Тезисни положения при репродукция на овцете



Дата09.09.2017
Размер169.97 Kb.
#29811
РЕПРОДУКЦИЯ ПРИ ОВЦЕТЕ

/ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ/

Доц. д-р Георги Бонев Георгиев

/Тракийски университет-гр. Стара Загора/




ТЕЗИСНИ ПОЛОЖЕНИЯ ПРИ РЕПРОДУКЦИЯ НА ОВЦЕТЕ
Овцевъдството е традиционен отрасъл за българското животновъдство. Въпреки че след 1989 год. се наблюдаваше значително намаляне броя на овцете у нас то през последните 2-3 години този отрасъл е в период на оживление. Започна търсене на племенни животни от млечни и месодайни породи, които са разпространени в България, а също и чрез внос най-вече от Франция-Ил дьо франс и Шароле. Икономически е изгодно отглеждането на отделни стада от млечни породи и отделно – месодайни породи. Понякога, когато цената на агнешкото е по-висока то е изгодно овцете за мляко да бъдат заплодени с месодайни кочове като получените кръстоски се реализират на пазара. Основния принцип, които трябва да спазват овцевъдите е да отглеждат овце по направление: месодайни или млечни. Броят на родените агнета от една овца е основен продуктивен показател. Усилията трябва да бъдат насочени към установяване на оптималното ниво на плодовитост съобразно условията на отглеждане, както и начините на достигане и поддържане на това ниво. Доказано е, че всяко увеличаване на плодовитостта с 10 % води до повишаване на чистия доход с 5 %.

Млечни породи. Много е трудно да се препоръча определена порода за даден район. Моето мнение е да се кръстосват местни породи с такива които са с доказана висока млечност и прозхождат от сроден по климатични и географски особености регион. Чистопородното отглеждане на овце от вносни породи като Източно фризийска и Аваси не е икономически съобразно поради здравословните проблеми, които възникват. Тези породи са чувствителни на паразитите, заразните причинители и фуражната база в България. За тази цел трябва да се правят кръстоски между тях и млечните местни породи. Заплождането на овцете за мляко зависи от периода на най-висока цена на млякото. Обикновенно това са месец февруари, март, април, май и юни. Също така трябва раждането да е съобразено и с факта, че агнетата трябва имат живо тегло от 18 до 25 килограма за да бъдат продадени за Велик ден и Гергьов ден на най-висока цена (за износ се търсят агнета с такова живо тегло). Това предполага много добро познаване на дневния прираст на агнетата от отглежданата порода. Общо взето показателите които трябва да се имат в предвид са много и са приложими за конкретна порода в конкретен район. Породите за мляко са с по-ниска плодовитост (100% каракачанските, 120 % Плевенска черноглава, 120-130 % Старозагорска овца, 120 % Аваси) като на първо агне този процент е още по- нисък. Важно е да се знае, че докато овцете се доят и отделят значително количество мляко те почти не се размърлят и заплождането по естествен начин е много трудно. Едва след пресушаване или намаляне на дневната млечност започват да проявяват еструс и се заплождат. Бозаенето на агнетата също е фактор, които пречи на заплождането.

Месодайни породи. В България на настоящия момент чистопородно се отглеждат само Ил дьо Франс и Шароле и то като малобройни институтски стада и в отделни частни ферми. Значително повече са кръстоските между тях и местни овце. Кръстоските имат значителен интензитет на растежа, които е средно около 300 грама на ден. Това означава, че за два месеца и половина агнето ще достигне 24 килограма. Месодайните породи овце с отбити агнета и тези от местните, които не се доят могат да бъдат заплодени и през анестрален сезон т.е. на пролет (март, април) като агнетата се реализират на Коледния пазар, като цената е значително по-висока. Когато говоря за цена по-висока от нормалната имам предвид предлагане на значително количество (над 100 броя) изравнени по живо тегло агнета. Ако овцете се заплодят март-април то ще родят до септември и агнетата ще имат възможност да станат 20-24 кг. за Коледа (коледни агнета). Трябва да се знае, че месодайните овце не се доят. Веднага след отбиване на агнетата-майките се пресушават без опастност от маститни заболявания.

Месодайните породи овце са значително по-ранозрели. Например Шароле овцете се заплождат на 8 месечна възраст. Те са и с по-висока плодовитост ( 160 до 220%). Подобно е положението и при породата Ил дьо Франс.



Важни изисквания към овцете преди заплождане.

  1. Да са в добро телесно състояние.

  2. Да са остригани (важи за летния сезон).

  3. Обезпаразитяване за външни и вътрешни паразити.

  4. Подхранване с концентриран фураж поне 20 дни преди началото на осеменяването.

  5. Агнетата да са отбити поне 2 месеца преди това и да се гледат отделно от майките.

  6. Овцете да са пресушени или в последен стадий на пресушаване.

  7. Да са преминали всички ваксинации или диагностични манипулации.

  8. Да се изследват предварително за бруцелоза или бруцелоидоза (заразен епидидимид).

  9. Овцете да са отдалечени от кочовете поне 300 метра и да не се смесват до започване на осеменяването.

Важни изисквания към кочовете преди кампанията.

  1. За разплод се използват само селекционирани племенни кочове.

  2. Да са здрави, с добър екстериор и нормално развити семенници.

  3. Да са остригани и бонитирани ако са от племенни стада.

  4. Обезпаразитяване за външни и вътрешни паразити.

  5. Да са преминали всички ваксинации или диагностични манипулации.

  6. Да се изследват предварително за бруцелоза или бруцелоидоза (заразен епидидимид).

  7. Да се отглеждат отделно от овцете.

  8. Да се хранят с достатъчно доброкачествени фуражи.

Провеждане на кампанията по заплождане

  1. Нехормонално стимулиране на овцете.

    1. Използване “ефекта на коча”. Това е метод за подбуждане на половата активност при овцете както през анестрален сезон (март, април и май), така и в началото на сезона за дадена порода. Макар че това не е ново, то малко овцевъди го знаят и прилагат. Овцете трябва предварително да са изолирани от кочовете за период от три до четири седмици. Това предполага да няма визуална и олфакторна (мирисна) връзка между тях т.е. разстоянието между помещението с кочовете и овцете да е най-малко 300 метра. След като кочовете се въведат в стадото, след около 50 часа овцете започват да отделят яйцеклетки. По принцип това не е свързано с проява на еструс и кочовете не могат да откриват такива овце. В тази ситуация се използва термина “тих еструс”. След тези овулации в яйчниците се образуват жълти тела и яйчника започва да функционира, като на следващия цикъл овцете проявяват еструс и могат да бъдат заплодени. При този начин на стимулиране първоначално реагират 50 % от овцете (в рамките на 17 дни) и се заплождат. Най-много овце се разгонват на 17 и 24 ден след въвеждането на кочовете. Ефекта на коча е най-голям през периода от средата на пролетта до началото на лятото. Този ефект много зависи от породата на коча. Мъжките животни от местни (локални) породи и тези на по-голяма възраст –над 3 години оказват по-силно въздействие върху овцете в сравнение културните породи и младите дзвиздаци.

    2. Ефект на усиленото подхранване. Доказано е че увеличаването на концентрирания фураж, витамините и микроелементите в продължение на 20 дни преди началото на случната кампания подбужда овцете към размърляне и те идват на по-големи групи за заплождане.

    3. Безсолно- солева диета. При този метод се отнема солта и на овцете не им се дава под никаква форма в продължение на 7-8 дни. След това в концентрирания фураж се добавя сол по 20 грама на ден на глава в продължение на 7 дни, като успоредно с това им се предоставя възможност да пият вода на воля през целия ден. След 5-6 дни започва масово размърляне на овцете. Трябва да се отбележи, че при слабите животни няма ефект.

    4. Покълнал ечемик. Изхранването по 250-300 грама покълнал ечемик на овца на ден за 8-10 дни повишава нивото на витамин “Е” в организма и това е предпоставка за групово размърляне.

Комбинирането на всички тези методи е възможно и желателно, като това увеличава процента на овцете в еструс, заплодяемостта и плодовитостта.

ІІ. Хормонални методи

  1. Интравагинални тампони

  2. Ушни импланти

  3. PGF



ПРОВЕЖДАНЕ НА КАМПАНИЯТА ПО ЗАПЛОЖДАНЕ НА ОВЦЕТЕ
1. Откриване на размърляните овце. Използва се коч-пробник с престилка.

1.1.Трябва да е полово активен.

1.2. Не трябва да се въвежда за тази цел, в стадото коч-разплодник, защото се изморява предварително и след това няма да покрива.

1.3. Осигурява се на 100 броя овце 2 броя кочове – пробници.

1.4. След приключване на откриването на размърляните овце, на пробниците се позволява да покрият една от овцете за поддържане на половия инстинкт.

1.5. Откриването трябва да е до 6 часа сутрин (докато е хладно) или вечер след 20 часа защо кочовете-пробници се изморяват в горещото време и много от размърляните овце остават не открити.

1.6. Никога не трябва да се пуща коч в стадо където са събрани заедно дзвизки и стари овце. Трябва да са разделени. Кочът открива само старите овце и не обръща внимание на младите.

1.7. Всяка открита размърляна овца се маркира с боя и се извежда от стадото в друго помещение. Кочът може да върви само след нея и да не обърне внимание на останалите овце в еструс.



2. Заплождане на овцете.

Ако не се прилага изкуствено осеменяване то най-добрият начин за заплождане на овце в световната практика е “пущане от ръка”. Така се избягват отрицателните ефекти свързани с поведението на кочовете (йерархия, борба за надмощие между тях, предпочитание). Трябва да се има предвид следното:



    1. Младите кочове са по-неопитни от старите. Затова младите (по-млади от 18 месеца) трябва да покриват по-малко овце от старите.

    2. Кочовете са по- слабо активни извън размножителния сезон и се активизират през размножителния. Активизира се и сперматогенезата. През пролетния сезон трябва да се предвиждат по-малко овце на един коч.

    3. Всеки коч може да има определен интерес само към една овца. За това да се избягва покриването на една овца многократно.

    4. Когато са въведени няколко коча в стадото се появява борба за надмощие между тях до като се изгради йерархията. Кочовете тогава се делят на доминиращи и доминантни. Да се внимава доминантния коч да не се изтощи от скачки, а по-слабия да няма възможност да скочи достатъчен брой овце.

    5. Кочовете трябва да имат 10-15 минути за почивка между всяка скачка.




Размножителен сезон

Извън размножителен сезон




Брой женски животни на един коч на ден

Интервал между дните за осеменяване

Брой женски животни на един коч на ден

Интервал между дните за осеменяване

Овце

10

3-4 дни

5

7 дни

Дзвизки

7-8

3-4 дни

3-4

7 дни


3. Проверка за бременност.

3.1. След 15 дни от началото на заплождането кочовете –пробници се връщат отново в стадото. Всяка размърлена овца се осеменява повторно. Ако се използват хормонални методи за синхронизация на еструс през пролетта то незаплодените овце няма да се размърлят докато не дойде естествения им период на заплождане.

3.2. Ултразвуково изследване. Провежда се след 25-ия ден на не повторилите се овце. Денят за изследване зависи от използвания апарат.
ОСОБЕННОСТИ ПРИ ИЗКУСТВЕНОТО ОСЕМЕНЯВАН НА ОВЦЕТЕ
Изкуственото осеменяване (ИО)при овцете може да бъде решаващата стъпка, която да доведе до бърз генетичен прогрес в този отрасъл. Това е единственият път за получаване на многобройно потомство от предварително преценени елитни кочове, като по този начин стопаните бързо ще подобрят генетичната структура на стадата си и от там значително нарастване на приходите от този отрасъл. ИО е методът за промяна на породния състав на овцете в България, чрез който ще имаме както месодайни кръстоски, така и чистопородни месодайни стада от световно известните породи Ил дьо Франс и Шароле. Същото може да се осъществи и при породите овце за мляко, където ще се използват внесени кочове или семенна течност от породите Аваси или Фризийска.

В настоящия момент ИО е широко застъпено в говедовъдството и свиневъдството, особено в модерните ферми където стопаните желаят собствено възпроизводство и нарастване на продуктивноста в следващите поколения. Такова беше и положението в българското овцевъдство преди 15-16 години, но сега за съжаление тази репродуктивна биотехнология се прилага ограничено.

През последните години животновъдната наука направи значителен скок в областа на репродукцията при овцете като най-важните открития веднага намериха практическо приложение. Това се отнася най-вече за месодайното и млечното направление в овцевъдството.

Настоящият обзор ще разгледа основни моменти свързани с репродукцията при овцете имащи отношение към начините за повишаване ефективноста на този отрасъл на животновъдството.


ОСЕМЕНЯВАНЕ НА ОВЦЕТЕ

Познати са три начина на осеменяване на овцете: 1) вагинално или плитко цервикално осеменяване, 2) лапароскопско – ЛИО и 3) трансцервикално- ТИО.



Вагиналното или както е познато на повечето специалисти плитко цервикално ИО е значително лесен метод, изискващ най-малко инструменти и умения. Резултатите от заплодяемоста съответно не са много високи защото депонираните около отвора на маточната шийка сперматозоиди имат много малък шанс да достигнат и оплодят яйцеклетката. Ако се увеличи броят на сперматозоидите в дозата от 80 милиона, както е по стандарт до 300 милиона, то ще се увеличи и процентът на бременност, но икономически няма да е изгодно защото разходите за семенната течност ще са много високи и ще се намали рентабилноста от мероприятието. Например при доза съдържаща 80 милиона сперматозоида, от един еякулат на елитен коч ще могат да се осеменят 30-35 овце, а при втория вариант (с 300 милиона в доза) едва 6-7овце.

Когато се извършва изкуствено осеменяване при крави, пипетата с дозата семенна течност се въвежда през вагината в отвора на маточната шийка. Осеменителя поставя ръката си в ректума на кравата и с помощта на пръстите и дланта си прокарва пипетата през целия цервикален канал. Семенната течност се аплицира в тялото на матката. Нормално заплодяемоста при кравите е от 40 до 60%. При дребните преживни, в случая овцете тази процедура е много по-трудна поради по-малките телесни размери и по-сложното анатомично устройство на половите органи.

Овцете имат по-дълга и по-сложно устроена шийка на матката (цервикс) в сравнение с другите преживни животни. Цервиксът при тях е с дължина около 12 сантиметра и има 6-7 вътрешни пръстена, които създават много трудности при преодоляването им с инструментите за ИО. Допълнителна трудност се създава и от тъканното разрастване в началото на цервикалния канал, което прави преодоляването на първия пръстен изключително трудно.

Лапароскопско ИО

Чрез този метод се заобикаля цервикса и спермата се депонира директно в маточните рога. ЛИО представлява малка нетравмираща хирургична процедура. Предварително овцете се подготвят чрез 24 часова “гладна” и “жадна” диета. В деня на осеменяването се поставят една след друга по гръб върху специална количка и се накланят с главата надолу под ъгъл 30о. Вълната се постригва в областа на корема, пред вимето и полето се обработва с йодна тинктура и спирт. Коремната стена се пробожда с два троакара (хирургически инструменти) на 5 см пред вимето, така че да се проникне в тазовата празнина. В единият троакар се въвежда лапароскоп (инструмент за осветяване и наблюдение), а в другия – инструмента за осеменяване. Оператора наблюдава през лапароскопа и определя местоположението на половите органи на овцата. В телесната празнина предварително се вкарва въздух за по-лесно откриване на матката. След това в лумена на всеки маточен рог се инжектира по половин паета от дозата. Веднага инструментите се изваждат и овцата се пуща в стадото. Ако не се е появило кървене не е необходимо зашиване на отворите, а единствено локално прилагане на антибиотик за предпазване от възпалителни процеси.

Процедурата по ЛИО отнема не повече от 3 минути на овца, когато се извършва от опитен оператор. След ЛИО не се наблюдават никакви здравословни проблеми. Важно е да се знае, че овцете могат да се осеменяват по същия начин и през следващите години. Процента на заплодяемост е средно от 70 до 85%, естествено когато ЛИО се извършва от специалист и се работи с качествена семенна течност, хормонални препарати и екипировка. Този начин на изкуствено осеменяване е значително по-скъп от предишния и за това основно се прилага при осеменяване на овце със замразена в паети семенна течност най-често внесена от чужбина.

Транс- цервикално ИО

До скоро, трансцервикалното ИО беше рисков и не много ефективен метод за заплождане при овцете. Сега обаче американската фирма Elite Genetics е разработила фибро оптичен ендоскоп за преминаване през цервикса на дребни преживни, което прави ТИО реалност при овцете. Този метод се прилага като не хирургична техника за ИО и специално изработените инструменти преминават през вагината и шииката на матката. Това е елементарна манипулация, която може да се прилага от всеки преминал кратък курс на обучение. В Канада е разработена подобна система за транс цервикално осеменяване на овцете наречена “ Система Гуелф” от името на Университета в Гуелф провинция Онтарио.

ТИО може да се извърши на правостоящо животно или в количка подобна на тази за лапароскопското осеменяване. Първата стъпка на ТИО е въвеждането на вагиноразширител във вагината на овцата. Нужно е да се знае че се използват различни размери спекулуми (вагиноразширители) в зависимост от случая. Светоизточникът е прикрепен към спекулума така че да може да се вижда отвора на цервикса. Следващата процедура е вкарването върха на ендоскопа в цервикса и преодоляването на първата гънка. При непрекъснато наблюдение през ендоскопа се преодоляват една след друга всички гънки (пръстени) на маточната шийка. След достигане в маточното тяло става аплицирането на семенната течност. При този метод са необходими по-голям брой (над 100 милиона) сперматозоиди за доза в сравнение с ЛИО (40 милиона) защото при ТИО сперматозоидите трябва да изминат много по-дълъг път до мястото на оплождане и голяма част от тях загиват.

Степента на заплодяемост при гореописаният метод е от 40 до 60%. Важно е да се отбележи че ендоскопът, който се използва едва от скоро се предлага в търговската мрежа от фирмата производител. В България все още няма закупен и изпитан в полеви условия.



Практическо приложение на ИО

От гледна точка на собствениците на овце, изкуственото осеменяване трябва да е икономически оправдано мероприятие. Това означава че е приложимо там където се отглеждат чистопородни или високопродуктивни животни. Получените чрез ИО и преценени кочове имащи съответното племенно свидетелство струват много повече и съответно се продават на високи цени. Включени в развъдната програма на новия собственик те мултиплицират своите заложби в приплодите си, което рефлектира в печалбите. Друго приложение на ИО е след внос на замразена семенна течност от чужбина. Сега се предпочита вноса на семенна течност пред вноса на кочове поради икономически и здравословни проблеми. Заболяванията, които се предават чрез семенната течност са много по-малко от тези пренасяни от живи животни. ИО дава възможност също да се кръстосват породи, които се различават значително по физиологичните си размери.



Ветеринарни имуно-профилактични и противопаразитни мероприятия в овцевъдството
Запазването здравния статус и броя на овцете както в България така и в цял свят е немислимо без профилактика на най-често срещаните заболявания. Лечението на вече възникналите болести и последствията от тях е много скъпо и в повечето случаи не ефективно. Инвестираните във ваксинации и обезпаразитяване средства са многократно по-малко от финансовите щети вследствие не прилагането им. Загубите се изразяват основно във висока смъртност при новородените агнета, а също понижена заплодяемост и плодовитост, слаб прираст и ниска млечна продуктивност при възрастните овце. Значително се намаля количеството и качеството на получената вълна.

На сегашния етап овцевъдите в България имат възможността да ползват високо квалифицирано ветеринарно обслужване и достъп до най-ефективните имунопрофилактични и противопаразитни средства. На тази база предлагаме план за имуно-профилактика и обезпаразитяване, съобразен с условията в нашата страна и съответните Ветеринарно-медицински нормативни документи.




Календарно разпределение на мероприятията

Януари: Ваксинация против Листериоза. Извършва се в стационарните за заболяването ферми. Не се ваксинират болни и слаби животни. Прави се двукратно: януари-февруари и октомври-декември, единична доза от 2 ml подкожно зад лакътната става.

Февруари: Ваксинация против Листериоза ако е пропусната през месец януари.

Март: Ваксинация против Антракс – задължително държавно мероприятие. Третира се еднократно подкожно в подопашната гънка.

Април: Ваксинация на подрастващи агнета, които не са били ваксинирани против анаеробна дизентерия с ваксина Ентеротоксемия-C,D или Poliovin.

Обезпаразитяване за Фасциолоза, Дикроцелиоза, Диктиокаулоза Трихостронгилидози, Парамфистоми (Албендазолов препарат: Aldifal, Albendasol или Ивермектинов препарат: Pandex, Ivomec, Ivotan в комбинация с Битионол /Dravevil/ ).



Май: Изследване за бруцелоза и заразен епидидимид. Вземат се кръвни проби на всички кочове 30 дни преди осеменителната кампания. В овцеферми където не е имало разместване на животните се изследват 30% от ремонтните овце. Всички новозакупени животни се изследват не по-късно от 20 дни преди транспортирането и през 30 дневния карантинен период след това.

Юни: Профилактично къпане против акароза след стрижбата или третиране с ивермектинов препарат (Pandex, Ivomec, Ivotan).

Юли: Третиране против пироплазмидози и пироплазмози.

Август: Ваксинация против салмонелозни аборти. Само в стопанства, където е констатирана болеста. Третира се двукратно: 15 дни преди осеменяване и повторно на двумесечна бременност.

Септември: Профилактично къпане против акароза.

Октомври: Ваксинация против ентеротоксемия, анаеробна дизентерия, некротичен хепатит, гангренозен мастит, копитен гнилец с поливалентна ваксина. Ваксинират се еднократно овцете и двукратно неваксинираните шилета.

Ноември: Не се ваксинира.

Декември: Не се ваксинира.

Забележка:

  • Всяка предложена схема се съобразява със специфичната технология на отглеждане.

  • При необходимост след раждане агнетата се третират със селенов препарат и витамини против мускулна дистрофия.

  • При констатация на акароза през есенно-зимния сезон животните могат да се третират с ивермектинов препарат.

N.B. Да се има предвид фазата на бременността и показанията на препарата.

N.B. Да се спазват карентните срокове за мляко и месо в зависимост от приложеният препарат.

Примерна схема за 2007 година ако профилактиката започне от месец април


Април – Ваксинация на неваксинираните подрастващи агнета за ентеротоксемия и анеробна дизентерия. Ваксина - Ентеротоксемия анаеробна дизентерия C,D.

Обезпаразитяване против Фасциолоза, Дикроцелиоза, Диктиокаулоза и Парамфистомоза.



1 ден - Cevamec 1% – 2 ml/50 kg, подкожно

7 ден - Битионол (таблетки)1 бр./50kg

14 ден – Cevamec 1% - 2 ml/50kg, подкожно

Май – Изследване за бруцелоза и заразен епидидимид на 30% от ремонтните овце и всички кочове.

Септември - профилактично къпане против акароза с 0,05% разтвор на Neocidol или друг акарициден препарат.

Октомври - Ваксинация против ентеротоксемия, анаеробна дизентерия, некротичен хепатит, гангренозен мастит, копитен гнилец (ваксина: Poliovin – 2 ml, подкожно).

Забележка: Предложената схема трябва да се съобрази с технологията на отглеждане на овцете.

НЕОБХОДИМИ КОНСУМАТИВИ ЗА ИЗКУСТВЕНО ОСЕМЕНЯВАНЕ НА

400 ОВЦЕ

1. Външни цилиндри за вагини 4 броя

2. Вътрешни гуми за изкуствена вагина 10 броя

3. Спермо събирателни чашки 30 броя

4. Резил-пипети от 2 см3, 5 см3 и 10 см3 7 броя

5. Бехерови чаши Х 250 см3 и 500 см3 5 броя

6. Сперморазредител- български 10 броя

8. Вагиноразширители 5 броя

9. Риванолов разтвор 1:1000 2 литра

10. Еднократни спринцовки от 50 см3 10 броя

11. Тензух и големи марли, лигнин и памук

12. Престилки за кочовете (по две на коч)

13. Водна баня до 500 С

14. Съд за изваряване на инструменти

15. Сух стерилизатор

17. Вазелин 5 туби

18. Дестилирана вода х 5 литра дневно или дестилатор

19. Електрическо фенерче или подвижна лампа

20. Стъклени пипети за осеменяване на овце с гутатор 20 броя

21. Станок за фиксиране на овца при получаване

22. Станок за осеменяване

23. Разклонители за ел. уреди 2 броя

24. Микроскоп с предметни и покривни стъкла

25. Алуминиево фолио за затваряне на чашки (домакинско) 2 ролки

26. Гореща вода за миене

27. Неутрален детергент за миене

28. Медицински спирт 700 4 литра

29. Маркерол – 4 цвята 6 броя



30. Воден термометър


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница