Тема №3 бюджет. Видове бюджети. Определение. Бюджетът



Дата17.08.2018
Размер50.5 Kb.
#80227
ТипЗакон
ТЕМА №3

БЮДЖЕТ. ВИДОВЕ БЮДЖЕТИ.
1. Определение.

Бюджетът (от френски: остар. bougette означаващо кожена кесия за пари) е списък с всички планирани приходи и разходи за даден период от време, обикновено година, но не задължително календарна. Той може да бъде държавен, семеен, фирмен и др. Чрез бюджетът цялата дейност на правителството се поставя под контрол. Бюджетът е средство за управление на финансовото стопанство и има следните функции:

  • Административно-контролна - изразява се с това, че чрез него (бюджета) парламентът осъществява контрол над дейността на министерствата

  • Парламентарно-контролна - Чрез нея се въдворява ред в стопанския живот в страната.

  • Стопанско-политическа - като втората се адаптира към стопанските събития в държавата.

Към видовете бюджет също може да добавим и: бюджет на министерствата; специфичен бюджет-за отделни звена; регионален; брутен и нетен бюджет. С отделен бюджет са - съдебната власт, отбраната и здравеопазването.
2. Държавен бюджет.

В литературата няма еднозначно определение за държавен бюджет. Едни автори го определят като “... икономическа програма на правителството. Той свързва очакваните приходи и предполагаемите разходи за бюджетния период – дава представа за тяхното състояние и движение през годината”. Според други автори държавният бюджет е “... опис (сметка) на предполагаемите приходи и разходи на държавата за текущата година, утвърдени от парламента”.

В бюджета се отразяват всички страни на държавното стопанство и това го характеризира като сложна финансово-икономическа категория.

Закон за устройство на държавния бюджет – урежда цялата процедура по съставянето, приемането, изпълнението и отчитането на държавния бюджет на страната. Освен това той касае и отношенията между държавни бюджети и бюджети на общините. Само консолидирания бюджет включва и 2-те.

Нейното изясняване налага той да бъде разгледан от различни аспекти:



  • от правна гледна точка бюджетът може да бъде закон или законодателен акт. Когато бюджетът се гласува и приема от парламента (народно събрание, сейм, сенат, дума) като орган на законодателната власт той се утвърждава като закон. Бюджет, приет от правителството като орган на изпълнителната власт има силата на законодателен акт. В Република България държавният бюджет се обсъжда и гласува от Народното събрание. Приет от парламента, бюджетът придобива характер на закон с особени черти. Законът за държавния бюджет определя размерът на приходите, фиксира обема на държавните разходи и регламентира разходите по структурните звена на бюджета;

  • финансово-техническа гледна точка бюджетът е обобщена сметка – баланс за приходите и разходите на държавата за една бюджетна (календарна) година. Тази сметка е синтезирано изражение на хиляди страници текст, цифри и таблици. Изготвянето на сметката – баланс е свързано с установяване на постъпленията от всички източници и предвиждане на разходите по всички структурни звена на бюджета;

  • от социално-икономическа гледна точка с бюджета като основен финансов план на държавата се предвиждат очакваните приходи и се определят необходимите разходи за осъществяване на нейните функции. Бюджетът е механизъм за разпределение и преразпределение на брутния вътрешен продукт в отраслов, териториален и социален аспект. Той е инструмент за въздействие на държавата върху икономиката и икономическото развитие на страната – чрез данъчната политика, чрез субсидии и т.н. От бюджета се финансират редица социални дейности – здравеопазване, образование, социално подпомагане и други с общонационално значение;

  • от управленска гледна точка – бюджетът е средство за: публична отчетност и контрол върху финансите на държавата, тяхното ефективно регулиране и управление, предоставяне на права и носене на отговорност;

  • от политическа гледна точка – бюджет е финансов израз на политиката на правителството и на неговата програма. С него се определят финансовите насоки за развитие на политиката, националната икономика, здравеопазването, социалната сфера, образованието, армията, т.е. няма сфера от националното стопанство, която пряко или косвено да не е свързана с държавния бюджет.

Следователно бюджетът обхваща всички страни на обществено-икономическия и политическия живот на страната и има голяма роля за тяхното развитие. Той изразява икономическата активност на правителството, чрез него дейността на правителството се поставя под контрола на законодателната власт и гражданското общество.

Структура на държавния бюджет

Държавният бюджет като обобщено и систематизирано изражение на държавните приходи и разходи има определени структурни звена, регламентирани със Закона за устройство на държавния бюджет:



  • републикански бюджет, който се състои от:

- централен бюджет, включващ републиканските (правителствените) приходи и разходи, които се извършват пряко от Министерския съвет или чрез делегирани от него права на министъра на финансите;

- бюджет на държавните органи, обхваща всички приходи и разходи на бюджетните организации, които от своя страна се състоят от: собствените им бюджети (напр. бюджет на Министерство на образованието и науката) и бюджетни сметки (бюджети) на подведомствените им организации (напр. бюджет на училището);



  • бюджет на съдебната власт – включва всички приходи от дейността на органите на съдебната власт и разходите за тяхната издръжка. Той включва:

- собствен бюджет на Висшия съдебен съвет и

- бюджетни сметки на органите на съдебната власт.
3. Бюджетен дефицит.

Налице, когато има превишение на бюджетните разходи над бюджетните приходи. Затова се налага да се намерят допълнителни средства, които да покрият тази разлика. Покриването на разликата се нарича финансиране на дефицита. Това може да стане чрез набиране на заемни средства (напр.облигационен заем), приватизация, безвъзмездна помощ или др. Покриването на бюджетния дефицит със заемни средства формира държавен дълг. Когато държавата иска да оказва влияние върху икономиката прави целенасочено конкретни разходи. Тези разходи могат да бъдат най-различни. Например най-видимите разходи са тези за инфраструктура (пътища в натоварени райони, училища и детски градини в бързо разрастващи се населени места, болници, паркове в замърсените градове). Такъв тип разходи на пръв поглед не оказват влияние върху икономиката, но това не е така. Пътищата например подобряват комуникацията и увеличават скоростта, с която може да работи бизнеса.

Бюджетният дефицит увеличава инфлацията косвено, а от своя страна инфлацията увеличава лихвения процент.
4. Общински бюджет (ОБ).

Правят се по-късно от държавните бюджети (ДБ) защото много от общините разчитат на средства от държавния бюджет. Полага се много труд за т. нар. финансова децентрализация – т.е. да се даде повече власт , но понеже има дейности, за които носи отговорност държавата по конституция, т.нар. държавни дейности в областта на здравеопазването, образованието, соц. дело, култура – действия, които държавата е делигирала да бъдат изпълнявани от общините, и именно за тях държавата трябва да осигури финансирането им. Общините са различни от ДБ към ОБ има няколко трансфери:



1. Обща субсидия – субсидията, която трябва да покрие делигираните от държавата дейности - остойностява се на общината колко струва образованието, здравеопазването, соц. дейност и т.н.

2. Изравнителна субсидия – всички общини, които имат общи приходи под средните за страната получават изравнителна субсидия, за да може да се намали този дисбаланс във финансовите възможности на общините. (формули)

3. Изграждане на пътната мрежа и снегово почистване

4. Целева субсидия за капиталови разходи, в т.ч. има отделно колко са за екологични проекти и за други цели. Напр. да се ремонтира училище, болница и т.н.
5. Семеен (домакински) бюджет.

  • определение за домакинство:

Домакинство е всяко лице, което живее самостоятелно, храни се отделно и има свой отделен бюджет.

Две и повече лица, които живеят в едно жилище или част от жилище, хранят се заедно и имат общ бюджет, независимо от това дали имат роднински връзки помежду си. За членове на домакинството се смятат и лицата, които временно отсъстват – деца, учащи, младежи, лица на лечения в здравни заведения.

Не се смятат за членове на домакинствата, които са напуснали и са образували ново домакинство, както и лицата, постъпили да живеят постоянно в колективни домакинства.

Колективните домакинства не са включени в изучаването на домакинските бюджети.



  • особености на бюджетите на домакинствата:

Бюджети на домакинства по наличие на пенсионери в домакинството – домакинства на пенсионери, домакинства без пенсионери.

Бюджети на домакинства по брой деца до 18 години – с 1 дете, с 2 деца и т.н.

Бюджети на домакинствата по брой заети лица в домакинството – с 1 лице, с две лица и повече и без заети лица.

Бюджети на домакинства според източника на доход – работна заплата, от предприемачество, от собственост, от пенсии, социални помощи, от домашно стопанство, от продажба на имущество.


Бюджета е обобщена сметка на приходите и разходите на домакинствата за определен период от време. Вместо понятието бюджет може да се използва и термина доход. Доходите на домакинствата са парични средства, заработени или получени от всеки гражданин на страната в течение на определен период. От техния размер зависи равнището, качеството и динамиката на потреблението. Така доходите на домакинствата се явяват като важна характеристика за ефективното функциониране на икономиката на страната.

Данните от наблюденията се обобщаващи характеристики на социално-демографския състав на домакинствата, на техните доходи по източници на постъпления, на разходите по видове и на потреблението на основните продукти.



Общ доход на домакинствата според източника на формиране на дохода – паричния доход на домакинствата, спестявания, взети заеми, върнати заеми.

Парични разходи на домакинствата по групи – паричен потребителски разход, данъци, домашно стопанство и други разходи.
Каталог: tadmin -> upload -> storage
storage -> Литература на факта. Аналитизъм. Интерпретативни стратегии. Въпроси и задачи
storage -> Лекция №2 Същност на цифровите изображения Въпрос. Основни положения от теория на сигналите
storage -> Лекция 5 система за вторична радиолокация
storage -> Толерантност и етничност в медийния дискурс
storage -> Ethnicity and tolerance in media discourse revisited Desislava St. Cheshmedzhieva-Stoycheva abstract
storage -> Тест №1 Отбележете невярното твърдение за подчертаните думи
storage -> Лекции по Въведение в статистиката
storage -> Търсене на живот във вселената увод
storage -> Еп. Константинови четения – 2010 г някои аспекти на концептуализация на богатството в руски и турски език


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница