Украниските потребители имаха възможност да дегустират българските сирена и кашкавали поредните презентации и дегустации по проекта „Европейско сирене, моля”



Дата09.04.2018
Размер56.23 Kb.
#65412
Проектът „Европейско сирене, моля” представи сирена във вериги магазини в Киев

УКРАНИСКИТЕ ПОТРЕБИТЕЛИ ИМАХА ВЪЗМОЖНОСТ ДА ДЕГУСТИРАТ БЪЛГАРСКИТЕ СИРЕНА И КАШКАВАЛИ

Поредните презентации и дегустации по проекта „Европейско сирене, моля” се проведоха в Киев през 2010 г.. Представители от Асоциацията на млекопреработвателите в България имаха възможност на място да проследят и се запознаят с тези мероприятия. Собствениците на млекопреработвателните предприятия „ Пършевица” – инж.Димитър Зоров, „Мандра” ООД Иван Марков и Иван Глухаров, „ЧЕХ 99” – Светломир Славчев, както и представители на административното звено на АМБ бяха в Киев от 26 до 30 март. Те посетиха веригите магазини в тримилионния град, в които бяха изградени щандове за дегустация по проекта „Европейско сирене , моля”, който АМБ изпълнява , заедно с Кипърската организация на говедовъдите. На тях бяха изложени български сирена и кашкавали, както и кипърски под наименованието „Европейско сирене, моля”. В тези големи вериги магазини клиентите имаха възможност да опитат тези млечни продукти с уникален вкус и качество, както и с високи органолептични и здравословни качества. Приложната организация „Агропромошън” – Белгия бе направила организацията и магазините бяха едни от най-посещаваните и реномирани в столицата на Украйна – Киев. Това бяха



Delight Center - Lesya Ukrainka boulevard, 5 

Delight Obolon - Prospect Heroiv Stalingradu, 8A 

Delight Koncha Zaspa - Stolichnoe Highway, 101

Materik on Osokorki - Dnieper embankment 10A 

Materik on Shulyavka – 154, Borschagovskaya Str.

Furshet Nivki – Pobedy Square, 94 / 1 

Furshet Kontraktovaya – 57, Yaroslavskaya Str. 

Furshet Luk'yanivka – 17-21, Baggovutovskaya Str. 

Мненията на клиентите


В реномираната и скъпа верига „Дилайт” още на входа на магазина бяха разположени щандовете на „Европейско сирене, моля”. Изложени бяха мостри, от които всеки клиент, а тези магазини се посещават от взискателни клиенти и такива, които са над средната класа опитваха нашите млечни продукти и се интересуваха от тях. Момичетата, които предлагаха тези продукти разполагаха с рекламни брошури, в които беше публикувана информация за българските и кипърски сирена и кашкавали. Клиентите одобряваха нашите млечни продукти. Във веригата „Дилайт” само на един щанд можеше да се намери българско бяло сирене под марката „Албена”, кашкавал изобщо не се предлага.

В другите вериги щандовете бяха разположени в близост до тези за млечни продукти, на които присъстваше най-вече марката „Президент”. Френската фирма трайно се е наместила на украинския пазар и е завоювала широк пазарен дял. В тези вериги магазини изобщо липсваше българско сирене и кашкавал, в тях не се предлагат наши млечни продукти. При дегустацията попитахме клиентите, които се тълпяха, за да вкусят нашите сирена, какво е тяхното мнение. Някои, по-младите ни отговаряха, че за пръв път опитват такова сирене и им харесва, други – на средна възраст, познаваха от миналото нашето сирене и кашкавал и знаеха за „Слънчева България”, усмихваха добронамерено и питаха кога отново ще могат да си купят от българското бяло саламурено сирене, което съдържа бациликус булгарикус” – тайната на българското дълголетие.


Ситуацията на пазара в Украйна
Финансовата и икономическата криза, както и смяната на политическата система не е подминала тази страна. Средната работна заплата на украинците е 150 долара. Цените на хранителните продукти са близки до тези в България. Украинците консумират най-вече жълти сирена, повечето от тях са внос от Полша, Германия, Франция, както и местно производство. Цените на тези млечни продукти са от порядъка на 12-16 лева. Западноевропейските търговски вериги като „Била” и „Метро” вече са изградили своите магазини в тази страна. Наред с тях има и украински търговски вериги, които разполагат с по над 120 магазина. Те също търсят начини да увеличат асортимента на млечните си продукти, но тяхното условие е цените да бъдат поносими за украинския потребител. Опаковките са вакуумирани, тъй като украинският потребител трудно приема пластмасовата кутия. Изискването за етикетирането също е строго спазено и се отбелязват всички съставки, както и това дали са вложени растителни мазнини и сухо мляко. Хит в Украйна при хранителните продукти е на етикета да бъде изписано с едри букви на червен фон, че тези продукти не съдържат геномодифицирани организми.
Млекопреработвателните предприятия
В Украйна има над 260 млекопреработвателни предприятия. Най-големите от тях „Шоска”, Добрянка и „Лактавис”, а те са лидери в производството на жълти сирена, са изградени и обновени с френски инвестиции. Иначе, както ни разказаха приятели и партньори, тук има големи животновъдни ферми с млекодайни животни. През зимата изкупната цена на млякото достига до 50 ст., докато през лятото тя пада и варира от 25 до 30 ст.

Българинът Стоян Стоянов е патентовал в Украйна марката „Богарская брынза”. Той е изградил две млекопреработвателни предприятия в Донец и Светодоск и произвежда подобни на нашите бели саламурени сирена, които предлага в търговските обекти.

Млекопреработвателните предприятия в Украйна спазват стандарта ГОСТ при производството на жълти сирена, докато за белите този стандарт е отменен. Качеството и безопасността на произвежданите млечни продукти се следи от Украинската санитарно ветеринарна медицинска служба, която е в тясно сътрудничество в българската НВМС.

Държавата Украйна и столицата Киев


Населението и е 49 млн. души, като близо 4 млн. чужденци живеят в тази държава. Столицата Киев е с население 3,622 млн. жители. Възможностите за търговия и инвестиции с тази държава са големи, тъй като условия за това има.

Брутният национален продукт на Украйна през 1998 г. е 52 милиарда долара, а през 1999 г. е 49,2 милиарда – по 980 долара на човек. През 2005 г. брутният национален продукт е 84 милиарда долара. Със селско стопанство се занимава 13 % от работоспособното население, в индустрия е заето 39% от населението, а в сферата на обслужването са заети 48 %.

Украйна има хармонично развито селско стопанство. Животновъдството в тази страна от 1990 – 1998 г. намалява, говедата са намалели от 25 милиона на 13 милиона, а овцете от 8,5 милиона на 1,7 милиона, свинете от 20 милиона на 9,5 милиона.



В Украйна българската хранително вкусова промишленост не е известна. Пазарът на тези продукти след демократичните промени е изгубен и първите стъпки с проекта „Европейско сирене, моля”, както и усилената работа на търговският посланик на България в Киев Найден Крумов полагат основите на съживяване и влизане на българската млечна промишленост на този пазар. Не трябва да се подценява това, тъй като в Украйна в две области има компактно българско население. Над 350 000 българи живеят в област Бесарабия. Те са запазили традициите и поминъка в млекопреработването и сами си правят българско сирене и кашкавал при домашни условия. Селата в тази държава не са обезлюдени, населението в тях наброява над 20 000 жители.
Срещата в Българското посолство
Собствениците на фирмите, които пребиваваха през този период в Киев имаха възможност да се срещнат с българския посланик в Украйна г-н Димитър Владимиров и търговския посланик в Киев г-н Найден Крумов. Н.П. г-н Владимиров представи пред бизнеса икономическата и търговска ситуация в Украйна, възможностите за инвестиции в хранително-вкусовата промишленост. Той заяви, че в Украйна все още се знае за българското сирене, вино, цигари, консерви, плодове и зеленчуци, а потенциални партньори питат за тези наши хранителни продукти.Те обаче търсят баланс на цените на предлаганите продукти и качеството им. Той обясни, че търговията на едро и дребно в Украйна е много по-специфична сравнение с тази в Европа и у нас. Българските бизнесмени увериха посланик Владимиров, че нашите млечни продукти вече са висококачествени и на конкурентноспособни цени. От срещата с българските производители посланик Владимиров остана с приятно впечатление и ги увери, че щом имат амбиция могат да влязат трайно на украинския пазар, тъй като възможности за предлагане на български млечни продукти има трябва да бъдат упорити и последователни към целта си. Освен това българските сирена допадат на вкуса на местните потребители и успехите са сигурни. Той ги увери, че могат да разчитат за съдействие на българското посолство в Киев и на търговските представителства на България в Украйна.

Българските млекопреработватели успяха да осъществят и други делови и търговски контакти с партньори и търговски представители.
Каталог: language
language -> Българска камара на химическата промишленост
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 6 – 13 април 2016 Г
language -> „ Новото при reach, clp, Споделяне на добри практики, Енергийна ефективност и зелена икономика”
language -> За 15 години вестник „мляко+
language -> Решение на 17-18 септември да бъде проведена национална конференция
language -> Онлайн платформа (EN)
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 16 – 23 март 2016 Г
language -> Изложение «месомания 2016»
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 23 – 30 март 2016 Г
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 30 март – 6 април 2016 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница