Творческа европа (2014-2020) Подпрограма медиа



Дата15.01.2018
Размер64.66 Kb.
#47609




ТВОРЧЕСКА ЕВРОПА (2014-2020)

Подпрограма МЕДИА

Покана за представяне на предложения:

EACEA 21/2015: Подкрепа за телевизионни програми на европейски аудио-визуални произведения
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:

Настоящата покана за представяне на предложения зависи от:





  • наличието на фондове след приемането на бюджета за 2016 г. от бюджетния орган.



Цели и описание


Настоящата покана за представяне на предложения се основава на Регламент (ЕС) № 1295/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за създаване на програма „Творческа Европа“ (2014 — 2020 г.) и неговата поправка от 27.06.2014 г1.
В рамките на конкретната цел за укрепване на капацитета на европейския аудио-визуален сектор да извършва дейност на транснационално и международно равнище един от приоритетите на подпрограмата „МЕДИА“ е:


  • засилването на капацитета на операторите в аудио-визуалната сфера да разработват европейски аудио-визуални произведения с потенциал за разпространение в Съюза и извън него и улесняването на европейските и международните съвместни продукции, включително с телевизионни разпространители.

Подпрограмата „МЕДИА“ предоставя подкрепа за следните мерки:




  • разработване на европейски аудио-визуални произведения, по-специално филми и телевизионни произведения, като игрални филми, документални филми, детски и анимационни филми, както и интерактивни произведения, като видеоигри и мултимедийни продукти, притежаващи увеличен потенциал за трансгранично разпространение;

  • дейности, насочени към подкрепа на европейските аудио-визуални продуцентски компании, и по-специално независимите продуцентски компании, с оглед на улесняването на европейските и международните съвместни продукции на аудио-визуални произведения, включително телевизионни произведения.

Допустими кандидати


Кандидатите трябва да бъдат независими европейски аудио-визуални продуцентски компании, които са мажоритарни продуценти на творбата.
Заявленията от правни субекти, установени в някоя от следните държави, са допустими, ако са изпълнени всички условия, посочени в член 8 от Регламента за създаване на програма „Творческа Европа“, и ако Комисията е започнала преговори с държавата:

  • държавите — членки на ЕС;

  • присъединяващите се към ЕС държави, страните кандидатки и страните потенциални кандидатки, които се ползват от предприсъединителна стратегия, в съответствие с общите принципи и общите условия за участие на тези държави в програмите на Съюза, установени в съответните рамкови споразумения, решения на Съвета за асоцииране или подобни споразумения;

  • държавите от ЕАСТ, които са членки на ЕИП, в съответствие с разпоредбите на Споразумението за ЕИП;

  • Конфедерация Швейцария, въз основа на двустранно споразумение, което следва да бъде сключено с тази държава;

  • Държавите от Европейската политика за съседство, в съответствие с процедурите, установени с тези държави въз основа на рамковите споразумения, в които се предвижда тяхното участие в програмите на Съюза.

Програмата е отворена също за действия, включващи двустранно или многостранно сътрудничество и насочени към определени държави или региони, въз основа на допълнителни средства за участие, плащани от, и специфични споразумения, които следва да бъдат договорени с тези държави или региони.

Програмата дава възможност за сътрудничество и съвместни действия с държави, които не участват в програмата, и с международни организации, действащи в секторите на културата и творчеството като Юнеско, Съвета на Европа, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие или Световната организация за интелектуална собственост въз основа на съвместен принос за осъществяването на целите на програмата.

Предложенията на кандидати от страни извън ЕС могат да бъдат избрани, при условие че към датата на решението за възлагане са подписани споразумения за определяне на правилата за участието на тези страни в програмата, създадена с посочения по-горе регламент.

Допустими действия


Драми (самостоятелен филм или сериали) с обща продължителност от най-малко 90 минути, предназначени основно за телевизионна употреба. Допустими са продължения или втори и трети сезон на съществуващи драматични сериали.
Анимация (самостоятелен филм или сериали) с обща продължителност от най-малко 24 минути, предназначена основно за телевизионна употреба. Не са допустими продължения, втори, трети и допълнителни сезони на съществуващи анимации.
Творчески документални филми (самостоятелен филм или сериали) с обща продължителност от най-малко 50 минути, предназначени основно за телевизионна употреба. Не са допустими продължения, втори, трети и допълнителни сезони на съществуващи документални филми.
Произведенията трябва да са продуцирани със значително участие на професионалисти, които са граждани и/или пребиваващи в държавите, участващи в подпрограмата „МЕДИА“.

Произведенията трябва да се представят най-късно на първия ден от основните снимки (или началото на анимацията за анимационните проекти).


В работата трябва да участват най-малко три дружества за телевизионно и радиоразпръскване от три държави, участващи в подпрограмата „МЕДИА“.
Правата за използване, издадени на участващите в продукцията излъчващи оператори, трябва да се върнат на продуцента след лицензионен период от най-много:

  • 7 години, ако участието на излъчващия оператор е под формата на предварителни продажби;

  • 10 години, ако участието на излъчващия оператор е под формата и на съвместна продукция.

Приносът на излъчващия оператор не може да надхвърля 70% от общото финансиране на продукцията.


Най-малко 50% от общия прогнозен бюджет на продукцията трябва да идва от държави, участващи в подпрограмата „МЕДИА“.
Най-малко 50% от общия прогнозен бюджет на продукцията трябва да се гарантира от източници на финансиране от трети страни (чрез пряко финансиране или чрез предварителни продажби на права).
Максималната продължителност на проекта е 30 или 42 (за серийните филми) месеца.

Критерии за възлагане


Ще бъдат присъждани точки въз основа на скала от 100 точки по следния начин:

Значение и европейска добавена стойност (30 точки):

Потенциал за европейско и международно разпространение на проекта.
Качество на съдържанието и дейностите (30 точки):

Качество на проекта и европейско измерение и финансиране на проекта.


Разпространение на резултатите от проекта, въздействие и устойчивост (30 точки):

Качество на стратегията за разпространение и маркетинг.


Организация на екипа по проекта (10 точки):

разпределение на дейностите и отговорностите на продуцентския и творческия екип;


Автоматични критерии за възлагане:

- Проект, насочен към млада публика (5 допълнителни точки)

- кандидатстващо дружество, установено в държава с нисък или среден производствен капацитет (5 допълнителни точки).

Бюджет


Общият наличен бюджет възлиза на 12,5 млн. EUR.
За игралните и анимационните произведения предоставената финансова подкрепа не може да надхвърля 500 000 EUR или 12,50 % от общите допустими разходи в зависимост от това кое е по-малкото.
Драматични сериали, но само за първия сезон (продуцирани съвместно от продуцентски дружества от различни държави, участващи в подпрограмата „МЕДИА“, състоящи се от най-малко 6 епизода и с общ допустим бюджет на продукцията от поне 10 млн. евро), могат да кандидатстват за сума от максимум 1 млн. евро или 10% от общите допустими разходи (което от двете е по-малко).
За творческите документални филми предоставената финансова подкрепа не може да надхвърля 300 000 EUR или 20 % от общите допустими разходи в зависимост от това кое е по-малкото.

Срок за подаване на заявления


Предложенията трябва да се подадат не по-късно от 12.00 часа на обяд (брюкселско време) на 3.12.2015 г. и 26.5.2016 г., като се използва електронният формуляр за кандидатстване (eForm). Няма да бъде приет никакъв друг метод на подаване на заявлението.

Кандидатите следва да се уверят, че са предоставени всички поискани и посочени в електронния формуляр документи.

Освен това набор от задължителни приложения, които не могат да се подават онлайн, трябва да бъдат изпратени на Агенцията по пощата

Пакетът трябва да включва копие от известието за доставяне на заявлението, приложенията на хартия и CD-ROM или USB устройство, съдържащи всички тези документи.

Адресът, на който трябва да бъдат изпратени документите, е:

Education, Audiovisual & Culture Executive Agency

Creative Europe Programme (2014–2020)

MEDIA Sub-programme

Avenue du Bourget 1

BOUR 3/50

BE – 1049 Brussels

Belgium

Пълна информация


Пълният текст на насоките, заедно с формулярите за кандидатстване, могат да бъдат намерени на следния интернет адрес:

https://eacea.ec.europa.eu/creative-europe/funding/tv-programming-2016_en/

Заявленията трябва да отговарят на всички условия от насоките и да бъдат подадени, като се използва предоставеният за целта електронен формуляр.



1 РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 1295/2013, Официален вестник на Европейския съюз, от 20/12/2013 (ОВ L347/221), Публикувана в Официален вестник на Европейския съюз на 27.06.2014 г. (ОВ L 189/260).


Каталог: sites
sites -> Образец №3 справка-декларация
sites -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
sites -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
sites -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
sites -> В областта на текстила и конфекцията и опазване на околната среда
sites -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
sites -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница