Урок 9 21 ноември – 28 ноември грехът на мойсей и



Дата22.08.2017
Размер124.01 Kb.
#28524
ТипУрок
Урок 9

21 ноември – 28 ноември

ГРЕХЪТ НА МОЙСЕЙ И

ААРОН

Изкачи се на върха на Фасга и погледни на запад и север, на юг и изток, и гледай земята с очите си; защото няма да преминеш този Йордан.“

(Второзаконие 3:27)

Събота

21 ноември
направих го по свой начин
Въведение

Числа 20:1-13
Песента My Way на Франк Синатра се изкачва на върха на музикалните класации през 60-те и остава популярна и до днес. Думите й могат да се отнесат и към греха на Мойсей: “Направих го по свой начин”. Мариам, сестрата на Мойсей, току-що е починала. Израилтяните за пореден път въстават против Бога и плачат да се върнат обратно в Египет. Мойсей, ядосан от оплакванията им, прави нещата по свой начин: вместо да се подчини на заповедта на Бога да говори на скалата, той удря скалата с жезъла си. Интересното в тази история е, че Господ въпреки всичко излива вода от скалата, независимо от неподчинението на Мойсей. Това е проява на Божието състрадание и справедливост. Вместо да направи Мойсей за посмешище и да даде на оплакващите се още едно основание да искат да се върнат в Египет, водата потича от скалата и утолява жаждата и на добрите, и на лошите, и на добитъка.

Справедливостта въпреки всичко трябва да се въздаде. Мойсей и Аарон биват наказани, защото удрят скалата, вместо да й говорят. Вече не им е позволено да въведат народа в Ханаан. Те са се борили 40 години в пустинята, ръководейки спорещи, мърморещи, оплакващи се хора, като през цялото време са копнели да влязат в Обещаната земя. Но само с една необмислена постъпка те пропиляват възможността си да заведат своя народ в родината, която Господ им е обещал. Тази привилегия е дадена на друг.

Това изглежда като висока цена за едно непослушание. Обаче от тези, на които е дадена много светлина, се изисква много. Мойсей, като водач на Божия народ, е имал много разговори и опитности с Бога. Какво щеше да стане, ако беше говорил на скалата? Израилтяните вече знаеха, че Господ може да прати вода, ако се удари по скалата, но да се говори на скалата? Кой е чувал подобно нещо? Ако Мойсей и Аарон се бяха фокусирали върху славата на Бога, вместо да се поддадат на своята нервност, Божията цел спрямо Израил щеше да бъде осъществена. Колко повече щеше да се укрепи вярата на народа, ако имаше разлика в реакцията на водители и водени!

Когато изучаваш урока тази седмица, се съсредоточи върху това колко е важно да се изпълняват заповедите на Бога – и върху Неговата милост, когато все пак не ги изпълним.




ТВОЙ РЕД Е

  1. Някога правил ли си нещо по свой начин, вместо по Божия начин? Какъв е бил резултатът? По какъв друг начин би постъпил сега?

  2. Как можеш да си сигурен, че следваш Божия път?


Неделя

22 ноември
ПЛАНЪТ НА СПАСЕНИЕТО
ПИСАНО Е

Числа 20, 21; Йоан 3:14,15; Яков 4:4-15
Грехът навлиза (Притчи 29:23).

Израил се нуждаеше от храна и вода. Когато пристигнаха в Кадис, те не намериха нито едното. Не беше за първи път да им липсват храна и вода. Виж Изход 15:22-25; 17:1-7 и Числа 20:8.

Когато Мойсей коленичеше пред Бога, Бог му даваше мъдрост. Когато Мойсей не се подчини на заповедта на Бога, той беше осъден да умре в пустошта. Преди да удари скалата, той се натовари с отговорността за чудото, което щеше да се случи. “Да ви извадим ли вода от тази канара?” (Числа 20:10) Това непослушание, този бунт означаваха, че Мойсей ще умре, без да види обещаната земя.
Мойсей намира начин (Числа 21:4).

Мойсей нямаше причина да продължава напред, но той гледаше към обещаната земя и мечтаеше да доведе хората си там въпреки всичко. Обаче Едом се оказа на пътя и Едом не се доверяваше на Израил.

Израил носеше името на патриарха Яков, който беше наименуван Израил от Исус. Едом също си имаше патриарх и името му беше Исав, братът на Яков. Яков, респективно Израил, беше известен с предателството си към Исав и Едом беше научил от миналия си опит да няма доверие на Израил. Мойсей обеща, че Израил само ще премине и няма да се намесва, но достъпът им беше отказан въпреки това.

Израил нямаше защо да си проправя път през Едом. Мойсей се натовари да намери друг път (Числа 21:4). По същия начин на нас не ни се налага да търсим път към Небето след греха. Исус намери друг начин. Той откри начин да се пребори вместо нас “и с Неговите рани ние се изцелихме” (Исая 53:5).


Силата на прощението (Яков 4:7-10)

Беше време Аарон да се сбогува с другите пътуващи. Като се приближаваше към смъртта обаче, пред очите му се явиха някои сцени на неподчинение, най-вероятно златното теле (Изход 32). Аарон трябва да е бил несигурен относно спасението си – но Господ не беше. “Цялата им (на Мойсей и Аарон) сила се беше развила, издигнала и възвеличила чрез общуване с безкрайния Бог. Животът им беше прекаран в самоотвержена работа за Бога и хората; израженията им показваха … твърдост и благородна цел”.1

Виждате ли какви удивителни неща са казани за Аарон в заника на живота му? Прочетете Яков 4:7-10. Ако Аарон беше имал Новия Завет, тези думи на Яков биха били вдъхновяващи за стария и изтощен първосвещеник.

В Библията след лошите новини винаги следват добри новини. Аарон беше грешник. Господ му прости. Прочети лошите новини в Римляни 3:23, а след това добрите новини в стих 24.


Исус стана за нас като змията в пустинята (Йоан 3:14,15; Римляни 6:10)

От Битие до Откровение змията представлява Сатана. Затова историята в Числа 21 може да звучи объркващо. Докато хората продължаваха да роптаят край Едом, змии-усойници започнаха да ги хапят и мнозина дори умряха. Те признаха греха си и отидоха при своя посредник Мойсей за помощ. След това историята придобива странен обрат. Медна змия бива издигната и погледите се насочват към нея. Онези, които я поглеждат, биват веднага изцелени.

Отровните змии са последиците от греха, докато бронзовата змия е Христос. Исус се принизи, поемайки последиците от нашите грехове, за да можем ние да Го възвеличим. В никоя друга религия Господ не става човек, за да помогне на човечеството. Никога не забравяйте колко удивително е това.
Победа в Христа (Римляни 13:11, 12; 1 Йоаново 1:9)

Всеки родител знае колко често се налага да казва на децата си, че прекалено много се оплакват. Израил беше такова дете. Освен това му тежаха множество грехове, бунтове, неподчинения и грешки от безверие. Как така тогава Господ продължаваше да ги води към Обещаната Земя? Прочети за Неговото прощение в Римляни 3:24 и 1 Йоаново 1.

Израил беше преживял тежки времена, но редом с това беше видял Господ да извършва много чудеса. Колкото повече Израил се отдалечаваше от Египет, толкова повече се приближаваше до Бога. Израил беше “войнстващата църква” (включително трите главни победи, за които четем в Числа 20 и 21) и се превръщаше в “триумфиращата църква”. Скоро след победите си над южните ханаанци, аморейците и жителите на Васан, те се разположиха на брега на река Йордан, готови да получат онова, което беше тяхно. Размишлявайте над думите на Павел в Римляни 13:11,12. Ние като църква готови ли сме да се събудим и да станем “триумфираща църква”? Ние всички съгрешихме, но Христос намери начин да ни спаси. Той предложи себе си като наш откуп. Той ни предлага прощение и ни гарантира пълна победа.
ТВОЙ РЕД Е


  1. Защо от скалата потече вода за хората, въпреки че Мойсей не се подчини на Бога?

  2. Какво означава църквата да бъде войнстваща? Как може църквата да стане триумфираща?



Понеделник

23 ноември
КОЛКО Е ЛОША “ГРЕХОВНОСТТА НА ГРЕХА”?
СВИДЕТЕЛСТВО

Яков 4:7
“Историята на Израил трябваше да бъде записана за поучение и предупреждение на бъдещите поколения. Хората от бъдещите времена трябваше да виждат Небесния Бог като безпристрастен владетел, Който при никакви обстоятелства не оправдава греха. Но малцина осъзнават разрастващата се греховност на греха. Хората се успокояват, че Бог е твърде добър, за да накаже нарушителите. Но в светлината на библейската история става очевидно, че добротата на Бога и Неговата любов Го задължават да се третира греха като фатално зло за мира и щастието на вселената.”2

Във времето на прощение и толерантност понякога е трудно да се разбере концепцията за “разрастващата се греховност на греха”. Но в Своята доброта и милост Бог ни е дал и “другата страна на историята”, както би казал говорителят по късните новини Пол Харви.

“Няма от какво да се боим за бъдещето, освен от опасността да забравим пътя, по който Бог ни е водил досега.”3

“Бог е подсигурил достатъчно Своите люде и ако те се доверяват на Неговата сила, никога няма да станат жертва на обстоятелствата. И най-силното изкушение не оправдава греха. Колкото и голям да е товарът върху плещите ни, съгрешаването е наш личен акт. Нищо на света не е в състояние да застави човек да извърши зло. Сатана атакува най-слабите ни места, но ние не бива да бъдем сломени. Колкото и яростни и неочаквани да са атаките, Господ е осигурил помощ за нас и чрез Неговата сила ние можем да победим.”4

“Върви по пътя на християнството с търпение и се издигай над всяко изкушение, което те връхлита, независимо колко ужасно е то. Съпротивлявай се на дявола и той ще избяга от тебе. Приближавай се към Бога и ако с желание направиш първата стъпка, ще откриеш Неговата ръка протегната за помощ.”5
ТВОЙ РЕД Е

Ако знаеш “другата страна на историята” за борбата между доброто и злото, как това ще промени начина, по който живееш днес?



Вторник

24 ноември
ДВА УДАРА И СИ ВЪН
ФАКТИТЕ

Числа 29:8,11
В Числа 20 глава ние виждаме как умореният водач на едно неблагодарно множество е подложен на ново изпитание. Мойсей ги беше водил с Божието напътствие 40 години. Той търпеливо се беше примирявал с всичките им оплаквания, като често се застъпваше за тях пред Бога.

Сега хората отново се събраха против Аарон и Мойсей. Те се страхуваха, че Господ ги води на лошо място и иска те и добитъкът им да умрат от жажда. Нищо чудно, че Мойсей и Аарон бяха ядосани. Но вместо да се разгневят, че Бог е обиждан, те се разсърдиха заради всичко онова, което е трябвало да понесат. Вместо да следват Божиите указания в тази ситуация, те дадоха воля на гнева и нетърпението си. Този момент на слабост им струваше много скъпо.

Мойсей и Аарон “бяха обладани от внезапно изкушение и незабавно и от цялото си сърце се разкаяха. Господ прие тяхното покаяние, но заради злото, което грехът им можеше да донесе на народа, не можеше да отмени наказанието им.”6

Много от верните водачи на нашата църква са били мъмрени и критикувани за нарушаване на Божиите заповеди. Ние, членовете, (също както древният Израил) сме склонни да цитираме популярни максими и да взимаме свои собствени решения без да се посъветваме с Бога. В тези случаи ние очакваме водачите да следват нашите искания, въпреки тяхното лично убеждение и насоките от Светия Дух.

Можете ли да се сетите за други примери на водачество, което се е повлияло от натиск? Аарон стори това в ранните години на пътуването в пустинята, когато хората го умоляваха да им направи идол за поклонение, докато Мойсей беше на планината. Пилат не искаше да разпъне Исус, но се страхуваше да се опълчи на тълпата, която настояваше за Исусовата смърт. Няма ли да е интересно да разберем в деня на Съда колко водачи са отстъпили от пътя си заради натиск от тези, които са водили?

Въпреки всичко Господ очаква от тези, които е избрал да водят, да останат верни на принципите си, независимо от натиска върху тях. Що се отнася до членовете на стадото, те са призовани да търсят Бога и да бъдат в хармония с волята Му, за да подкрепят водачите си, вместо да ги препъват.



ТВОЙ РЕД Е

Какво можем да извлечем от Евреи 13:17? Каква друга развръзка можеха да имат събитията от Мерива, ако децата на Израил бяха следвали този съвет?



Сряда

25 ноември
ЗАЩО БОГ СЕ ГНЕВИ
КАК ДА...

Числа 20
Когато чета Библията, аз често си задавам въпроса “Защо?” Защо Бог би направил това? Защо Той отговори по този начин? Затова нека днес да размишляваме “Защо?”, за да можем да научим нещо за Бога и за себе си.

Прочети Числа 20 в друг превод на Библията, различен от този, който използваш. Понякога това ни извежда от настройката “Чувал съм тази история милион пъти” и ни дава нова перспектива.

Докато четеш, се постави на мястото на героите от историята. В Числа 20:1 научаваме, че Мариам умира. След това четем, че народът се оплаква на Мойсей от липсата на вода. Да си зададем въпроса как бихме се чувствали ние при смъртта на Мариам. Как бихме се чувствали в пустинята без вода? Няма ли да ни е страх? Но Господ в миналото е разрешавал много подобни проблеми. Децата на Израил имаха много възможности да се уверят в Неговата грижа и вече трябваше да са изградили доверие в Него. Как се чувстваше Бог, когато хората непрекъснато се оплакваха?

Изследвай текста, за да откриеш примери за Божията справедливост и милост не само към отделните индивиди в историята, но и в дългосрочен план: за доброто на Израил, за пример на съседните народи и дори на вселената. Направи си таблица, за да осмислиш това. От едната страна на листа запиши защо Божиите действия изглеждат несправедливи и спрямо кого. От другата страна запиши защо Божиите действия са справедливи и кой извлича полза от тях. Вземи предвид следните въпроси: а) Защо последиците от този единствен грях бяха толкова жестоки? Бог по различен начин ли се отнасяше с водачите и с народа, който те предвождаха? Защо? (Прочети Патриарси и Пророци, глава 37) б) Научиха ли се хората да се доверяват на Бога? В следващата глава те отново се оплакват. Прочети Числа 21:5. Недоволстваме ли, когато това, което Бог ни дава, не е точно онова, което сме искали? Как Господ се опитваше да помогне на Израил да укрепи доверието си? Защо беше важно те да демонстрират вярата си на околните народи?

Отново и отново Бог наказва – и отново и отново Той лекува и прощава. Този пример на бунт и неподчинение ни учи колко сериозно е непослушанието. Той представлява и чудесен пример на Божията любов и грижа за нашите най-големи нужди – опрощение на греховете ни и съединяване с Него.



Четвъртък

26 ноември
БЕЗ ИЗВИНЕНИЕ
МНЕНИЕ

Изход 32:7-11; Числа 20:9-12
Израилтяните отново постъпват необмислено. Не е чудно, че горките стари Мойсей и Аарон, които през всичките тези години са били толкова търпеливи, са загубили търпението си. Обаче Господ не казва нито дума за бунта на народа, въпреки че в миналото многократно е говорил за това. Сега целият Му укор пада на двамата водачи, които в момент на раздразнение са говорили ядосано на разбунтувалите се хора.

Докато Аарон беше имал доста слабости във водачеството си, Мойсей никога не се беше провалял пред децата на Израил до сега. За всеки проблем по пътя на Израил към Обещаната земя той се бе обръщал към Бога, Който е единствен отговор на всички въпроси. Когато Господ каза гневно на Мойсей: “твоят народ, който си извел от Египетската земя”, Мойсей му напомни: “Господи, защо пламва гневът Ти против народа Ти, който си извел от Египетската земя?” (Изход 32:7,11)

Бог иска хората да осъзнаят, че той е техен водач, а Мойсей е негов слуга и следва наставленията му. Мойсей е признавал това пред хората. Досега. “Да ви извадим ли вода от тази канара?” – извиква Мойсей към тълпата (Числа 20:10) и с това си действие публично поема лична отговорност за предвождането на народа.

В този момент на слабост Мойсей заличи голяма част от свидетелството си за това, че Бог е притежател и предводител. Ако Бог не беше реагирал незабавно на неговото провинение, хората щяха да останат с впечатление, че ситуация на голяма провокация може да извини греха. Това беше критичен въпрос, по който Господ трябваше да даде изключително ясен отговор. Никога няма извинение за греха. Ако имаше такова, нямаше да има нужда Христос да умира на кръста. Смирено Мойсей призна справедливостта на своето наказание. Никой не може да каже, че Бог има любимци. Грехът е толкова ужасен, че дори малко изгубване на търпението може да има непоправими последици. Въпреки че Бог великодушно прости на Мойсей и Аарон, той не можеше да извини греха им. Какво благословение е обещанието му, че няма никога да ни изостави и че винаги е готов да ни избави от силата на греха.


ТВОЙ РЕД Е

1. Ако Мойсей непрекъснато се нуждаеше от Божията благодат пред лицето на изкушенията, колко повече ние трябва да зависим от Него да ни води и направлява?

2. Кои са любимите ти стихове, които те окуражават, че Бог има сила да те пази от изкушенията?

Петък

27 ноември
БЛАГОДАРНОСТ И ПОСЛУШАНИЕ
ПРОВЕРИ

Числа 20:15,16
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Типично ли е за човешката природа да помним само лошите неща, които са се случили в живота ни? Израилтяните със сигурност демонстрираха подобен начин на мислене. Въпреки всичко, което Бог беше направил за тях, като ги бе извел от Египет и се бе грижил за тях през целия път в пустинята, те веднага избухваха в протести, когато нещо не отговаряше на очакванията им. Оплакваха се като капризни деца. Мойсей и Аарон се опитваха да бъдат добри родители, като се обръщаха към Бога за отговори. Обаче постепенно изгубиха търпение спрямо децата си, за което лично платиха голяма цена. Господ заслужава благодарност и послушание за безбройните си дарове.
ПРОБВАЙ


  • Отбележи на картата пътя, описан в Числа 20 и 21. Изчисли какво беше допълнителното разстояние, извървяно от Израил поради забраната на Едом.

  • Сравни и противопостави действията, предприети от Израил към едомците и ханаанците. Защо мерките са различни?

  • Напиши писмо или изпрати e-mail на някого, с когото си се скарал и помни, че въпреки че Господ не премахна последиците от действията на Мойсей и Аарон, той им прости.

  • Изиграй ролята на Мойсей, когато говори с Бога, след като е ударил скалата, вместо да й говори.

  • Разговаряй с някого, когото смяташ за стълб в твоята църква или в твоя живот. Попитай го как се е справял с изкушенията и послушанието в своя живот.

  • Помисли какво щастие е винаги да имаш храна и вода и размишлявай върху факта колко ти е трудно понякога да се подчиняваш на Бога.

  • Прочети в енциклопедия или Библейски коментар за дивата природа на Синайския полуостров. Опитай се да си представиш какво би било необходимо на голяма група хора, за да оцелее в ситуацията, в която бяха израилтяните, ако Господ не се беше погрижил за нуждите им.


ПРОЧЕТИ

Псалм 78:17-55



Елън Г. Уйт, Патриарси и Пророци, глави 37 и 38

1 Елън Г. Уайт, Патриарси и пророци, стр. 289

2 Елън Г. Уайт, Патриарси пророци, стр. 285

3 Елън Г. Уайт, Свидетелства към служителите и Служители на Евангелието

4 Елън Г. Уайт, Патриарси пророци, стр. 286

5 Елън Г. Уайт, Синове и дъщери на Бога

6 Елън Г. Уайт, Патриарси пророци, стр. 284




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница