Теология описание на дисциплините древни езици де. 1 Новозаветен гръцки І



Дата10.04.2018
Размер84.04 Kb.
#65715
ТЕОЛОГИЯ

Описание на дисциплините

ДРЕВНИ ЕЗИЦИ
ДЕ.1 Новозаветен гръцки І

Курсът запознава студентите с основния граматичен и лексикален материал на новозаветния гръцки език.


ДЕ.2 Новозаветен гръцки ІІ

Предпоставка: ДЕ.1 Новозаветен гръцки І

Курсът продължава запознаването на студентите с основния граматичен и лексикален материал на новозаветния гръцки език. Упражняване на превод и работа с речници.
ДЕ.3 Новозаветен гръцки ІІІ

Предпоставка: ДЕ.2 Новозаветен гръцки ІІ

Целта на този курс е да осигури добро познаване на Новия завет на оригиналния му език.
ДЕ.4 Библейски еврейски език І

Курсът запознава студентите с основния граматичен и лексикален материал на старозаветния еврейски език. Упражняване на превод и работа с речници.


ДЕ.5 Библейски еврейски език ІІ

Предпоставка: ДЕ.4 Библейски еврейски език І

Курсът запознава студентите с основния граматичен и лексикален материал на старозаветния еврейски език и развива способностите им за четене, разбиране и превеждане на древния текст.

СТАР ЗАВЕТ
СЗ.3 Екзегетика на Стария завет

Предпоставка: ДЕ.5 Библейски еврейски език ІІ

Курсът дискутира практични методи за тълкуване на Стария завет. Предоставя възможност за усвояване на умения за коректна работа и познания върху процеса на разбиране на текста.
СЗ.4 Петокнижие

Въвежда студентите в атмосферата, съдържанието, литературния контекст и вестта на Петокнижието, търсейки съвременно приложение на представените идеи.


СЗ.5 Старозаветни пророци

Курсът предлага изследване на книгите на старозаветните пророци с акцент върху основните им теми.



СЗ. 7 Поетични книги на Стария завет

Курсът предлага изследване на поетичната литература на Стария завет с акцент върху въведителните въпроси и основните им теми. По-специално се разглеждат тясно свързаните с библейската поезия и мъдрост книги, като Йов, Притчи, Еклесиаст, Псалми и Песен на песните.


СЗ.10 Старозаветни писания и история на старозаветното време

Систематично въвеждане в историческата обстановка, време и авторство на старозаветните писания, описание на различни теории и подходи за изследване на Стария завет. Предметът съдържа обзор върху историята на еврейския народ в неговия старозаветен и междузаветен период. Целта на курса е да очертае основните линии на развитие, базирайки се на докладите от книгите на Стария завет, археологическите открития и древни документи.


СЗ.11 Старозаветна есхатология и Данаил

Старозаветната есхатология разглежда въпроса как СЗ писатели разбират "последните дни" и етапите, през които този възглед еволюира. Акцентът на курса е върху есхатологичната книга на пророк Данаил, на която се изследват средата, съдържанието и конструкцията с оглед тълкуването на пророческите й части.




НОВ ЗАВЕТ
НЗ.1 История на новозаветното време

Новият завет има история и предистория, които зависят от множество фактори-: социални, икономически, политически, културни, литературни, религиозни. Целта на курса е да проследи в основни линии съставянето на този фундаментален за християнството корпус от писания.


НЗ.3 Екзегетика на Новия завет

Предпоставка: ДЕ.3 Новозаветен гръцки ІІІ

Курсът разглежда практичните методи за тълкуване на книгите на Новия завет. Предоставя възможност за усвояване на умения за коректна работа и познания върху процеса на разбиране на текста
НЗ.4 Евангелия

Курсът предлага основно въведение в главните теми на четирите евангелия и разглежда връзката помежду им. Дискутира се и синоптичният въпрос.


НЗ.5 Деяния на апостолите и писма на Новия завет

Подробно проследяване на историята на първите християни, описана в техните новозаветни писма и книги. Предметът разглежда Деяния на апостолите и всички новозаветни послания.


НЗ.8 Новозаветна есхатология и Откровение

Курсът изследва ученията на Исус Христос и ап. Павел за последните дни. Христоцентрично разглеждане на книгата Откровение и пророческите вериги с акцент на адвентното разбиране на текста.


СИСТЕМАТИЧНА ТЕОЛОГИЯ
СТ.1 Догматика I - Божието слово

Курсът разглежда християнската доктрина за Божието слово, приложението му в днешния свят и въпроса за вдъхновението.


СТ.2 Догматика II - Антропология

Курсът предлага разглеждане на библейското разбиране за човешката природа и го сравнява с най-разпространените антропологични идеи в античността.


СТ.8 Херменевтика

Общо въведение в принципите на библейското тълкуване. Курсът проследява развитието на методите на тълкуване в църковната история.


СТ.9 Вероизповедания

Изследване на историята и основните доктрини на християнски и нехристиянски вероизповедания.


СТ.11 Светилище

Темата за СЗ и НЗ светилище се разглежда в широкия контекст на Библията. Изучават се ролята и функцията на Моисеевата скиния и небесното светилище; Христос като Небесен първосвещеник и служител за спасението на грешниците.


СТ.12 Основни адвентни учения и библейски курс

Курсът набляга на онези специфични адвентни учения, които отразяват адвентната идентичност и мисия. Целта на курса е утвърждаване на студентите във фундаменталните вярвания на Адвентната църква, които вярвания да намерят място в систематичен библейски курс. Втората част на курса разглежда различните видове библейски курс и подходите за съставянето им.


СТ.18 Догматика III – Бог, Христос и спасение

Курсът дискутира библейската концепция за Бога, Неговите качества и божествени атрибути; също и въпроса за Божественото откровение чрез Исус Христос. Темата за спасението на човечеството се анализира посредством личността на Христос, Неговото естество, изкуплението на кръста и оправданието на грешника.



ИСТОРИЧЕСКА ТЕОЛОГИЯ
ИТ.5 История на АСД

Изследване на историята на Църквата на АСД с оглед на историческия, социалния, религиозния и културен фон по време на нейното възникване, развитие и разпространение в САЩ, Европа и България.


ИТ.6 Живот и писания на Елън Уайт

Общо въведение в житейския контекст на Е. Уайт и нейните писания и влиянието й върху развитието на Църквата на АСД.


ИТ.7 Въведение в Източното православие

Курсът предлага запознаване с основите на православното богословие и църковно учение и установяване на сходствата и различията между собственото си вероизповедание и това на Православието.


ИТ.8 История на религиите

Изследване на основните социални, философски, религиозни и етични елементи на световните религии, връзката им с християнството и произтичащите от това предизвикателства за проповядването.


ИТ. 11 Църковна история І

Църковно-историческите процеси от зараждането на християнството до началото на Реформацията се анализират във връзка със социалнополитическата, религиозна и културно-историческата картина на епохата. Курсът проследява и развитието на християнството в периода на Средновековието и ролята на папството върху политическата и религиозна ситуация в Европа.


ИТ.12 Църковна история ІІ

Курсът изследва произхода, развитието и последиците от Реформацията, нейните основни разклонения, връзките й с държавата и католическата реакция (Контрареформацията). Проследяват се и значимите тенденции и събития в развитието на християнството от времето на Просвещението до наши дни.



ПРАКТИЧНА ТЕОЛОГИЯ
ПТ.2 Омилетика I

Въведение в принципите на съставянето и изнасянето на проповед, различните видове проповеди и стилове.


ПТ.4 Работа с деца и младежи

Курсът има за цел да помогне на студентите да развият необходимите качества за работа с деца, юноши и младежи в и извън църквата.


ПТ.5 Църковно администриране

Курсът предлага основни познания, необходими за разбиране на църквата от социологична гледна точка. Специално внимание се обръща на развитието на ЦАСД от движение в стройна организация.


ПТ.6 Теология на богослужението

Курсът разглежда основите и принципите на литургичната практика и тяхното значение за живота на църквата и нейните членове.



ПТ.8 Пасторска психология

Разглеждане на отношението между психология и религия като база за съветване в пасторската дейност.


ПТ.10 Философия на здравното възпитание

Разглеждане философията на ЦАСД за здравно възпитание. Дискутиране на библейски и медицински постановки в областта на здравето.


ПТ.11 Литературен евангелизъм

Запознаване с библейската философия и смисъл на литературното служене. Изучаване на някои важни и приложими християнски социални маниери и етикеция. Представяне и анализ на различни, подходящи и неподходящи, методи на търговски практики. Обща схема на организация и структура на отдел „Издателско служене” и неговите отговорностите.


ПТ.19 Мисиология

Изследване на динамиката в съвременното практично евангелизиране. Въвеждане на студентите в принципите на църковния растеж и духовното посвещение. Дискутира разнообразни методи за водене на хора при Христос в условията на постмодерното общество.



ДРУГИ
Д.1 Английски език І

Изучаване на основните граматични норми и лексикални елементи на съвременния английски език.


Д.2 Английски език ІІ

Продължаване изучаването на основните граматични и лексикални норми на съвременния английски език.


Д.3 Английски език ІІІ

Разглеждане на основните принципи на английската реч, доколкото те са свързани със стандартния съвременен английски. Писане на кратки есета върху лични преживявания, наблюдения и размисли.


Д.4 Английски език ІV

Въведение в съставянето на академични текстове и разглеждането им от критичен ъгъл. Прочит на библейски текстове и изучаване на специфична религиозна терминология.


Д.10 Въведение в научната работа

Предметът въвежда в методологията на научната работа. В края на курса студентите трябва да са усвоили методите на подготовка и писане на реферати и семинарни работи, както и да умеят да работят самостоятелно с библиотечния масив.


Д.13 Превенция и справяне с конфликти

Изследване на основните традиционни школи в психологията и техните конкретни приложения в съвремието. Подходи за решаване на конфликтни ситуации в контекста на църковната общност и семейството.




ЦЪРКОВНА ПРАКТИКА
ЦП.1 Църковна практика І

Практиката включва студентите в църковния живот и им дава възможност да прилагат придобитите теоретични познания.


ЦП.2 Църковна практика ІІ

Практиката включва студентите в църковния живот и им дава възможност да прилагат придобитите теоретични познания.


ЦП.3 Църковна практика ІІІ

Практиката включва студентите в църковния живот и им дава възможност да прилагат придобитите теоретични познания.


ЦП.4 Църковна практика ІV

Практиката включва студентите в църковния живот и им дава възможност да прилагат придобитите теоретични познания.


ЦП.7 Църковен стаж

Църковният стаж включва двуседмична практика с действащ пастор, при която студентите имат възможност да проследят работния процес и ежедневие на пастора. Получаване на задачи от пастора и осъществяването им с негова помощ и ръководство.


ЦП.9 Църковен стаж ІІ

Църковен стаж ІІ продължава върху поставените вече основи от стаж І. Студентът взема участие в програмата на конкретна църква, младежкия отдел и мисионската дейност; изнася проповеди и библейски часове.


ЦП.10 Църковен стаж ІІІ

Църковен стаж ІІІ съдържа и обобщава стаж І и ІІ. Участието на студента в събранията на църквата и църковните съвети изгражда представата за действителния църковен живот.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница