У ч е б н а п р о г р а м а по дисциплината „философия на културата и религията“ за 2018/2019 учебна година



Дата22.10.2018
Размер52.91 Kb.
#92866
У Ч Е Б Н А П Р О Г Р А М А

по дисциплината „ФИЛОСОФИЯ НА КУЛТУРАТА И РЕЛИГИЯТА“

за 2018/2019 учебна година



Тема/подтеми

Време на

провеждане

1.

Култура – от думата към понятието.

Етимология на думата „култура“. Национализмът и колониализмът като рождени контексти на понятието за култура. Типове понятия за култура. Култура и цивилизация – противопоставяне, взаимно допълване, синонимност. Цивилизацията като крайна и универсална фаза на всяка култура (Освалд Шпенглер).



13, 20.9.

2.

Културата като посредник между човека и съществуващото.

По какво се различават човекът и животните – разумът, оръдията на труда, символите? Що е символ? Универсалността на символната способност. Езикът като основна символна способност. Емоционалният език на животните и пропозиционалният език на човека. Компенсационната теория на Арнолд Гелен. Културата като символен свят. Континуалният и надиндивидуалният характер на културата.



27.9.


3.

Културата като групова идентичност.

Всекидневието – фундамент на човешкото съществуване. Естествената нагласа на всекидневния човек. Разликата между позициите на социалния учен и дееца във всекидневния свят. Културният образец на групов живот като система от приети на доверие и общосподелени рецепти за тълкуване на света и действие в него. Квазиинстинктивната роля на културата. Характеристики на всекидневното знание. Зони на релевантност.



4.10.

4.

Културната другост.

Чужденецът – социален учен по неволя и приключенец в чуждата нормалност. Налично и подръчно, представа и участие, наблюдение и разположение. Невъзможността за чужденеца да различава между индивидуалното и типичното. Кога чужденецът става част от групата?



11.10.

5.

Културни стереотипи и предразсъдъци.

Има ли разлика между стереотипи и предразсъдъци? Фундираността на предразсъдъците в крайността на човешкото съществуване. Предразсъдъците като част от всекидневния жизнен свят. „Добри“ и „лоши“ предразсъдъци.



18.10.

6.

Културата като репресия над инстинктите.

Чувството за вина – начало и фундамент на културата. Съвестта като източник на индивидуалното самосъзнание и на предвидимостта на индивидуалното поведение. Произходът на понятията „дълг“ и „вина“ от контекста на отношенията между кредитор и длъжник. Религията като агент на принципа на реалността и социалния ред (Ницше и Фройд). Юдео-християнството като абсолютизиране на вината, обслужващо морала на самоподсигуряването и удобството (Ницше).



25.10.

7.

Играта като нерепресивна култура.

Понятие за игра отвъд целесъобразностите. Раждането на културата в „утробата“ на играта – игра и култ, игра и правосъдие, игра и война, игра и наука, игра и изкуство. Игра и спорт. Играта като свободно самоограничаване и пребиваване в откритостта на човешкото съществуване. Играта като противоположност на инфантилността. Играта – нерепресивна култура. Комплементарност на репресивната и нерепресивната култура.



8,15.11.

8.

Митът.

Митът като разказ за първоначалата и образец. Разлика между мит и митология. Мит и наука. Мит и изкуство. Коренът на мита – страхът от непознатото и надвишаващото ни или убеждението в единството и неунищожимостта на живота? Времето на мита. Митът като превръщане на историята в природа. Мит и зависимост, митично и демонично.



22.11.

9.

Възникване на религиите.

Степени на абстракция в оформянето на идеята за свръхсетивен свят – харизма, вяра в духове, символичен характер на религиозното действие. Стабилизиране и систематизиране на божествените фигури (изграждане на пантеон). Антропоморфизмът на гръцката религиозност vs. функционализмът на римската религиозност. Соларни и хтонични божества. Богове на дома и богове на политическите обединения.



22,29.11.

10.

Етическите религии.

Фактори за прехода от магия към религия. Етизация на религиозния култ. Моралът като интериоризация на социалния ред. Идеята за Спасение. Типология на религиите.



29.11.


11.

Юдейство.

Типологични особености – юдейството като първата монотеистична религия и първата религия на Откровението. Учение за Бога и човека. Схващане за Откровение – трансцендентността и неизобразимостта на юдейския Бог. Месианската идея – предвидимо ли е идването на месията? Юдейската апокалиптика. Разбиране за време и история. Пространствено vs. исторически „мислещи“ религии. Направления в юдейството.



6.12.

12.

Християнство.

Типологични особености. Схващане за Бога и човека. Какво означава твърдението, че човек съществува истински само тогава, когато е причастен към битието на Бог? Събитието на Въплъщението, кръстната смърт и Възкресението като Откровение и Спасение. Християнството – религия на любовта и свободата. Християнската вяра като минаваща през възможността на разядосването. Триединството на християнския Бог. Християнското разбиране за време и история. Християнството като разомагьосване на света.



13.12.

13.

Християнските изповедания.

Православие: Основни догмати (истини на вярата). Какво е Църквата според православното разбиране? Отрича ли йерархията равенството?

Римокатолицизъм: Римската папска идея. Папата като Божи наместник. Специфични догматични и недогматични вярвания на католицизма.

Протестантство: Общи принципи. Най-разпространени форми на протестантството. Протестантската етика и духът на капитализма.



Сходства и различия между трите основни християнски деноминации.

20.12.




Общо

30 ч.




Каталог: filebank
filebank -> Тема на дипломната работа
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> 1 3 в е к а б ъ л г а р и я“ Утвърдил
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> Зимна сесия – уч. 2015– 2016 г. Начало на изпитите 00 ч. Теоретична механика ІІ ч. Динамика
filebank -> Упражнение №1
filebank -> О т ч е т на проф. Д-р инж. Борислав маринов – декан на геодезическия факултет при уасг пред общото събрание на факултета
filebank -> Техническа механика
filebank -> Дати за поправителната сесия септември 2013 г катедра “Техническа механика”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница