение за възпроизвеждане форми на узнаване чрез гъвкави асоциации на по-рано възприетото.
Каталог: tadmin -> upload -> storage
storage -> Литература на факта. Аналитизъм. Интерпретативни стратегии. Въпроси и задачи
storage -> Лекция №2 Същност на цифровите изображения Въпрос. Основни положения от теория на сигналите
storage -> Лекция 5 система за вторична радиолокация
storage -> Толерантност и етничност в медийния дискурс
storage -> Ethnicity and tolerance in media discourse revisited Desislava St. Cheshmedzhieva-Stoycheva abstract
storage -> Тест №1 Отбележете невярното твърдение за подчертаните думи
storage -> Лекции по Въведение в статистиката
storage -> Търсене на живот във вселената увод
storage -> Еп. Константинови четения – 2010 г някои аспекти на концептуализация на богатството в руски и турски език


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница