Територията на ог „Приморско е разположена в източната част на Бургаска област



Дата02.11.2017
Размер109.58 Kb.
#33759
О Б Щ И Н А П Р И М О Р С К О


8180 гр. Приморско, ул.”Трети март” №56, тел. 0550/33000, факс 0550 /3 23 73, obschtina_primorsko@mail.bg


ДИРЕКЦИЯ „УПРАВЛЕНИЕ И СТОПАНИСВАНЕ НА ОГ”

ПРИРОДНИ УСЛОВИЯ, ТИПОВЕ МЕСТОРАСТЕНИЯ И

ИКОНОМИЧЕСКИ ЕФЕКТ

1. Име и местонахождение на устройвания обект

Устройваният обект е ОГ (общинска гора) „Приморско”. В него са включени възстановените на общината с решения и с протоколи за въвод на Поземлена комисия гр. Приморско земи и гори от горският фонд в землищата на: град Приморско и селата Писменово, Ново Паничарево, Ясна поляна и Веселие. Те се управляват от Дирекция „Управление и стопанисване на общински гори” (ДУСОГ) към Община град Приморско, област Бургас. В горското административно деление горите попадат в териториалния обхват на дейност на ДЛС „Ропотамо”, ДГС „Бургас”, ДГС „Ново Паничарево” и ДГС „Царево” към регионална дирекция на горите (РДГ) „Бургас”.

Територията на ОГ „Приморско” е разположена в източната част на Бургаска област. На север граничи с ДЛС „Ропотамо” на северозапад с ДГС „Бургас”на югозапад и юг ДГС „Ново Паничарево” на югоизток с ДГС „Царево” и на изток с Черно море.

Съществуващата добра пътна мрежа благоприятства правилното организиране, управление, стопанисване и охрана на горите.

През последните две десетилетия е имало правилна горско стопанска дейност, която е съобразена с лесовъдските изисквания и не е повлияла отрицателно върху горскостопанската екологична обстановка.

2. Физикогеографска характеристика.

а) географско положение

Територията на ОГ „Приморско” обхваща най-северните разклонения на Странджа, които са предимно с равнинно-хълмист характер.

Горите на общината представляват един голям комплекс, сред които има и няколко разпръснати територии селскостопански фонд. Високата лесистост на територията и смесването на общинските с не общинските гори, както и наличието на големи площи защитени територии не дават възможност да се отличават с някаква фигура. В най-общи линии наподобява формата на правоъгълник с приблизителни размери в двете посоки „изток-запад” - 20км и „север-юг” – 15 км разположени изцяло западно на град Приморско.

б) релеф

Площта попадаща на територията на ДГС „Ново Паничарево” има хълмист и нископланински релеф, а площта намираща се в обхвата на ДЛС „Ропотамо” и ДГС „Бургас” подчертано равнинен и равнинно-хълмист характер.

В нископланинската и хълмистата част теренът е прорязан от дълбоки долове и широкоразляти била, които на места са снижени под формата на седловини и малки плата.

Голяма част от тези била са заоблени, полегати и разляти в средните си и долни части и със стръмни склонове край водните течения.

В равнинната си част край водните течения се оформят влажни зони особено характерна с лонгозната си растителност е тази край устието на река „Ропотамо”.

В района разликите в надморските височини не са големи. Най-високата част е вр ”Живак” 3м н. в. (подотдел 88-1), а най-ниската – долната част са скалистите брегове край Черно море и лонгозите край устието на река Ропотамо. Преобладаващата надморска височина - 49%, на която са разположени горските комплекси е до 100 м, а тези над 301 м са само 11.7%

Малката денивилация на терените определят сравнително не голямото разнообразие на месторастенията от един лесораститерен пояс – на равнни –хълмистите дъбови гори.

Средната надморска височина на дървпрозводителната площ на ОГ Приморско е 150 метра.

По отношение на наклоните, терените обхващат техния цялостен спектър – от равни до много стръмни, което обуславя и различната дълбочина и богатство на почвата, даже и в рамките на един подотдел. Това определя различен качествен състав на дървостоя и неговата производителност в зависимост от наклона.

Преобладават наклонените терени – 51.2%, полегатите – 20.8% терени, което е предпоставка за задържане на почвената влага и формирането на средно дълбоки и дълбоки почви. При стръмните и много стръмните терени на припечни изложения по-бързо се оттичат повърхностните води , които недостатъчно проникват в почвата, а по оголените склонове и изредени насаждения се появяват ерозионни процеси.

Преобладават сенчестите изложения – 53.2% от дървопроизводителната площ на ОГ Приморско, което е предпоставка за формиране на повече свежи и свежи до влажни месторастения.

в) хидрография и хидроложки условия

В хидроложко отношение района на ОГ „Приморско” се характеризира с непостоянен и и силно променлив режим на реките и доловете.

Като най-важна водна артерия се явява Церовска река, която извира от райна на м. „Босна”. В долното й течение преди с. Ново Паничарево е построен язовир „Ново Паничарево”, който реката пълни с водите си. В долното си течение Церовска река носи името река Ропотамо, която се влива в Черно море. В нея се влива Селската река, която извира от района на м. „Харамиите” тече на север, приемайки няколко по-малки притоци. Устието на река „Ропотамо” е много живописно и е международен туристически обект.

Зеленковска река води началото си от м. „Луков гьол” тече на североизток, като по течението се вливат множество малки притоци.

Дуденска река, в горното си течение известна с името си дол Петрова поляна, извира от м. „Петрова поляна” тече на север, приема левите си притоци Пожарско дере и Осичевска река, както и много други малки притоци, продължава на североизток, където е построен язовир „Ясна поляна” с основен водоизточник същата река.

След язовир „Ясна поляна”, Дуденска река и Зеленковска река се събират заедно и продължават под наименованието Дяволска река, която се влива в Черно море близо до гр. Приморско.

Равнинно-хълмистият релеф на територията на ОГ „Приморско” и влиянието на Черноморието, обуславят режима на водните течения голям зимен и малък летен отток, вследствие на по-големи зимни и по-слби летни валежи.

Водните течения в района на ОГ Приморско се характеризират с със здрави лигла и брегове и нямат пороен характер, но общо взето са лишени от постоянен и изобилен воден отток.



3. Геоложки строеж и петрографски състав

Основно разпространение на територията на устройвания обект имат андезитите и андезитовите туфи с горнокредна възраст. Ценоманът има по ограничено разпространение. Той е представен от ръждиви пясъчници, които в прясно отломени повърхности са сиви. Най-рядко се срещат тъмно глинести и глинесто мергелни лиски, които се сменят с тънкослойни пясъчници.

Скалите в района са с различна степен на изветряемост и напуканост. Обикновено върху андезитите се формират богати,но тежки и плътни по своя строеж почви, на които прехода от активната на почвения профил към основната скала е твърде рязък.

От скалите най-голям дял заемат андезитите – 43% и пясъчниците – 40.7% следвани от мергел – 14.7% и шисти – 1.6% от дървопроизводителната площ.



4. Климатични условия

Климатичните условия са решаващ фактор за горско растителното райониране и за формирането на различни типове месторастения.

Странджанският климатичен район от южно българската климатична подобласт и част от Континентално – средиземноморската климатична област. Съгласно горско растителното райониране площите и на двата климатични района попадат под пояса на равнинно – хълмистите дъбови гори(Ю-І-2) 0-600 метра и малка част под пояса на крайречни и лонгозни гори (Ю-І-1) на южната крайгранична горскорастителна област (Ю) подобласт Страндженско черноморие (СЧМ).

4.1. Температурен режим

Температурните характеристики са под влиянието на Черно море и близостта на средиземноморските зимни циклони, най-вече върху зимните температури . Есента (15-160 С) е сравнително по-топла от пролетта (10-110С) като периодът на пролетното повишение на температурите е изместен към лятото, а есенното към зимата.

Общо взето температурният режим е благоприятен за развитието на растителността в района. Трябва да се има обаче в предвид абсолютно минималните температури (средногодишно -14-120С) които могат да окажат негативно влияние върху растителността.

Горите в района са в период на вегетация 200-220 дни от годината, а 260-285 дни от годината температурите се задържат трайно над 50С.



4.2. Валежен режим

За по-голямата част от ОГ Приморско най-високи са зимните валежи, падащи за 18-24 валежни дни . Следващите по количество валежи са есенните, което трябва да се има в предвид при залесителните работи.

По баланса на атмосферното си овлажняване за периода юни-август по-голямата част от ОГ Приморско попада към засушливата зона с дефицит 100-200 мм, а крайната северна част, към умерено засушливата зона с дефицит от 200-250мм. Дефицитът в климатичното овлажняване на вегетационния период (април-октомври)възлиза на 200-300 мм, като най-ниските им стойности са в южната и западната част на ОГ Приморско. Годишната сума на валежите е в границата от 650 до 800 мм. Най-сух е м. август, а най-много валежи падат през ХІІ и VІ.

Годишният индекс на сухота (по Е. Мартън)е около 20 и по този показател ОГ Приморско е причислено към сухата област.



4.3. Вятър

В района на ОГ Приморско преобладават ветровете със скорост от 1 до 5 м/сек. Преобладаващите ветрове са източните, които под влиянието на морето най-често се срещат през месеците от април до октомври, които насищат въздуха допълнително с влага и оказват благотворно влияние на растителността в района. Следващите по честота ветрове са северозападните (от ноември до м. февруари).

Общо може да се приеме, че съчетанието на климатичните фактори създава благоприятни условия за развитието на наличната дървесна и храстова растителност.

5. Почви

В почвено отношение този район се характеризира с разпространението на излужените канелени горски почви. При някои от профилите степента на излужване е толкова силна, че в морфологията им ясно личат признаци на слабо оподзоляване.

Преобладават средно богати почви 82.9%следвани от богатите 15.3% бедните са 1.8%.

Ерозия

Общо взето в устройваната територия е добре облесена и липсват ерозионни процеси от масов характер. Начало на ерозионни процеси се наблюдават предимно в онези части на гората, дървостоите на които са били изредени и силно девастирани от продължителна паша и сеч в миналото, като по този начин почвата е била оголена и лишена от растителна защита.

На устройваната територия няма типични ерозионни месторастения, защото ерозионните процеси не дават основание за това.

Ерозионни процеси са установени на площ от 9.2 ха, което е по-малко от 0.1% от дървопроизводителната площ, като 4.6 ха са първа и трета степен, а 1.0 ха втора степен.



6. Растителност

Съгласно „Класификационната схема на типовете горски месторастения в РБ 1983г.територията на ОГ Приморско попадат в:

Ю : Южната крайгранична горскорастителна област, в

Ю-І : Долен равнинно – хълмист и хълмисто – предпланински поясна дъбовите гори 900 м. н. в.

Ю-І-1 :Подпояса на крайречните и лонгозни гори 0-800 м.н.в.

В този пояс попадат 0.4% от устройваната територия

Ю-І-2 7 Подпояса на равнинно – хълмистите дъбови гори 0-600 м.н.в.

В този пояс попадат 99.6% от устройваната територия



7. Типове месторастения

В ОГ Приморско са установени общо девет типа горски месторастения

Месторастение – Д2(91) – крайречно, свежо до влажно на алувиално ливадна (типично тополово) – 0.2% от дървопроизводителната площ

Месторастение – С2(92) – крайречно, свежо на алувиална почва- 0.1% от дървопроизводителната площ

Месторастение – Д2.3(94) – свежо до влажно на излужена канелена горска почва – 23.3% от дървопроизводителната площ

Месторастение - С2.1(95) – свежо до сухо на излужена канелена горска почва – 59% от дървопроизводителната площ

Месторастение – В1.2(96) – сухо до свежо на силно излужена канелена горска почва – 2.8% от дървопроизводителната площ

Месторастение – С1(98) – сухо на излужена канелена горска почва -21.5% от дървопроизводителната площ

Месторастение – СД2.3(99) – свежо до влажно на жълтоземно-подзолиста дълбока слабо каменлива почва - 0.1% от дървопроизводителната площ

Месторастение – А0.1(132) – сухо на излужена канелена горска почва -4.4 ха

Месторастение – В1.2(131) – сухи, сухи до свежи на излужена канелена горска почва

8. Очакван технико – икономически ефект

Ефектът от предвидените бъдещи мероприятия на типологична основа, се определя по възприетия метод за съпоставяне на сегашния и бъдещия оптимален запас. Тъй като непосредственото съпоставяне на запаса е практически невъзможно, за целта се използва условния общ среден зрелостен прираст, изчислен за стогодишно насаждениепри пълнота 1.0 Средният зрелостен прирасте определен по възприетите опитни таблици за всеки дървесен вид.

Очакваното увеличение на прираста за залесената площ е 114.2%

Очакваното увеличение на прираста за дървопроизводителната площ е 115.5%



ІІ Икономически условия

От горите общинска собственост се задоволяван годишните нуждите от дърва и строителни материали на населението от района.

Стопанското значение на горите не се ограничава само с дърводобива. Голямо е значението на страничните ползвания, които се реализират в горите. На първо място горските площи осигуряват паша на голяма част от домашните животни. Така горите осигуряват допълнителна фуражна база за развитието на животновъдството.

ІІІ Досегашно стопанисване

Горите предмет на този лесоустройствен проектн се стопанисват и администрират от Дирекция „Управление и стопанисване на общински гори” (ДУСОГ) като структура Общината, съгласно Решение №119/28-02-2001 г. на Общински съвет гр. Приморско. Гоският фонд на общината е разположен в землищата на: град Приморско и селата Писменово, Ново Паничарево, Ясна поляна и Веселие В горското административно деление горите попадат в териториалния обхват на дейност на ДЛС „Ропотамо”, ДГС „Бургас”, ДГС „Ново Паничарево” и ДГС „Царево” към регионална дирекция на горите (РДГ) „Бургас”.



ІV Характеристика на горския фонд

Общата площ на ОГ Приморско е 13953 ха, от която 13063 ха – залесена площи (естествени гори 12350 ха култури 713 ха) 890 ха – незалесена площ. Общата площ на горските територии с производствени функции е 12394 ха



Група гори със защитни и рекреационни функции и гори в защитени територии

Площта на тези гори е 10779.2 ха, от които залесена 10110.2 ха или 82% от горите общинска собственост.

По видове гори, тези площи се разпределят по следния начин:

1 Иглолистни – 5.6%

2.Широколистни високостъблени - 39.6%

3. Издънкови за превръщане -36,0%

4.Гори за издънково стопанисване 0.8%

Защитни и рекреационни гори



  1. Водооханни гори иземи

  • Вододайни зони – 5753.8 ха

  1. Противоерозионни гори и земи

  • защитена ивица Черно море – 692,7 ха

  • защитена ивица река – 32,1

  • защитена ивица язовир - 21,4 ха

  • нелесопригодна площ – 29.1 ха

  1. Рекреационни гори и земи

  • курортна гора – 798,9 ха

  1. Други гори и земи

  • горска семепроизводствена база – 421,3 ха

Гори и земи в защитени територии

  1. Природна забележителност – 39.5ха

  2. Защитена местност „Маслен нос” – 39.5 ха

  3. Защитени зони по ЗБР /Нац. мрежа „Натура 2000”

    1. Защитена зона „Бкърлъка”- 574,1

    2. Защитена зона „Босна” – 5797,9

    3. Защитена зона „Комплекс Ропотамо” – 1903,0 ха

    4. Защитена зона „Ропотамо” -3908,2 ха

Направление на стопанисването

В ОГ Приморско преобладават горите в защитени територии – 80.2% в горите със защитени функции 1.9% а горите с основно дървопроизводствени функцци заемат едва 17.9% от общата площ.

Режимът за стопанисване на насажденията и голите горски площи в защитените територии ще има за цел най-добре да бъдат изпълнени задачите поставени за за съответната зона в заповедта за обявяването и по Натура 2000. В защитените природни обекти – да се да се запазят защитените ландшафти и защитените видове.

Горският фонд на ОГ Приморско е разделен на седем охранителни участъка.





Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница