Теория на паритеТеми 1 и 2: Същност и произход на парите



страница1/3
Дата09.01.2018
Размер416.15 Kb.
#42593
  1   2   3
Теория на паритеТеми 1 и 2:Същност и произход на парите

На парите се гледа като на една от най – старите икономистки категории, възникнали преди 4000 г. Изписани са хиляди трудове за парите, но много от мистериите около тях остават, също така между икономистите няма обшо мнение по много от въпросите за парите, включително по въпроси за същността на парите.

Като предпоставки за възникването на парите се сочи теорията за превръщането на размяната от случайно в систематично и закономерно явление. Причините за този преход са разделението на труда и специализацията. Те водят до реализирането на значителни икономии при производството на благата и са предпоставка за развитието на икономиката, стопанството и за увеличаване на богатството на индивидите.

Разделението на труда и специализациите водят до развитието на стоковото стопанство и производство, т.е. създаване на блага за индивидите не за собствено потребление, а за размяна срещу други блага, които се произвеждат от други хора.

В началото тази размяна се осъществявала на базата на бартера.

Бартера има редица недостатъци.



На първо място той изисква двустранно съвпадение на потребностите на участващите в размяната.

На второ място при бартера имаме по – високи транзакционни разходи, свързани с осъществяването на сделките и прехвърлянето на правата на собственост.

На трето място : липса на разчетна единица, чрез която да се определят цените на стоките, т.е. да се определят разменните отношения.

Ако имаме 1000 стоки, за да знаем каква е цената на всяко от тях: N( N – 1 )/2 1000 -> 499 500



На четвърто място: липсва средство, през което да се договарят бъдещи плашания и средство в което да се съхранява стойността и след това да се използва за плащания.

На пето място: бартера изисква балансираност на сделките, т.е. стойността на ползите, за да са съгласни и двете страни да участват в сделката. В някои случаи е възможно да няма такава балансираност, тогава не може да се сключи сделка или пък може да е необходим многостранен бартер ( barater – ст. Фр. няма, измамвам).

Поради недостатъците на бартера, той се е превърнал в пречка за по – нататъшното разделение на труда и размяната, което е принудило хората да търсят нови начини за размяна.

Има редица теории за произхода на парите, но те най – общо могат да се сведат до 2 основни концепции, а именно рационалистическа и еволюционна.

Рационалистическа концепция – гледа на парите като на съзнателно установена от хората иституция по силата на някакво общо споразумение или обществен договор. Основната идея на тази концепция е че хората са съзнавали какви са предимствата на парите и са се споразюмяли по някакъв начин да използват дадена стока като средство за размяна. Това е и най – слабата и страна на тази концепция, а именнно че ако хората са разбирали предимството на парите, значи те вече са наблюдавали размяна чрез парите. Затова тази концепция не може да обясни исторически първите пари. Тя може да обясни по – скоро как са възникнали нови форми на парите.

Еволюционната концепция – тя гледа на появата на парите не като резултат на план или споразумение между хората, а като резултат от ……………………. някои хора премахната недост. на бартера. Счита се, че в началото само най- предприемчивите са успели да оценят предимствата от косвената размяна, т.е. те са разменяли своите стоки не директно срещу стоките, които имат нужда, а срещу такава стока, която се търси от всички, трайна е и се съхранява лесно. В последствие останалите са започнали да им подръжават и така постепено чрез подръжанието, обичаите и традициите хората са започнали да приемат конкретна стока като междинна стока при размяната. Това обяснение за възникване на парите в голяма степен съвпада с един от най- важните атрибути на парите, а именно че те следва да се приемат от всички като пари т.е. хората ги приемат, за да ги разменят за други стоки. Това приемане на парите се разглежда като социална институция. В началото като средство за размяна са се използвали стоки като: сол, метали, животни, миди. В последсвие най – удобни се оказват благородните метали поради следните качества:


  1. трайност – съхраняват стойността си за дълго време

  2. делимост – могат да се делят на по – малки части

  3. в малък обем се побира голяма стойност - лесно се транспортират

косвена еднородност – лесно се установява какво е качеството при размяната

По отношение на същността на парите има редица теории, но в съвременните условия едно от най- точните определения за парите е следното: те са актив, който е абсолютно ликвиден и може да се ползва като средство за размяна и като средство за съхраняване на стойността.

Те са актив – носят полза/ поток от стоки и услуги или доходи. (2) ликвиден актив – т.е. може да се разменя за всякакви други стоки и услуги. (3) Този актив може да се използва от хората основно за две неща: 1.да плащат за различни сделки. 2. да го използват като средство за съхраняване на част от богатството си. Най – краткото определение за парите: при изясняване на същността на парите се вземат под внимание и функциите, които те изпълняват – 4 функции:


  1. Средство за размяна

  2. Средство за плащане

  3. Сметна единица

  4. Средство за съхранение на стойността

1 – за да функционират като разменно средство парите трябва да отговарят на 3 изисквания: - да се приемат от всички при размяната

- трябва да притежават познателна? сила т.е способност да се разменят за други стоки и услуги, като не е задължително самите те да притежават собственционна? Стойност (вътрешна)

- те трябва да са законно, платежно средство установено от държавата

От гледна точка на приемането на парите в съвременната теория на парите се разглеждат 3 равновестни състояния: (1) чисто равноправно равновесие – при него парите се приемат от всички и при всички сделки. В този случай благосъстоянието на обществото и за всеки индивид е най - високо. (2) Имаме частично хуманитарно равновесие – при него част от индивидите на приемат парите или те не се приемат при всички сделки. В този случай ползата за обществото като цяло и за индивидите намалява. Ако вероятността за приемането на парите падне под определена степен се преминава към (3) третото равновестно състояние, а именно немонитарно равновесие, при което никой не приема парите и се преминава към някаква друга форма на размяна или въвеждане на друго разменно средство. В този случай благосъстоянието на обществото и на всеки индивид е най – ниско.

В съвременността приемането на парите се разглежда като социална институция (общовъзприети начини на поведение, навици на действие и на мислене, които по своята същност са рутинни и трайни и са общи за всички хора, които си взаимодействат в рамките на по – малки или по – големи групи).

Приемането на парите е общо правило на поведение на индивидите и се счита, че то е това, което дава стойност на съвременните пари. Това означава, че всеки един приема парите и за него те имат стойност, ако е убеден че в последствие те ще се приемат от всички останали.

Парите трябва да имат стойност за обществото като цяло и да се приемат от всички, за да имат стойност за отделния идивид. Ако част от индивидите отказват да приемат парите може да се стигне до частично или не монетарно равновесие, при което ползата за обществото и за индивидите намалява, т.е. имаме отрицателен външен ефект. Ако парите се приемат от един индивид, то не пречи те да се приемат от останалите. Обратно се получава, колкото повече хора приемат парите, толкова по – добре парите ще изпълняват своите функции. Ако още един индивид се присъедини към практиката на приемането на парите, обществото не само че няма да прави разходи, но и ще извлича ползи. Практиката сочи, че приемането на парите е публично право, а това е основание за намеса на държавата и за осигуряването.

Намесата на държавата – обявява емитираните от нея пари за законно платежно средство ( средство за плащане, с което може да се погаси всеки дълг, при което задължението се счита за погасено и не може да се използва съдебна процедура за плащане на задължението в друга форма).



У нас законно платежно средство са само банкнотите и монетите емитирани от БНБ, останалите платежни средства винаги се обменят в банкноти и монети.

Втората функция е средство за плащане - обикновено тя се бърка с функцията средство за размяна. Повечето икономисти правят разлика от средство за плащане и средство за размяна. Средство за размяна е всеки обект, който без колебание се приема от всички в замяна на всяко друго благо ( стока, услуга). А под средство за плащане се разбира средство, което може да се използва за погасяване на задължение, напр. – данъци,такси, мита и т.н. Парите като средство за съхранение на стойността – тази функция на парите ни позволява да отделяме сделките във времето една от друга, т.е. покупателната сила на парите се запазва от момента на получаване да дохода до момента на неговото изразходване, тъй като парите( съхранена стойност) ги разглеждаме като актив. Но за разлика от останалите активи предимството на парите е, че са абсолютно ликвидни. Под ликвидност на един актив се разбира до колко лесно актива без разходи може да се превръща в пари – абсолютно ликвиден актив. Четвърта функция - парите като сметна единица – съвременните условия – парите не са мярка на стойността, тъй като те самите нямат вътрешна стойност. Вместо това се използва сметна единица (означава, че парите са само единица, в която се изразяват цените на стоките и услугите и чрез тях се правят много стопански изчисления). В миналото (пари- злато и сребро) те са изпълнявали функцията мярка на стойността, защото са имали вътрешна стойност.Тема 3:Измерване количеството на парите – подходиПри измерване количеството на парите имаме 2 подхода: статичен и динамичен. При статичния парите се измерват към конкретна дата като запас. При динамичния измерват плащанията в рамките на определен интервал от време( напр. 1 година), като в този случай от значение е скоростта на обръщението на парите. В практиката се използва статичния подход и от тази гледна точка се дефинират различни парични агрегати, с които се измерва предлагането на пари в икономиката. Паричните агрегати представляват показатели, в които активите, които се приемата за част от паричната маса, се групират на основата на 2 критерия: 1. степен на ликвидност2.степен на изискуемост – в зависимост от степента, в която могат да се използват като средство за размяна и средство за плащане. Всяка централна банка в отделните страни дефинира различни агрегати като структура и състав в зависимост от особеностите на финансовия сектор на съответната страна в зависимост от традициите при плащанията и др. Обикновено обаче централните банки се съобразяват с някои принципи паричните агрегати и при измерването на паричното предлагане. На първо място агригирането на паричната маса става най – малко на три равнища. В първото ниво се включват монетарнита пасиви на официалните монетарни институции – на централна банка и на министерство на финансите, ако той има право да емитира част от парите. На това равнище говорим за показателя парична база( резервни пари). Тук се включват банкноти и монети в обръщение плюс депозити на търговските банки в централната банка. Банкнотите и монетите в обръщение се разделят на 2 типа: пари извън банките и пари в касите на търговските банки.Сумата от пари в касите на банките и депозитите на Търговските банки, в Централна банка се наричат банкови резерви и те не се включват в останалите агрегати М1, М2, М3 и т.н.

Парична база = резервни пари = банкноти и монети в обръщение + депозити на ТБ в ЦБ

Второто равнище в тесен паричен агрегат (М1). В него се включват такива активи, които могат непосредствено да се използват при плашанията.

М1 = пари извън банките + overnight депозит

Overnight депозит – депозити в търговските банки, при които няма ограничение за тегленето им и които свободно могат да се прехвърлят по безналичен път в други банки и други сметки.

Парите на този агрегат (М1) се наричат още транзакционни пари.



Трето равнище(М2) – по – широки агрегати, в които се включват и редица други високо ликвидни активи близо до парите, но които не могат непосредствено да се използват при плащанията.

М2 = М1 + квазипари



Квазипари: - депозити с договорен матуритет до 2 години

    • депозити, плативни след предизвестие до 3 месеца

квазипари – става дума за спестовни и срочни депозити в банките

М3 – широки пари: включва М2 + РЕПО сделки + издадени дългови ценни книжа с падеж до 2 години

РЕПО сделки - споразумения за обратно изкопуване на ценни книжа, сделки, при които ддадена институция продава ценни книба с уговорката да го изкупи обратно след определен срок и по определена цена. В случая става дума за РЕПО сделки, при които банките са продали ценни книжа и са привлекли временно средства. На падежа на сделката ценните книжа се изкупуват обратно от банката и тя връща средствата(с лихвата, защото ги в ползвала).

М3 – включва още дългови ценни книжа - ценни книжа, които се емитират от самата банка и по този начин банката е привлякла средства от инвеститори. В други страни банките емитират най – често депозитни сертификати.

Втори принцип при агригиране на паричните агрегати - не се включват депозитите на едни банки в други банки. Освен това не се вклюват депозити на правителството и на правителствени организации в жанките, т.е целта е да се измери само количеството на парите, което е в частния небанков сектор.

Трети принцип - в паричните агрегати не се включват парите притежавани от нерезиденти( чуждестранни лица и институции). У нас в пари в паричните агрегати се включват средствата в банките само следните икономически субекти:

  1. първо на небанковите финансови институции

  2. второ на предприятията – държавни и частни

  3. трето на местните органи на властта (общините)

  4. четвърто на домакинствата ( население)

  5. пето на социално осигурителните фондове( НОИ, НЗОК)

Тема 4:

Теории за същността на парите – металическа теория, теория за парите като техническо средство, номиналистическа теория (варианти)


  1. Металическа теория за парите – създадена от меркантилистите. Основните и положения са:

  1. Златото и среброто се приемат като богатство и общественото богатство се отъждествява с благородни метали

  2. Приемане на пълноценните златни и сребърни пари като единствен вид пари

  3. Отрича се възможността за замяна на златото и среброто с парични знаци т.е. с книжни или кредитни пари

  4. Препоръчват износ на стоки срещу внос на злато и сребро

  5. Считат, че парите във вътрешното стопанство изпълняват функциите средства за съхранение на богатството и функцията мярка за стойността; и във външния оборот считат, че играят ролята на световни пари

  1. Теория на парите като техническо средство – основоположник е Адам Смит . Той гледа на парите като на техническо средство, което спомага за обръщението на стоките и за размяната. Според него съществуването на парите е обословено от трудностите от бартера т.е. при размяна на стоки срещу стока. Адам Смит приема, че парите изпълняват функцията средство за размяна и не предвтавляват богатството на народите, а са само средство за обръщение при средства за закупуване на други стоки. Като пари могат да се използват и парични знаци вместо злато и србро. В това Адам Смит вижда ролята на банките като емитента на банкноти, които да заменят обръщението на парите като благородни метали.

  2. Номиналистическа теория за парите - идва от древността и средновековието и е свързана с опита на юристите да обяснят стойността на парите и възможността в обръщение да циркулират „непълноценни” пари т.е. от не благородни материали. Според предвиждането на тази теория приемането на парите е приемане на условен знак и парите са абстрактно средство за пресмятане на разменните отношения между стоките. Има 3 варианта на номиналната теория:

  1. Теория за идеалната сметна единица, според която парите са само абстрактна сметна единица и идеален мащаб за определяне на относителната стойност и разменните отношение между стоките в сферата на обръщенията.

  2. Държавната теория за парите – с представители Георг Кнап и Фридрих Бедриксен. Според тях парите са творение жа държавата и платежната им сила се определя не от вътрешната им сожствеционална стойност, а се утвърждава по законодателен път от държавата т.е. паричните знаци имат стойност, защото хората са принудени от държавата да ги приемат от размяната по тяхната номинална стойност, а не според вътрешната им ( собствеционална) стойност.

  3. Функционална треория за парите – тя отрича, че парите са стока и счита, че всяко нещо, което изпълнява функцията средство за размяна може да се приема за пари. Счита се, че парите е най – добре да са знаци на стойността като парите от хартия например, които може да са напълно откъснати от златото и среброто.

Тема 5:

Количествена теория за парите – основни закономерности. Уравнение на размяна - форми

Количествена теория за парите – доминираща в наше време. Вариантите и са много. По своята същност е теория за ролята на парите в икономиката. Един от първите и последователи е англичанина Томас Ман (XVII в). Други са: Монтескьо, Дейвид Хюм, Д. Рикардо. В основата на количествената теория е уравнението на размяната, което е въведено по – късно в края на XIXв от Ървинг Фишер: M . V = P . T ( транзакционно уравнение на размяната)

M.V – изразява обема на плащанията (сумаата) по сделките в икономиката за определен интервал от време

P.T – изравява общата сума на сключените сделки в номинално изражение

M – средна стойност на парите в разглеждания интервал от време

V – средния брой обороти на парите при сключване на сделките; скорост на паричното обръщение

Т – обема на сделките, сключвани в икономиката

Р – средна цена на сключваните сделки

Само М може да се определи, затова се въвежда доходна форма на уравнението на размяната.



M . V = P . y

y – реалния национален доход, измерен по съпоставими цени

P – подходящо избран индекс на цените. Най - често се използва индекса на потребителските цени

P.y – номинален национален доход

M – средна стойност на парите в разглеждания интервал от време

V – доходна скорост на паричното обръщение т.е. това е средния брой обороти на паричната единица при изразходване на доходите при икономически обекти за крайни стоки и услуги

V – величина, която води до равенство между двете страни на уравнението

В последствие други икономисти като Алфред Маршал и Пигу въвеждат Кеймбриджка форма на уравнението на размяната. За да стигнат до това уравнение те тръгват от предпочитанията на отделните индивиди ( на икономически субекти), а именно от предпочитанията на индивидите и фирмите да държат част от доходите си под формата на пари. Това според тях зависи от:



  1. Полезността на парите като актив, който осигурява на притежателя си поток от стоки и услуги

  2. Зависи от алтернативните разходи – възвръщаемостта на останалите ликвидни активи, в които индивидите биха могли да инвестират доходите си ( лихвата, която ще получат в инвестиране в ценни книжа)

  3. Богатството на индивидите

При агригирането на дохода всички индивиди ще се получи показателя на номиналния национален доход (Ру). Една част от него хората ще държат под формата на пари и когато се агрегират касовите остатъци на фирмите и индивидите ще се получи какво е количеството на парите в икономиката: М = к.Р.у

к – тази част от дохода, която индивидите предпочитата да държат като пари. к е функция на алтернативните разходи за поддържане на пари и за полезността на парите като актив.

Уравнене на размяната, представящо показателите катотемпове на изменение: M.V = P.y

ln(MV) = ln(Py)

lnM + lnV = lnP +lny

1/M . dM/dt + 1/V . dV/dt = 1/P . dP/dt + 1/y . dy/dt

Gm(1/M . dM/dt) – темпа на нарастване на паричното предлагане

Gv(1/V . dV/dt) – темпа на изменение на скоростта на обръщение на парите

Gp(1/P . dP/dt) – темпа на инфлация

Gy(1/y . dy/dt) – темпа на изменение на националния доход

Gm + Gv = Gp + Gy

4,5% + 0 = 2% + 2,5%



Недостатък: основната идея за количествената теория се свежда до това, че количеството на парите и равнището на цените са в права зависимост. При нарастване на количеството на паритесе увеличава и равнището на цените. Следователно стойността на парите зависи от количеството им независимо от какво са направени. В класическия вариант на количествената теория се разглеждат дългосрочните ефекти в промяната в количеството на парите. Приема се, че скоростта на паричното обръщение е фиксирана най – малко в краткосрочен план и тя се променя при промяна на редица институционални практики: при плащанията скоростта на безкасовите плащания чрез банките и други техни фактори, свързани с платежния процес. Тъй както тези фактори се променят бавно, скоростта на паричното обръщение може да се разглежда като фиксирана в краткосрочен план. Освен това реалното производство също се разглежда като фиксирано в краткосрочен план, защото зависи от фактори като: натрупване на капитала; състояние на работната сила и производителността на труда. Те се променят в дългосрочен план, но в краткосрочен може да се разглеждат като фиксирани. В по – късните изследвания икономистите започват да анализират и ефектите на промяната на количеството на парите в краткосрочен план. Например с нарастване на парите в икономиката, хората ще държат по – голям обем пари в сравнение с този, който желаят да поддържат и това ще ги накара да купуват повече стоки/ услуги. В началото това ще води до увеличаване на производството на стоките и услугите, но в последствие ще доведе и до нарастване на цените т.е. в краткосрочен план увеличаването на парите ще доведе до нарастване на производството.

Тема 6:

Кейнсианският вариант на количествената теория

Теорията на Кейнс – той възприема от номиналистическата теория идеята за парите като законно платежно средство, създадено от държавата, а от количестеената теория взима идеята, че стойността на парите се определя от количеството им в обрашение. Кейнс счита, че чрез регулирането на парите може да се влияе върху лихвените проценти и върху валутните курсове, така ще се влияят върху финансовите условия в икономиката и това ще доведе до промяна в икономическата активност. Той също смята, че е трудно да се придвиди как изменението в количеството на парите ще се отрази върху производството и икономическата активност, тъй като е възможно скоростта на обращение на парите да са се изменя по един непредсказуем начин и затова той препоръчва върху икономическата активносст да се влияе основно чрез фискалната политика. При извеждане на уравнението на размяната Кейн съпоставя количеството на парите само със стоките и услугите за потребление и стига до следното уравнение: P.R = ES



Pцените на предметите за потребление(стоки, услуги)

Rколичеството на предметите на потребление (стоките, услугите)

E доходите на икономическите субекти

S спестяванията

Кейнс извежда уравнение за равнището на цените:



P = E/O – (I – S)/R

Oобщия обемот стоките и услугите в икономиката

Iновите инвестиции в икономиката

Като цяло Кейнст и последователите му считат, че парите не са неутрални ( промените в количеството на парите в дълготраен план влияят само върху равнището на цените т.е. само върхъ номиналните величини в икономиката, но не и върху реалните – реален доход, богатство, лихвен процент и т.н.




Каталог: Music,%20Movies,%20Videos,%20Games%20and%20more... -> Lekcii -> Дипломна
Lekcii -> Глобализация на търговията тенденции и влияние върху българския пазар
Lekcii -> Изложение описание на обекта и предмета
Lekcii -> Т е с т №1 за провеждане на изпит (іv-2005 г. Ббо)
Lekcii -> “top rope”, “all free”, “yo-yo”, “red point”, “flash”, "on sight" и “solo”
Lekcii -> Скалното катерене
Lekcii -> Управление и контрол на качеството в туристическата фирма – общи постановки качеството в туризма като обект на фирмено управление
Lekcii -> Професионална автобиография
Lekcii -> Сигурност във фирма за разработка на
Дипломна -> Теория на парите


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница