Тема теория на мускулната сила



Дата17.08.2018
Размер91.5 Kb.
#80024
ТЕМА 1. ТЕОРИЯ НА МУСКУЛНАТА СИЛА
Двигателната дейност е характерна за всяко живо същество. Особено специфична е тя е в спорта, където се отличава със своята висока интензивност и екстремалност. Двигателните/физическите/ качества - сила, издръжливост, бързина, гъвкавост и ловкост се изявяват в тази дейност.
Ключови думи:

  • Двигателни качества

  • Сила

  • Концентрично(миометрично) усилие

  • Ексцентрично(плиометрично) усилие

  • Изометрично (статично) усилие

  • Изокинетично(равномерно) усилие

  • Максимална сила

  • Динамична(експлозивна) сила

  • Силова издръжливост

  • Относителна сила

  • Бавни мускулни влакна

  • Бързи мускулни влакна

  • Двигателна (моторна)единица

  • Вътрешномускулна координация

  • Междумускулна координация



Основна идея:

Силата е двигателно качество, което се явява първоизточник на човешките движения, фактор за преместване на тялото и неговите звена в пространството. Тя се явава основно качество /способност/, което в голяма определя високите спортни резултати.



Основни знания:

1. За особеностите на двигателната дейност в спорта; 2. За изясняване на основните понятия – сила и видови сила; 3. За видовете мускулни съкращения; 4. За факторите, от които зависи проявлението на мускулната сила.



Основни умения:

1. Да разграничават различните видове мускулна сила; 2. Да характеризират видовете мускулни съкращения; 3. Да използват познанията си за факторите на мускулната сила при изграждане на високоефективна методика за силова подготовка.



I. Особености на двигателната дейност в спорта

Двигателната дейност се реализира в пространството, т.е движенията се характеризират със своите пространствени характеристики. В пространството, всяко движение се изпълнява в дадена посока и с някаква амплитуда. С пространствените характеристики на двигателната дейност е свързано качеството гъвкавост.

Двигателната дейност се извършва и във времето, т.е. движенията се характеризират и със своите времеви характеристики. Във времето всяко движение се изпълнява с някаква скорост /интензивност/, която се поддържа различно по продължителност време. Бързината и издръжливостта са качества, които са свързани с този вид характеристики.

Освен пространствени и времеви характеристики, двигателната дейност има и силови характеристики, с които е свързано качеството сила.

С пространствените, времевите и силовите характеристики е свързано качеството ловкост.
Двигателни (физически) качества. Специфични способности на организма, които се проявяват в близки двигателни структури и имат аналогични физиологически, биологични и психически механизми.

За тяхното развитие и усъвършенстване в спорта се използват два подхода:



  • общ подход – обща физическа подготовка /ОФП/;

  • тясно специализиран подход – специална физическа подготовка /СФП/.

II.Силата като двигателно качество на човека



Основни понятия

Силата е способност (двигателно качество) на човека да въздейства или да противодейства на външни съпротивления за сметка на мускулни усилия /напрежения/.
Мускулната сила има различни форми на проявление в зависимост от многообразието на двигателната дейност /фиг.1./.

Максимална сила – онези максимални стойности на силата, които може да достигне даден мускул (или мускулна група) независимо от неговите размери, при оптимални за това условия. Този вид мускулна сила има приоритетно значение за високия спортен резултат в следните спортове и дисциплини: вдигане на тежести, силов трибой, борба и гимнастика – мъже.

Динамична (експлозивна) сила – онова максимално значение на силата, което може да развие даден мускул за възможно най-кратко време.Този вид мускулна сила има приоритетно значение при скоковете и хвърлянията в леката атлетика, стартови ускорения, отскоци в спортните игри, ударите в бокса, динамичните схватки в борбата, изхвърлянето на щанга, спортната гимнастика и др.

Силова издръжливост – онова максимално (сумарно) значение на силата, което може да развие определен мускул за сметка на голям брой непределни напрежения. От съществено значение в гребането, плуване 400m, 800m, 1500m, лека атлетика –5000 и 10000 m, ски бягане, шосейно колоездене и др.

Относителна сила – отношението на максималната сила на дадено лице към собственото му тегло. От съществено значение в тези спортове, в които спортния резултат зависи от теглото на спортиста – вдигане на тежести, борба, джудо, спортна гимнастика, скокове в леката атлетика и др.

III. Видове мускулно съкращение

Известно е, че работата на мускула е в резултат от двете му състояния – напрежение и съкращение. Количествените и качествените съотношения между тези две състояния се изразяват в следните видове съкращение:



Концентрично (миометрично) усилие. Проявява се при съкращаване на мускула като силата на действие е срещу посоката на движението, произведената сила



Фиг.1. Относителен дял на силата в състезателните упражнения
превишава външното съпротивление и мускула се съкращава. Примери: стартиране, отскачане, изкачване по стълби, преодоляване на съпротивление и др.

Ексцентрично (плиометрично) усилие. Проявява се при разтягане ( удължаване) на мускула като силата е по посока на движението. Външните сили произведени от собственото тегло, от противника или от съответните уреди превишават произведената вътрешна сила. Примери: слизане по стълби, приземяване след отскачане и др.

Изометрично (статично) усилие. При него се уравновесяват вътрешните и външните сили, т.е произвежда се сила, без да се променят линейните размери на мускула. Примери: ъгъл и “кръст” и везна в гимнастиката и др.

Изокинетично (равномерно) усилие. При него напрежението на мускула се определя от скоростта на външното въздействие, което с помощта на специални устройства може да се подържа на определено постоянно равнище. Това създава условия да се натовари максимално и равномерно мускулът по цялата траектория на движението, т.е съпротивлението е пропорционално на приложената сила във всички точки на работния диапазон. Примери: различни тренажорни устройства в плуването “Миниджим” и “Ексерджентд”, в гребането – гребенергометър, екстензири за различни мускулни групи, изокинетични приспособления с нарастващо съпротивление и др.
За да знаете повече!

Миометрично мускулно усилие (mio – по-малко и metric – дължина) – преодоляващо мускулно усилие.

Плиометрично мускулно усилие (plio – повече и metric – дължина) – отстъпващо мускулно усилие.

Ауксотонично мускулно усилие (комбинация между миометричното и плиометричното мускулно усилие) – смесено мускулно усилие. Това е най-често наблюдаваното мускулно усилие в различните видове двигателна дейност (спорт).
IV.Фактори на мускулната сила
Мускулната сила се определя от следните фактори:

1.Морфологични фактори

А. Основна предпоставка за изява на мускулната сила е освободената от органичните съединения химическа енергия и нейното директно трансформиране в механична работа. Принципен механизъм за предаване и полезна използване на механичната енергия се явява системата от лостове, подвижно свързани в съответните стави.

Б. Мускулната сила зависи от някои особености, свързани със строежа на мускулната тъкан, т.нар. бързи /бели/ мускулни влакна и бавни /червени/. Първите осигуряват бързи и значителни по размах движения /спринт, скокове, хвърляния в леката атлетика, стартовите ускорения, отскоци в спортни игри и др./. Вторите, осигуряват бавни и малки по амплитуда движения /гребане, плуване, ски бягане, кану-каяк, дълги бягания в леката атлетика, борба и др./.

В. Силата на мускула е правопропорционална на неговия физиологичен напречник, т.е на сумата от напречните сечения на всички мускулни влакна на даден мускул.

Г.Зависимостта на силата от физиологичния напречник на мускула показва, че тя е косвено свързана и с теглото на индивида. Максималните значения на силата са правопропорционални на мускулната маса.

Д. С нарастване на теглото на спортиста, относителната му сила намалява, т.е с увеличаване на телесните размери на индивида теглото му ще нараства по-бързо в сравнение с мускулната му сила.



За да знаете повече!
Всеки мускул е изграден от мускулни влакна, които могат да бъдат разграничени въз основа на тяхната устойчивост към умора и скорост на съкращаване. Има два основни типа мускулни влакна:
 I-Бавни (оксидативни) – имат ниска миозинова АТФазна активност и слабо анаеробно разграждане, но със интензивно дихателно фосфорилиране, много митохондрии, миоглобин и богата капилярна мрежа. Това ги прави по-продуктивни за продължителна работа.
II-Бързи (бели) – които са диференцирани на:
IIа – оксидативно–гликолитични (относително устойчиви на умора) – имат добрите окислителни способности по отношение на свободните мастни киселини и въглехидрати и средно изразено анаеробно използване на глюкозата.
IIб – гликолитични (бързо уморяеми) – имат висока миозинова АТФазна активност и анаеробно окисление на глюкозата и слабо дихателно фосфорилиране. Тези влакна са с по-голям диаметър, слаба капилярна мрежа, което предопределя тяхната голяма, но краткотрайна мощност.
IIс междинни (недиференцирани), които са по-близки до тип I.
Съотношението между типовете мускулни влакна е генетично обусловено за различните мускули на всеки индивид (средно 40% бавни и 60% бързи). Те не се променят под влиянието на тренировъчните занимания или други фактори, а са функция на естествения подбор и целенасочената селекция на спортни таланти.



2. Физиологични фактори

От физиологична гледна величината на мускулната сила се определя от :

А.Централен фактор – ръководната роля на ЦНС при произволните движения на човека се проявява в т.нар. междумускулна координация /съгласуване на дейността на мускулите антагонисти и синергисти./.

Б.Периферен фактор – значението му за проявата на мускулната сила се определя от активността на двигателните единици в мускула, в резултат на което се повишава неговото напрежение. Това е т.нар. вътрешно мускулна координация. Тя зависи от три фактора:



  • брой на активните двигателни единици (ДЕ);

  • честотата на нервните импулси към тях от съответните мотоневроните;

  • синхронизация в дейността на различните двигателни единици.


Двигателна /моторна/ единица. Брой мускулни влакна инервирани от един двигателен мотоневрон.
В. Вегетативни фактори – сърдечно-съдова система, дихателна и отделителна система, жлезите с вътрешна секреция и др.

Г. Допълнителни фактори – допринасят за повишаване работния ефект на мускулите при изпълнението на силови упражнения: предварителна подготовка на двигателния апарат /загряване, подготвителни упражнения и др./; регулация на дишането в зависимост от величината на дишането; психическото състояние на спортиста преди и по време на работа /емоционалното състояние, концентрацията на вниманието и способността за саморегулиране на поведението/.


КОНТРОЛНИ ВЪПРОСИ


  1. С какво се характеризира двигателната дейност в спорта?

  2. Дайте определение за двигателното качество “сила”!

  3. Дефинирайте видовете сила! Посочете спортове с типични прояви на видовете сила!




Видове сила

Определение

Примери






























  1. Видове мускулни съкращения! Характеристика! Примери от спортната практиката!

Видове мускулно съкращение

Характеристика

Примери































  1. Анализирайте същността на морфологичните фактори!

  2. Анализирайте същността на физиологичните фактори!

  3. Какви други фактори оказват влияние върху мускулната сила?

Каталог: documenti
documenti -> I. общи положения за организацията на работната заплата
documenti -> Приложение №4 към чл. 54, ал. 1 (Ново дв, бр. 91 от 2008 г., изм., бр. 6 от 2009 г., бр. 92 от 2009 г.)
documenti -> Първа предмет и обхват
documenti -> Наредба за медицинската експертиза
documenti -> Тема методика за развиване на издръжливостта
documenti -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено
documenti -> Стойне — седемгодишен първокласник, роден на 18 декември 1936 година. Той още не може да изговаря буквата “р”, но е първенец на класа, чете най-изразително, изписва най-красивите букви, макар понякога да няма пари за тетрадка и молив. Иван
documenti -> Растителни видове, неподходящи за засаждане на територията на площадка за игра
documenti -> Акад. Георги Бончев


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница