Урок по български език г л а г о л обобщение II група -обучител : ангелина минчева урокът е обобщителен по отношение на изученото в III и IV клас за глагола и граматическите му категории



Дата11.03.2018
Размер80.87 Kb.
#62128
ТипУрок



ОУ „ ХРИСТО БОТЕВ” С. АМОРАНОВО ОБЩ ДУПНИЦА ОБЛ. КЮСТЕНДИЛ

УРОК ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК Г Л А Г О Л – ОБОБЩЕНИЕ



II ГРУПА –ОБУЧИТЕЛ : АНГЕЛИНА МИНЧЕВА

Урокът е обобщителен по отношение на изученото в III и IV клас за глагола и граматическите му категории.



I. Цели на занятието:

1. Да се разпознава глаголът като част на речта.

2. Да се затвърди определението за глагол – глаголът изразява действие и с кои въпроси се открива.

3. Да се преговорят граматическите категории на глагола.



ХОД НА УРОКА:

( децата са насядали по чиновете в кръг )



Учител: - Здравейте, деца. Днес ще проведем поредното занятие в проект „ Приятно и полезно”. Кой ще го открие и как?

Мишето - Аз искам да ви разкажа една приказка. Тя е малко дългичка, но аз ще ви я разкажа съвсем накратко, след това предлагам да я коментираме.

Един мъдрец трябвало да преведе група младежи през гората. По пътя той постоянно им напомнял да събират камъчета в торбичките си. Някои от младите хора само от време на време се навеждали за камъчета. Други се отнесли

много сериозно и постоянно търсели камъчета, събирали ги и дори напълнили торбичките си. Когато излезли от гората мъдрецът ги помолил да покажат събраното. Те отворили торбичките си, а вътре имало скъпоценни камъни.

- Хареса ли ви приказката? - А разбрахте ли кои са младежите, мъдрецът и защо обикновените камъчетата се превърнаха в скъпоценни?

(Децата дават различни предположения, а накрая един обобщава)

Учител : -Мише, благодаря ти много за поучителната история и поздравления на всички за тълкуването и. -Нека сега прибавим още едно камъче в нашата торбичка с надеждата, когато излезем от гората,

то да се е превърнало в скъпоценно камъче. – Нашето камъче се казва „Глагол”. Но към заглавието съм записала и обобщение, защото това са знания, които с вас ще обобщим. ( учителят показва на дъската записано заглавието Глагол- обобщение). Всички имате пред вас книжка за глагола, в която ще работим този час.



Стефан-Аз съм глагол! Вижте аз скачам.

Мишето – Стефане, ти не си глагол. Ти си си Стефан, ученик, момче. Сега ти извършваш действие и то е глагол.

Поли – Какво прави Стефан? – скача. Ето така се открива глагола.

Учител: - Нека да свържем глагола с една от думите- предмет, признак или действие на първата страничка на книжката!

Учител: С коя дума свързахте глагола? У-к – Свързахме глагола с думата действие, защото глаголът изразява действие.

Стефан – Аз мога да покажа още действия...

Мишето – Не е честно. Това е идея на цялата група. Така ли се работи в екип?

Учител: - Да, забележката е правилна, но мисля че той се пошегува. - Вие сте разделени на групи и всяка група има задача. Как ще я представите е ваше решение. Никоя група не знае какво ще представят останалите. Аз разбира се съм видяла вашите идеи и съм включила част от предложенията ви в книжката. – А сега да дадем думата на I група-„Артистите”

I група „ Артистите”

Поли: Да ви се представим: Мишето, Поли и Стефан и Надежда( всеки се представя сам; снимките се правят пред дъската).

Мишето: - Нашата група ще ви представи глагола чрез пантомима. Ние ще ви показваме различни действия, а вие ще задавате правилния въпрос и ще откривате глагола.

Стефан: – С кои въпроси откриваме глаголите?

У-к : - Какво прави? и Какво правят.?

Поли: - - Какво прави...? или Какво правят...? Това са въпросите, които ще задавате и ще записвате глаголите в 1 упр. на книжката.

( Всеки си задава въпросите на ум и записва глаголите в 1 упр.)

(Какво прави Мишето? - падна, спъна се,намръщи се Какво прави Поли ? – свири, пее, танцува, рапира, радва се Какво прави Стефан? – рита, играе, смее се Какво правят Мишето,Поли и Стефан? – преписват,притесняват се Какво прави ......? - пише )

Мишето: - Записахте ли си глаголите? Нека ги прочетем.( посочва ученик) Има ли други?

Поли: Сега ще продължим с една игра. Аз казвам съществително и подавам топката на някои от вас. Вие ми връщате топката, като ми казвате какво прави това съществително. Например: самолет – лети ( показват с Мишето) Напр. бебе – плаче ....................

Стефан –Виждам, че игрите ви харесват. Сега искам да ми покажете какво правят бабите като гледат турски сериали? -плачат, смеят се, радват се, тъгуват...

Поли: Направо сте чудесни. Това беще от нас. Надяваме се, че вече с лекота ще откривате глаголите. Да видим какво са ни приготвили от втората група.

Розмари'>II група „Забавните”

Розмари: -Здравейте и от нас. Ние сме „Забавните” . В нашата група сме: Криси, Розмари и Снежинка (всеки се представя сам). -Ние ще ви припомним граматическите категории на глагола. Започваме с най-лсното

Число на глагола.

Криси –Погледнете картинката на второ упражнение. Какво прави учителката? – чете

(ученик записва отговора на дъската под въпроса)



Розмари -Кой извършва действието? – учителкaта. Колко са учителките? – 1. Значи едно лице извършва действието и глаголът е в...единствено число.

Криси- Какво правят децата? – слушат. Колко са децата?-много. Действието се извършва от много лица и глаголът е в...(всички) множествено число.

Снежинка -Във второ упражнение от книжката трябва да напишете по 5 глагола в двете колонки:

в I-ва колонка- глаголи , които да са в ед.ч. и във II-ра колонка – глаголи, които да са в мн. ч.



Розмари - Тъй като задачката е много лесна ще я усложним малко. Трябва да направите упражнението колкото се може по-бързо.

Криси - Първият, които приключи слага край на изпълнението на задачката. Той ще бъде победител,разбира се ,ако е работил вярно. - Готови ...”Старт”.

Снежинка - „Стоп” - имаме победител.

Криси - Преди обаче да го обявим за победител да видим правилно ли е изпълнена задачката. ( победителят чете глаголите по колонки, останалите слушат).

Розмари - Победител е.............. . Поздравления!

Снежинка – Сега ще ви прочета няколко глагола. Като чуете глагол в множествено число пляскате с ръце; като чуете глагол в единствено число тропате по чина.

Чете глаголи : ПИША, РИСУВАТ, ПЕЯТ, ИГРАЕ, ИГРАЯТ, СВЕТИ, ЗАТВАРЯТ



Криси – Справихте се отлично. За нас всички сте победители и ще получите награди.

Розмари – Ще ви раздадем шаблончета, с помощта на които ще си направите великденски кутийки. в които да си сложите по едно боядисано яйчице. Кога се боядисват яйца?

Всички -за Великден.

Снежинка Заслужихте си наградата!

III група-„Игривите”

Даянка -Здравейте и от нас. Ние сме в третата група -Даянка, Ивана, Надя и Дани ( всеки сам си казва името).

Ивана - Явно граматическите категории не ви затрудняват и затова веднага преминаваме към

Лице на глагола

Надя – Как определяме лицето на глагола? Кой ни помага?

Ученик – Личните местоимения.

Надя – Правилно. А знаем ли кои са личните местоимения? Даянка: Аз знам, а ти? Надя: Той се чуди, Дани: тя не знае, а то нехае. Ивана: Разпра тук се води, разпрата расте. В разпрата се чува

Всички: ние, вие, те.

Даянка- Как се променят глаголите по лице? Казвам „аз говоря”, ( посочва ученик и той казва „ ти говориш” и т. н.)

Даянка - Сега ще ви предложа една игра. Ще работят 2 групи по 2 ученика на дъската. В първа група ще бъдат: Поли, Розмари. Втората група са: Мишето и Гери. Първа група ще промени глагола МЕЧТАЯ по лице и число, а втора глагола ТАНЦУВАМ и ще ги запишете на дъската. ( задачата е да се изведе правилото за правописа на глаголите в 1л. мн.ч. аз мечтая-ние мечтаем: аз танцувам-ние танцуваме) Ивана – А сега променете глаголите по лице и число в 3 упражнение на книжката. – Да направим проверка! - Поздравления! Да посрещнем...

Дани : - Чакайте, не сме определили род на глагола.

Всички: Глаголът няма род.

Дани : Сигурни ли сте? Нека направим едно упражнение! Синигерът _______. Чучулигата _______. Славейчето_________. Синигерът е м.р. и питаме Какво прави? – пее. Записваме. Чучулигата е ж.р. и пак питаме Какво прави? Пее. Записваме. Славейчето е ср.р. и питаме Какво прави? Пее. Да видим какво получихме Синигерът пее. Чучулигата пее. Славейчето пее. Променя ли се глаголът по род?- НЕ

Дани - Какъв извод ще направим?

Ученик: - Глаголът няма род. (Отговаря тихо и вяло)

Дани: Не ви чувам! Има ли глаголът род? ( силно)

Всички: ( силно) Глаголът няма род.

IV група „ Талантливите”

Ние сме четвърта група – Гери, Христо и Християн и Наталка. Заедно ще преговорим за :



Време на глагола

Наталка: Аз съм момента на говоренето и спрямо мен се определя времето на глагола. Помагат и думичките „сега”, „преди” и „после”. Когато действието се извършва в момента на говоренето глаголът е сегашно време. ( Гери държи табелка с надпис „СЕГА”. Например: (децата дават примери)

Християн - Кога глаголът е в минало време? (Когато действието се извършва преди момента на говоренето.) Аз изразявам миналото време на глагола и да ме откриете ще ви помогне думата „преди”. Аз се връщам назад, аз съм в миналото, преди момента на говорене. Например...

Христо – Кога глаголът е бъдеще време? ( Когато действието се извършва преди момента на говоренето.) Аз изразявам глагола в бъдеще време. Още не се е извършило действието, само се говори за него. Ще се извърши после – след момента на говоренето в бъдеще време. Например.....

Християн- Да направим следващото упражнение в книжката! ( след това учениците четат и се коментират грешките)

Христо – Чакайте, чакайте! Аз имам моя дяволийка, за да запомня времената на глагола – с футбола. Преди, в минало време едни от най-известните футболисти са били Гунди и Котков; сега, в сегашно време- са Христо Стойчков и Димитър Бербатов; после, в бъдеще време най-известните български футболисти ще бъдат:... Христо и Християн Владимирови.

( децата ръкопляскат – „Браво”)



Гери– Искате ли да чуете и моята дяволийка? Аз си помагам с народните песни. Ще попитате как. Много обичам да пея народни песни. Народните песни са създадени от народа преди много години, в миналото; сега също се пеят много народни песни. Една от тях в изпълнение на Валя Балканска-„Излеел е Дельо хайдутин” лети в Космоса и може би с нея после – в

бъдещето ще посрещнем непознати цивилизации.



Учител :А сга една задачка – закачка, свързана с бъдеще време на глагола. Ще видите една драматизация-съвременен вариант на известната приказка „Дядо и ряпа”. Задачката ви е да откриете глаголите в бъдеще време в шопския диалект.

ОЦЕНКА НА ЧАСА

Този проект се осъществява благодарение на Програма „М-Тел Грант”, финансирана от Мобилтел ЕАД

Каталог: doc -> article -> 117
article -> Коледно чудо приказка
article -> Занятие пред родители на участници в проект „Приятно и полезно", финансиран по програма „М-тел Грант"
article -> Занятие за обобщение в V клас Методическа разработка Предварителни бележки
117 -> IV. време на глагола
117 -> Урок по български език г л а г о л обобщение II група -обучител : ангелина минчева урокът е обобщителен по отношение на изученото в III и IV клас за глагола и граматическите му категории


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница