Търси се: хапче за по-голям ръст



страница1/10
Дата21.08.2018
Размер0.53 Mb.
#82015
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
30.07.2016
Национални вестници



Търси се: хапче за по-голям ръст


Фармацевтичният пазар пак е по-голям, но с малко. Причините са натискът върху цените и липсата на грипна епидемия

Десислава НИКОЛОВА

Кaпитал  стр. 38-39  

Има сектор, който страда, когато всички са здрави - фармацевтичният. Заради липсата на грипна епидемия през зимните месеци и натиска върху цените от страна на държавата, ръстът на пазара на лекарства през първите шест месеца на годината се забавя и е най-нисък от пет години насам - 5.17% по данни на IMS Health. Така продажбите на медикаменти към полугодието достигат общо 1.33 млрд. лв., като около 200 млн. лв. от тях са тези без рецепта.

За пръв път на пазара се наблюдава и още един процес - ръстът на покупките на добавки в аптеките намалява под 10%. Досега тези продукти компенсираха загубата от ниските маржове при лекарствата, а продажбите им растяха с двуцифрени проценти.

Така съсловната организация на фармацевтите - Българският фармацевтичен съюз (БФС), започна все по-настоятелно да поставя въпроса за увеличаване на таксата за обработка на рецептите, платени от здравната каса. Друг е въпросът дали това е начинът да се балансират интересите в иначе сложния и наситен с ограничения пазар на медикаменти. Според оценките на IMS Health тази година той ще надвиши 3 млрд. лв., което ще е с около 4% повече спрямо 2015 г.



По-евтини, но и по-малко

През миналата година правителството въведе множество допълнителни ценови регулации във фармацевтичния сектор, които влияят на пазара в посока свиване на ръстовете. Основната от тях беше изискването за задължителна отстъпка от 10% от цената на лекарствата без аналог и под патентна защита (т.нар. оригинални лекарства), която получава здравната каса, ако компанията иска медикаментът й да бъде платен от нея. За най-новите лекарства дори се изисква индивидуален договор с още по-голям процент намаление.

Така през миналата година фармацевтичните компании са направили отстъпки на касата общо за около 44 млн. лв., което логично се отрази в забавяне на ръста на продажбите в стойност. През тази година се очаква тази сума да достигне около 75 млн. лв. Освен това има законово изискване цената на фармацевтичните продукти на ниво производител да е най-ниска в сравнение с останалите държави от ЕС. Бяха въведени ценови коридори, в които да се движи стойността на лекарствата, и оценка на здравните технологии, при която се преценява дали е икономически ефективно здравната каса да плаща определена медикаментозна терапия.

Заради многото мерки за намаляване на цените част от компаниите изтеглиха продуктите си, които се плащат от касата, а много лекарства изобщо спряха да се продават в България. Една от причините е, че често се случва Националният съвет по цените автоматично да намалява стойността на определено лекарство, ако открие в останалите европейски страни по-ниска цена. Те обаче са резултат на специални дългосрочни договори на съответната здравна каса с фармацевтичната компания за покупка на големи количества, които няма как автоматично да се приложат и за България. Или пък става въпрос за моментни курсови разлики, в резултат на които се получава по-ниска цена.

Освен това България е малък пазар, но е референтна държава за останалите европейски страни. Това може да повлияе надолу на цената на определено лекарство на най-големите пазари - Германия, Франция, Великобритания, и заради това компаниите изтеглят част от медикаментите си от нашия пазар. Често има липси на лекарства и по друга причина - паралелният износ. Заради ниските цени тук търговците купуват лекарства и ги изнасят в западните страни, където те са по-скъпи. За намаления брой медикаменти може да се съди по данните на най-големия платец за тях - здравната каса. Тя е плащала 1817 медикамента в края на 2015 г., докато в момента са 1753, като в тях влизат 17 нови. Същото се отнася и за онкопродуктите за лечение извън болница, които в момента са с 5 по-малко.

"НЗОК плаща лечението на всеки 10-и пациент благодарение на отстъпките, предоставени от индустрията. Те обаче са тежко бреме за нас, което в съчетание с другите мерки, води до оттегляне на някои продукти без аналог, за което предупреждаваме от години. Затова всякакви мерки в тази сфера трябва да бъдат предшествани от оценка на ефекта им, не само върху спестяването, а и като негативна последица върху достъпа на пациентите до лечение. През последните години индустрията предлага мерки за контрол на разхода на НЗОК, които обаче трябва да са предмет на договаряне, а не на административно налагане чрез наредби, както е сега", казва Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании.



И все пак расте

За разлика от миналата година през първото полугодие на тази все още няма промени в наредбите и закона, които регулират цените на лекарствата. "Липсата на регулаторни промени и най-вече нови мерки за контрол на разходите позволи устойчиво развитие на фармацевтичния пазар. Аптечният сектор постигна 4.98% повече спрямо първото полугодие на 2015 г.", коментира д-р Кунчо Трифонов, регионален мениджър на IMS Health. За разлика от предишните години, когато продажбите на медикаменти за лечение в болница бележеха двуцифрен ръст, през първото полугодие той е само 6.06%. "Снижаването на ръстовете на този пазар са факт и той ще продължи да се отдалечава от предходните двуцифрени резултати. Принос към ръста очаквано имат онкологичните лекарства, антибиотиците и антикоагулантите (разреждащите кръвта продукти). Болничния ръст ще се запази в рамките на 5% до края на годината", смята д-р Трифонов.

От общо 1.33 млрд. лв. продажби на фармацевтичния пазар през първото полугодие здравната каса е покрила медикаменти за 476.7 млн. лв., като над 136 млн. лв. от тях са за химиотерапия в болница, а останалите са медикаменти за домашно лечение. До момента обаче аптечният пазар, който е 2/3 от продажбите в сектора, винаги е бил водещ като ръст пред болничния. Малкото му изоставане според анализаторите е и заради липсата на грипна епидемия през зимата - процес, който драстично намалява употребата на лекарства за усложненията на заболяването като антибиотици, витамини и др.

Аптеките твърдят, че оборотите им са по-ниски и заради липсата на печалба от продажбите на почти всички лекарства с рецепта, особено на тези, които покрива здравната каса. Тя се стреми все повече продукти да бъдат платени 100% от нея, за да могат повече пациенти да се лекуват безплатно. В този вариант обаче аптеката не печели нищо от това, че го е купила и държи на склад, а получава за обработка на една рецепта 2 лв., като плаща за тях и ДДС. На практика лекарствата, от които се печели някакъв минимален процент са тези, за които НЗОК плаща процент от цената. Те обаче намаляват все повече, а през тази година най-масовите медикаменти за високо кръвно, които се ползват от 1.5 млн. души, ще бъдат платени изцяло, което е добре за пациентите, но не толкова за фармацевтите.

"Получава се така, че аптеките престават да имат интерес да работят със здравната каса, а това влошава достъпа на пациентите до лекарства. През миналата година от над 4000 аптеки само 2200 бяха сключили договор с НЗОК, сега са 2055, като не всички работят с целия спектър покрити медикаменти. Очакваме още колеги да се откажат. Аптеката получава пари само за обработка на рецепта, а на нея може да има три лекарства", коментира проф. Илко Гетов, председател на БФС. Според съюза, за да се запази броят аптеки, които работят с касата, трябва да се сегментира таксата за лекарствата. Ако медикаментът струва до 100 лв., тя трябва да е 2 лв., но ако е над 1000 и над 10 хил. лв., да се промени.

Криза на печелившия рафт

За да са на плюс, аптеките от години развиват продажбите на т.нар. бързооборотен сегмент - продукти без рецепта, хранителни добавки, козметика, медицински изделия, детски храни и др. Преди три години правителството замрази цените на лекарствата без рецепта, които се използват при различни симптоми - болки, грип, витамини и др., и са във фризера и до момента. Средната цена на една продадена опаковка обаче леко се е увеличила от 4.99 до 5.07 лв. както поради навлизането на нови, по-скъпи брандове, така и поради липсата на грипен сезон, който да стимулира покупките на масовите евтини продукти. "Класическите ОТС продукти (лекарства без лекарско предписание) са далеч от динамиката на най-бързорастящите продукти - хранителните добавки, и бележат продажби от близо 197 млн. лв. с лек спад (-1.6%) в сравнение с миналата година. Той е най-голям в най-значимата за сезона категория - кашлица и настинка, чиито продажби намаляват с 12%, или приблизително с 9 млн. лв.", отбелязва д-р Трифонов. И допълва, че ръст има само в няколко категории - например болка и храносмилателна система.

Другите две категории, които могат да носят печалба на аптеките, са или в застой, или имат намаляване на досегашните ръстове. Едната от тях е дермокозметиката, която през последните пет години отбелязва изключително малки ръстове или спадове при някои марки. Причината е, че хипермаркетите и дрогериите предлагат изключително изгодни ценово оферти за кремове, шампоани и др. и повечето пациенти без сериозни проблеми с косата и кожата преминаха още по време на кризата към най-ниската масова козметика. "Дермокозметиката е луксозен пазар, който предвид икономическото положение на клиентите ни трудно може да расте", коментира Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки и съсобственик на аптеки "Ремедиум". Според него се получава своеобразна спирала на загуби в някои аптеки - непрекъснато се откриват нови, големи обекти, които зареждат продукти по 40, 50, 60 лв. за опаковка, за които потреблението е много малко. Собствениците обаче се чувстват длъжни да предложат цялата гама от определена марка.

По-голямото притеснение на аптеките обаче идва от спадащия ръст в продажбите на най-бързорастящата категория - хранителните добавки. "През първата половина на 2016 г. хранителните добавки продължиха да бележат ръст (9%), макар и със забавяне и далеч под ръста за първото полугодие на 2015 (20%)", коментира д-р Трифонов. Той отбелязва, че достигнатите продажби по цени към краен клиент са 140 млн. лв., като с най-голям ръст са средствата за храносмилателна система. Втората по големина категория добавки за полугодието са мултивитамините (по 21% от ръста на добавките идва именно от тези две категории продукти), следвани от средствата за уринарната система (17% принос за ръста). Интересен факт и е повишаването на средната цена на една опаковка хранителна добавка от 6.93 на 7.35 лв. за първата половина на 2016 г., като една от причините за това е, че потребителите имат доверие на по-престижни и скъпи брандове.

"Реалностите са променени - пазарът не може непрекъснато да носи ръстове от 18-20% в една категория. Дълго го правеше и идва момент на баланс при добавките, те ще растат с едноцифрени темпове", смята Николай Костов. Според него до голяма степен продажбите са се увеличавали за сметка на новите продукти, но този инструмент не може да бъде безкраен. "Повечето фирми започнаха да обръщат внимание на основните си продукти, които са регистрирани преди години. Това е пазар, на който има много голяма динамика, нови фирми, нови продукти, процесът на регистрация за разлика от лекарствата е много лесен и лесно се влиза на пазара. Въпросът е, че на него остават дългосрочно само добавките, от които има явна полза, и тези, които инвестират дългосрочно в маркетинга на продукта", казва Николай Костов.

Очакване за забавяне

Според прогнозите на IMS до края на годината се очаква ръстът на аптечния пазар да се забави още и да е не повече от 4% за годината, тъй като на пазара няма причини за допълнителен органичен ръст. Болничният ръст ще се запази в рамките на 5% до края на годината. Анализаторите вероятно не са калкулирали като ефект предстоящите промени в лекарствения закон, които се очаква да бъдат гласувани през есента, защото те все още не са известни публично. При предишния проект за обсъждане в работни групи, се предвиждаше въвеждане на аптечна карта по подобие на тази за болниците и лекарите. Ако текстовете са в първоначалния си вид, те ще затруднят отварянето на нови аптеки.

"Надяваме се голяма част от промените, които ограничаваха пазара и бяха предлагани преди - аптечна карта, работно време на аптеките, отстояния между тях, да не намерят място в проекта, тъй като са вредни за свободния избор на пациента и за развитието на самия пазар. Ако знаеш, че до теб скоро няма да отвори нова аптека, вероятно няма да полагаш толкова усилия да предложиш всички възможни услуги и да се развиваш", завършва Николай Костов.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница