Тема иновацията ключ към фирмения международен бизнес



Дата16.10.2018
Размер44.64 Kb.
#90105
Основни теми:

Тема 1. ИНОВАЦИЯТА – КЛЮЧ КЪМ ФИРМЕНИЯ МЕЖДУНАРОДЕН БИЗНЕС
Същност, класификация, критерии и жизнен цикъл на иновациите. Научноизследователски потенциал на фирмата.

Тема2. ИНОВАЦИОННА СТРАТЕГИЯ НА ФИРМАТА.
Необходимост от иновационна стратегия на фирмата и нейното интегриране в общата бизнес стратегия. Възможни иновационни фирмени стратегии в съвременните условия. Ролята на иновациите за конкурентноспособно излизане на фирмата на международните пазари. Концепция за “двойния бизнес” на фирмата.

Тема3. СТРУКТУРИРАНЕ НА ИНОВАЦИОННИЯ ПРОЦЕС.
Фази на иновационния процес: генериране на идеи; оценка и подбор на идеи (етапи, критерии и методи за оценка на идеите); превръщане на идеята в продукт; въвеждане на новия продукт на вътрешния и на международния пазар.

Тема 4. МЕЖДУНАРОДЕН МАРКЕТИНГ НА ИНОВАЦИИТЕ.
Маркетингова стратегия на иновационните продукти. Избор на целеви пазар и подходящ маркетинг микс за новия продукт. Проблеми на маркетинга на иновацията през етапите на нейния жизнен цикъл.

Тема 5. УПРАВЛНИЕ, ОРГАНИЗАЦИЯ И ФИНАНСИРАНЕ НА ФИРМЕНАТА НАУЧНА И ИНОВАЦИОННА ДЕЙНОСТ.
Съвременни подходи при управлението и организацията на научноизследователската и иновационна дейност на фирмата. Видове иновационни структури. Планиране на иновационен проект, определяне на целта и главните задачи, разпределение на ресурсите. Принципи на организация на научноизследователската дейност и видове иновационни структури. Финансиране на иновационната дейност. Нови български иновационни структури: технологични фирми, бизнес инкубатори, бизнесиновационни центрове и др. Източници за информация и финансиране на иновационната дейност в България и Европейския съюз. Инвестиции и иновации.

Тема 6. ЧОВЕШКИЯТ ФАКТОР В ИНОВАЦИИТЕ.
Създаване на иновационна нагласа и култура във фирмата. Обучение и квалификация през целия трудоспособен живот. Мотивиране на персонала на фирмата за осъществяване на иновационна дейност. Иновации, предприемачество, конкурентоспособност и пазарен успех на фирмата в международния бизнес.

Тема 7. МЕЖДУНАРОДЕН ТЕХНОЛОГИЧЕН БИЗНЕС И СЪТРУДНИЧЕСТВО.
Комерсиализацията в науката и иновациите. Науката и иновациите като сфера на международния бизнес. Особености на интелектуалния продукт като стока. Формиране и механизъм на функциониране на международния пазар на интелектуални продукти. Форми и методи на международната търговия с интелектуални продукти: търговия с лицензии, ноу-хау, научно-производствено коопериране, инженерингови услуги и др.
Приложение на правилата за конкуренция в областта на научните изследвания и технологичното развитие. Световната търговска организация и правната закрила на интелектуалната собственост.

Тема 8. БАРИЕРИТЕ В ИНОВАЦИОННИЯ ПРОЦЕС И ПЪТИЩАТА ЗА ТЯХНОТО ПРЕОДОЛЯВАНЕ.
Същност и значение на успеха и неуспеха на иновацията за развитието на фирмения бизнес. Иновационни рискове. Технико-икономически, организационно-управленски и социално-психологически фактори, които препятстват иновационния процес. Средства за преодоляване на съпротивата срещу иновациите.

Тема 9. ОПИТЪТ НА РАЗВИТИТЕ СТРАНИ ВЪВ ФОРМИРАНЕТО И РЕАЛИЗАЦИЯТА НА ДЪРЖАВНАТА НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКА И ИНОВАЦИОННА ПОЛИТИКА.
Особености на държавната научно-техническа и иновационна политика в условията на пазарна икономика. Сравнителен анализ на моделите на държавна политика в областта на науката и иновациите. Преки и косвени методи на държавно регулиране. Стимулиране и подпомагане на технологичното развитие на малкия и средния бизнес. Коопериране между научни организации, университети, производствени фирми и финансови организации. Правно-нормативна уредба.

Тема 10. ИНОВАЦИОННАТА ПОЛИТИКА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ.
Принципи и методи на формирането на обща иновационна политика. Предизвикателствата пред европейската наука и технологии. Европейският парадокс – значителни научни постижения и изоставане в превръщането на научните резултати в нови продукти. Зелена книга за иновациите и Първи план за действие за иновации в Европа. Иновациите – ключов фактор за ускорен растеж, конкурентоспособност и осигуряване на заетост. Формиране на европейско изследователско пространство. Проблеми на финансирането на иновационната дейност на фирмите в ЕС. Трансевропейски пазари на рисков капитал. Регионални измерения на иновационната политика.
Рамковите програми за научни изследвания и технологично развитие. Насърчаване на иновациите и участието на малки и средни предприятия.

Тема 11. НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКАТА И ИНОВАЦИОННА ПОЛИТИКА НА БЪЛГАРИЯ В УСЛОВИЯТА НА ПРЕХОД КЪМ ПАЗАРНА ИКОНОМИКА И ПОДГОТОВКАТА НА СТРАНАТА ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ЕС.
Основни направления и приоритети на научното и технологичното развитие на страната. Внедряване на пазарните принципи и механизми в научноизследователската и развойната дейност. Иновациите като фактор за внедряването на нови технологии и създаване на високотехнологични продукти. Превръщане на научните резултати в нови продукти.
Ролята на иновациите за структурната реформа и повишаването на конкурентоспособността на българските стоки на международните пазари за изпълнение на критериите на ЕС за членство. Стратегия за развитие на високите технологии в България. Развитие и повишаване на ефективността на научния и иновацинния потенциал на България. Научни кадри, организационни и иновационни структури, фирмени ресурси.

Тема 12. ПОДГОТОВКАТА НА БЪЛГАРИЯ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ В ОБЛАСТТА НА НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА И РАЗВОЙНА ДЕЙНОСТ.
Критерии и изисквания за присъединаяване към ЕС. Оценка на Европейската комисия за изпълнението на критериите. Хармонизиране на българското с европйското законодателство в областта на НИРД.
Фактори и предпоставки за интегриране на България в европейското изследователско пространство.
Участие на българските научни организации, университети и фирми в научните програми на ЕС. Резултати от участието в завършилите програми. Проблеми и перспективи на участието в Шеста рамкова програма за научни изследвания, технологично развитие и демонстрации.
Европейският иновационен център в България като част от мрежата на европейските иновационни центрове.

Тема 13. ПРОЦЕДУРИ ЗА РАЗРАБОТВАНЕ И ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТИ ЗА УЧАСТИЕ В КОНКУРСИТЕ ПО РАЗЛИЧНИ ПРОГРАМИ И ФОНДОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ.
Цели, съдържание и условия за подготовката и представянето на проекти по Шеста рамкова програма. Перспективи и възможности за използване на предприсъединителните финансови инструменти – ФАР и САПАРД за финансиране на иновационни проекти.
Други европейски и световни програми, фондове, фондации и други, които могат да се използват за финансиране на иновационни проекти.

Тема 14. ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА НА XXI ВЕК ЗА РАЗВИТИЕТО НА НАУКАТА, ТЕХНОЛОГИИТЕ И ИНОВАЦИИТЕ.
Сътрудничество и конкуренция в условията на глобализация между Европа, САЩ и Япония. Проблеми и перспективи на международната търговия с високотехнологични продукти. Готовност на българската наука и икономика да се включат в европейските и световни научни и икономически процеси и да посрещнат предизвикателствата на новото столетие.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница