Тържествено събрание, посветено на световния ден на здравето



Дата22.12.2017
Размер46.26 Kb.
#37298
ТЪРЖЕСТВЕНО СЪБРАНИЕ,

ПОСВЕТЕНО НА СВЕТОВНИЯ ДЕН НА ЗДРАВЕТО –

7-ми АПРИЛ

На 6-ти април т.г., в аулата на Националния център по опазване на общественото здраве, се състоя тържествено събрание, посветено на Световния ден на здравето. То бе ръководено от проф. д-р Стоянка Узунова, дмн, зам. директор на НЦООЗ.

След като откри събранието проф. Узунова даде думата на н.с. Дончо Филипов, завеждащ Секция „Кризисни ситуации и обществено здраве” при Центъра. Като цитира девиза, който СЗО е издигнала за своята дейност през 2009 г. – „Да спасим живота. Да осигурим безопасност на болниците в извънредни ситуации”, н.с. Дончо Филипов постави акцент върху връзката между възможни кризисни ситуации от една страна и от друга – замърсяването на околната среда. Бяха маркирани рисковете от: токсични химикали, парников ефект, промени в екосистемите, изменения в глобалния климат и пр. В доклада бе представен интересен поглед към бъдещето чрез цитат от книгата „Неудобната истина” на Алберт Арнолд „Ал” Гор, издадена през 2006 г. : „„ Представете си, че времето за всички нас е спряло и че имаме възможността преди то отново да тръгне, да се прехвърлим 17 години напред в бъдещето, и да се срещнем и поговорим с нашите деца и внуци за живота през 2023 година. Ще ни обвинят ли, че не сме успели да изпълним задълженията си и не сме се погрижили за Земята, която е техен и наш дом? Дали сме белязали необратимо земята?Представете си, че ни попитат: „ Какво сте си мислили тогава? Не ви ли ви е интересувало бъдещето? Толкова ли сте били погълнати от себе си, че не сте могли или не сте искали – да спрете унищожаването на околната среда на Земята?” Какъв би могъл да е нашият отговор?На техните въпроси можем да отговорим още днес – можем да действаме, а не само да обещаваме. Можем да изберем бъдеще, за което нашите деца да са ни благодарни.”

Вторият акцент в доклада на Дончо Филипов бе поставен върху синдикалната дейност в Центъра. Подчертано бе, че след отделянето на „Лаборекс” ЕОД от структурата на НЦООЗ през 2007 г., Колективният трудов договор / КТД/ бе финализиран и е в сила от 2008 г. Създаден беше Комитет по условия на труда /КУТ/ от синдикатите. Решен е въпросът за работното облекло. Обсъдени са Етичният кодекс и Правилникът за вътрешния ред. При всяко разпределение на средствата за допълнително стимулиране са участвали и представители на синдикатите. В КТД е внесен чл. 32-а, съгласно него служителите на НЦООЗ, които са родители на деца до 12-годишна възраст, могат да се ползват от специален работен режим. Той им позволява да си тръгват от работното място с един час по-рано, при условие че са дошли с един час преди другите.

След като присъстващите изразиха съгласието си с доклада на Дончо Филипов, водещата на събранието проф. Узунова даде думата на директора на НЦООЗ проф. Любомир Иванов. Той поздрави служителите на НЦООЗ, благодари на Дончо Филипов и поясни, че празничният ден е включен в КТД по инициатива на директора на НЦООЗ. Последваха ръкопляскания.

Проф. Иванов представи девиза на СЗО в светлината на мнение на генералната директорка на СЗО д-р Маргарет Чан. Според нея въпросът за извънредните ситуации трябва да се разглежда от социална, политическа и културна гледна точка. Известно е, че при кризи моралът спада и се създават условия за паника. А един спешен и адекватен отговор от здравните служби може да успокои хората, да укрепи нацията.

Проф. Иванов постави няколко акцента. Изтъкна, че специалисти от Центъра вече имат изпреварващи изследвания относно вредните за здравето фактори и разработките и публикациите им са получили изключително висок рейтинг в чужбина. Директорът на Центъра отбеляза, че вече е факт първият брой на новото „Българско списание за обществено здраве”, на което той е главен редактор. Списанието се издава на два езика – английски и български. Това, както и предлаганата актуална информация, са от съществено значение за приноса на новото списание в международната научна общност. Основната цел на списанието проф. Иванов представи чрез думи от встъпителния си текст, под рубриката „ От редактора”:

Според една народна мъдрост, когато вървиш навътре в гората ще виждаш все повече и повече дървета. Тази проста истина обаче, предполага задълбочени размишления и преоценки в реални ситуации. Така например, постепенното изследване в дълбочина на един научен проблем на общественото здраве изисква все повече и повече време за обмисляне и интерпретиране на установените научни явления и закономерности. В този творчески процес непрекъснато възникват нови въпроси, очертават се нови аспекти, получават се нови резултати и даже се появяват нови отношения, включително и критичност. Така че, ако приемем поуката от въвеждащата метафора, главна задача пред авторите на Българското списание за обществено здраве е да въвеждат, да изследват и да включват в своя кръгозор непрекъснато повтарящи се пред погледа им нови предизвикателства. Но, за да не загубят ориентация сред множеството преплетени проблеми на общественото здраве, на тях им е нужна пътека, по която да вървят. Надяваме се, че нашето списание ще осветлява за своите читатели трудния път на научното дирене в тази сложна и изключително важна интердисциплинарна сфера”.

Директорът на НЦООЗ представи международния консултативен съвет на изданието, в който са включени изтъкнати чуждестранни експерти: проф. Питър Бойл /от Международна агенция за изследване на рака/ ; д-р Франческо Бранка /СЗО, Женева/; проф. Зузана Браздова, дмн / Чехия/; Ханниа Кампос, дм / САЩ/; проф. Кърт Дар д.пр., дм / САЩ/; проф. д-р Дожук Денекенс /Белгия/; доц. д-р Херман Дитер /Германия/, проф. Дюла Дура, дм /Унгария/, проф. Игор Глазунов /Русия/, проф. д-р Вилиус Грабаускас /Литва/, проф. Андреас Хензел /Германия/, проф. Йованка Караджинска-Бислимовска /Македония/, проф.д-р Уилфрид Кармаус /САЩ/, проф. Вилле Летинен, дм /Финландия/, Агнета Ингве, дм /Швеция/.

Главният редактор на списанието се спря на поместеното в първия брой интервю с проф. Питър Бойл. Наречено е „ Да подобрим здравните показатели в Централна и Източна Европа”. В интервюто проф. Бойл е изразил своето впечатление от посещението си в НЦООЗ: „Радвам се да видя тук, в България, толкова добре уреден Национален център по опазване на общественото здраве. Западна Европа не разполага с център като вашия”.

Проф. Иванов каза, че с издаването на „Българско списание за обществено здраве” се реализира една отдавнашна мечта. Той изрази своята лична благодарност към колегите, които взеха присърце работата по подготовка и издаване на списанието.

Докладът си проф. Иванов завърши с думи на древноримския поет – Децим Юний Ювенал, който бил не само сатирик, но учител и мъдрец. Какво е нужно – питал той– на един разумен човек, за да живее нормално и смислено? Какво трябва да иска от живота ? И си отговарял: Нищо друго, освен здрав дух в здраво тяло. Неговите думи - Mens sana in corpore sano - станали пословични. С времето хората разширили тази мисъл и добавили: и здраве на средата, в която живеем, имайки пред вид нейния здравен и социален аспект. В този смисъл казаното от Ювенал полетяло през вековете, стигнало до нас и вероятно ще се устреми към бъдещето. Дано онези, които ще честват 7-ми април след няколко десетилетия, са доволни от усилията, които полагаме сега в благородното поприще на общественото здраве, каза проф. Иванов. Той изрази увереност, че в техните очи може би ще изглеждаме не само реалисти, но и до известна степен мечтатели.



След ръкопляскания проф. Иванов поздрави още веднъж служителите от НЦООЗ с настъпващия празник и им пожела много здраве и благополучие на тях и семействата им.
Записа:

д-р Ваня Шипочлиева


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница