Трета международна експедиция за изследване на река Дунав – Watch your danube!



Дата16.10.2018
Размер133.5 Kb.
#89273






Трета международна експедиция

за изследване на река Дунав –

Watch your danube!

Какво представлява Международната експедиция за изследване на река Дунав?

Международната експедиция за изследване на река Дунав Joint Danube Survey 3 (JDS3) е най-голямото по рода си събитие за мониторинг на река за 2013 – обявената за Година на водното сътрудничество. JDS3 обединява международното сътрудничество на всички 14 страни от Дунавския басейн и Европейската комисия. Проучването се провежда на всеки шест години. Предходните експедиции JDS1 и JDS2 бяха съответно - през 2001 г. и през 2007 г.

В продължение на шест седмици, в периода между 13 август и 26 септември, корабите от JDS3 ще преплават 2 375 км по течението на река Дунав, ще преминат през 10-те страни по поречието, за да достигнат до делтата й.

JDS3 се организира и координира от Международната комисия за опазване на река Дунав (International Commission for the Protection of the Danube River - ICPDR). Международен екип от 20 учени е ядрото, което отговаря за вземането, анализа и обработката на проби и всички дейности, свързани с научните изследвания в рамките на експедицията.

Химичните анализи ще се извършват във водещи лаборатории в Европа. Корпоративни партньори, като Coca-Cola System и Donauchemie, подкрепят JDS3 и споделят своите знания за управление на водите от гледна точка на частния сектор. Организираните обществени събития във всяка една от страните, през които преминава JDS3, както и специално създадения сайт /http://www.danubesurvey.org./, предоставят възможност на всеки да стане част от изследването.

Защо експедицията е важна?

През 1994 г. страните от Дунавския басейн подписаха Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав (КСОУИРД), чрез която се декларира, че всички ще работят съвместно за устойчивото управление на водите във водосборния басейн на река Дунав. През 2000 г. влезе в сила Рамковата директива за водите (РДВ), одобрена от всички страни, членуващи в ICPDR.

Рамковата директива за водите цели постигане на добро химично и екологично състояние на водите от Дунавския басейн до 2015 г. Съгласно изискванията на Директивата, страните разработват първите национални планове за управление на речните басейни от Дунавския водосбор до 2009 г. В тези планове са определени мерки, които трябва да се предприемат, за да се постигне добро състояние като цяло до 2015 г.

JDS1 и JDS2 предоставиха съществена информация за идентифициране на основните проблеми в региона и причините, които ги пораждат. Резултатите дадоха възможност на Дунавските държави да насочат усилията си какви действия биха могли да бъдат предприети за решаване на проблемите.

JDS3 е продължение на работата да се определи дали състоянието на водите е подобрено или влошено, тъй като някои ключови мерки от плановете за управление вече се изпълняват. Резултатите от JDS3 ще бъдат включени в следващия План за управление на международния Дунавски речен басейн.

JDS3 цели да повиши информираността на широката общественост за опазването на водите. Също така за работата на ICPDR по отношение на управление на речните басейни и устойчивото развитие в басейна на река Дунав. Това се постига чрез активни комуникации, връзки с медиите и обществени мероприятия по време на експедицията.





Какво ще се изпитва и как?

Експедицията включва два основни кораба. Сръбският кораб „Argus”, главният кораб-лаборатория по време на двете предишни изследвания, наскоро беше обновен и на него има инструменти като центрофуга, пресяваща машина, микроскоп, инкубатори и хладилници. Румънският „Istros” е крайбрежен и речен изследователски кораб с шест кабини, лаборатория и трапезария. В допълнение, два австрийски кораба „Wien” и „Meßschiff IV”, ще бъдат използвани за вземане на проби от плитки води.

Предвижда се да бъдат взети проби от 68 места, средно на ден по една или по две. Пробонабирането от всеки пункт отнема около четири часа. Много от пробите ще бъдат тествани на борда на корабите, а други ще бъдат изпратени до участващи в изследването лаборатории в цяла Европа.

Вземането на проби може да включва до пет различни типа - вода, седименти, биология, суспендирани прахови частици (СПЧ), флора и фауна (риба). Експертите ще проведат многобройни тестове, ще търсят животни и растения - от по-големи миди до микроскопични бактерии, както и наличието на химични и опасни вещества. Ще се следят физико-химичните показатели като температура, разтворен кислород и рН, а също и наличието на радиоактивни замърсители. Мониторингът ще включва дейности като изследване на седиментите и измерване на скоростта на водата. Наблюдението на рибите ще се извършва от 32 обекта. Екземплярите, от които ще се вземат проби, ще бъдат улавяни чрез електро-фишер. Дъното на реката ще бъде изследвано за риба чрез незастрашаващи живота на популациите електрифицирани дънни мрежи. На борда експерти ще вземат проби от кръвта и черния дроб на рибите за токсикологичен анализ.



Какви са резултатите от JDS1 & JDS2?

Като положителен резултат от JDS1 се отчитат високите нива на биологично разнообразие и редки видове. Негативите включват проблеми, свързани с наличието на органично и микробиологично замърсяване, тежки метали, нефтопродукти от кораби, пестициди и химикали.

JDS2 отново показа, че сътрудничеството между Дунавските страни води до положителни резултати, като в много области е постигнат напредък. Например, качеството на водата като цяло се подобрява, въпреки че има върху какво още да се работи в тази насока. Хората могат да плуват в определени участъци от Дунавския речен басейн, но не навсякъде. Могат да консумират и риба, без това да застрашава здравето им, но последващи изследвания на концентрацията на живак са наложителни. В реката са констатирани значителни количества естествени популации и зони, които са останали в добро екологично състояние.

JDS3 ще продължи с пробонабирането, проверката и оценката на показателите на много от местата, през които са преминали предходните две експедиции. Надеждите са, че резултатите отново ще потвърдят, че сътрудничеството между страните от Дунавския басейн продължава да носи позитиви и че водите и животът в тях стават все по-здравословни и по-безопасни за всички.



Включи се и ти!: Публични събития и Комуникации

Ти също можеш да станеш част от експедицията! Подробна информация от проведените публични събития и актуални новини от корабите на експедицията можеш да откриеш онлайн на www.danubesurvey.org. Публични събития ще се състоят в следните градове:

14 август: Регенсбург, Германия 20 август: Виена, Австрия 22 август: Габчиково, Словакия

27 август: Будапеща, Унгария 1 септември: Вуковар, Хърватска 5 септември: Белград, Сърбия



17 септември: Русе, България 23 септември: Вилково, Украйна 26 септември: Тулча, Румъния

Каталог: uploads -> content -> files -> dokumenti%20razni
files -> Доклад за дейността съгласно чл. 33 от Закона за счетоводство
files -> Дунавски район за басейново управление Анкетен лист за минали наводнения на територията на общината
files -> Доклад на Съвета на директорите за дейността на дружеството през 2010 г.; проект за решение ос приема доклада на сд; Доклад на директора за връзки с инвеститорите за дейността му през 2010 г
files -> Доклад на Управителния съвет за дейността на дружеството през 2008 г.; проект за решение ос приема доклада на ус; Доклад на директора за връзки с инвеститорите за дейността му през 2008 г
files -> Доклад за дейността съгласно чл. 33 от Закона за счетоводство
files -> Екологична оценка и swot анализ Екологична оценка на проект на План за управление на речните басейни в Дунавски район за басейново управление
files -> Климат и околна среда
dokumenti%20razni -> Конкурс за ученици Бъди активен, защити реките!
dokumenti%20razni -> Конкурс за детско творчество на тема Бъди активен, защити реките! Danube Art Master, 2014. За да разберете как да участвате, посетете


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница