Union européenne des méDÉcins spécialistes european union of medical specialists



Дата22.07.2017
Размер66.62 Kb.
#26288
UNION EUROPÉENNE DES MÉDÉCINS SPÉCIALISTES EUROPEAN UNION OF MEDICAL SPECIALISTS
Av.de la Couronne, 20, Kroonlaan tel: +32-2-649.5164

B-1050 BRUSSELS fax: +32-2-640.3730 www.uems.be e-mail: uems@skynet.be


D 0217


Европейски акредитационен съвет за продължаващо медицинско образование (ЕАСПМО) (на англ.: EACCME)®


История и политически контекст
Продължаващото медицинско образование (ПМО) е главна грижа на ЕСМС (UEMS) от 1993 г., когато беше публикувана Хартата за продължаващото медицинско обучение. Доброволното ПМО е залегнало в политиката на ЕСМС, но в някои европейски страни са предприети стъпки на национално ниво към задължително ПМО, съчетано с правно или професионално пресертифициране или прелицензиране, финансови стимули или обвързаност към договорите с осигуровки и болници. Това ще доведе до повишена нужда от европейски обмен на ПМО кредити, получени от отделни лекари извън собствената им страна.
През 1999 г. Управителният съвет реши да създаде ЕАСПМО, който да улесни достъпа на европейските лекари до качествено ПМО, да допринесе за качеството на ПМО в Европа и да направи възможен обмена на ПМО кредити в Европа.
Ключов елемент в този процес е качественият контрол на дейностите по ПМО. Решено бе това да се извърши по децентрализиран начин, като се ползва експертният опит на съществуващите европейски и национални съсловни организации, действащи в тази област. ЕАСПМО извършва това във всекидневната си практика с едно важно допълнение. Това е необходимостта да се съобразява с обществения авторитет на националните професионални регулаторни организации в областта на ПМО. Тези организации отговарят за регистрацията на ПМО/ППР на лекарите в тяхната страна и следователно настояват те да се занимават с акредитацията на ПМО и даването на кредитите. В някои страни това е или може да стане в близкото бъдеще, като се свърже с пресертифицирането.
Структура на ЕАСПМО
ЕСМС е представителна организация за защита на специалистите в Европейския съюз и асоциираните към него страни. Неговият управителен орган е Управителния съвет, в който националните асоциации от всяка страна-членка имат права на глас.
Управителният съвет избира Изпълнителен комитет, който се състои от Председател, Генерален секретар, ковчежник и служител за връзка по разглежданите въпроси. Изпълнителният комитет докладва на Управителния съвет. ЕАСПМО се управлява от Управителния съвет на ЕСМС.
През 1999 г. Управителният съвет взе решение за създаване на ЕАСПМО и през януари 2000 г. ЕАСПМО започна да действа.
Друг орган на ЕАСПМО е Консултативният съвет по ПМО на ЕСМС, в който пряко са представени националните органи, регулиращи ПМО. За много страни това представителство е идентично на представителството в Управителния съвет, но съществуват важни изключения като Белгия, Франция, Германия, Ирландия и Великобритания. По тази причина Консултативният съвет е ключов елемент в ЕАСПМО. ЕАСПМО може да настани в Консултативния съвет и съответните професионални организации.
Ежедневните дейности на ЕАСПМО се ръководят от Изпълнителния комитет на ЕСМС и неговия Секретариат в Брюксел.
Още от самото начало на ЕАСПМО беше ясно, че националните професионални регулаторни органи биха одобрили една структура, която прави възможно обмяната на ПМО кредити в Европа, но само при условие, че те определено ще продължат да отговарят за мероприятията в собствената им страна и че ще имат решаващ глас в управителния орган на ЕАСПМО. Това е политическата действителност. В някои страни тя е основана на очакването, че в рамките на няколко години ще има задължително пресертифициране и че ПМО кредитите ще играят важна роля в това пресертифициране.
ЕАСПМО получи своя мандат от националните регулаторни органи, но с някои особени условия:

- Да се запази националният орган на властта (виж бележките накрая). ЕАСПМО не трябва да се превръща в наднационален орган, а да служи като връзка и център за събиране, класифициране и обмен на информация между националните регулаторни органи.

- Националният регулаторен орган в страната, където се извършва всяка една дейност, трябва да има последната дума по отношение акредитацията на дейността.

- Разпорежданията на Брюксел трябва да са възможно най-малко.

- Осигуряването на качеството и определянето на броя кредити на отделните дейности по ПМО трябва да е децентрализирано. В това отношение ЕАСПМО следва да се осланя на експертния опит на професионалните организации по всяка специалност, като Секциите/Управителните съвети и националните/европейските професионални дружества, като по този начин се избягва дублирането на процедурите по осигуряване на качеството

- Не трябва да се акредитират комерсиални мероприятия, интернет мероприятия и засега всяко мероприятие трябва да се преценява самостоятелно. По този начин доставчиците не са акредитирани за поредици от мероприятия, които се проточват с години.

- Разходите за администриране на ЕАСПМО се поемат от доставчиците на дейностите, които подават заявка за европейска акредитация. Разходите трябва да са ограничени, като се избягва дублиране в Брюксел на извършена вече в професионалните органи работа. Само в рамките на тези условия националните регулаторни органи гарантират признаване на кредитите на ЕАСПМО, получени от лекари от техните страни.
ЕАСПМО работи стриктно в рамките на тези пълномощия. Това означава, че процедурата е следната:

- Доставчикът на ПМО мероприятие подава заявление за европейска акредитация на това мероприятие от ЕАСПМО в неговия Брюкселски офис. Заедно със заявлението трябва да се предостави пълна информация относно мероприятието. То ще се оценява спрямо критериите за качество на ЕСМС.

- ЕАСПМО изисква професионална консултация от професионалния орган, който може да не съвпада със самия доставчик. Професионалният орган, например Секциите/Управителните съвети на ЕСМС и националните/европейските професионални дружества имат последната дума в определянето на броя на кредитите на основата на „кредитни часове”.

Често доставчикът вече е получил такова акредитиране, което може да бъде препратено към ЕАСПМО заедно с официалното заявление за акредитиране.

- ЕАСПМО изисква съгласие от националния регулаторен орган. Когато го получи, ЕАСПМО дава европейска акредитация.

Тази процедура отговаря на изискванията на политиката на националните регулаторни органи. Добавената от ЕАСПМО стойност е връзката между професионалните дружества, и други, които са доставчици на ПМО и националните регулаторни органи. Всяка промяна в тази процедура се нуждае от консенсуса на националните регулаторни органи. Каквото и да е отклонение от този консенсус би обезсмислило идеята на ЕАСПМО и също така анулиране на споразумението с Американската медицинска асоциация относно взаимното признаване на ЕАСПМО и АМА кредитите.


Добавената стойност за доставчиците се състои в това, че те ще могат да привличат повече чуждестранни участници, също и от САЩ. Връзката с националните регулаторни органи е пък дългосрочната полза. Тези органи са много ревностни в запазването на техните национални правомощия в присъждането на кредити на лекарите в собствените им страни. ЕАСПМО предлага една институция, в която те участват и имат правомощия. По този начин съсловието улеснява обмена на ПМО кредити в Европа по начин, подобен на взаимното признаване въз основа на европейския закон на следдипломните удостоверения.
Понастоящем, обменът на ПМО кредити през 2001 г. не е неотложен, тъй като системите на задължителност още не са действащи в Европа. В момента, доставчиците гледат на европейската акредитация главно като на допълнителен знак за качество и по тази причина са склонни да възстановяват административните разходи за това. ЕАСПМО започна с такса от 100 евро, но в бъдеще ще има варираща скала на таксите в зависимост от размера и продължителността на същинската дейност. Горната граница за мероприятия с десетки хиляди участници и бюджет от много милиони ще бъде 1000 евро.
В Управителния съвет имаше дебат за точния момент на началото на дейността на ЕАСПМО. Беше преценено, че е по-добре да се започне в период преди евентуално задължителното европейско акредитиране. Това осигури възможност за набиране на опит и започване в по-малък мащаб без много допълнителна инфраструктура и постепенно развитие.
Крайната цел е разработване на система, която ще направи по-лесен живота на нашите колеги и ще им обезпечи признато качествено ПМО с гаранцията, че те могат да използват получените от тях ПМО кредити за покриване на техните национални изисквания. Системата следва да бъде децентрализирана, като използва експертния опит в оценката на качеството в съществуващите професионални структури и трябва да се ръководи от отговорните национални професионални органи, които участват в структурата на ЕСМС и ЕАСПМО.
Бележка под линия: 1 ПМО (Продължаващото медицинско образование) е част от по-широката концепция на ППР (продължаващото професионално развитие)
Бележка под линия: 2 Национален орган на властта е национален професионален или еквивалентен на него орган, който отговаря за акредитацията на доставчиците на ПМО и присъждането на кредити на отделните медицински специалисти в европейските страни.

Бележка под линия: 3 Харта (или Устав) на ЕСМС по ПМО, издадена през 1994 г. (текст: виж Уебсайт: CME Charter).

Допълнителна информация можете да намерите в документите на ЕСМС:

D 9907, European Accreditation of CME, EACCME

D 9908, Criteria for International Accreditation

D 9935, Purpose, structure and mode of operation of the EACCME.

Тези документи се намират на уебсайта на ЕСМС и можете да ги свалите като PDF файл.


Актуализирано на 11 май 2003 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница