Тема проблемен анализ



страница1/3
Дата06.04.2017
Размер0.53 Mb.
#18622
ТипАнализ
  1   2   3


ТЕМА 1. ПРОБЛЕМЕН АНАЛИЗ
В стопанската практика ежедневно възникват проблеми, които задължително трябва да се решат с помощта на компютър. Обикновено тези задачи се изпълняват на отделни етапи. При всички случаи е необходимо да се отдели време за анализиране на задачата по стъпки, за да се определи адекватен път за решение и неговата реализация. Естествено, че са необходими задълбочени познания относно въз­можностите на наличните програмни продукти. Преди всичко трябва да се вземе решение дали задачата може да бъде решена със стандартен пакет (и точно кой или няколко) или трябва да се направят собстве­ни програми за решение.

Независимо от вида на проблема, необходимо е да се съблюдава следната последователност:






Проблем



















Анализ на проблема










Алтернативи за решение







Избор на метод за решение










.Реализация



















Документация



















Презентация



















Решение




При поставяне на всеки проблем е необходимо да се направи обстоен анализ, преди да се премине към решаването му. Рутинните задачи съдържат проблеми, които вече веднъж са били анализирани и могат да се решат с вече изпитани методи. Задачите, които не са рутинни, трябва задължително да бъдат анализирани.

Следващите три стъпки ще помогнат за анализа на проблема така, че той или ще бъде решен или поне ще се установи, че той не се решава с наличните средства.



1.1. ИДЕНТИФИЦИРАНЕ НА ЗАДАЧАТА

Задачата трябва да се формулира възможно най-прецизно, като се определят и подзадачите, за кои­то може да се приложи готово решение. Ако това не се направи, съществува опасност решението да се търси по дълъг и мъчителен път и нищо чудно въобще да не се стигне до добър резултат.

В първата фаза на проблемния анализ редом с видимите задачи трябва да се определят и тези, които стоят на по-заден план.

Пример: Отделът по маркетинг желае да изпрати серийни писма до клиентите си. Първостепенната задача е: с текстообработваща програма, за да се създаде писмо и след това да се отпечата и адресира до клиентите. Второстепенната задача, която се появява е в каква форма е съхранена информацията за клиентите. Дали данните са във формат, пригоден за текстообработващата програма или преди това се налага те да бъдат конвертирани?

1.2. ИДЕНТИФИЦИРАНЕ НА ЕТАПИТЕ

Използваните техники за решаване на комплексни задачи обикновено се основават на пакет от за­дължителни условия. В този пакет детайлно се определят изискванията, на които програмата трябва да отговаря. Модерните методи описват изискванията към решението като сценарий от отделни етапи. Всеки сценарий описва стъпките, които потребителят трябва да направи, за да може компютърът да реши опре­делена задача.

При описание на етапите трябва да се подхожда максимално детайлно. Колкото по-малки и еле­ментарни са компонентите на сценария, толкова по-лесно ще се стигне до решението.

1.3. АНАЛИЗИРАНЕ НА ЕТАПИТЕ- Тук установените етапи трябва да бъдат детайлно описани стъпка по стъпка. Колкото повече са от­делните детайли, толкова по-лесно ще бъде изпълнението на всяка стъпка.

1.4. АЛТЕРНАТИВИ ЗА РЕШЕНИЕ - За решаването на комплексни задачи с помощта на компютър съществуват основно две възможности:

Проблемни решения

Интерактивни решения

Програмни решения


Много от проблемите могат да се решават интерактивно, т.е. чрез стандартните програмни продук­ти без създаване на собствени програми. Понякога се налага да бъде използван стандартен софтуер за частично програмни решения. Макросите заемат междинна позиция. Те представляват списък от дейст­вия, които веднъж са определени, съхранени и при необходимост се изпълняват последователно. Просто казано, макросите са програми, чието създаване се поддържа от приложната програма и изпълнението им също е в рамките на това приложение.

Всички модерни софтуерни пакети имат средства и инструменти за създаване (автоматично), съх­раняване и изпълнение на макроси.

Колкото повече се увеличават възможностите на хардуера, толкова повече са постиженията от софтуерна гледна точка. Стандартните пакети днес изпълняват задачи, които само преди няколко години е трябвало да бъдат програмирани самостоятелно.

За използването на модерните програми важи следното фаустовско правило: 90% от потребители­те използват само 10% от предлаганите от програмата функции!
ТЕМА 2. ИНТЕРАКТИВНИ РЕШЕНИЯ С ПОМОЩТА НА MS ACCESS

Програмите за управление на бази от данни служат, от една страна, за съхраняване и обработка на големи масиви от данни, а от друга страна, подготвят входни данни за други програми и приложения. За пълноценна и смислена работа с MS Access е необходимо добре да се разбира релационния модел, а също и структурата на данните, които ще бъдат управлявани.



Основен закон на релационния модел е еднократното съхраняване на данните. За да се из­бягва повторното съхраняване на информация, данните се разполагат и управляват в няколко таблици, свързани помежду си с релации (отношения).

Access поддържа и система за защита на данните: при работа в мрежа с една база от данни се дефинират правата на всеки потребител. Така данните могат да бъдат защитени от неправоспособен потребител.



2.1. ПРОЕКТЕН ВИД НА ТАБЛИЦА И ЗАЩИТА НА ДАННИТЕ

При работа в интерактивен режим Access предоставя възможности за осигуряване и защита на данните още на етап проектиране на таблица.




Правило за валидност (Validation Rule): Ако това свойство на полето е установено в панела Field Properties, Access не приема данни, които не го изпълняват.

Съобщение за валидност (Validation Text). В това поле се задават съобщения за грешки, които Access трябва да изведе на екрана, когато е нарушено правилото за валидност.

Задължително поле (Required). Ако това свойство е включено (Yes), Access изисква задължи­телно въвеждане на данни в полето.

Стандартно значение (Default Value). Това свойство се използва за инициализиране на полета, които често имат една и съща стойност. Access автоматично задава в полето стандартната стойност,която разбира се, може да бъде поправена. Това свойство възпрепятства въвеждането на грешни данни и така осигурява защита на информацията.


2.2. ДЕЙСТВЕНИ СПРАВКИ (ACTION QUERIES)

Действените справки се отличават от селективните по това, че те извършват някакво дейст­вие, докато при селективните справки се показват само данни. По-точно казано, селективните справ­ки показват като резултат други стойности, а не непременно тези, които се съхраняват в таблиците (про­екция, селекция, изчисления). Освен това, те не променят съдържанието на информацията.

За разлика от тях, действените (активни) справки могат да променят данните в таблиците. Те са четири вида:




Действени справки (Action Queries)




Справка за създаване на таблици

Справка за изтриване

Справка за допълване


Справка за актуализация




Справки за допълване {Append Queries)

С помощта на този вид справки могат да се добавят записи към вече готова таблица. Това е особе­но необходимо, когато за една база се въвеждат данни на различни компютри, които не са в мрежа. В един момент данните трябва да се обединят. Това може да стане чрез справка за допълване.



Справки за създаване на таблици (Make Table Queries)

Предназначението на тази справка е да създаде нова таблица от една или повече други таблици. Необходимостта за създаване на нова таблица се вижда от пръв поглед, когато в дадена таблица има излишно повторение на информация . Но не само в това е смисълът и целта на този вид справки. Те могат да изпълняват повече задачи:

» разделяне на широка таблица на две или повече обозрими таблици и установяване на релация 1:1 помежду им;

» прехвърляне на данни в друга таблица, когато тази не е проектирана чисто;

» изваждане на част от информацията, необходима на други хора за други задачи







Справка за изтриване {Delete Queries)

Със справките за изтриване могат да се изтриват както отделни записи, така и отделни полета. След проектиране на конкретната справка, чрез бутона Datasheet View от лентата за икони, може да се провери на кои записи действа справката за изтриване. Записите се изтриват едва след изпълнението на справката (кликване на бутона Run от лентата за икони или чрез бутона Open от основния екран на база­та от данни).













ТЕМА 3. УПРАВЛЕНИЕ НА ДАННИТЕ С ПОМОЩТА НА ФОРМУЛЯРИ
Формулярите придават повече стил на екранното изображение на информацията. Те се използват за различни цели: най-често служат за по-пълно обхващане на данни от различни таблици. Чрез формулярите информацията от различни таблици може да се представи на екрана в прегледен вид. С тяхна помощ може да се направят потребителски менюта за отваряне или представяне на други формуляри и отчети. Освен това чрез тях става възможно създаването на диалогови полета и въвеждането на данни от потребителя за различни цели.

Данните на формуляра или отчета обикновено се съдържат в контролни елементи.

Access предоставя множество полезни контролни елементи,чрез които обработката на информа­цията значително се улеснява, намалява се възможността за допускане на неволни грешки, а работата с базата от данни става по-приятна и разбираема за обикновения потребител.

Контролните елементи могат да бъдат свързани, несвързани или изчислени.

» Свързаният контролен елемент има установена връзка с определено поле от таблица или справка.

» В контролен елемент за изчисления може да се направи пресмятане на някаква стойност от ба­зата (напр. 20% ДДС).

» Несвързаните контролни елементи нямат връзка с някое поле от таблица или справка и в тях може да се изобразяват картинки, чертежи или друга информация.




Обикновено за изработване на формуляр се използват асистентите за формуляри. След генерира­не на основните полета с помощта на контролните елементи от кутията за инструменти {Toolbox) във формуляра могат да се вградят различни елементи.
Списъчни и комбинирани полета - по-удобно и по-сигурно е дадена стойност да се избира от списък, вместо да се въвежда. При кликване върху дадена стойност в списък тя се въвежда автоматично в полето, свързано с този контролен елемент {обвързано списъчно поле).

Елементите на списъка, които се показват в поле, могат да се въведат или да се използва вече съществуваща таблица със стойности.

Ако списъчното поле не е обвързано, в него може да се съхранява стойност и да се използва при друг контролен елемент. В практиката необвързаните списъчни полета се използват при търсене на опре­делени записи (напр. при търсене на участника г-н Филипов).

При въвеждане на данни чрез списъчно поле {Listbox), могат да се избират само стойности от спи­съка. Ако е необходимо да се даде възможност за въвеждане и на данни, неучастващи в списъка, трябва да се включи контролен елемент комбинирано поле {Combobox) - комбинация от списъчно и текстово поле. В този случай е възможно допълването на списъка с нова стойност.



Опционни групи (Option Group)- създаването на опционни групи осигурява по-удобен избор от ограничен брой стойности. Опционните групи се състоят от рамка и група от опционни полета (радиобутони), контролни кутийки или команд­ни бутони. При всички случаи се избира само една стойност. Ако трябва да се избира от по-голяма съвкупност от стойности, то по-добре ще бъде да се създаде списъчно или комбинирано поле.

Ако опционните полета, командните бутони или контролните кутийки се използват самостоятелно, това ще означава, че във формуляра ще се показват полета със стойност Да/Не. При значение Да, полето ще бъде маркирано, а при Не, ще бъде немаркирано.

Ако трябва да се избира от повече възможности, ще се наложи да се използва контролен елемент Option Group. Избраната от опционна група стойност се представя в свързаното поле от таблица като число. Опционната стойност може да бъде само число, в никакъв случай текст!

Регистрови контролни елементи (Tab Control)

Access предлага регистров контролен елемент за разпределяне на контролните елементи по регистри. По този начин може да се предотврати разполагане на контролните елементи от формуляра на няколко страници. За да се намери конкретна информация във формуляра няма да бъде необходимо да се превърта екранът, а просто ще се кликне на съответния регистър.Важно! Най-напред във формуляра трябва да се изтегли контролният елемент за регистри и едва тогава маркираните контролни елементи се разполагат (пласират) по регистри.



Контролен елемент - подчинен формуляр/отчет (Subform/Subreport)- подчиненият формуляр представлява формуляр, разположен в друг формуляр. Подчинените фор­муляри са много удобни за едновременно показване на данни от таблици или справки в отношение V.N. По този начин в подчинения формуляр (таблица в отношение N) могат да се покажат всички записи, които съответстват на запис от главния формуляр (таблицата в отношение1). Съответствието между главния и подчинения формуляр се осъществява чрез първичния и вторичния ключ.


ТЕМА 4. МАКРОСИ В ACCESS
Access е обектно-събитийно ориентирана програма. Всички обекти от екрана на Access могат да бъдат директно адресирани, а на всеки обект могат да бъдат присвоени свойства и събития с различни параметри. С макросите на Access се активират обектите Таблица, Формуляр, Справка, Отчет и става възможно създаване на професионално изработени приложения.

Създаване на макроси- макросите в Access се създават при следната последователност:

» Предварително се уточнява ситуацията, в която ще стартира макросът;

» Преди да се създаде макрос с определени действия е желателно тези действия да се проиграят и да се отбележат някои особености, ако има такива;

» Активира се обектът Macros от основния екран на базата от данни и се избират необходимите действия.



Action е стандартно действие, напр. отваряне или затваряне на формуляр. От предлаганите от Access действия трябва да се избере това, което отговаря на изискванията на задачата. Списък на всич-


Макросите са част от базата от данни и затова при създаването им трябва да има отворена база от данни.

Изпълнение на макроси- след като се създаде макрос, неговото име е на разположение в обект Macros. Изпълнението на макросите не се различава от изпълнението на останалите обекти на Access,т.е.маркира се съответното име на макрос и се кликва бутон Run
Извикване на макрос от формуляр- С помощта на кутията с инструменти във формуляра се създават командни бутони. В тези случаи контролният елемент Асистент в Toolbox трябва да бъде дезактивиран. След кликване върху коман­ден бутон, във формуляра се изтегля правоъгълник.За изпълнение на макрос след кликване върху командния бутон трябва да се извършат следните стъпки:

» Маркиране на контролния елемент във формуляра;



» View/Properties...

» В реда Caption се записва наименование за командния бутон;

» Превъртане на прозореца с характеристики до реда On Click и записване в него на името на макроса, който трябва да се изпълни. По-лесно може да си направи, ако се кликне в този ред, отдясно се появява стрелка и съответно списък с имената на съхранените макроси;

Когато пред една от буквите в наименованието на бутона (правилото е валидно само за латиница) се запише знакът &, то буквата след него се подчертава. Тогава командният бутон може да бъде активи­ран от клавиатурата с клавишна комбинация Alt+подчертаната буква.


Създаване на собствено потребителско меню

За създаване на потребителско меню и собствена потребителска лента за меню трябва да се из­ползва командата View/ Toolbars/Customize...Регистър: Toolbars/New... Последователността на операциите е следната:



  • В диалоговото поле се задава име: Изпълнение на макроси;

  • Към списъка от ивици за менюта е добавена нова празна ивица - Изпълнение на макроси;

  • Чрез кликване на бутон Properties се отваря диалоговият прозорец ToolbarsProperties, в който се определя дали новата ивица ще съдържа икони или ще бъде лента за меню, както и някои други свойства.

  • Новата ивица се запълва с менюта, като се кликва на регистър Commands, категория АП Macros.

  • Имената на показаните, съхранени в базата макроси се изтеглят в новата лента за меню. (За тази цел лентата, която обикновено се крие зад диалоговия прозорец трябва да се пласира до него).

  • За надписване или смяна на иконите на бутоните може да се ползва контекстното меню (пока­залецът на мишката е позициониран върху елемент от новата ивица, кликване с десен бутон). По стандарт Access поставя икона пред текста. Този стил може да се промени чрез контекстно­то меню. Да се избере стил на представяне само текст и да се промени големината на новата ивица.

  • Ако новата ивица принадлежи на отчет или на формуляр, то тогава в свойството Menu Bar от Properties... на съответния обект трябва да се запише нейното име. Ако новата ивица или лен­та трябва да принадлежи на всички обекти в базата от данни и да се намира на мястото на иви­цата Standard, то тогава това се отбелязва в рубриката Menu Bar на диалоговото поле на ко­мандата Tools/ Startup...


Използване на готови макроси- Access предлага голям брой вградени макроси, които могат да се използват във формуляр (напр. нов запис, последен запис и т.н.). Ако е необходимо използването на тези макроси, преди създаването на команден бутон трябва да се активира асистентът за контролни елементи (магическата пръчица) от Toolbox. След изчертаването на правоъгълник за команден бутон във формуляр се отваря следното диа­логово поле, с което се работи по указанията на асистента:

Използване на макроси за търсене- Много често в една база от данни се налага да се търси конкретен запис или поле от таблица. С макросите на Access тази задача е лесно изпълнима. Макросът за търсене на поле от таблица се състои от:

  1. Чрез GoToControl се определя полето за търсене;

  2. Чрез Find Record се стартира търсенето.




Каталог: old -> temi
temi -> Тема 1: Видове изображения, модели и формати
temi -> Утвърждавам: директор: / К. Петрова / професионална гимназия по икономика
temi -> Утвърждавам: директор: / К. Петрова / професионална гимназия по икономика
temi -> Тема 1: Изисквания за изработване на уеб-сайт
temi -> Тема компютърни мрежи
temi -> 1. Обща характеристика на информационните системи Същност Съществуват много дефиниции на понятието „информационна система”
temi -> План-конспекти по отчитане на външнотърговски сделки-теория
temi -> Основни понятия при формиране себестойността на изделия в производствени предприятия
temi -> 1. Маркетингови проучвания Marketingsforschungen
temi -> Въпрос 1: организационно-икономически аспекти на информационното общество


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница