Училище на Каритас



страница1/11
Дата09.06.2017
Размер0.59 Mb.
#23223
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11



Училище на Каритас

Институция за постоянно образование на доброволци и служители

„Социалното учение на Католическата църква“
Инж. ТhLic. Петр Цвркал SDB
2006

1.Въведение


Типично за нашият свят е че в него има големи промени, които се разпространяват бързо. Скоростта на техническата революция влияе, така че пред нашите очи всичко се променя: индустриални заводи, земеделие, служби, връзки между хора, ритъм на живота и също околната среда. Днес за 5-6 години нещата се променят така , както преди са се променяли за 100 години. Никога в историята на света до сега е нямало такава бърза промяна.

Хората откриват и тайната на материя (атомна енергия) и тайната на живота (генното инженерство). Трябва да си кажем, че всички нови неща, които човек открива могат да му бъдат голям помощник или могат да станат голям неприятел, като например атомна енергия. Затова много е важна голямата морална отговорността на хората.

Втората фаза на научно–техническа революция е информационната революция. Благодарение на новите технологии, света е свързан (компютърни мрежи) и обмяната на информации стават много бързо. Ако преди човек изпратил писмото до Америка е чакал поне един месец за отговор. Днес след няколко минути може да го има, благодарение на интернет. Като резултат на това е, че различни събития в света имат влияние и върху далечните държави. Например урагана“Катрина“ в Америка имал влияние върху цените на горива и в Европа. Това се казва глобализация. Както се казва целият свят става едно “глобалното село“.

Какво означава глобализация. Например когато един американец си купи кола от фирма “General Motors“ която струва 20 хиляди долара, приблизително 6 хиляди долара от тази цена отиват в Южна Корея за работа и монтаж, 3 500 долара - в Япония за някакви компоненти (мотор, скоростна кутия, електроника), 1 500 - в Германия за проекта на каросерията, 800 - долара в Тайланд, в Сингапур и в Япония за малките компоненти, 500 долара - в Британия за рекламата и маркетинга и 100 - долара в Ирландия и Барбадос за изработката на данни. Останалите, горе–долу 8 хиляди долара остават в Америка. В глобалната икономика се загубва разликата между стоки и услуги.

Преди 300 години един човек можел да разбира всичките научни предмети. Последен бил Готтфрид Вилхелм Лайбниц. Той бил не само голям философ, теолог, природовед, но също и голям математик. Днес не е възможно човек да е специалист по всичките тези науки.

За днешното време са типични и други феномени: автоматизация и роботизация на производството и глобализация на световната икономика. Вече по–малко хора произвеждат повече продукция. Например през 1977 година една кола в Америка се е монтирала за 35 часа от един работник. То през 1996 година японските фабрики в Америка монтират същата кола само за 8 часа работа на един работник. Главната причина за това е печалбата.



2.Социалното учение на Католическата църква


Сега можем да се попитаме, какво означава или каква е дефиницията на Социалното учение на Католическа църква. Първо трябва да си обясним думата социално. Всеки човек е една социална личност, което означава, че ако иска да се развива здравословно трябва да живее заедно с другите хора. Всеки човек има нужда от другите и от друга страна другите имат нужда от него. Аристотел казал: “човек по природата е социална личност.“ Според социалното учение на Католическата църква семейството и държава са необходими за човешкият живот. Семейството - като социалната среда, без която човек не може да живее в нормалните условия и държавата - като общество, което помага на хората да могат да живеят за едно. Човек може да се реализира само в общността. Развитието на човека зависи от обществото в което живее и обратно. Затова човек трябва да уважава общите закони.

Развитието на общество зависи винаги от човека. Целта на общество би трябвало да е винаги човешката личност. Всеки човек състои от три основни части: тяло, душа и Дух Свети. Човек трябва да дава и да приема.

Основата на “Социалното учение на Католическа църква“ е в посланието на светото евангелие и в моралните изисквания, възвестени от Католическа Църква, които реагират на конкретни социални проблеми в света. Църквата не може да мълчи при различни проблеми в света и различни несправедливости.

Като извори на “Социалното учение на Католическа църква“ са Библията, традицията на църквата и естественият морален закон. Какво е естествен морален закон? С една дума може да се каже, че това е съвестта.

Социалното учение продължава социалната традиция, която имала Църквата в началото. Тогава вече църковните отци или първите манастири защищавали слабите и се интересували от бедните.

2.1.Има ли право Католическа църква да се занимава със социалното учение?


Можем да се попитаме: има ли Църквата право да каже своето мнение относно социалните въпроси? Има ли право да показва различни несправедливости в света, в икономиката или трябва само да се интересува за духовните неща? Много хора казват, че Църквата би трябвало да се интересува само за духовните неща. Нека тя да говори за Исус и да се грижи хората да живеят според божите заповеди и нека да остави икономиката за икономистите. Това е една голяма грешка ако човек мисли така за Църквата. Църквата не живее само зад стените на своите църкви, но Църквата е едно живо общество от хора. В същност икономиката не може да спазва само икономически закони, но също трябва да спазва моралните закони. Църква по принцип не говори по икономически въпроси, а по етични, морални - които са свързани и с икономиката, защото тя е във връзка с живота на хората. Може да се каже че и икономиката може да има влияние на вечния живот, на човека. Затова говори и Вториа Ватикански събор в своята Пастирска Конституция “Gaudium et spes“: “Следователно икономическата дейност трябва да се осъществява според законите и методите, присъщи на икономиката но според моралния порядък, така че да отговаря на плана на Бога относно човека.“

Вече Вторият Ватикански събор говори за човека, че той трябва да е в центъра на всичко, а не пазара или печалбата или личните интереси: “Начало, субект и цел на всички обществени институции е и трябва да бъде човешката личност.“

Основната цел на икономиката би трябвало да е службата на човека: “И крайната и основната цел на това развитие не се състои, само в увеличаването на произведените блага, нито само в търсенето на печалби или в икономическото надмощие, а по–скоро в това да бъде в служба на човека, на човека, разглеждан в неговата цялост, т.е. като се държи сметка за неговите нужди от материален характер и за неговите изисквания за интелектуален, морален, духовен и религиозен живот...“

Трябва да си кажем, че всяка политическа система произвежда бедност. Няма в света държава, където няма бедни хора.

Често папите, също и Вторият Ватикански събор отправят апела, вярващите да се интересуват по–вече за социалните неща в обществото, в средата където живеят. Папа Йоан Павел II имал голямо желание да се разпространи Социалното учение на Католическа църква преди всичко в държави, които са живели в комунизма.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница