Tricia O’Malley Член на Съвета на смсс



Дата21.01.2018
Размер197.04 Kb.
#49617




МСФО общ преглед


(подготвителен материал)

Tricia O’Malley

Член на Съвета на СМСС

6 декември 2005 г.

* Изразените виждания са на лектора, а не на СМСС


Въведение

Съветът по международни стандарти за финансови отчети (СМСС), базиран в Лондон, започва своята дейност през 2001 г. СМСС е призван да разработва, в интерес на обществото, пълния комплект от висококачествени общи счетоводни стандарти, които изискват финансовите отчети с общо предназначение да съдържат прозрачна и съпоставима информация. В преследването на тази цел СМСС сътрудничи с други органи, установяващи счетоводни стандарти, за да постигне сближаване на счетоводните стандарти в целия свят. Четиринадесетте члена на СМСС (12 от които са щатни) притежават широка гама на професионална квалификация и отговорности, свързани с поддържането на връзки в световен мащаб. Фондацията на КМСС избира, упражнява надзор и финансира СМСС. Организацията получава финансова подкрепа от големите счетоводни фирми, частни финансови институции и промишлени дружества от цял свят, централни банки и банки за развитие и други международни и професионални организации.



Попечители

Двадесет и двама попечители упражняват надзор върху работата на Фондацията на КМСС и СМСС. Отговорностите на попечителите включват назначаване членовете на СМСС, Консултативния съвет по стандартите и Комитета за разяснения на международните (стандарти за) финансови отчети; наблюдават ефективността на СМСС и спазването на регламентираната процедура и процедурите за консултации; осигуряват финансирането и разработката на бюджета на Фондацията КМСС; и отговорност за промените в устава.

Попечителите включват лица, които като група показват баланс на професионални квалификации, които обхващат одитори, съставители, потребители, представители на академичните среди и други, служещи на публичния интерес. Съгласно устава на Фондация КМСС, приет през юли 2004 г. (виж по-долу), 22 попечители са назначени така, че шестима от тях да са от азиатския/тихоокеанския регион, шестима – от Европа, шестима – от Северна Америка и четирима – от произволен регион при условията за спазване на географския баланс.

Преработка на устава на Фондация КМСС

В попечителите завършиха прегледа и преработката на устава на Фондация КМСС през юни 2005 г. Техният доклад Промени в устава на Фондация КМСС, който разглежда резултатите от прегледа, беше публикуван през юли 2005 г. и може да се види на Интернет страницата www.iascfoundation.org.



СМСС

СМСС се състои от 14 члена (12 от тях на пълна заетост и 2 – на непълен работен ден) и носи изключително отговорността за разработването и изпълнението на техническата програма за изготвянето на счетоводните стандарти. Основното изискване за членство в СМСС е професионалната компетентност и практическия опит. От попечителите се изисква да подберат членовете така, че СМСС като група да представлява най-добрата възможна комбинация от техническа експертиза и международния бизнес и пазарен опит и да гарантират, че СМСС не е доминиран от интересите на някоя определена организация-партньор или географски интерес. Ог СМСС се очаква също да осигури подходящ комплекс от актуален практически опит сред одитори, съставители, потребители и академичните среди. СМСС, след консултации с попечителите, се очаква да установи и поддържа връзка с националните органи за изработване на стандарти и други официялни органи, които имат отношение към приемането на стандарти, за да насърчава сближаването на националните стандарти и МСФО. За публикуването на стандарт, проект за обсъждане или окончателен вариант на разяснение от страна на КРМФО (IFRIC) се изисква одобрение на девет от четиринадесетте члена на СМСС. Към 1 октомври 2005 г. членовете на СМСС са:



Сър Дейвид Туиди, Председател

Томас Е. Джоунс, Заместник председател

Професор Мери Е. Барт (частична заетост)

Ханс-Георг Брънс

Антъни Т. Коуп

Ян Енгстрьом

Робърт П. Гарнет

Жилбер Желард

Джеймс Дж. Лейсенринг

Уорън Дж. МакГрегър

Патриша Л. О’Мали

Джон Т. Смит (частична заетост)

Джефри Уитингтън

Тацуми Яамада

Непосредствено след всяко свое заседание СМСС издава резюме на взетите решения. Това резюме IASB Update се публикува в електронен формат на Интернет страницата на СМСС www.iasb.org.

Консултативен съвет по стандартите

Консултативният съвет по стандартите (КСС) предоставя форум за участие от страна на организации и лица, които имат интерес към финансовата отчетност, както и разнообразни географски и функционални характеристики. Неговата цел е да дава препоръки на СМСС относно решения, свързани с програмата и приоритетите в неговата дейност, да информира СМСС за мнението на членовете на КСС по основни проекти за установяване на стандарти и да дава други препоръки на СМСС или на попечителите.

КСС включва около четиридесет членове. По правило, КСС заседава най-малко три пъти годишно. Заседанията му са открити за публиката. Председателят на КСС се назначава от попечителите и не може да бъде член на СМСС или неговия екип. Председателят на КСС се кани да присъства и участва в заседанията на попечителите.

Комитет за разяснения на международните (стандарти за) финансови отчети

Комитетът за разяснения на международните (стандарти за) финансови отчети (КРМФО (IFRIC)) се назначава от попечителите с цел да подпомага СМСС в установяването и усъвършенстването на стандартите за финансово отчитане и отразяване в полза на потребителите, съставителите и одиторите на финансови отчети. КРМФО (IFRIC) е сформиран от попечителите през март 2002 г. като заменя предходния комитет по разясненията – Постоянния комитет по разясненията (ПКР). Ролята на КРМФО (IFRIC) е своевременно да дава препоръки по нововъзникнали въпроси, свързани с финансовите отчети, които не са разгледани специално в Международните стандарти за финансови отчети (МСФО) или по въпроси, по които са получени или е вероятно да се получат незадоволителни или противоречиви тълкувания. По този начин, той способства за строгото и еднообразно прилагане на МСФО.

КРМФО (IFRIC) подпомага СМСС да се постигне сближаване на счетоводните стандарти в международен план като работи със сходни групи, спонсорирани от органите, установяващи национални стандарти, с цел да се постигат близки заключения по въпроси, за които основополагащите стандарти имат съществено сходство.

В състава на КРМФО (IFRIC) влизат дванадесет члена с право на глас и Председател, който не притежава право на глас, който в момента е Роберт Гарнет – член на СМСС. Председателят има право да изразява мнение по разглежданите технически въпроси, но не и да гласува. Попечителите, в случай на необходимост, могат да назначат в качеството на наблюдатели без право на глас, представители на регулаторни организации, които имат право да присъстват и да вземат думата по време на заседанията. В настоящия момент наблюдатели без право на глас са Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO) и Европейската комисия.

СМСС публикува резюме на взетите решения от КРМФО (IFRIC) непосредствено след всяко заседание на Комитета. Този доклад IFRIC Update се публикува в електронен формат на Интернет страницата на СМСС.

Екип на СМСС

Работата на СМСС се подкрепя от екип, базиран в Лондон, и ръководен от Председателя на СМСС. Към 1 октомври 2005 г. техническият екип включва хора от Ирландия, Корея, Нова Зеландия, Южна Африка, Испания, Великобритания и САЩ.



Регламентирана процедура

Регламентирана процедура на СМСС

МСФО се разработват в съответствие с официална система на регламентирани процедури и обширни международни консултации.

СМСС носи цялата отговорност по всички технически въпроси, включително подготовката и издаването на МСФО и проектите за обсъждане, както и окончателното одобрение на тълкуванията, разработени от КРМФО (IFRIC). СМСС носи пълната отговорност за разработването и спазването на техническата програма. Официалната регламентирана процедура за проектите по правило, но не задължително, включва следващите етапи (етапите, изпълнението на които е задължително съгласно устава на Фондацията на СМСС, са означени със звезда*):

(а) На екипа на СМСС се възлага да установи, преглежда и повдига въпроси, които да се поставят на вниманието на Съвета. Обсъжданията на СМСС на потенциални проекти и неговите решения да поемат нови проекти се вземат на публични заседания на Съвета. Преди достигането на такива решения СМСС провежда консултации с КСС по позициите на предлаганата програма и поставяне на приоритетите.*

(б) Когато добавя точка в своята действаща програма, СМСС взема решение дали да осъществи проекта сам или съвместно с друг орган по установяване на стандарти.

(в) След като разгледа характера на въпроса и степента на заинтересуваност сред организациите-партньори, СМСС може да създаде работна група.

(г) Въпреки че разискваният документ не е задължителна стъпка от регламентираната процедура, обикновено СМСС издава такъв документ като първа публикация по всеки важен нов въпрос. Обикновено разискваният документ включва изчерпателен преглед на въпроса, възможните подходи при неговото разглеждане, предварителните виждания на неговите автори или на СМСС, както и покана за коментари. Ако СМСС реши да изпусне тази стъпка, той посочва причините за това.

(д) Публикуването на проект за обсъждане е задължителна стъпка в регламентираната процедура.* Разработването на проект за обсъждане се извършва по време на заседанията на СМСС, които са публични. То обхваща разглеждане и достигане до решения по въпроси на базата на проучвания и препоръки от страна на екипа, както и коментари от разисквани документи, предложения от страна на КСС, работни групи и национални органи за установяване на стандарти и възникнали от публични сесии за обучение, провеждани за СМСС. Един проект за обсъждане трябва да бъде одобрен от най-малко девет от членовете на СМСС. Проектът за обсъждане се придружава от основания за заключения и включва всички алтернативни виждания на членовете на СМСС, изразили несъгласие.

(е) СМСС преглежда получените писма с коментари* и резултатите от други консултации. Като средство за по-нататъшно проучване и получаване на допълнителни коментари и предложения, СМСС може да извършва посещения на място (теренни проучвания) или да организира публични изслушвания и заседания (кръгли маси).

(ж) Разработването на МСФО се извършва по време на заседанията на СМСС, провеждани публично.След като бъдат разрешени въпросите от проектите за обсъждане, СМСС взема решение дали да представи за публичен коментар преразгледаните предложения. Когато СМСС е удовлетворен от постигнато решение по повдигнатите от проекта за обсъждане въпроси, той инструктира екипа да изготви проект на МСФО. Един МСФО трябва да бъде одобрен от най-малко девет от членовете на СМСС*. МСФО се придружава от основания за заключения и включва всички мотиви за изразено несъгласие от членовете на СМСС, които са гласували против приемането на стандарта.

(з) разглеждане на всички, получени в рамките на определения период, коментари по разискваните документи и проекти за обсъждане;*

(и) разглеждане на въпроса доколко е желателно публично изслушване и провеждане на изпитания/тестове в реални условия, както и провеждането на такива публични изслушвания и изпитания/тестове в реални условия, ако се приемат за желателни;

(й) одобряване на стандарта от най-малко осем от членовете на СМСС и включване в публикувания стандарт на всички мотиви за изразено несъгласие;* и

(к) публикуване, в рамките на стандарта, на основанието за заключения, където, едновременно с другите въпроси, се обясняват етапите на регламентираната процедура на СМСС, както и как СМСС е отразил публичните коментари по проекта за обсъждане.

След прегледа на консултативните процедури, СМСС извърши промени в своята регламентирана процедура; те са представени в консултативен документ, по който през 2005 г. попечителите отправят покана за публично обсъждане.

Регламентирана процедура на КРМФО (IFRIC)

Разясненията на МСФО се разработват в съответствие с официална регламентирана процедура и широки международни консултации. КРМФО (IFRIC) провежда обсъждания на техническите въпроси на заседания, открити за публично наблюдение. Регламентираната процедура за всеки проект по правило, но не задължително, включва следващите етапи (етапите, изпълнението на които е задължително съгласно устава на Фондацията на СМСС, са означени със звезда*):

(а) Програмният комитет на КРМФО (IFRIC) оценява въпроси, които организациите-партньори са предложили за добавяне към програмата на КРМФО (IFRIC) и препоръчва дали те да бъдат включени. Препоръките на Програмния комитет и тяхната обосновка се публикуват в проект незабавно след заседанието на КРМФО (IFRIC), на което са предложени. Това осигурява време за публичен коментар преди на следващото заседание да бъде обсъдена препоръката да не се разглежда въпросът.

(б) КРМФО (IFRIC) разглежда всеки въпрос, предложен от организация-партньор с препоръката на Програмния комитет и определя дали към програмата да бъде или да не бъде добавена нова точка. Когато КРМФО (IFRIC) реши да не се занимава с определен въпрос, той публикува причините за това.

(в) По въпросите, включени в програмата, екипът на СМСС изготвя резюме. То описва въпроса и дава необходимата информация за членовете на КРМФО (IFRIC), за да разберат въпроса и да вземат решение по него. Изготвянето на резюмето обхваща преглед на съответната счетоводна литература, включително Основните положения на СМСС, разглеждане на алтернативи и консултации с национални органи за установяване на стандарти, включително национални комитети, отговарящи разясненията на национални стандарти.

(г) Консенсус по проект за разяснение се постига, ако не повече от трима от членовете на КРМФО (IFRIC) са гласували против предложението*. Проектът за разяснение се предоставя за публичен коментар, освен ако петима или повече от членовете на СМСС се противопоставят на това в рамките на една седмица след като бъдат уведомени за неговото завършване*.

(д) Коментарите, получени по време на определения за това период, се разглеждат от КРМФО (IFRIC) преди финализирането на разяснението*.

(е) Консенсус по едно разяснение се постига, ако не повече от трима от членовете на КРМФО (IFRIC) са гласували против предложението.* Одобряването от СМСС изисква най-малко осем от членовете му да гласуват положително.* Одобрените разяснения се издават от СМСС.



Гласуване

За публикуването на проект за обсъждане, стандарт или окончателен вариант на разяснение се изисква одобрение на девет от четиринадесетте члена на СМСС. За приемането на други решения на СМСС, включително за публикуването на разискван документ, се изисква просто мнозинство от гласовете на членовете на СМСС, присъстващи на заседание, в което участват лично или посредством телекомуникационна връзка най-малко 60% от членовете на СМСС. Всеки член на КРМФО (IFRIC) притежава един глас при утвърждаването на разясненията. Девет от членовете на КРМФО (IFRIC), притежаващи право на глас, съставляват кворум. Членовете на Комитета гласуват в съответствие със собственото си независимо мнение, а не като представители, гласуващи в съответствие с гледната точка на която и да е фирма, организация или организация-партньор, с които могат да имат връзка. За одобряването на проект или окончателен вариант на разяснение се изисква против него да са гласували не повече от трима от членовете, притежаващи право на глас.



Откритост на заседанията

(а) Всички заседания на попечителите, СМСС, КСС и КРМФО (IFRIC) са открити за публично наблюдение. Отделни дискусии (по правило свързани с избор, назначения и други кадрови въпроси) на СМСС, обаче, се извършват при закрити врата.

(б) СМСС продължава да проучва възможностите за използване на технологията за преодоляване на географските бариери и другите логистични проблеми като по този начин да се улесни публичното наблюдение на откритие заседания. Примери за последните нововъведения са аудио и видео връзките, както и електронните връзки чрез Интернет страницата на СМСС.

(в) Дневният ред на всяко заседание на попечителите, СМСС, КСС и КРМФО (IFRIC) се публикува предварително на Интернет страницата на СМСС, заедно с бележките на наблюдателите, които съдържат същината на материалите, които ще се разглеждат на заседанието. СМСС също помества незабавно и резюме на техническите решения, взети на заседанията на СМСС и КРМФО (IFRIC), както и в случай на необходимост, решенията на попечителите.

(г) Когато СМСС издаде стандарт или разяснение, той публикува основанието за заключенията с цел да се даде обосновката, стояща зад тези заключения, и да се представи изходната информация, която може да помогне на потребителите на МСФО при практическото им прилагане. СМСС публикува също мотивите на своите членове за изразено несъгласие по повод на стандартите.

Периоди за коментар

СМСС публикува всеки проект за обсъждане на стандарт и разискваните документи за публичен коментар като обичайният период за представяне на коментари е 90 дни. При определени обстоятелства, СМСС може да даде предложения за по-дълъг или по-кратък период. Периодът за представяне на коментари по проектите за разяснения на КРМФО (IFRIC) обичайно е 60 дни, въпреки че при определени обстоятелства може да се използва и по-кратък период от не-по-малко от 30 дни.



Съгласуване с националните регламентирани процедури

СМСС провежда ежегодно срещи с националните органи за установяване на стандарти и други официални органи, ангажирани с установяването на счетоводни стандарти. Освен това, членове на екипа на СМСС и органите, ангажирани с установяването на счетоводни стандарти, ежедневно си сътрудничат в работата по проекти като съвместно използват ресурси винаги, когато това е необходимо и уместно. Близката съгласуваност между регламентираната процедура на СМСС и тази на органите, ангажирани с установяването на счетоводни стандарти, е важна за успеха на СМСС. Доколкото това е възможно, СМСС се стреми да обедини своята регламентирана процедура с тази на националните органи. В допълнение, членовете на СМСС, отговарящи за взаимодействието с органите, ангажирани с установяването на счетоводни стандарти, обезпечават механизъм за по-редовни контакти.



Възможности за участие

Разработването на един Международен стандарт за финансови отчети (МСФО) включва открит, публичен процес на обсъждане на техническите въпроси и оценка на получения принос посредством различни механизми. В зависимост от характера на проекта, възможностите на заинтересуваните страни да участват в разработването на МСФО включват:

(а) участие при формирането на гледища в качеството на член на КСС;

(б) участие в консултативни групи;

(в) представяне на спорен въпрос в КРМФО (IFRIC) (виж Интернет страницата на СМСС за подробности);

(г) представяне на писмо с коментар по разискван документ;

(д) представяне на писмо с коментар по проект за обсъждане;

(е) участие в обсъждания на публични кръгли маси; и

(ж) участие в посещения на реални предприятия.

СМСС публикува годишен доклад за своята дейност през изтеклата година и приоритетите за следващата година. Този доклад предоставя основа и възможност за коментар от заинтересованите страни.



Общи положения на СМСС

СМСС има Общи положения за изготвянето и представянето на финансови отчети. Общите положения подпомагат СМСС:

(а) в разработването на бъдещи МСФО и в преразглеждането на съществуващи МСФО; и

(б) за популяризиране хармонизирането на законодателството, счетоводните стандарти и процедурите, свързани с представянето на финансовите отчети, чрез предоставяне на основа за намаляването на броя на допустимите алтернативни счетоводни подходи в МСФО.

Освен това, Общите положения могат да подпомогнат:

(а) съставителите на финансови отчети при прилагането на МСФО и при решаването на въпроси, за които предстои да станат предмет на стандарт или разяснение;

(б) одиторите при формиране на мнение относно съответствието на финансови отчети с МСФО;

(в) потребителите на финансови отчети при тълкуването на информацията, съдържаща се във финансови отчети, изготвени в съответствие с МСФО; и

(г) интересуващите се от работата на СМСС като им предоставя информация относно неговия подход при формулирането на счетоводни стандарти.

Общите положения не представляват МСФО. Когато, обаче, счетоводната политика се разработва при отсъствието на стандарт или разяснение, конкретно отнасящи се до определена позиция, от управлението на предприятието се изисква да се обърне към Общите положения и да разгледа приложимостта на съдържащите се там схващания (виж МСС 8 Счетоводна политика, промяна в счетоводните приблизителни оценки и грешки).

В ограничен брой случаи, може да се получи противоречие между Общите положения и изискване в рамките на определен стандарт или разяснение. В случаите на такова противоречие, изискванията на стандарта или разяснението имат превес над тези в Общите положения.



Счетоводни стандарти

СМСС публикува своите стандарти в поредица от изявления под наименованието Международни стандарти за финансови отчети (МСФО). При своето създаване СМСС приема основата на Международните счетоводни стандарти (МСС), издадени от неговия предшественик – Съветът на Комитета по международни счетоводни стандарти. Понятието “Международни стандарти за финансови отчети” включва МСФО, разясненията на КРМФО (IFRIC), МСС и разясненията на ПКР (SIC).



Преобладаващ и допустим алтернативен подход

В някои случаи МСС позволяват различен подход при отчитането на определени сделки и събития. В ограничени случаи единият начин на отчитане се определя като “преобладаващ подход”, а другият – като “допустим алтернативен подход”. Финансовите отчети на едно предприятие могат да бъдат справедливо определени като изготвени в съответствие с МСФО винаги, когато и приложен или преобладаващият подход, или допустимият алтернативен подход.

Целта на СМСС се състои в това да се изисква сходните сделки и събития да бъдат осчетоводени и отразени по сходен начин, а различаващите се сделки и събития да бъдат осчетоводени и отразени по различен начин, както в рамките на едно предприятие в течение на времето, така и между отделни предприятия. По тази причина, СМСС възнамерява да не дава право за избор на счетоводен подход. Освен това, СМСС преразгледа и ще продължи да преразглежда онези сделки и събития, за които МСС предоставя избор на счетоводен подход, с цел намаляване на броя на възможностите за избор.

Консултации от екипа

Правилата за работа на СМСС най-общо не позволяват членове на неговия екип да дават консултации по смисъла на МСФО.



Текущи технически дейности

Подробна информация за текущите технически дейности на СМСС и КРМФО (IFRIC), включително по хода на разглежданите от тях въпроси, е поместена в Интернет страницата на СМСС. С приключването на работата по проектите, СМСС планира да добави нови проекти, след които могат да бъдат и тези, включени в списъка на “други теми” в Интернет страницата на СМСС. КРМФО (IFRIC) включва нови теми в своята програма въз основа на оценка на въпросите, поставени за разглеждане от неговите организации-партньори.

СМСС докладва за своите технически проекти в тримесечния си информационен бюлетин, IASB Insight, както и на своята Интернет страница. СМСС публикува доклад за взетите решения незабавно след провеждането на своите заседания в бюлетина IASB Update. КРМФО (IFRIC) публикува доклад за взетите решения незабавно след провеждането на своите заседания в бюлетина IFRIC Update.

Публикации и преводи на СМСС/Фондацията на КМСС

Фондацията на КМСС (ФКМСС) държи авторските права за всички публикации, издадени или одобрени от СМСС, включително Международните стандарти за финансови отчети, Международните счетоводни стандарти, разясненията, проектите за обсъждане, както и други публикации на СМСС, с изключение на онези, за които ФКМСС изрично се е отказала от авторските права върху части от материала. Повече информация по отношение на авторските права на ФКМСС можете да намерите в забележката за авторски права в началото на този том или на Интернет страницата на ФКМСС.

Одобрени преводи на Международните стандарти за финансови отчети са направени на над 30 езика, включително всички основни европейски и азиатски езици. ФКМСС ще разгледа възможностите за извършване на одобрени преводи на други езици. За повече информация можете да се обърнете към Търговския директор на ФКМСС.

Въпреки че ФКМСС полага всички разумни усилия за своевременния превод на МСФО на други езици, трябва да се спазва строга процедура, за да се гарантира, че преводите са колкото е възможно най-точни. По тази причина, може да съществува закъснение във времето на издаване (на английски език) на даден стандарт или разяснение от СМСС и времето на издаване на други езици. Допълнителни подробности можете да намерите на Интернет страницата на СМСС (www.iasb.org/resources/translations.asp) и от отдела за публикации на ФКМСС.



Допълнителна информация

Интернет страницата на СМСС, www.iasb.org, представя новини, актуализации и други ресурси, свързани със СМСС и ФКМСС. Най-новите публикации и услугите за абонамент могат да се поръчат от електронния магазин на ФКМСС на www.iasb.org/shop.

За повече информация относно СМСС, както и за копия от публикации и данни за абонаментните услуги на ФКМСС, посетете Интернет страницата на СМСС на www.iasb.org или пишете до:

IASC Foundation Publications Department 30 Cannon Street, London EC4M 6XH, United Kingdom

Телефон: +44 (0)20 7332 2730 Факс: +44 (0)20 7332 2749 E-mail: publications@iasb.org

Интернет страница: www.iasb.org



© IASCF



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница