Теория на риска и безопастността изпълнил Възложил



Дата28.10.2018
Размер87.25 Kb.
#103100

Варненкси свободен университет “Черноризец Храбър”

УНК. СИГУРНОСТ И ОТБРАНА

Специалност. Защита на националната сигурност


КУРСОВА РАБОТА


по

ТЕОРИЯ НА РИСКА И БЕЗОПАСТНОСТТА




Изпълнил Възложил

Даниел Живков гл.ас.д-р Галина

Великова Милева Александров преподавател по

Втори курс – ЗНС Теория на риска и

Задочно безопастността

Факултетен №



09952050

Рискове и бедствие – природни и соцялни проблеми

Има няколко “стандартни” продни катаклизма, които карат хората да се вглеждат по-внимателно в ставащото около тях и да съзнават как технологиите преди сто или хиляда години.

Някои природни бедствия в по-голяма степен се считат за последствие от човешката дейност (замърсяване, строеж на огромни съоръжения и др.) откалкото други. Към катаклизмите, които изцяло се считат за причинени от прищевки на родната ни планета, спадат земетресенията и вулканите, за чието възникване човешката дейност няма заслуга. За други катаклизми от типа на засушаване, урагани и наводнения причините обикновено се търсят в промените на климата, причинени от замърсяване, пресушаване на блата, строеж на язовири и др. Доколкото засушаванията ся по-продължителни от наводненията и начините за справяне с тях са по-конвенционални, изграждат се канали и язовири, които да доставят вода където и доколкото може.

От своя страна наводненията са “ библейско бедствие “, познато от хилядолетия и описано и в Стария завет. Те са може би единственият катаклизъм който, макар и до голям степен предвидим, често заварва хората неподготвени да го посрещнат.

ПРИМЕР:

България през 2005 год., когато придошлите води извадиха наяве един чисто български феномен – задръстени с кал и боклуци речни корита, съчетан с ориенталска муднаст в реакцята на Комисията за бедствия и аварии, която в даден момент не знаеше от кай язовир прелива вода и кои община са наводнени…

Все пак едно наводнение може да се прогнозира със сравнителна точност още няколко седмици преди бедствието. На първо място са метеопрогнозите и сезонът, за който става дума. Ако към обилни дъждове се добави и пролетното топене на снеговете, едва ли ще е за чудене, ако язовирите прелеят. Всъщност единствените изненадващи приливи са породените от заметресения на океанското дъно които водят след себеси до появата на вълни цунами, които пометоха крайбрежието на страните в Югоизточна Азия преди години. Прогнозирането на това кога ще започне покачването на водите, както и до какво ниво ще стигнат е възможно само приблизително. Обикновено се наблюдава бърз момент на покачване в последните часове преди пика на наводнението, след което водато започва да се оттича.

Причинете за конкретното наводнение обикновено са комплексни и като цяло всяко следваща от тях има катализиращ ефект по отношение на залетите площи.

ПРИМЕР:

Нивото на река Дунав във всяка година при пролетните снего-топене се повишава в сантиметри, което в последно време бележи нови рекордни нива – увеличеният приток вследствие на топенето на снеговете и допълнителното изпускане на вода от преливащи водоеми води до трудно регулиране на потока, който се опитва да залее старата бългърска столица Видин, и всички останали градове и селца по-поречието на северната ни граница река Дунав. Съчетано с обилните валежи, които обикновено съпътстват идването на студените атмосферни фронтове над Балканите, нивото на водата в целият български участък е критично и този път никой не беше изненадан. Но за наше щастие дигите удържаха река Дунав в коритото й, за сметка на румънският бряг които бе залян напълно.

Природните стихии от този тип са заплаха дори и за развитите държави от ранга на САЩ. За разлика от Видин, Ню орлиънс нямаше късмета да остане незасегнат от стихията, предизвикана от урагана “Катрин”, и скъсана дига позволи на река Мисисипи да залее80% от града, разположен под нивото й. Хиляди жители на града бяха евакуирани, други останаха по домовете си за по сигурно, или за да опазят имуществото си от крадци. Това тяхно действие ги изложи на риск от това да умрът от глад, жажда, удавяне и др. Бяхме свидетели на това как тези хора след няколко седмичичен престои на покривите на домовете си, ги спасяваха с хеликоптри на воените и на бреговато охрана на САЩ, а щетите от наводненията по последни преценки надхвърлиха 75 млрд. $. Жертвите на урагана и наводненията бяха 1604 души, което направи “Катрина” най-смъртоносния ураган за последните 70 години в САЩ. Далеч по-незабележими останаха наводненията, които причиниха още по-големи щети и жертви в Индия, Венецуела и Виетнам пак през изминалите години. И те бяха нагледно доказателство, че има пряка връзка между икономическото развитие на страната и жертвите от природните стихии, които бешуват на територията им.

Друга причина за наводнение може да е скъсване на язовирна стена или дига. За България например с най-голям риск би бил язовир “Искър” и намиращите се до него София, Елин Пелин, и др. малки селца разположени в Софийското равно поле. Язовир “Искър” – и неговият пълен обем които е 655 млн. куб. метра вода, удържани от високата близо 60 метра бетонна стена. Математически модели на вероятно скъсване на стената са начертали апокалиптична карта на катастрофата, при коята нивото на приливната вълна при кв. Горубляне които е първият квартал на София ще е високо около 8-10 метра. Това е изцяло хипотетичен модел на евентуална катострофа, който на практика никой не би желал да доказва като реален.

В България съществуват около 40 големи язовира (“Искър” си остава най-големият), някои от които преливат редовно при наличието на сериозни дъждове или топене на снеговете и се превръщат в заплаха за селищата в близост до тях. Така през месец август 2005 изпускането на вода от преливника на язовир “Тополница” доведе до повишаване на нивото на река Марица (придошла и без това от проливните дъждове) до степен, която можеше да превърне Пловдив в Тракийската Венеция. И пас тази трагедия не се равнява с тази която през същият месец претърпяха жителите на малките селца в Родопите. Там някои семейства се спасиха по чудо от пропадащити им къщи в придощлите реки.

Всъщност има доста градове и държави в света, които живеят малко над ръба на оцеляването, що се отнася до капризите на водната стихия. Най-типичен пример е Холандия, една трета от която де факто е под нивото на Северно море. Холандците са започнали да извоюват земя от морето чрез постраяване на огромни и дълги с кимолетри диги. Историята е свидетел на няколко големи скъсвания на диги в Холандия, след което са постраявани двопъти по-големи и по-силни диги. Най-голямото европейско пристанище Ротердам също се намира под морското равнище. За да се стигне до пристанището холандските инжинери са направили няколко канала съоръжени с врати (които се пълнят или изпразват) в зависимост дали кораба трябва да се изкачи на по говно ниво или да слеза на нивото в следващият канал.

Около десет островни държави от типа на Малдивските острови, Микронезия, Маршаловите острови, Кирибати и др. се “подават” само на няколко метра над морското равнище и поради тази причина проблемът с глобалното затопляне, топенето на полярните “шапки” и т.н. за тях е реална опасност дали ще продължът да съществуват кото острови. Ако прогнозата за стопяване на вечните снегове и ледници се сбъдне, друг математически мадел е предсказал повишение на Световния океан с между 40 и 60 метра, което ще направи сегашните проблеми с наводненията по поречията на Дунъв и бедствията в САЩ и Малаизиа да изглеждат като буря в чаша вода. Свидете ли сме на това че дори много известни сценаристи и режисйори все по често поглеждат към тези събития и правят касови хитове, за да ни подскажат че трябва да се спреме със замърсяването на околната среда, избиването на цени и цели животински видови, защтото това ни действие няма да остани ненаказано от природато. И в такяв случай повторението на “библейския потоп” едва ли ще е в сила на холивудският хит “Воден свят” с Кевин Коснър, които даде нагледна представа за това какво би се случило, ако вадата е повече от сушата. В друг холивудски хит “След утрешният ден” бяха представени подабни събития с топенето на полярните шяпки и повишаванто на морското равнище, след което се заформи не виждан до тогава “Ураган” който доведе след себе си нов ледников период на земята. Така че найстина трябва да се замислим дали сме на тази земя, само като някакви паразити които се възползват от благата й, без да се грижим за родният си дом планетата Земя.

ЗАКОНЪТ ЗА КРИЗИТЕ – ОСНОВЕН ИЗТОЧНИК НА ПРОБЛЕМИ В БЪЛГАРИЯ ПРИ ПОДОБНИ СИТУАЦИИ

Бедствията през последните години ни показаха пълното фиаско на политиката на държавния апарат да се справи с тежката ситуация в страната. Започна моментно търсене на отговорност за късно взети мерки, но всичко затихно, (като стара народна поговорка, “Всяко чудо за три дни, по-големите за пет”) удавено в нежеланието да се разкрият причините.

Истината е, че Законът за управление при кризи се нуждае от сериозни промени. Ако той бъде прилаган в този вид, ще влезе в сериозни противоречия с международни документи, по които България е страна.

Изобщо внесе ли нещо ново Законът за управление при кризи в областта на защита на населението?

Отговорът е НЕ, защото:

Законът се отнася за кризи от невоенен характер, но не определя точно за кои кризи може да се прилага (социални, финансови, транспортни, в резултат на природни бедствия и др.). колкото и да им се иска на създателите на закона да твърдят, че той има “универсален” характер, в него основно се разглеждат проблемите на превенцията и ликвидирането на последствията от бедстния, аварии и катострофи, технологични аварии и въздействие от терористични актове.

оределението на понятието криза е немотивирано, без критерии и създава прецеденти при обявяване на кризисно положение. Така се получи на местата, където има резрушени къщи от наводненията, но не бе обявено “бедствено положение” (кризисно положение). Там пострадалите не получиха помощ, а бяха оставени на произвола на съдбата. За нанесените им щети пък други получиха паянтовите фургони за времено настаняване, и така вече няколко години, тези пострадали живеят в тях.

При разработването на Закона за управление при кризи в процеса на неговото съгласуване и приемане от Министерският съвет и от Народнота събрание управляващите, ръководени от тясно партийни и личностни интереси, не допуснаха да бъдат внесени промени, които да го направят по-работещ. Не е тайна, че интересите са свързани с “кранчето”, от което изтичат държавни средства – сумата е повече от 50 млн. лева годишно, а изпълнители на спасителни, възтановителни и превантивни мероприятия, свързани със сугурността, могат да се избират “БЕЗ” конкурс. Ефикасен контрол върху разразходането на тези пари няма. Резултатите от бедствието показаха нагледно, че много от средствата не се насочвани за защитата на населението. Затава следва да бъде потърсена отговорност от тези, които със своите действия или бездействия са “помогноли” размерът на бедствията да достигне да такива мащаби. Но тези от които трябва да отговарят се оказаха фирми фантоми. За риска от такива бедствия, трябва да се месли преди да са се случили, много по-правилно е да има привантивни мерки, отколкото покриване на щети. Предвиждане на средства за изграждане на защитни съоръжения и предфинансиране е по-изгодно за всяка страна, от колкото да има риска, бедствие, щети, измеримоста на разходите за пострадалите. Превантивните мерки са за предпочетане от колкото последиците от някакъв вид риск. Приемането на Закона за управление при кризи в Народното събрание беше извършено по недопустим начин. Парадоксално е , че проект, по-малък от 30 страници, Консултативният съвет по законодателството имаше 46 страници със забелещки. Мнозинството от управляващите приеха всички текстове, без да се вслушат в конструктивните критики. Днешният неработещ закон трябва да тежи на съвестта на тези, които казаха “ДА” в пленарната зала на парламента. Но идва момент, когато от поуките се ражда нещо ново- Министерството на държавната политика при бидствия и аварии. Името му показва прозрение, че бедствията и кризите не са едно и също нещо. Най-после има орган, който ще интегрира всичките условия за осъществяване на държавната политика:

  • създаване на стройна и многофункционална структура за комплексно решаване на проблемите при бедствията и авяриите в целия им аспект на действие – оценка на риска, прогноза, превенция, планиране на дейнастите по търсене и спасяване, ранно предупреждение, ликвидиране на последствията и оказване на хуманитарна помощ. Надяваме се че и наличната техника на гражданска защита и пожарната (двете служби под шапкато на Министерството) ще се сменят с нови и по-модерни техники

  • създаване на едина система за подготовка на населението за защита и самозащита при възникване на различни видаве бедствия, аварии, терористични действия и др.

  • ефективно и целесъобразна използване на наличните сили средства и ресурси. Закупуването на въртолети за парза и спещна помощ, надуваеми леки и маневрини лодки и др. и подмяната на старата с нова техника колите, дрехи и всичко необходимо средства.

За да намери министерството своето място в Закона за управление при кризи, ще се наложи сериозното коригиране на закона, а защо не и написването на нов. Така както в САЩ съществува Националната гвардия, и всеки губернатор на щат може да поиска неината помощ при подобни ситуации. Това се счита за искане на помощ от бедствощ щат и Националната гвардиа поема длъжностите на всички ръководни оргони но местно-самоопровлиние, до нормализиранито на положението и обстановката в щата.

Дано някои ден и нашето Министерство за бедствията и авариите да го видиме толкова селно да се справя със зададените му правомощия.



Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница