Теоритична част: Общи сведения



Дата16.10.2018
Размер39.5 Kb.
#90108
Теоритична част:
Общи сведения :
Усилвателите са устройства, които усилват електрически сигнали по мощност, без да променят честотата.

Усилването на електрическите сигнали е основен процес в електрониката. Той е в основата на действието на почти всички електронни устройства. Усилването на електрическите сигнали се извършва с помощта на усилвателни устройства.

Самият електронен усилвател съдържа транзистори, радиолампи и др., които се наричат активни усилвателни елементи. Последните се различават от пасивните елементи по това, че мощността в изходната им верига може да бъде многократно по-голяма от тази във входната. Например трансформаторът е пасивен елемент, тъй като при него изходното напрежение /или изходния ток/ може да бъде по-голямо от входното, обаче мощността в изхода не може да бъде по-голяма от тази в входа. Следователно главна особеност на един активен усилвателен елемент е способността му да усилва сигналите по мощност ,като, разбира се , енергията е за сметка на захранващия токоизточник.

При изучаване на свойствата му всеки усилвател се представя като четириполюсник, на входа, който действа синусоидален генератор с Е.Д.Н. Е, вътрешно съпротивление Ri и честотата f , на изхода е включен Rт.

Основните електрически параметри на всеки усилвател са следните:

1. Коефициент на усилване. Това е най-важния параметър на всеки електронен усилвател. Различават се следните коефициенти на усилване:

а/ коефициент на усилване по напрежение

б/ коефициент на усилване по ток

в/ коефициент на усилване по мощност

г/ входно съпротивление на усилвателя

От гледна точка на електрическото съгласуване трябва да е условието Rт=Rвх на цялото стъпало на усилвателя.

д/ изходно съпротивление




  • трябва да бъде равно на Rт

До тук всички параметри на усилвателя зависят от схемата на свързване на транзистора.


Широколентови усилватели
Широколентовите усилватели се отличават от усилвателите за сигнали със звукови честоти по това, че честотната им лента е много по-широка.Такива усилватели се използват например в телевизията за усилване на видеосигнали, чиято горна гранична честота е няколко MHz ; приложение намират също така в радиолокацията, в осцилоскопите и други измервателни уреди.
Нискочестотни усилватели
Нискочестотните усилватели /НЧУ/ намират широко проложение в електронните устойства. Те усилват сигнали от различни източници, всеки от които се характеризира с е.д.н., Е и вътрешно съпротивление R.

В зависимост от характера на сигналите се различават усилватели на хармоничнии (синусоидални) сигнали и усилватели на импулсни сигнали. Според честотата на сигналите усилвателите биват постояннотокови, нискочестотни (звукови), широколентови (видео) и високочестотни (резонансни). В зависимост от големината на сигнала се различават предварителни и крайни усилватели. Според броя на стъпалата усилвателите биват едно- и многостъпални.



Предназначението на нискочестотните усилватели е да усилват слаби електрически сигнали. Основните изисквания към тях са да осигурят значителен коефициент на усилване по U и I, да имат равномерна честотна характеристика, да имат малък собствен шум, да са защитени от външни паразитни смущения, да имат малки размери, тегло и стойност и др. Усилвателите са устройства, които усилват електрически сигнали по мощност без да променят честотата. Усилването на електрическите сигнали е основен процес в електрониката. Той е в основата на действието на почти всички електронни устройства.
Изчисляване на широколентово стъпало с индуктивна корекция в товара
Този вид стъпала имат недостатъка, че индуктивната бобина е приемник на смущения. Нейното изпълнение се оправдава главно при серийно и масово производство. Известно е, че усилването се определя от стръмността на изходния ток на активния елемент и еквивалентното товарно съпротивление :
K = SZo
С нарастване на честотата товарното съпротивление също нараства, тъй като бобината L е свързана последователно със съпротивление R3 в колекторната верига. Тяхното общо съпротивление е свързано паралелно с общото съпротивление на Cl и Rl по отношение на сигнала.
Анализ на схемата
R1 и R2 образуват делител на U, който осигурява необходимото преднапрежение на базата. Има 2 кондензатора, които са съответно входен и изходен прехвърлящи кондензатори. Те не позволяват постоянен ток да протича към и от външни вериги. Паралелно на резистора към емитера е включен шунтиращ кондензатор, който пропуска променливотоковите съставки и по този начин изключва от схемата R4. Но що се отнася до постоянно токовия сигнал, действието на супротивлението се запазва. Входния сигнал се отнема между колектора на транзистора и земя. Изменението на стойностите на преднапрежението предизвикват изменение на базовия ток, колекторния ток и пада на напрежение върху R3, включен в колектора на транзистора, следователно изходният сигнал на стъпалото следва измененията на входния сигнал, но изходния е инвертиран, т.е. ако U на базата нараства, то U върху колектора ще пада и обратното. Изменението на тока на колектора предизвиква изменение на тока на емитера, следователно се изменя пада на U върху R4. изменението на пада на U върху R4 се стреми да компенсира първоначалното изменение на U на базата, предизвикано от входния сигнал и служи като отрицателна обратна връзка, която повишава стабилността на стъпалото и увеличава усилването.
Избор на транзистор

1) Обикновено се приема при предусилвателни стъпала колекторния ток на покой да е 1mA , тъй като ( ) е голям и параметрите в справочниците са дадени при тази стойност.
2) Определяне на захранването на схемата – ако не е зададено в условието то се определя от конструктора.При големи захр, напрежения Т стабилност е добра и коеф. на усилване по U е относително голям.
3) Определяне на Re- при нормална температурна стабилност е 0,1; при стандартна-0,2; при много добра – 0,3.
4) Определяне на мощността (Рс max) – с увеличаване на темп. мощността намалява.Тя не бива да надвишава 90% от тази която е зададена в справочника
5) Постоянно-токови параметри- служат като изходни данни при проектиране на веригите за осигуряване на постояннотоковия режим на транзистора и те се изменят с изменението на Т.
6) Замяна на елементите с техен аналог- идеалната замяна е тази, при която новият елемент има същите характеристики като стария, но този вариант е невъзможен.Параметрите на новия елемент трябва да се различават с не повече от 10-20 % от стария.
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница