Трансгранични сътрудничества и финансиране на туризма по примера на трансграничния регион България Румъния



Дата26.09.2018
Размер148.42 Kb.
#83225



КУРСОВ ПРОЕКТ

ПО ПУБЛИЧНО ФИНАНСИРАНЕ В ТУРИЗМА


НА ТЕМА:
Трансгранични сътрудничества и финансиране на туризма –

по примера на трансграничния регион България - Румъния


Изготвил: Проверил:

2015

Трансграничното сътрудничество е една от главните цели в разширена Европа и политиката на сближаване на страните членки определя неговата значимост. Интеграцията на регионите, разделени от националните граници, изправени пред общи проблеми, изискващи единни решения, е крайната цел на това сътрудничество. Членството на България и Румъния в Европейския съюз има важни стратегически последици. То намалява традиционната функция на границата като препятствие за социалното, културното и икономическото сътрудничество и премахва административните пречки пред свободното движение на стоки и хора. Трансграничното сътрудничество между България и Румъния обхваща всички сфери на икономиката. Това предполага разработване на общи програми, приоритети и действия, активно участие на различни обществени групи и управленски нива, особено в сферата на туризма.

Уникалните културни и природни ресурси са между силните страни на българо-румънския регион. Археологическото и архитектурното наследство, традиционният фолклор, културният и градският ландшафт са предмет на работата на много програми и тяхното по-нататъшно насърчаване и развитие води до разнообразяване на туристическите дейности. Това създава условия за управлението на трансгранични програми и проекти областта на туризма и за съвместното управление на средства от различни източници.

През 2008 г. официалното е открита Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния (2007-2013 г.), чиято стратегическата цел е сближаване на хората, общностите и икономиките в граничния регион за участие в съвместното развитие на област на сътрудничество, като се използват устойчиво неговите човешки, природни и екологични ресурси и предимства. Разработването и изпълнението на проекти по Програмата допринася за по-нататъшното социално-икономическо развитие на региона, за екологосъобразното управление на околната среда, за опазването на културните ценности и традиции и за увеличаване възможностите за разработване и осъществяване на съвместни инициативи в областта на туризма в граничните области. С цел изпълнение на Програмата се предприемат действия в областта на сътрудничеството и за подобряване на качеството на живот чрез ефективно използване на общите природни ресурси, както и опазване на природните, културни и историческите ценности в региона.

Други възможности за финансиране на туризма в българо – румънския граничен регион дава Програма ФАР за трансгранично сътрудничество. Нейните главни цели са създаване и засилване на съществуващите партньорства в окръзите и областите в граничния регион, както и на национално ниво, с въздействие върху развитието на районите. Програмата е насочена към разработване на проектни и други проучвания и анализи в приоритетните области като достъпност, околна среда, икономическо и социално развитие, туризъм.
1. Местоположение и обхват на трансграничния българо-румънски регион.

Трансграничният регион обхваща северната част на България и южната част на Румъния по протежението на националната граница, простираща се от Сърбия до черноморския бряг. Тя се състои от седем румънски окръга и осем български области. Тези 15 административни единици принадлежат на следните 6 района:

1. Окръзи Мехединци, Долж и Олт принадлежат към югозападния район за развитие Олтения в Румъния.

2. Окръзи Телеорман, Гюргево и Кълъраш са част от южния район за развитие Мунтения в Румъния.



  1. Окръг Констанца принадлежи на югоизточния район за развитие в Румъния.

  2. Областите Видин, Враца, Монтана и Плевен представляват северозападния район на планиране в България.

  3. Областите Велико Търново, Русе и Силистра са част от северния централен район на планиране в България.

  4. Област Добрич принадлежи на североизточния район на планиране в България.


2. Трансгранични сътрудничества в областта на туризма в Община Свищов.

Община Свищов се намира в Северна България, в област Велико Търново. Мекият климат през цялата година в региона се определя от малко планинско образувание. В околностите на Свищов има и топли минерални извори. По данни на ГРАО към ноември 2014 г. в Община Свищов има 16 населени места с общо население от 38 191 души.

Общинският център е Свищов. Градът отстои на 2 295 км от изворите и на 555 км от устието на река Дунав. Това е най-южната точка на реката (430 и 37’ северна ширина) и най-вдаденото навътре в територията на страната дунавско пристанище, което създава условия за осъществяване на най-пряка връзка от Дунава през старопланинските проходи с долината на р. Марица и с Егейско море. Градът е свързан с републиканската железопътна и шосейна мрежа. По данни от преброяването от февруари 2011 г. населението на града възлиза на 30 157 души, което поставя града на трето място във Великотърновска област. Градът е добре оформен туристически център с много хотели и уютни ресторанти, предлагащи типична за региона кухня.

Благоприятното месторазположение на Община Свищов и богатото културно-историческо минало, което градът може да предложи на своите гости, създават предпоставки и за развитието на културен и исторически туризъм. За това съдействат много съхранени паметници от различни епохи (римска, средновековна, възрожденска), островите по р. Дунав при гр. Белене и с. Вардим, паркът „Паметниците”, където са дебаркирали руските войски през 1877 г. и др. Интерес представляват манастирът „Св. Св. Петър и Павел”, храмът „Св. Пророк Илия” от 1835 г., храмът „Света Трoица”, построен през 1836 г.. от майстор Кольо Фичето, със стенописи, дело на първия български светски художник – Николай Павлович. Часовниковата кула в града, изградена през 1760 г. от български майстори, днес е един от най-разпознаваемите символи на Свищов. Със своите над 120 археологически, художествени и архитектурни обекти, както и с разположените в непосредствена близост природни резервати, районът представлява място с потенциал за интензивно развитие на туризма.

Развитието на туризма в Свищов и региона е заложено като приоритетна задача в Стратегията за устойчиво развитие на Община Свищов. Приоритетите на стратегията са свързани с:


  • привличане на нови туристи и разширяване на капацитета за тяхното установяване;

  • подобряване на градската инфраструктура и укрепване ефективността на туроператорската и туристическата дейност;

  • преодоляване и контрол на проблемите, свързани със замърсяването на околната среда в трансграничния регион;

  • подобряване на финансовия и организационен капацитет на общината при реализирането на трансгранични проекти в областта на туризма.

Опорните точки за реализиране на трансгранични проекти за туризъм в Община Свищов са следните:

- развитие на културен и исторически туризъм;

- развитие на речен и екотуризъм;

- развитие на лечебен туризъм;

- развитие на винен туризъм;

- привличане на туристи, желаещи да посетят старопрестолния град Велико Търново;

- привличане на чуждестранни туристи, почиващи в България.

Община Свищов има потенциал да привлича туристи, желаещи да посетят града чрез:

- предлагане на по-евтини нощувки, съчетани с добро обслужване;

- предлагане на пакетни туристически посещения съчетаващи обиколка на туристическите атракции в региона (Свищов, Велико Търново, Арбанаси, Плевен).

Стратегическият подход за изграждането на трансграничния българо-румънски регион като търсена дестинация за културен туризъм, адекватен на културното наследство, което регионът притежава, изисква въвеждането на нова система и гъвкави механизми на финансиране. Ето защо Община Свищов участва активно в разработването и реализирането на редица проекти по европейските програми за трансгранично сътрудничество:


  • Два проекта с международно значение на Община Свищов са включени в Стратегията на Европейската комисия за развитие на Дунавското пространство.

Първият проект е свързан с изграждането на яхтено пристанище и оформяне на зона за островен екотуризъм край Свищов. Проектът предвижда изграждане на пристан за малки плавателни съдове при свищовското село Вардим. Основната цел на проекта е да се разработят ресурсите за развитие на екотуризъм на територията на община Свищов, да се популяризира готовият продукт в различни екофоруми под мотото „Островен екотуризъм”. Цялостното оформяне облика на пристана дава възможности за бъдещо развитие на туристическия бранш и риболовния поминък в района на Свищов, Белене и съседните населени места, както и нуждата от развитие на речни комуникации. Освен пристан за лодки и яхти, проектът включва изграждане на посетителски център със заведение за хранене, конферентна и експозиционна зала, място за къмпинг в близост и оформяне на съответната инфраструктура, както и изграждане на места за биваци по близките острови. Предварителният бюджет на проекта е 384 000 евро, а планираният период за изпълнение 2011-2013. Финансирането се осигурява по Оперативна програма „Трансгранично сътрудничество България – Румъния 2007 – 2013”.

Вторият проект на Община Свищов в Дунавската стратегия е свързан с развитието на туристическия потенциал на общината. Това е проектът „Нове – сърцето на легиона. Социализация и експониране на римски военен лагер и късноантичен град Нове - І етап”. Римската крепост Нове е най-значимата културно-историческа забележителност в Свищов и един от най-добре запазените разкрити римски лагери света. Обектът е паметник на културата от национално значение. Разположен е 4 км източно от Свищов върху площ от 17 хектара. В момента Нове е най-добре проученият римски лагер в България, а част от най-представителните находки са изложени в археологическа експозиция. На територията на обекта са монтирани информационни табла и изработени туристически маршрути. Община Свищов инвестира в устойчиво развитие на културен туризъм с проект на стойност 306 518 евро. Средствата са осигурени в рамките на съвместен проект на Община Свищов и Съвет по туризъм Свищов, одобрен за финансиране от програма ФАР Културен туризъм на Европейския съюз. Предварителният бюджет на проекта е за 3 265 000 евро, а планираният период за изпълнение е 2011-2013 година. Проектът предвижда още развитие на нови туристически маршрути, включващи Нове като дестинация, изграждане на модел за взаимодействие между бизнес организации, нестопански организации и трангранични структури, свързани с туризма.



  • Проектът „Възстановяване и популяризиране на древната римска крепост НОВЕ в Свищов” цели: създаване на нови и подпомагане на съществуващите туристически услуги; реставрация на културното наследство и реконструкция на туристическата инфраструктура. В резултат от реализирането на проекта са изработени и разпространени рекламни CD-та, дипляни и брошури, популяризиращи древната римска крепост Нове и туристическия потенциал на Община Свищов, организирани са две национални кръгли маси на тема Развитие на културния туризъм в Община Свищов, на които присъстват туристически агенции и туроператори, представители на институции и организации, хотелиери и ресторантьори. Благодарение на проекта, финансиран от Европейския съюз, в Община Свищов е създаден значим местен ресурс, който ще бъде използван и за в бъдеще за развитие на туризма в общината.

  • В тясно сътрудничество активни нестопански организации, Дирекцията на Природен парк „Персина” и общинската администрация на Свищов правят стъпки за изграждане на туристическа инфраструктура за екотуризъм в региона. Сдружение „Земя завинаги” и Българско дружество за защита на птиците – Регионален офис Свищов разработват четири екомаршрута. Основна атракция са наблюденията на различни видове редки птици и растения. Маршрутите са еднодневни и двудневни. Те включват наблюдение на дунавските острови от брега и обиколка на някои от тях с лодка, наблюдения на птици, растения и животни, придобиване на умения за определяне на видовете, възможност за спортен риболов, лекции на екологична тематика и отдих, организиране на екологосъобразно битуване и други практически занимания. Екомаршрутите са практически реализирани по европейски проект с цел опознаване природното богатство на Природен парк „Персина”, опазване биологичното разнообразие и запазване естествените местообитания на видовете в трансграничния българо-румънски регион.

  • Проект „Развитие на възможности за постигане на Целите на хилядолетието за развитие чрез благоприятстване на трансгранично сътрудничество между България и Румъния”. Той се реализира на територията на два трансгранични еврорегиона между България и Румъния – „Дунав – юг” и „Данубиус” от Общините Свищов и Русе от българска страна и градовете Зимнич и Гюргево от румънска страна. Финансирането на проекта е 20 000 долара и е осигурено от Програмата за развитие на ООН. Проектът цели укрепване на възможностите от двете страни на границата с цел да се пристъпи към процес на съвместно стратегическо планиране с широко участие. Той е насочен към насърчаването на трансграничното сътрудничество между България и Румъния на база успешния опит и поуките, извлечени от проектите „Възможности 21”, реализиран по-рано в Свищов и Зимнич. Тези проекти полагат основите за издигане новаторския подход към устойчиво развитие на туризма в региона и за използване на развития местен капацитет за насърчаване трансграничното сътрудничество.

  • В резултат от процеса „Местен дневен ред 21” от страна на двете общини възниква интерес към изграждане на трансгранично партньорство за фериботна линия, свързваща двете общини. Тя скъсява разстоянието по транзитните маршрути Унгария -Румъния – България – Гърция – Турция с почти 120 км. Това създава уникална възможност за развитие на туризма в трансграничната зона на Свищов и Зимнич, защото увеличава съществено туристическите и бизнес пътуванията в региона. Това спомага за осигуряването на нови икономически възможности за гражданите от Свищов и Зимнич.

  • Проектът „Подобряване на трансграничната мобилност в района Свищов - Зимнич с усъвършенстване на елементите на транспортната инфраструктура” е на стойност 3 млн. евро и е разработен в партньорство с кметството на румънския град Зимнич. Средствата са осигурени от оперативна програма „Трансгранично сътрудничество България – Румъния 2007 – 2013”. С изпълнението на дейностите по проекта туристите в региона са привлечени от новия облик на пристанищния комплекс, района на парк „Калето”, Стопанската академия, градинката с Паметника на дарителите и градинката под студентските общежития, които са напълно обновени. Проектът включва изграждане на паркинг до входа на пристанищния комплекс заедно с монтиране на кошчета и триезични информационни туристически табла на румънска и българска територия.

В рамките на същия проект е осъществена и инициативата да бъде улеснено информационното обезпечаване на транспортните връзки, идващи от румънска страна през река Дунав на територията на Община Свищов. По своя път туристите са поставени в ситуация на активно запознаване с по-важните обекти в град Свищов чрез специално изградена мрежа от информационни табели и интерактивни дисплеи, даващи актуална информация за оптималния начин на пътуване в този трансграничен европейски регион. Проектът е разработен в изпълнение на Първата приоритетна ос на Програмата – „Достъпност”, чиито основни цели са да се усъвършенства трансграничното придвижване чрез подобряване на съществуващите условия на средата и развиване на нови съоръжения за транспорта и достъпа до тях, както и осигуряване на ефективен и редовен обмен на информация и данни с трансгранично значение.

Изградената мрежа от информационни табели и интерактивни дисплеи обединява партньорите от България и Румъния в сътрудничество и съвместни усилия по посока развитие на туризма, усъвършенстване на елементите на транспортната инфраструктура, подобряване на трансграничната мобилност в района на Свищов и Зимнич. Значително е подобрен достъпът до пристанищата в Свищов и Зимнич и Фериботния комплекс, което създава предпоставки за улесняване движението на стоки и хора. Проектът допринася за подобряване на качеството на градската среда и достъпа до транспортната инфраструктура, до деловия център и туристическите забележителности на града. Интерактивните дисплеи осигуряват информация относно търсени туристически продукти и услуги, разписание на обществения транспорт, начина за придвижване до основни обществени места и институции. Така информираността на туристите е подобрена, повишено е качеството на търсените услуги в областта на трансграничните контакти и туризма. Информацията е актуална и пълна.



  • По повод международния Ден на река Дунав град Свищов е домакин на работна среща-инфотур на тема „Дунавски туризъм - перспективи за развитие”. Група от румънски и български туроператори, журналисти и общински служители обсъжда възможностите за бъдещо сътрудничество между двете страни в областта на туризма по река Дунав и създаването на интегрирани екотуристически продукти. Срещата е организирана от община Свищов и Международно пристанище Свищов, съвместно с Търговската камара на окръг Телеорман - Румъния.

  • Друга възможност за развитие на туризма в трансграничния регион е интегрирането на екотуристическия потенциал на общините Свищов, Белене и Никопол. В рамките на трите общини са разположени редица природни дадености, които позволяват разработването и реализирането на специализиран туристически продукт. Това са природен парк „Персина", местността „Стария дъб” на дунавския остров Вардим, местността „Чомурлука” с богато биологично разнообразие, рибарниците край с. Хаджи Димитрово, както и устието на река Янтра.


3. Трансгранични сътрудничества в областта на туризма в други общини на българо-румънския регион.

  • „Проучване на потенциала за развитие на устойчив туризъм в населените места на област Видин и окръг Долж, разположени около маршрута на новия мост над р. Дунав.” Общата сума на проекта е 45 068 евро, а сумата, получена от Програма ФАР е 39 108 евро. Проектът създава методика за обучение в принципите на регионално и трансгранично развитие чрез туризъм в област Видин и окръг Долж. Чрез използване на експертна помощ от Европейския съюз и включване на ученически групи от езикови училища от двете гранични области се извършва инвентаризация на местни обекти с потенциал за развитие като туристически атракции и се разработва идеен туристически маршрут на бъдещата дестилация „Нов мост – Видин - Калафат”, който доразвива проекта за развитие на културен туризъм в гр. Видин „Баба Вида - история и приказка”. Проектът се изпълнява от фондация „Развитие на културното наследство на Видин” в партньорство с областна администрация Видин, Окръжен инспекторат на просвета – окръг Долж и ученици от езиковите гимназии във Видин и Крайова.

Очакваните резултати от проекта са: чрез дейностите да се изгради модел на взаимодействие между бизнес организации, нестопански организации, местни структури и практикуващи в областта на туризма, развитие на туристически маршрути и инфраструктура с помощта на експерти. Като резултат от проекта се очаква да се развият три нови туристически маршрута, да се ангажират и синхронизират действията на местните власти и нестопанския сектор в изграждането на обща стратегия за развитието на туризъм в трансграничния регион.

  • Проект „Код: границата отменена”, реализиран от Фондация „Бъдеще за България” – клон Русе и Младежка асоциация “Йон Виня” – град Гюргево. Общата сума на проекта е 46 196 евро, а сумата, получена от Програма от ФАР е 40 271 евро. Проектът има за цел да формира съзнание сред 40 млади хора на възраст между 14 и 18 години и местни институции (ОДЦКИ - Русе и Културен дом “Йон Виня” в Грюгево) от граничния регион Гюргево – Русе за обща принадлежност и съсобственост при изграждане на краткосрочни перспективи за развитието му в областта на културния обмен и туризма чрез мобилизиране на местни налични ресурси за установяване на общи традиции в бита, културата, фолклора и туризма с образователни, културно-битови и туристическо-рекламни дейности и затвърждаване на съществуващия партньорски модел между нестопански организации в граничния регион. Очакваните резултати от проекта са придобиване на нови знания и умения в областта на културата, традициите, фолклора и езика на съседните държави; познания върху културно – историческото наследство на двете държави; умения за общуване в различна среда; самочувствие и увереност, умения за позитивна личностна изява; обогатяване уменията за международна публична изява.

  • Проект „Ориентираща териториална устройствена рамка на трансграничния район Русе – Гюргево”. Общата сума на проекта е 41 526 евро. Сумата по Програма ФАР е 35 888 евро. Проектът е реализиран от Областна администрация Русе в партньорство с Окръжен съвет – град Гюргево. Проектът изгражда обща техническа рамка за формулиране на общи управленчески решения за развитие на територията на еврорегион Русе - Гюргево. Създава се работна група от двете областни администрации и специализирани експерти за проучване на състоянието и възможностите за развитие на транспортно-комуникационните връзки, екологичното състояние и туризма на територията на трансграничния регион. Очакван резултат от проекта е ясно формулирана единна политика за устройство на урбанизираните територии и създаден общ проект за развитие на урбанизираните територии от Северна България, имащи обща граница с урбанизирани територии от Румъния.

Проектът има за цел да развие местния административен капацитет да се управляват проекти за развитие с обща трансгранична концепция в билингвална среда, да се формулират нови идеи свързани с хармонизацията на българското и европейското законодателство, да се идентифицират добри практики и да се извърши бенчмаркинг на дейностите.
През следващия програмен период (2014-2020 г.) българо-румънският регион ще участва в програмата за трансгранично сътрудничество с проекти, свързани с опазването на традициите и културното наследство, инфраструктурата, алтернативните енергии, привличането на инвеститори и опазването на чистотата на река Дунав.

Важен фактор, за да бъде постигнат успех в привличането на инвестиции и финансови средства, e ефективното сътрудничество между институциите и различни туристически организации. Развитието на този фактор в българо-румънския трансграничен регион е изключително благоприятствано от факта, че създаването на публично-частни партньорства е основна задача и в двете страни. За постигането ѝ е разработен широк набор от мерки на национално ниво. На местно ниво обаче също е необходимо изграждането на още повече трансгранични партньорства с различни организации и институции.



За българо-румънския трансграничен регион партньорството може да бъде определено като споразумение за съвместна работа с организация от публичния или частния сектор за създаването и развитието на компоненти от програмата за насърчаване на инвестициите в областта на туризма. Това партньорство може да бъде идентифицирано и развито от всички институции и организации, имащи роля в развитието на туризма, като може да се основава на формални или неформални взаимоотношения. То цели осъществяването на задачи, които могат да бъдат реализирани по-добре посредством съвместна работа, отколкото самостоятелно. Трябва да бъдат включвани партньори, които могат да добавят стойност към конкретния кръг предстоящи дейности в областта на туризма и да допринесат с ресурси.




Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница