Управление и устойчиво развитие 2014 management and sustainable development 2014



Дата16.08.2017
Размер200.38 Kb.
#27835

УПРАВЛЕНИЕ И УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ 2014 MANAGEMENT AND SUSTAINABLE DEVELOPMENT 2014


НАИМЕНОВАНИЕ НА СТАТИЯТА, изписано без съкращения
Име и фамилия на първия автор1, Име и фамилия на втория автор2 и т.н.

1 Университет (организация), Град

2 Университет (организация), Град
Резюме
Настоящият документ включва изискванията, на които трябва да отговарят статиите, представени за отпечатване в сп. „Управление и устойчиво развитие”. Изискванията са задължителни за всички автори и тяхното неспазване може да доведе до отхвърляне на статията като неотговаряща на техническите изисквания за публикуване на материали в сп. „Управление и устойчиво развитие”. Начинът на оформяне на всеки един от елементите е подробно описан по-долу в този документ - от размера на страница и до начина на цитиране на литературните източници. Всеки един от елементите е представен в отделна точка или подточка. Това е примерна статия и авторите могат да я използват за оформяне на своя материал.
Ключови думи: технически изисквания, статия, сп. „Управление и устойчиво развитие”.

Key words: technical requirements, paper, Journal of Management and Sustainable Development.
JEL: Z00.


Увод

Този документ включва изискванията, на които трябва да отговарят статиите, представени за отпечатване в сп. „Управление и устойчиво развитие”.

Списание „Управление и устойчиво развитие” е издание на факултет „Стопанско управление” при Лесотехническия университет и излиза в 6 броя годишно. В него се публикуват оригинални изследвания, анализи, обзори и т.н. в областта на управлението, икономиката и туризма. Публикуват се материали представени на български, английски или руски език. Таксата за публикуване на една статия в сп. „Управление и устойчиво развитие” е 40 лв. Всяка една статия се рецензира от международна редакционна колегия. За отхвърлените статии не се връщат заплатените такси.

Общият обем на статията не трябва по-голям от 6 страници (вкл. таблици, фигури, списък с използваната литература и т.н.), форматиран съгласно изискванията в този документ. Последната страница трябва да е запълнена най-малко на 50%. Статии, които не са оформени съгласно изискванията се отхвърлят, не се рецензират и не се връщат заплатените за тях такси.


1. Общи изисквания

1.1. Съдържание и структура на статиите

Статиите трябва да представят оригинално, съвременно, актуално и ново изследване в областта на управлението, туризма и икономиката, което не е публикувано досега.



Статията задължително съдържа:

  1. Наименование на статията на български език;

  2. Име и фамилия на автора, организацията, която той представлява и нейното седалище на български език;

  3. Резюме на български език;

  4. Ключови думи на български език;

  5. Ключови думи на английски език;

  6. Кодове по класификационната система на JEL (Journal of economics literature);

  7. Увод;

  8. Основен текст на статията в една или няколко части (глави и подглави);

  9. Изводи и препоръки;

  10. Заключение;

  11. Литература;

  12. Благодарности (допустимо);

  13. Име на статията на английски език;

  14. Име и фамилия на автора, организацията, която той представлява и нейното седалище на английски език;

  15. Резюме на английски език.

Шрифтът, на който трябва да е написана статия е Arial. Той се отнася, както за текста, така и за таблиците, фигурите, формулите, благодарностите и списъка с използваната литература. Обърнете внимание, че отделните елементи могат да имат различна големина (Font Size) и допълнителни изисквания, като: „Само с главни букви” (All Caps), Bold (Изпъкващ), Italic (курсивен) и т.н. Обърнете внимание, че е възможно да има и различно изискване за центрирането: двустранно (Justify), ляво, дясно или център. Всички изисквания за големината на шрифта и допълнителните изисквания са представени в табл. 1.


Табл. 1. Изисквания за шрифта на отделните елементи на статията

Елемент

Големина на шрифта, pt

Допълнителни изисквания

Центриране

Заглавие на статията

12

Bold, All Caps

Center

Име на автора

11

Bold

Center

Име на организацията

11

Bold

Center

Резюме

9

Bold

Center

Основен текст на резюмето

9

Regular

Justify

Ключови думи:

9

Bold

Justify

Основен текст на ключовите думи

9

Regular

Justify

Key words:

9

Bold

Justify

Основен текст на ключовите думи

9

Regular

Justify

JEL:

9

Bold

Justify

Основен текст на кодовете

9

Regular

Justify

Увод, наименования на главите, заключение

10

Bold

Align Left

Основен текст на увода, главите, заключението

10

Regular

Justify

Наименования на подглавите

10

Italic

Align Left

Благодарности

9

Bold, Italic

Align Left

Основен текст на благодарностите

9

Italic

Justify

Литература

9

Bold

Align Left

Основен текст на литературата

9

Regular

Justify




Статиите трябва да са без номерация на страниците и без сричкопренасяне.
1.2. Име на файла

Статията трябва да е записана в *.doc формат.

Обърнете внимание, че не се приемат файлове, записани във формат *.docx, *.pdf и т.н.

Името на файла започва с името и фамилията на автора (авторите) изписани на латиница и разделени с долна черта след името на последния автор. След долната черта се изписва „Paper-” и годината на изпращане на статията за публикуване.

Пример за име на статия от един автор: Peter_Petrov_Paper-2014.

Ако авторите са повече от 2 се изписват само имената на първите двама.

Пример за име на статия от няколко автор: Peter_Petrov_John_Smith_Paper-2014.

Ако авторът или авторският колектив имат повече от една статия, в името на файла след Paper се добавя номер.

Пример за име на втора статия от един автор: Peter_Petrov_Paper-1-2014.
1.3. Общи настройки на страницата

Настройките на полетата на страницата (FILE/PAGE SETUP/MARGINS) са представени на фиг. 1.





Фиг. 1. Настройки на полетата на страницата
Статиите се представят на страници с формат А4 (210*297 мм) и ориентирани вертикално (Portrait). Оформлението на страниците (FILE/PAGE SETUP/LAYOUT) е представено на фиг. 2.



Фиг. 2. Настройки на оформлението на страницата
2. Изисквания за оформянето на заглавието, имената на авторите и организацията, която те представляват

2.1. Изисквания за оформяне на заглавието на статията

Статията трябва да започва с наименование, изписано без съкращения и без индекси под черта. Шрифтът е Arial, Font size 12pt, Bold, All Caps и центрирано.


2.2. Изисквания за изписване на имената на авторите и организацията, която те представляват

Името и фамилията на автора се изписват след един празен ред без научни степени, научни звания, специалност и т.н. с шрифт Arial, Font size 11pt, Bold и центрирано.

Името на организацията, която авторът представлява, се изписва на следващия ред с шрифт Arial, Font size 11pt, Bold и центрирано. Името на организацията е без съкращения. Под организация се разбира юридическо лице (университет, академия, самостоятелен институт към академия, министерство и други, община, държавна структура (министерство, агенция и т.н.), неправителствена организация, фирма и т.н.). В този смисъл не са организации катедри, факултети и т.н. университетски структури. Участниците от Българската академия на науките и Селскостопанска академия посочват освен академията и института, който представляват. Населеното място, където е седалището на организацията (адрес на управление) се посочва след името ѝ. Ако населено място е град в България, населеното място се изписва без съкращението „гр.”. Ако населеното място е село в България се изписва съкращението „с.” последвано от името на населеното място и общината. Ако населеното място е в чужбина се изписва населеното място, без уточненията за град и село, и държавата.

Ако авторите са няколко, те се изписват последователно един след друг, разделени със запетая, като се спазват изискванията за изписване на име на автор. След фамилията на всеки един от съавторите се поставя горен цифров индекс, отговарящ на организацията, от която е съответният съавтор. Имената на организациите се изписват на отделни редове, започвайки горен цифров индекс и подредени по него във възходящ ред. Ако има няколко автора от една и съща организация, то индексите след фамилиите им са с един и същи номер.


3. Изисквания за резюмето, ключовите думи и JEL кодовете

Резюмето, ключовите думи и JEL кодовете се разполагат сред един празен ред от името на организацията, която автора представлява.


3.1. Изисквания за резюмето

Започва се с изписване на „Резюме” с шрифт Arial, Font size 9pt, Bold и центрирано. Между „Резюме” и името на организацията, която автора представлява, се оставя един празен ред.

Текстът на резюмето се представя след един празен ред от „Резюме”. Обемът му е до 500 символа, включително разстоянието между думите. Шрифтът е Arial, Font size 9pt, подравняването е двустранно и с отстъп на първия ред 0,5 см.

Обърнете внимание, че обемът на резюмето на статията е различен от резюмето на доклад, представен за Международната научна конференция „Управление и устойчиво развитие”.


3.2. Изисквания за ключовите думи

Ключовите думи на български език се представят след един празен ред. Започва се с изписване на „Ключови думи:” с шрифт Arial, Font size 9pt и Bold и последвано от самите ключовите думи на български език с шрифт Arial, Font size 9pt. Ключовите думи са между 4 и 6 и отразяват същността на статията. Не се приемат за ключови думи изречения или части от тях.

Ключовите думи на английски език се представят на следващия ред. Започва се с изписване на „Key words:” с шрифт Arial, Font size 9pt и Bold и последвано от ключовите думи на английски език с шрифт Arial, Font size 9pt.

Ключовите думи на български и на английски език са двустранно подравнени и отстъп на първия ред 0,5 см.


3.3. Изисквания за кодове по класификационната система на JEL

Кодовете по класификационната система на JEL (Journal of Economics Literature) са разработени от Американската асоциация на икономистите. Те се използват за публикации с икономическа, управленска и т.н. насоченост. Кодовете включват буква и цифри и отговарят на тематичното направление на статията.

Те се представят след един празен ред. Започва се с изписването на съкращението „JEL:” с шрифт Arial, Font size 9pt и Bold и последваното от до 5 кода.

Списъкът с JEL кодовете може да бъде намерен на следния адрес:



https://www.aeaweb.org/jel/jel_class_system.php.
4. Изисквания за оформянето на основния текст на статията

Статиите за отпечатване в сп. „Управление и устойчиво развитие” имат следната структура:



  1. Увод;

  2. Основен текст, представен в раздели и подраздели;

  3. Изводи и препоръки;

  4. Заключение;

  5. Благодарност, ако е необходимо;

  6. Литература.

Основният текст на статията (от увода до литературата включително) е разположен в две текстови колони, настройките (FORMAT/COLUMNS), на които са представени на фиг. 3.


Фиг. 3. Настройки на колоните
На всеки един от разделите се поставя име. Уводът, наименованието на разделите и подразделите, заключението, благодарностите и литературата са ляво центрирани без отстъп на първия ред. Уводът, заключението, благодарностите и литературата не се номерират.

Разделите и подразделите се номерират с арабски цифри. Подразделите съдържат и номера на главата.

Уводът, наименованието на разделите и заключението са с шрифт Arial, Font size 10pt, Bold и ляво центрирани.

Наименованието на подразделите е с шрифт Arial, Font size 10pt, Italic и ляво центрирано.

Между разделите и подразделите се оставя един празен ред. Не се оставя празен ред между наименованието на раздела и наименованието на подраздела.
4.1. Изисквания и оформление на увода

Уводът се разполага след един празен ред от кодовете по класификационната система на JEL, двуколонно и след наименованието „Увод”. В увода се представя актуалността на статията, нейната цел, задачи, обект, предмет, теза, която се защитава, периода на изследването, източниците на информация и други.

Уводът се представя в един или няколко абзаца (параграфа). Настройката на отделния абзац (FORMAT/PARAGRAPH) е представена на фиг. 4.


Фиг. 4. Настройки на параграф
Съкращенията и абревиатурите се дешифрират при първото им използване.
4.2. Изисквания и оформление на разделите и подраделите

Основният текст на статията се разполага в един или няколко раздела, които могат да включват и подраздели.

Името на раздела и името на подраздела (ако има такова) се изписват след един празен ред под увода.

Разделите и подразделите представят: обзора на изследванията по темата на статията; методологията на проучването; анализа на получените резултати, изводите и препоръките.

Данните и резултатите могат да бъдат представени нагледно чрез фигури, схеми, графики, карти, картограми и т.н., които трябва да отговарят на изискванията, посочени по долу в този документ.
5. Мерни единици

Мерните единици в статия се изписват при спазването на изискванията на SI системата и правилата на българския правопис.


6. Символи

Използваните в статията символи, представени на различна от българската и латинската азбука (като напр. с гръцки букви), се изписват с шрифт Arial.


7. Изисквания за оформяне на таблици, фигури и формули

7.1. Оформяне на таблици

Таблицата се разполага след един празен ред, веднага след текста, където за пръв път има позоваване на нея. Малките таблици се разполагат в една текстова колона, а големите - в две (виж табл. 1 и табл. 2).

Името на таблицата се разполага над нея. Мерните единици се разполагат в отделна колона, на отделен ред или в заглавието на таблицата (виж табл. 1 и табл. 2). Източникът на данните се разполага под таблицата.

Таблиците е препоръчително да не се разкъсват. При невъзможност за това, преди всяка част се поставя „(продължение)” с шрифт Arial, Font size 9pt и дясно центрирано. Всяка част от една разделена таблица трябва да съдържа заглавния ред (виж табл. 1).




Табл. 2. Изисквания за оформяне на таблица

Елемент

Големина на шрифта, pt

Допълнителни изисквания

Центриране

Наименование на таблицата

9

Bold

Center

Наименование на колоните/редовете

9

Bold

Center

Основен текст на таблицата

9

Regular

n/a

Източник:

8

Bold, Italic

Justify

Основен текст на източника

8

Italic

Justify

Легенда:

8

Bold, Italic

Justify

Основен текст на легендата

8

Italic

Justify

Легенда: n/a – не приложимо.


7.2. Оформяне на фигури

Фигурата (фигурите) в статията се разполага след един празен ред, веднага след текста, където за пръв път има позоваване на нея, едноколонно (за малките фигури (виж фиг. 1 и фиг. 2)) или двуколонно (за големите фигури (виж фиг. 5) или за удобство). Снимките, схемите, графиките, картите, чертежите и т.н. се приемат и именуват като фигури.

Фигурите са без рамки и без фон. Препоръчително е елементите в тях да са без сенки. Легендата на фигурата трябва да е без рамка и е препоръчително да бъде под графичното изображение.

Отделните елементи на схема (тестови полета, стрелки, връзки и т.н.) се групират и представят като един обект (едно изображение). В обекта (изображението) не се включват името на фигурата и нейния номер.

Препоръчително е фигурите да са чернобели. Допустимо е фигурите да са цветни, но с цветове, подходящи за чернобял печат. Фигурите трябва да са с добро качество. Редакционната колегия не носи отговорност за качеството на печата при предоставени некачествени снимки, с неясна резолюция, контраст, четивност (поради недостатъчно голям размер на текста) и т.н.

Текстът във фигурите е с шрифт Arial, Regular. Големината на шрифта във фигурите трябва да се избере така, че при поставянето на фигурата в статията, текстът на фигурите да не изглежда по-голям от основния текст (10pt) и по-малък от наименованието на фигурата (9pt).

Под фигурата се поставя номера и името на фигурата с шрифт Arial, Font size 9pt, Bold и центрирано. Номерацията е последователна. Името и номерът на фигурата трябва да са като текст, а не да са вмъкнати в графичното изображение.

Под наименованието се поставя легендата, ако тя не е вмъкната в графичното изображение. Шрифтът е Arial, Font size 8pt, Italic и центрирано.

Източникът се поставя непосредствено под графичното изображение преди наименованието на фигурата. За ползвани фотографии, които не са на автора, също следва да се посочи техния източник.

Примерно разположение на елементите е представено на фиг. 5.





Фиг. 5. Разположение на елементи на фигура


7.3. Оформяне на формулите

Формулите се изписват единствено чрез приложението Equation на MS Word.

Настройките за шрифта за формулите са представени на фиг. 6.


Фиг. 6. Настройки на шрифта на формулите
Настройките на големината на елементите на формулите са представени на фиг. 7.


Фиг. 7. Настройки на големината на шрифта на формулите
8. Форматиране на изброяване

При изброяване на отделен ред се използват:



  • кирилица с малки букви (а, б, в, г и т.н);

  • кирилица с големи букви (А, Б, В, Г и т.н.) или

  • малко тире (-).


9. Цитиране на източници в текста

Цитирането на източниците в текста е в средни скоби и номер на източника от литературата. В теста не се допуска цитиране на страници (напр. [2, стр. 6]), години (напр. Петров (1998)) и т.н. Те се посочват в списъка с литература. Не се допуска изречение да започва с цитиране в средни скоби (напр. [4] изучава ...). Не се допуска цитиране под черта. Цитираните източници в текста трябва да са включени в списъка с литература в края на статията. Всяко цитиране в текста и всяко позоваване на автор трябва да е включено в списъка с литература в края на статията.


10. Литература

Списъкът с литература включва използваните от автора (авторите) източници на информация. Списъкът не е библиографска справка. Всеки включен източник в списъка трябва да е цитиран в текста. Препоръчва се използването на литературни източници с научноизследователска стойност и научна редакция. Не се допуска използването на интернет източници от тип „wiki”.

Редакционната колегия на сп. „Управление и устойчиво развитие” не приема статии за печат без литературни източници.

Литературата се подрежда по азбучен ред - първо на кирилица, след това на латиница. Списъкът с литература не трябва да съдържа източници, които не са цитирани в текста на статията. Препоръчително е да има позоваване и на нови и съвременни източници от последните 5-7 години.

Философията на редакционната колегия на сп. „Управление и устойчиво развитие” за оформянето на списъка с литература е подреждане на елементите на източника в следната последователност: фамилия и инициал на автора (авторите), разделени със запетая; наименование на източника; издателство; място на издаването; година; страница (страници) на цитата. Отделните елементи са разделени с точка (.). Списъкът с литература е с шрифт Arial, Font size 9pt, Regular и двустранно центрирано. Единствено името на книгата (статията) е в курсив (Italic). Източниците се представят на езика, на който са прочетени.

При използването на източници в електронен вид се посочва допълнително вида на източника, интернет страницата на публикуване и последното прочитане (във формат година-месец-ден). Хипер връзките не трябва да са подчертани.

Примери за най-често срещаните цитирания са представени по-долу.
Пример за цитиране на книга

Петров, П. Управление и устойчиво развитие. Изд. „Алфа”. София. 2010. стр. 5-6.


Петрова, П., Иванова, И., Георгиев, Г. Устойчиво развитие и управление. Изд. „Бета”. Варна. 2009. стр. 78, 96-98, 156, 180-185.
Пример за цитиране на статия от списание

Петров, П. Проблеми на управление и устойчиво развитие. сп. „Управление и устойчиво развитие”. бр. 5. том 36. 2012. стр. 2-4.


Петров, П. Проблеми на управление и устойчиво развитие. Доклади от XII конференция „Управление и устойчиво развитие”. 19-21 март 2010. Юндола. стр. 18-19. (CD).
Пример за цитиране на нормативен документ

Кодекс на труда. ДВ бр. 26/1986. посл. изм. ДВ бр. 15/2013. чл. 49, ал. 3.
Цитиране на стратегия, план, програма и т.н.

Национална стратегия за устойчиво развитие на туризма. Държавна агенция по туризъм. София. март 2009. стр. 18-21.
Цитиране на статистическа база данни

Брутен вътрешен продукт – годишни данни, производствен метод, национално ниво. Национален статистически институт. [http://www.nsi.bg/otrasal.php? otr=10&a1=813&a2=814&a3=815#cont, 2013-09-21].
Брутна добавена стойност по икономически сектори. Статистически годишник 2011. Национален статистически институт. 2011. стр. 147.
11. Благодарност

В статиите е допустимо да се изказват благодарности. Това предимно е цитиране на проект, благодарение на който са получени резултатите. Шрифтът е Arial, Font size 9pt, Italic и двустранно центрирано с отстъп на първия ред 0,5 см.

Благодарностите се разполагат след заключението и преди литературата.
12. Header и Footer

Неаder-ът на първата страница се задава от редакционната колегия.

Неаder-ът на втората и на всички четни страници включва името и фамилията на автора (авторите) без научни степени, научни звания, специалности и т.н. Шрифтът е Arial, Font size 8pt, Bold и центрирано.

Неаder-ът на третата и на всички нечетни страници без първата включва името на статията разположено на един ред, ако то е по-дълго то се прекъсва с три точки. Шрифтът е Arial, Font size 8pt, Bold, All Caps и центрирано.

Не се допускат Footer и номерация на страниците.
Заключение

Статиите завършват с име на статията, име на автора (авторите), организацията, която представлява и резюме всички представени на английски език. Оформянето на тези елементи отговаря на изисквания за оформянето им на български език.

Редакционната колегия си запазва правото да отказва да публикува материали, които не отговарят на изискванията представени в този документ.
Благодарност

Редакционната колегия благодари предварително на всички автори за спазването на изискванията за оформяне на материали!
Литература


  1. Брутен вътрешен продукт – годишни данни, производствен метод, национално ниво. Национален статистически институт. [http://www.nsi.bg/ otrasal.php? otr=10&a1=813&a2=814&a3=815#cont, 2013-09-21].

  2. Брутна добавена стойност по икономически сектори. Статистически годишник 2011. Национален статистически институт. 2011. стр. 147.

  3. Кодекс на труда. ДВ бр. 26/1986. посл. изм. ДВ бр. 15/2013. чл. 49, ал. 3.

  4. Национална стратегия за устойчиво развитие на туризма. Държавна агенция по туризъм. София. март 2009. стр. 18-21.

  5. Петров, П. Проблеми на управление и устойчиво развитие. Доклади от XII конференция „Управление и устойчиво развитие”. 19-21 март 2010. Юндола. стр. 18-19. (CD).

  6. Петров, П. Проблеми на управление и устойчиво развитие. сп. „Управление и устойчиво развитие”. бр. 5. том 36. 2012. стр. 2-4.

  7. Петров, П. Управление и устойчиво развитие. Изд. „Алфа”. София. 2010. стр. 5-6.

  8. Петрова, П., Иванова, И., Георгиев, Г. Устойчиво развитие и управление. Изд. „Бета”. Варна. 2009. стр. 78, 96-98, 156, 180-185.


title of paper
Name Surname1, Name Surname2, etc.

1 University (Organisation), Town, Country

2 University (Organisation), Town, Country
Abstract
This document includes technical requirements that should be complied for the articles submitted for printing in Journal of Management and Sustainable Development. The requirements are mandatory for all writers and non-compliance may result in rejection of the article as not compatible of the technical requirements of materials for publication in the Journal of Management and Sustainable Development. The paid fees are not returned for reject papers. The format of each element is described in detail. This is an example paper which authors can use as template.
Адрес за контакти с водещия автор

Адресът за контакти включва: името на автора, адрес за кореспонденция с пощенски код на населеното място и електронна поща.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница