Том 2 Хенрих Корнелий Агрипа фон Нетесхайм



страница1/12
Дата01.05.2018
Размер2.74 Mb.
#67541
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


Окултна философия

том 2

Хенрих Корнелий Агрипа фон Нетесхайм

ГЛАВА I

За необходимостта от математическото обучение и за многобройните забележителни творения, възможни само благодарение на математиката
Ученията на математиката са толкова необходими и имат такова сходство с магията, че упражняването й без тях е твърде необичайно и безполезно и по никакъв начин няма да доведе до желания резултат. Защото каквито и да са нещата или каквото и да се прави с тези нисши природни свойства, всички те се създават и се управляват посредством число, тегло, мярка, хармония, движение и светлина. И коренът, и основата на всички неща, които виждаме в споменатите нисши свойства, са в тях.

Макар и без природни свойства с помощта на математическите учения, както казва Платон1, могат да бъдат създадени единствено творения, наподобяващи природните, неща, които не притежават истина или божественост, а са изображения, подобни на тях, като тела, които се движат и говорят, но все пак са лишени от искрата на живота, създания, които древните наричали статуите на Дедал2 и автомати, за които споменава и Аристотел3, а именно триножниците на Вулкан4 и Дедал, движещи се самостоятелно, за които Омир казва, че излизали сами да се упражняват, и за които четем, че отишли на празника на Хиарба, философския уред; както и че златни статуи наливали виното и разрязвали месото на трапезата на гостите. Четем и за статуите на Меркурий5, които говорели, и за дървения гълъб на Артита, който летял, и за чудесата на Боеций6, за които споменава Касиодор , а именно бронзовия Диомед, свирещ на тръба, съскаща медна змия и фигури на птици, чуруликащи най-сладко.

Подобни са и чудесата, свързани с образите, резултат от геометрията и оптиката, за които споменахме в първата книга, когато говорехме за елемента въздух . Така например се изработват огледала, някои вдлъбнати, други с формата на колона, които правят изображенията във въздуха да приличат на сенки на известно разстояние; за изработването и използването на този вид огледала разказват Аполоний9 и Витело10 в своите книги "Огледала" и "Перспектива".

Четем, също така, че Помпей Велики11 наред с другата плячка от Изтока донесъл в Рим и някакво огледало, в което се виждали армии от въоръжени мъже. Изработвали се и някакви прозрачни огледала, които, потопени в отвара от определени билки и осветени с изкуствена светлина, изпълвали въздуха наоколо с видения. Самият аз знам как да изработя огледала, взаимно отразяващи образите в себе си така, че те да изглеждат като че ли се намират отдалечени на много мили.

Следователно магьосник, който е много добре запознат с натурфилософията и с математиката и познава науките, които се явяват съставни от тези двете - аритметика, музика, геометрия, оптика, астрономия - и с тези науки, които се занимават с теглата, мерките, пропорциите, членовете и съединенията, запознат също така с механичните изкуства, произтичащи от тях, този човек може без никакво чудо, ако превъзхожда другите хора в изкуството и разума, да извърши многобройни забележителни неща, на които най-благоразумните и мъдри хора могат само да се възхищават.

Не съществуват ли останки от древни творения, като Херкулесовите стълбове12 и тези на Александър, Каспийската врата, изработена от мед и залостена с железни греди, така че да не може да бъде унищожена с помощта на никакво умение или изкуство? А обелиските на Юлий Цезар, издигнати в Рим, близо до хълма Ватикана, и планините, построени с помощта на изкуството насред морето13, както и кулите и грамадите от камъни като тези, които видях в Англия, събрани на едно място посредством някакво невероятно изкуство?

А в заслужаващи доверието ни истории четем, че някога скали са били разцепвани и долини създавани, планините се превръщали в равнини, пробивали скалите, в морето вдавали носове, изпразвали недрата на земята, разделяли реките, съединявали морета, обуздавали моретата, стигали до дъното им, източвали езерата, пресушавали блатата, създавали нови острови и отново ги съединявали със сушата и всичко това, въпреки че може да ни се струва, че е против природата, все пак четем, е било направено, а останки виждаме запазени и до наши дни, за които невежите разправят, че са творения на дявола, защото изкуството и майсторите, които са ги сътворили, са напълно забравени, нито пък някой го е грижа да разбере или да се поинтересува от тях.

Следователно всяка прекрасна гледка, която те видят, я приписват на дявола като негово творение или считат, че е някакво чудо, докато в действителност тя е творение на природата или на математическата философия. Подобно на всеки, който не е запознат със свойството на магнита и види как тежкото желязо се издига нагоре или виси във въздуха (Както можем да прочетем за желязната статуя на Меркурий, която дълго време висяла в Треверис15 насред храма, поддържана от магнити). А следният стих свидетелства за същото:

Желязната бяла подпорна греда летеше във въздуха

Подобно на това, четем, било направено и за изображението на Слънцето в Рим, в храма на Серапис.16), няма ли такъв невежа, твърдя аз, веднага да каже, че това е творение на дявола? Но ако е запознат с въздействието на магнита върху желязото и сам го е изпробвал, веднага престава да се чуди и вече не се съмнява, че това е едно естествено природно явление.

На това място е подходящо да узнаете, че както с помощта на природните свойства събираме природни свойства, така с помощта на абстрактните, математическите и небесните получаваме небесни свойства, като движение, живот, разум, реч, предсказване и гадаене, дори и по-трудните въпроси, като тези, които не са създадени от природата, а само от изкуството. И тъй, твърди се, че са създавани статуи, които говорят и предсказват събитията, които ще настъпят, подобно на бронзовата глава, за която споменава Уилям Парижки17, изработена в периода на изгряването на Сатурн18, и за която се твърди, че говорела с човешки глас.

Но онзи, който избере достъпен материал, най-подходящ да приеме, и някой мощен посредник, без съмнение ще предизвика по-значителни резултати. Защото по общото мнение на питагорейците математическите явления са по-формални от природните, но заедно с това са и по-ефикасни: тъй като са по-слабо зависими от своето битие, това ги прави и по-независими при тяхното действие. А от всички математически явления числата, тъй като притежават най-много форма в себе си, са и най-ефикасни, като на тях не само езическите философи, но също така еврейските и християнските богослови приписват ценност и ефикасност, както и способността да извършат както добро, така и зло.
ГЛАВА II

За числата, тяхната сила и свойства
Северин Боеций казва, че всички неща, които са били първоначално създадени чрез природата на нещата на нейния първи етап, изглежда са били формирани посредством пропорцията на числата, тъй като това бил основният модел в ума на Създателя. Оттук е заимстван броят на елементите, оттук ходът на времето, оттук движението на звездите и въртенето на небето, и състоянието на всички неща съществува благодарение на обединяването на числата. Числата, следователно, са надарени с велики и върховни свойства.

Защото не е чудно, при положение че съществуват толкова много и толкова велики мистериозни свойства в природните неща, макар и да са в очевидните процеси, че в числата те трябва да са много по-велики, по-мистериозни, много по-чудесни и ефикасни, тъй като числата са по-формални, по-съвършени, в светилата са по един естествен начин и не са примесени с отделни субстанции; и накрая, притежавайки най-великото и най-простото смесване с Идеите в ума на Бога, от който получават своите истински и най-чисти свойства (поради което те, също така, са и с най-голяма сила и допринасят най-много за придобиването на духовните и божествените дарове, както в природните неща), елементарните качества са с голяма сила при преобразуването на всяко елементарно нещо.

Отново да повторя, всички неща, които съществуват и са създадени, съществуват и получават своите свойства от числата. Защото времето се състои от число, както и движението, и действието, и всички неща, които зависят от времето и движението. Също и хармонията и гласовете дължат силата си и се състоят от числа, и техните пропорции, и пропорциите, възникващи от числата, с помощта на линии и точки, образуват буквите и цифрите; а те са подходящи за магически операции и общото между тях е, че и двете са определени чрез клоненето им към противоположностите, както при използването на буквите.

И накрая, всички възможни видове природни (естествени) и свръхестествени неща са свързани с помощта на някакви числа; и Питагор, осъзнавайки това, заявява, че числото е това, от което се състоят всички неща, и на всяко число приписва определено свойство. А Прокъл заявява, че числото винаги притежава битие: въпреки че съществува едно в гласа, друго в тяхната пропорцията, трето в душата и разума, четвърто в божествените неща. Докато Темистий20 и Боеций, както и Авероес Вавилонеца, заедно с Платон, до такава степен превъзнасят числата, та считат, че никой не може да бъде истински философ без тях.

Те обаче говорят за едно рационално и формално число, а не за някакво материално, осезаемо или изговоримо, числото на търговците, купуващи и продаващи, на което число питагорейците и плагониците. както и нашият Остин21, не обръщат внимание, а го прилагат към пропорцията, получена от него, като това число наричат естествено, рационално и формално, от което се пораждат велики мистерии както при природните, така и при божествените и небесните неща. Чрез него съществува метод, създаден за откриване и разбиране на всички познаваеми неща. Благодарение на него се постига и достъпът до естественото пророкуване; и абат Йоаким22 при своите пророчества използва единствено метода на формалните числа.
ГЛАВА III

Колко велики свойства притежават числата както в естествените, така и в свръхестествените неща

Че числата притежават удивителна ефикасност и ценност, както за добро, така и за лошо, твърдят единодушно не само най-видните философи, но и църковните отци, и по-специално Жером23, Остин, Ориген24, Амброзий25, Григорий Назиански26, Атанасий27, Василий28, Хиларий29, Рабаний30, Беда31, както и много други. Така Хиларий в своите Коментари върху псалмите утвърждава, че седемдесетте старейшини32 подредили псалмите в съответствие с ефикасността на числата. Рабаний, прочут теолог, също написва чудесна книга, посветена на достойнствата на числата.

Но колко забележителни са свойствата на числата в природата се вижда по билката, наречена очеболец (петолистник), т.е. растение с пет листа; то противодейства на отровите по силата на числото пет; освен това прогонва злите духове, с което спомага за предотвратяването на греховете. А взимането два пъти на ден по едно листо от него, потопено във вино, лекува еднодневната (явяваща се всеки ден) треска; три листа - тридневната (явяваща се на три дни); четири - четиридневната треска. По същия начин изпиването на четири зрънца от семето на Crozophora tinctoria лекува четиридневната треска, а три - тридневната. По същия начин за върбинката се твърди, че ако се пие с вино, лекува треска; ако е тридневна, трябва да се отреже от Третото съединение; ако е четиридневна - от четвъртото. Змия, ако е прободена веднъж с копие, умира, ако е прободена два пъти - възвръща силата си. Тези и много подобни примери могат да се прочетат и са засвидетелствани от различни автори.

Сега трябва да разберем по какъв начин се осъществяват те, кое от тях със сигурност има причина, кое представлява различно съотношение на различните числа. Освен това съществува превъзходен опит с числото седем, а именно, че всеки седми мъж, роден, без между него и братята му да има сестра, притежава силата да лекува скрофулозата само със силата на своето докосване или на своето слово. Твърди се, освен това, че всяка седма дъщеря може много да помага при раждането на деца: тук не се има предвид естественото число, а формалното значение, което е в числото.

И нека това, което казахме преди, никога да не се забравя, а именно, че тези сили не са свързани с произнасянето на числата, нито с числата на търговците, които купуват и продават, а с рационалните, формалните и естествените числа; това са различните мистерии на Бога и природата. Но онзи, който знае как да съедини произносимите числа с естествените и божествените, ще бъде в състояние да извърши и да узнае забележителни неща посредством числата. Питагорейците твърдят, че могат да прогнозират редица неща с помощта на числата на имената, чрез което наистина, освен ако няма някаква голяма тайна, за която Йоан не е съобщил в Откровение33, този, който разбира, може да пресметне числото на звяра, което е числото на човека, и това е най-забележителният начин на пресмятане сред евреите и кабалистите, както ще покажем по-нататък.

Вие трябва да знаете това, че единиците обозначават божествените неща; десетиците - небесните; стотиците - земните; хилядите - нещата, които ще се случат в бъдеще време. Освен това частите на ума са в съответствие с едно аритметично посредничество поради тъждествеността или равенството на противоположностите, свързани помежду си; тялото обаче, чиито части се различават по своята големина, е в съответствие с едно геометрично посредничество, съставно; докато едно създание се състои и от двете, а именно от душа и тяло в съответствие с това посредничество, което подхожда на хармонията: оттук следва, че числата оказват голямо въздействие върху душата, фигурите - върху тялото, а хармонията върху цялото.
ГЛАВА IV

За единицата и нейната таблица

Позволете ми сега да се спра подробно на самите числа: и тъй като числото представлява просто едно повторение на единицата, нека най-напред се спрем на самата единица. Единицата като най-простото число пронизва всички останали и е общият делител, извор и първоизточник на всички числа; съдържа в себе си всяко число, напълно съединило всичките си съставни части. Тя е началото на всяко множество, винаги една и съща и неизменна; умножена сама по себе си, дава отново себе си; тя е неделима, не притежава съставни части; но ако в даден момент ви се струва, че е разделена, тя не е разединена, а по-скоро е умножение на единици; въпреки че нито една от тези единици не е по-голяма или по-малка от цялата единица, като част е по-малка от цялото; поради това тя не се умножава на отделни части, а на самата себе си.

Затова някои я наричат хармония, други - благочестие, а трети приятелство, което е толкова крепко, че не може да бъде разкъсано на части. Но Марциан следвайки Аристотел, твърди, че тя се нарича Купидон35, тъй като е направена от самата себе си, винаги ще оплаква себе си и извън себе си не притежава нищо, а изпразнена от всякакво високомерие или съвкупление, насочва чистите си страсти върху самата себе си.

Поради това тя е единственото начало и край на всички неща, самата тя не притежаваща начало и край. Нищо не е преди единицата, защото всички неща произлизат от единицата, и нищо не е след единицата, и нищо не е извън нея, и всички неща, които съществуват, желаят тази единица, защото всички неща произлизат от единицата и за да могат всички неща да бъдат едно и също, е необходимо да притежават качествата на тази единица в себе си. И както всички неща се превръщат от едно в много неща, по същия начин всички неща се опитват да се върнат в това едно, от което са произлезли; по необходимост те трябва да отхвърлят множествеността.

Единицата, следователно, се отнася до висшия Бог, който, макар и един и неизброим, все пак създава безбройните неща и ги съдържа в себе си. Съществува, следователно, един Бог, един свят на единния Бог, едно Слънце на единния свят, също така един образец на съвършенство в света, една царица на пчелите, един водач на стадото, един господар на глутницата, жеравите също следват един от тях и много други животни също почитат единицата. Сред органите на тялото също има един основен, който направлява всички останали, независимо дали това е главата, или (както някои считат) сърцето. Съществува един елемент, който обхваща и пронизва всички неща, а именно огънят.

Съществува едно нещо36, сътворено от Бога, причината за всичко изумително върху земята или на небето; то в действителност е животно, растение и минерал, среща се навсякъде, познато е на малцина, никой не го нарича с истинското му име, а го прикрива с фигури и гатанки, без което нито алхимията, нито природната магия могат да постигнат крайната си цел или съвършенство.

Всички хора произлизат от един човек, Адам, от този един всички стават смъртни, от този един Исус Христос те възкръсват; и както казва св. Павел37 един Господ, една вяра, едно кръщаване, един Бог и Отец на всичко, един посредник между бог и човек, един върховен Творец, който е над всичко, чрез всичко и във всичко. Защото съществува един Отец, Бог, от който произтича всичко, и ние сме в него; един Господ Исус Христос, чрез когото съществува всичко, и ние съществуваме посредством него; един Бог Свети Дух, в когото е всичко, и ние сме в него.

Таблица на единицата



В света на образеца

Йод

Една божествена същност, източник на всички свойства и сили, чието име е изразено с най-простата буква.

В разумния свят

Душата на света

Един върховен разум, първото творение, източник на живота

В небесния свят

Слънцето

Един цар на звездите, източник на живота

В света на елементите

Философският камък

Един предмет и инструмент на всички свойства, естествени и свръхестествени

В малкия свят

Сърцето

Един, който се ражда първи и умира последен.

В адския свят

Луцифер

Една цена за бунта, за ангелите и Мрака


ГЛАВА V

За числото две и неговата таблица

Първото число е две и понеже е първото множество, не може да бъде измерено от нито едно число, освен от единицата, общият знаменател на всички числа; не е съставено от числа, а само от една единица; не се нарича несъставно число, а с по-подходящото име не съставено число; числото три се нарича първото несъставно; докато числото две е първият клон на единицата и първият неин резултат38.

Затова се нарича потомство, както и Юнона39, както и въображаемото обединение, доказателството за първото движение, първата форма на равноценността; числото на първото равенство, на крайностите и на разстоянието между тях и поради това на особената справедливост и на нейното особено действие, тъй като тя се състои от два еднакво уравновесени елемента40. Нарича се и числото на науката, на паметта, на светлината, числото на човека, който се нарича другия, и на малкия свят; нарича се също числото на милосърдието и на споделената любов, на брака и обществото, защото е казано от Господ, че двамата ще бъдат една плът .

Соломон казва42: по-добре двама, нежели един, защото имат добра награда за дружбата си; ако единият падне, другият ще подигне другаря си. Горко на този, който е сам, защото когато падне, няма кой да го подигне; и кога лежат двама, топло им е; а един - как ще се сгрее? И ако някой вземе да надвива на единия, то двамата ще устоят насреща му.

Нарича се и числото на брака и секса; защото съществуват два пола, мъжки и женски; и два гълъба снасят две яйца, като от първото се излюпва мъжко, а от второто - женско пиле. Нарича се също средата, която е способна, която е добра и лоша, участваща, началото на делението, на множеството, на разграничаването, която обозначава материята.

Това понякога е и числото на несъгласието, хаоса, на нещастието и нечистотата, което позволява на св. Жером, противопоставяйки се на Йовиан43, да каже, че Бог не е казал, че това е добро, на втория ден от Сътворението, защото числото две е зло. Затова, също така, Бог заповядал всички нечисти животни да влязат в ковчега по две45; защото, както казах, числото две е число на нечистотата и представлява голямо нещастие при предсказанията на астролозите, защото те разглеждат числото две като знак за нещастие. Твърди се, също така, че числото две предизвиква появата на призраци и на страшни таласъми и носи бедите на злите духове на тези, които пътуват през нощта.

Питагор46 казва (както съобщава Евсебий47), че единицата е Бог и добрият разум; а двойката е дяволът и един зъл разум, в който се съдържа материалното множество; поради което Питагор казва, че двойката не е число, а представлява хаотична смес от единици. А Плутарх48 пише, че питагорейците са наричали единицата Аполон49, двойката - конфликт и наглост; тройката - справедливост, която представлява висшето съвършенство и не е без многобройни мистерии.

Затова съществуват две плочи със закона от Синай50, два херувима, гледащи омилостивяващо към Мойсей51, две маслини в "Захария" , от които капе масло, две природи в Исус, божествена и човешка. Затова Бог се явява пред Мойсей по два начина - с лице и с гръб53, освен това два завета, две нареждания за любов54, две изходни начала55, два човека в началото, два вида духове, добри и лоши, две разумни създания - ангел и душа, две велики светлини56, Два пъти в годината слънцестоене, две равноденствия, два полюса, два елемента, създаващи живата душа, а именно земята и водата57.

Таблица на двойката

В света на образеца

Иа

Божиите имена, изразени с две букви

Ел

В разумния свят

Ангел

Душата

Две разумни субстанции.

В небесния свят

Слънцето

Луната

Две велики светлини.

В света на елементите

Земята

Водата

Два елемента, създаващи жива душа.

В малкия свят

Сърцето

Мозъкът

Две основни седалища на душата

В адския свят

Бегемот

Левиатан

Два началника на дяволите

Плач

Скърцане със зъби

Две неща, с които Христос плаши грешниците


ГЛАВА VI

За числото три и неговата таблица
Числото три е несъставно (просто) число , свещено число, число на съвършенството, могъщо число. Защото Бог притежава три персонификации, в религията съществуват три религиозни добродетели59. От това следва, че именно това число допринася за церемониите на Бога и религията и посредством тяхната тържественост молитвите и жертвоприношенията се повтарят три пъти. Откъдето и песните на Вергилий:

Нечетните числа са наслада за боговете.

Питагорейците също го използват в своите означения и очиствания, откъдето и във Вергилий:

Пак той изчисти и изми с вода чиста

три пъти своите спътници...

Тройката е най-подходящото число за свързване и спояване. Оттук и стиховете на Вергилий:

Ей обикалям олтарите

със нишките, три що на брой са,

трижди разнасям аз образа твой.

И малко след това:

И възли, Амарилида, вържи във три цвята,

и сетне кажи: "За Венера заплитам аз тези окови."

А за Медея четем:

Тя изрече три думи, които позволиха на любимия

да заспи по свое желание,

усмири бурното море, ревящите вълни се успокоиха.

И в Плиний60 намираме, че обичаят е да се плюе три пъти във всяко лекарство, за да се лекува болния.

Числото три се завършва от три допълнения - дължина, ширина и дълбочина, извън които не съществува разгръщане на пространството, поради което първото число61 се нарича квадрат. Затова се казва, че към тяло, което притежава три измерения, и към едно число на квадрат нищо не може да се прибави. Поради което Аристотел62, в началото на своите речи за небето, нарича тройката, така да се каже, закон, според който са разположени всички неща. Защото телесните и духовните неща се състоят от три неща, а именно начало, среда и край. С помощта на три неща (както казва Трисмегист се усъвършенства светът: хармония, необходимост и ред, т.е. координиране на причините, което мнозина наричат съдба, и тяхното осъществяване до постигането на резултата или продукта и необходимото разпределение на продукта.

Измерването на времето се съдържа в тройката, а именно минало, настояще и бъдеще; цялото пространство се съдържа в тройката: линия, повърхност и тяло; всяко тяло се състои от три компонента: дължина, широчина, дълбочина. Хармонията съдържа три съгласувания във времето: диапазон64, хемиолион65 и диатесарон66. Съществуват три вида души: вегетативна, сетивна и разумна. И както е казал пророкът: Бог е подредил света с помощта на число, тегло и мярка и числото три е предназначено за неговите идеални форми, както числото две е за пораждащата материя, а единицата е за Бога, неговия създател.

Магьосниците определят три принца на света: Оромасис , Митрис , Араминис70, т.е. Бог, Ум и Дух. Посредством тройката на квадрат или на куб71, се разпределят създадените три деветки на нещата, а именно на свръхнебесното с деветте йерархии на разумите; на небесното с деветте орбити; на нисшето - с деветте вида неща, които се раждат и умират. И накрая в тази тройна сфера, а именно двадесет и седем, се съдържат всички музикални пропорции, както Платон72 и Прокъл надълго и нашироко обсъждат. А числото три притежава хармонията на петицата, грациозността на първия глас.

При разумите освен това съществуват три йерархии на ангелските духове73. Разумните същества притежават три способности: памет, ум и воля. Съществуват три ордена на блажените, а именно на мъчениците, на праведниците и на невинните. Небесните знаци притежават три кватерниона74, а именно неподвижни, подвижни и общи; също и часовете, а именно центрове, постигане и спадане. Освен това във всеки знак съществуват три лица и глави75, както и три владетеля за всяка троичност76.

Сред планетите съществуват три Фортуни77, три Грации78 сред богините. Три орисници79. Трима съдии80. Три фурни . Триглавият Цербер. Четем също така и за три пъти двойната Хеката . Трите уста на девицата Диана84. Трите персонификации на свръхсубстанционалното божество. Три религиозни добродетели - вяра, надежда и любов. Йона стои три дни в корема на кита85; толкова стои и Христос в гроба80.
Таблица на тройката

В изначалния свят

Отец

Шадай Синът

Светият Дух

Божието име с три букви

В разумния свят

Върховна

Средна

Най-долна

Три йерархии на ангелите

Невинни

Мъченици

Праведници

Три степени на блажените

В небесния свят

Подвижни

Неподвижни

Кардинални

Трите кватерниона на знаците

Ъглови

Следващи

Падащи

Трите кватерниона на домовете

Дневни

Нощни

Участие

Трите владетеля на троичностите

В света на елементите

Прост

Съставен

Тройно съставен

Три степени на елементите

В малкия свят

Главата, в която се развива разумът, отговаряща на Разумния свят

Гърдите, където е сърцето, седалището на живота, отговарящи на Небесния свят

Коремът, където е способността за възпроизвеждане и половите органи, отговарящи на Света на елементите

Три части, отговарящи на Тристепенния (Тройния) свят

В адския свят

Алекто

Мегера

Тисифона

Трите адски фурии

Минос

Еак

Радамант

Трите адски съдии

Грешник

Вероотстъпник

Неверник

Трите степени на греха



Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Монтанска област дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> И н т е р п р о д ж е к т e о о д
2018 -> С т а н о в и щ е от подп доц д-р инж. Станчо Георгиев Станчев
2018 -> Великден в малта директен полет от София 06. 04 – 09. 04. 2018
2018 -> O nastavnom programu za osmi razred osnovnog obrazovanja I vaspitanja
2018 -> Област Монтана Дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> 1. Хомеостаза. Нервни и хуморални механизми на телесната хомеостаза. Видове регулаторни системи
2018 -> Почивка в кампания 2018 Бая Домиция, Неапол Giulivo 4
2018 -> Конкурс за детска рисунка 17. 30, Народно читалище „Съгласие 1862" фоайе Вечерен бал с маски 19. 00, зала „Съвременност" в Културно-информационен център „Безистен"


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница